Автор Тема: Прехвърляне на данни между два лаптопа.  (Прочетена 10599 пъти)

gogov1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
    • Профил
Искам да свържа два лаптопа за да прехвърля данни от единия към другия. Четох из интернет, все разни бозаджийски сайтове и нещо не ми харесва в предложенията. Та си помислих дали, когато се използва за оперативна система линукс, няма някаква програма, която да върши работа, ако се използва обикновен lan кабел за връзка между два лаптопа. Имам предвид, когато не е налична интернет връзка. Например, когато в обсега на двата лаптопа няма интернет.
« Последна редакция: Feb 05, 2017, 21:54 от gogov1111 »
Активен

malin

  • Гост
На мене пък това ми хареса.
Активен

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Кросоувър кабел, настройка на айпитата  с ifconfig и sftp, какво има да се коментира?!
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
NFS или scp
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Кросоувър кабел, настройка на айпитата  с ifconfig и sftp, какво има да се коментира?!

А ако има комутатор или маршрутизатор в къщи няма да му трябва и такъв кабел. А и в последните години мрежовите карти поумняха и разбират когато са свързани към друг компютър.

И бих ползвал rsync вместо sftp, както и ip вместо ifconfig ::)
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
NFS или scp

А защо не и mc ::)
Активен

the lamer's team honourable member

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Да бе, да. Ти, трима съветски учени и още двама от Кембрич ще ползвате командата ip. Ама някакъв простосмъртен човек няма как да го направи.

А щом тук е тема за залагане, аз казвам — netcat.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Да бе, да. Ти, трима съветски учени и още двама от Кембрич ще ползвате командата ip. Ама някакъв простосмъртен човек няма как да го направи.

Че какво и е на командата ip -- всичко е събрано на едно място ::)

Цитат
А щом тук е тема за залагане, аз казвам — netcat.

А тук отпаднаха двама от съветските учени и всички англичани -- а се оплакваш от ip ::)

И ако продължаваме да залагаме -- вдигам със sshfs :P

@gogov1111
Дайте малко повече информация за задачата -- къде ще правите прехвърлянето на данните, имате ли активно оборудване под ръка, с колко мрежови кабела разполагате и какво представляват данните, които искате да прехвърлите -- един или повече файла в една или повече от една директории.
Активен

the lamer's team honourable member

gogov1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
    • Профил
Ddantgwyn, след като изчетох внимателно надбягването в отговорите, става въпрос за следното. На една маса стоят два лаптопа. На единия има около 45 гигабайта информация за прехвърляне на харддиска на другия. Това е. От това, което изчетох набързо в интернет, предполагах, че е възможно това да стане с един обикновен Lan кабел или някакъв друг, чрез линукс програма. До тук предложенията бяха много, но как точно? На двата лаптопа има инсталиран xubuntu 16.10.  Не съм го правил до сега. На мястото където трябва да стане прехвърляне на информацията, няма интернет. Информацията за прехвърляне е в отделни папки.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Възможно ли е единия да вдигне безжична мрежа и другия да се върже към нея. Или на втория ще му трябва отделна карта/интерфейс за да се върже и той. Не съм го правил това упражнение и нямам представа, как става.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

orangutan_baby

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 21
    • Профил
Вие е ме закопавате, дайте смислен отговор. И мен ме интересува как става вместо с флашка. Виждам че темата  ще прерасне в нещо, при което обикновен юзер няма да се справи.
Активен

gogov1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
    • Профил
4096bits,  и двата лаптопа са нормални – с работещи LAN карти и всичко необходимо, което могат да имат.  В района няма интернет, нито по кабел, нито безжичен. От това по-ясно, какво? Аз, обаче считам, че разреших проблема поне за близките 5-10 години. Купувам си за 110 лв. един външен харддиск и въпроса за винаги ще е разрешен. Така няма да си губя времето да чета професорски надвиквания във форума. И така ше спестя времето и на тези, които също се интересуват от този проблем, вместо да се надвикват с професорите и академиците във форума.
Активен

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Може би по-лесният вариант щеше да е да вземеш някакво евтино рутерче да боднеш двата лаптопа в него и те ще са си постоянно свързани.

