Автор Тема: Mint 18.1 Serena  (Прочетена 14065 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Mint 18.1 Serena
« Отговор #45 -: Jan 04, 2017, 21:44 »
http://mirror.telepoint.bg/centos/6.8/isos/i386/CentOS-6.8-i386-LiveCD.iso
Това (отдолу) е връзка и към инсталационен DVD диск, без опция за предварителен преглед. Но, самия инсталатор (Анаконда) е с повече включени опции за персонализиране на системата.
http://mirror.telepoint.bg/centos/6.8/isos/i386/CentOS-6.8-i386-bin-DVD1.iso
Ако все пак, успее да угаси машината ти, пусни тема или ме уведоми по някакъв начин, защото, има неща, които трябва да ти кажа за настройките. Все пак, това е сравнително слабо конфигурирана базова дистрибуция.
« Последна редакция: Jan 04, 2017, 21:49 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

jijinio_1974

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Mint 18.1 Serena
« Отговор #46 -: Jan 04, 2017, 22:08 »
http://mirror.telepoint.bg/centos/6.8/isos/i386/CentOS-6.8-i386-LiveCD.iso
Това (отдолу) е връзка и към инсталационен DVD диск, без опция за предварителен преглед. Но, самия инсталатор (Анаконда) е с повече включени опции за персонализиране на системата.
http://mirror.telepoint.bg/centos/6.8/isos/i386/CentOS-6.8-i386-bin-DVD1.iso
Ако все пак, успее да угаси машината ти, пусни тема или ме уведоми по някакъв начин, защото, има неща, които трябва да ти кажа за настройките. Все пак, това е сравнително слабо конфигурирана базова дистрибуция.
Извинявай, защо едното е по-голямо,като обем?
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Mint 18.1 Serena
« Отговор #47 -: Jan 04, 2017, 22:13 »
Има повече софтуер на него. Но се инсталира само това, което отметнеш. Ако избереш втория диск, избери "Базов десктоп".  Сравнително балансиран подбор на софтуер, без излишни приложения. "Минимален десктоп" ще ти инсталира само графичната среда, дори без инструментите за нея (gnome-utils), архиватор, запис на диск и т.н.
« Последна редакция: Jan 04, 2017, 22:15 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

jijinio_1974

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Mint 18.1 Serena
« Отговор #48 -: Jan 04, 2017, 22:30 »
Има повече софтуер на него. Но се инсталира само това, което отметнеш. Ако избереш втория диск, избери "Базов десктоп".  Сравнително балансиран подбор на софтуер, без излишни приложения. "Минимален десктоп" ще ти инсталира само графичната среда, дори без инструментите за нея (gnome-utils), архиватор, запис на диск и т.н.
Ок, свалям ги и двата варианта и утре ще инсталирам по обемистия.
И ще ти кажа , как се държи машината...:)
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Mint 18.1 Serena
« Отговор #49 -: Jan 04, 2017, 22:36 »
Добре. Махни отметката на kdump при първоначалните настройки. Едва ли ще ти потрябва.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

jijinio_1974

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Mint 18.1 Serena
« Отговор #50 -: Jan 04, 2017, 22:41 »
Добре. Махни отметката на kdump при първоначалните настройки. Едва ли ще ти потрябва.

 :) ;)
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Mint 18.1 Serena
« Отговор #51 -: Jan 05, 2017, 10:28 »
Гасене с три Клика!!! 100% гаранция!

Изкарваш си шела на иконка на десктопа. Например на кде-то шела Konsole е много хубав.

1. Клик Но 1 - отваряш шела
2. Клик Но 2 - Натискаш стрелката Нагоре  ↑ на клавитаурата. Това въвежда последната команда която си писал - poweroff. Разбира се първият път трябва да я набереш.
3. Клик Но 3 - ENTER.

Click ↑ ENTER

Басирам се че това е много по-бързо, заема 1-2 секунди, отколкото да отваряш менютата и да търсиш изключване и със сигурност и на менютата ще му трябват поне 3-4 клика. Особено ако почне да пита дали наистина си абсолютно сигурен че искаш да изключиш компютъра......


Ако poweroff иска роот права може да му сложиш едно suid на poweroff и повече няма да те пита за парола.

---
PS:
а да ЦЕнтос6 си е старичък. В момента съм на него. Много са стари версиите на библиотеките и т.н. .Т.е. От гледна точка на начинаещ потребител ще е голяма спирачка, защото много трудно ще си пуска програмите, особенно ако му трябват нови версии. И не мисля на че на стар комшютър трябва обезателно стар линукс. Ако имаш поне 1GB рам и пуснеш която и да е съвременна дистрибуция с XFCE ще пее и свири и ще работи като пушка.


« Последна редакция: Jan 05, 2017, 10:38 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Mint 18.1 Serena
« Отговор #52 -: Jan 05, 2017, 10:37 »
Гасене с три Клика!!! 100% гаранция!

Изкарваш си шела на иконка на десктопа. Например на кде-то шела Konsole е много хубав.

1. Клик Но 1 - отваряш шела
2. Клик Но 2 - Натискаш стрелката Нагоре  ↑ на клавитаурата. Това въвежда последната команда която си писал - poweroff. Разбира се първият път трябва да я набереш.
3. Клик Но 3 - ENTER.