Доколкото имам спомен *бунту версиите имаше някакъв начин през нетуорк менаджера да се споделят връзки, т.е. да ти вдига DHCP сървър.

Другия вариант е просто задаваш на единия лаптоп 192.168.0.1 а на другия 192.168.0.2 и би трябвало да стане.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Ddantgwyn, след като изчетох внимателно надбягването в отговорите, става въпрос за следното. На една маса стоят два лаптопа. На единия има около 45 гигабайта информация за прехвърляне на харддиска на другия. Това е. От това, което изчетох набързо в интернет, предполагах, че е възможно това да стане с един обикновен Lan кабел или някакъв друг, чрез линукс програма. До тук предложенията бяха много, но как точно? На двата лаптопа има инсталиран xubuntu 16.10.  Не съм го правил до сега. На мястото където трябва да стане прехвърляне на информацията, няма интернет. Информацията за прехвърляне е в отделни папки.

Значи за да направиш това, което искаш трябва да направиш следното:

1. Да вържеш двата компютъра с мрежов кабел. Преди години кабелът трябваше да е обърнат (crossover), но мисля че в последните години мрежовите карти поумняха достатъчно и е възможно да използваш прав кабел за целта. Това е този кабел, който обикновено свързва компютъра към мрежата;

2. Да дадеш на двата компютъра адреси от една и съща мрежа -- примерно 192.168.11.11 на единия и 192.168.11.12 на другия;

3. Да провериш дали двете машини се виждат -- с командата ping от едната към другата машина:

ping 192.168.11.12 -c5

Тази команда я изпълняваш на машината, на която си дал адрес 192.168.11.11

4. Ако се виждат, вече идва забавното -- да избереш как да си прехвърлиш данните. Аз бих го направил с командата  rsync:

rsync --stats --progress -var /path_from_where/ user@192.168.11.12:/path_to_where/

Мисля, че ще те попита за паролата на потребителя на машината с адрес 192.168.11.12 -- пишеш я и чакаш.

И понеже взе да се сърдиш нещо, а не трябваше -- всяка една от споменатите по-горе програми би ти свършила същата работа, само трябва да знаеш как се работи с тях. Недостатък на твоето решение е, че ще трябва да чакаш доста докато прехвърлиш всичките 40-50 gb. Няма да ти казвам как се смята, защото пак ще решиш, че се правим на много важни.

По-доброто решение е това, до което те накарахме да стигнеш сам -- външен диск, скоростта на който е по-голяма от скоростта на мрежата. Освен всичко друго, по този начин неволно създаваш и напълно работещо резервно копие на данните, които имаш.

А следващият път, когато имаш някакъв въпрос, давай в първата си пращулка повече информация за проблема, за да не налага да използваме кристална топка или да ти вадим думите с ченгел от устата.

И успешно прехвърляне на данните.
Активен

the lamer's team honourable member

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Ясно е, че няма в района безжични мрежи. Но, ако цъкнеш на иконата на network manager-а в лентата, трябва да има Create new Wi-Fi network. От там се задава името на мрежата, вида на защита и паролата за мрежата. След това лаптопа се превръща в AP. Щях да ти кажа, дали това работи, ако не бях подарил втория си лаптоп. Та не мога да го тествам и да ти кажа, точно какво и как ще се случи. Пробвай! Със лан кабел със сигурност ще стане. Вече ти казаха тук, че трябва да е тъй наречения кроснат кабел. Това е просто начина по който се подреждат жичките в "жака" от единия и другия край.

Не е нужно да се дразниш на хора, дето се опитват да ти дадат решение. С кабел става. Може и с Wi-Fi да стане, но както казах, не мога да го тествам.

А ако лан картите ти са и гигабитови, може да стане и не толкова бавно
« Последна редакция: Feb 06, 2017, 10:53 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.