Click ↑ ENTER

Басирам се че това е много по-бързо, заема 1-2 секунди, отколкото да отваряш менютата и да търсиш изключване и със сигурност и на менютата ще му трябват поне 3-4 клика. Особено ако почне да пита дали наистина си абсолютно сигурен че искаш да изключиш компютъра......


Ако poweroff иска роот права може да му сложиш едно suid на poweroff и повече няма да те пита за парола.
А, какво става, когато командата от терминала съвпада с командата от стартера (Poweroff) и, въпреки това има проблеми с изключването ? Дали ще се реши системен проблем със смяна на обвивката в която се изпълнява командата?
Аз имах проблем с периодично забиване при изключване на лаптопа, причина за който беше Upstart. Както и да изпълниш poweroff и reboot, забиването го имаше.
« Последна редакция: Jan 05, 2017, 10:41 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Mint 18.1 Serena
« Отговор #53 -: Jan 05, 2017, 10:44 »
А, какво става, когато командата от терминала съвпада с командата от стартера (Poweroff) и, въпреки това има проблеми с изключването ? Дали ще се реши системен проблем със смяна на обвивката в която се изпълнява командата?

Не можах да разбера какво имаш в предвид? в смисъл когато и командата poweroff не работи? ако и poweroff не ще да изключва ..... незнам.... ??? Трябва да се търси проблема в ACPI .... BIOS-a и т.н.

Аз имах проблем с периодично забиване при изключване на лаптопа, причина за който беше Upstart. Както и да изпълниш poweroff и reboot, забиването го имаше.

Човека даже не е обеснил какъв точно е проблема? 1. Не иска въобще да стартира процедура по изключване 2. Тръгва изключването но някъде забива. 3.Цялата процедура по изключванете работи нормално, но накрая не иска да изключи захранването. Това са много различни работи. Това което имам в предвид е т.3 когато всичко минава нормално но накрая не изключва захранването....
« Последна редакция: Jan 05, 2017, 11:06 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jijinio_1974

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Mint 18.1 Serena
« Отговор #54 -: Jan 05, 2017, 19:24 »
А, какво става, когато командата от терминала съвпада с командата от стартера (Poweroff) и, въпреки това има проблеми с изключването ? Дали ще се реши системен проблем със смяна на обвивката в която се изпълнява командата?

Не можах да разбера какво имаш в предвид? в смисъл когато и командата poweroff не работи? ако и poweroff не ще да изключва ..... незнам.... ??? Трябва да се търси проблема в ACPI .... BIOS-a и т.н.

Аз имах проблем с периодично забиване при изключване на лаптопа, причина за който беше Upstart. Както и да изпълниш poweroff и reboot, забиването го имаше.

Човека даже не е обеснил какъв точно е проблема? 1. Не иска въобще да стартира процедура по изключване 2. Тръгва изключването но някъде забива. 3.Цялата процедура по изключванете работи нормално, но накрая не иска да изключи захранването. Това са много различни работи. Това което имам в предвид е т.3 когато всичко минава нормално но накрая не изключва захранването....

За съжаление , дадените команди, не действат...:(
Активен

jijinio_1974

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Mint 18.1 Serena
« Отговор #55 -: Jan 05, 2017, 19:28 »
Добре. Махни отметката на kdump при първоначалните настройки. Едва ли ще ти потрябва.
Не мога да открия флашката си , явно този лаптоп няма тази опция..:(
Или БИОСА ми е стар и не може да открия флашката ми..:(
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Mint 18.1 Serena
« Отговор #56 -: Jan 05, 2017, 21:41 »
Добре. Махни отметката на kdump при първоначалните настройки. Едва ли ще ти потрябва.
Не мога да открия флашката си , явно този лаптоп няма тази опция..:(
Или БИОСА ми е стар и не може да открия флашката ми..:(
Няма ли опция USB Drive/HDD в стартовите опции ?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

jijinio_1974

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Mint 18.1 Serena
« Отговор #57 -: Jan 05, 2017, 21:54 »
Добре. Махни отметката на kdump при първоначалните настройки. Едва ли ще ти потрябва.
Не мога да открия флашката си , явно този лаптоп няма тази опция..:(
Или БИОСА ми е стар и не може да открия флашката ми..:(
Няма ли опция USB Drive/HDD в стартовите опции ?

Има за харда само, но като му дам ми зарежда минта
Активен

jijinio_1974

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Mint 18.1 Serena
« Отговор #58 -: Jan 06, 2017, 19:01 »
Като дам да се изключи ми излезе това съобщение: login :Modem Managet [682]
[info] > Caught Signal , shuting down....
Modem Manager [682] : info >
Modem Manager is shut down
Активен

jijinio_1974

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Mint 18.1 Serena
« Отговор #59 -: Jan 12, 2017, 13:32 »
Има повече софтуер на него. Но се инсталира само това, което отметнеш. Ако избереш втория диск, избери "Базов десктоп".  Сравнително балансиран подбор на софтуер, без излишни приложения. "Минимален десктоп" ще ти инсталира само графичната среда, дори без инструментите за нея (gnome-utils), архиватор, запис на диск и т.н.
Здравей отново, сложих я. Но нещо не мога да пускам филми, иска ми кодеци, а като дам да ги търси не ги намира,,,:(
Активен