Страници: 1 ... 57 58 [59] 60 61 ... 70   Надолу

Автор Тема: Съществува ли наистина Тайно световно правителство?  (Прочетена 142433 пъти)

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Не искам да те убеждавам, в каквото и да било. Искам само да ти припомня, че Турция е в разпад от почти четири века (след битката за Виена), но кюрдите все още не са и помирисали свобода. А до преди век и половина и ние нямаше да помиришем.

   Кюрдите като население са в пъти по-малко от турците,просто
няма как да надделеят.
   Освен ако ... не помогне някоя външна сила ...
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
По отношение на Махатма Ганди,той е бил убит,според принципите на
хиндуизма това означава,че е имал лоша карма.Пак според тези принципи,лошата карма
може да се изчисти,явно  Ганди не е притежавал необходимите  качества и воля
да постигне това ...
Това е така. И от друго място съм чувал такова твърдение.
Обаче никога не можеш да кажеш защо нещо се случва. Не може да тълкуваш кармата на другите и не може да си съдник.

От друга страна Ганди също е бил заблуден... Да се занимава с политика..

Има също и някои негови сентенции (като предната цитирана)  които много ми харесват.
« Последна редакция: May 26, 2019, 17:42 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
По отношение на Махатма Ганди,той е бил убит,според принципите на
хиндуизма това означава,че е имал лоша карма.Пак според тези принципи,лошата карма
може да се изчисти,явно  Ганди не е притежавал необходимите  качества и воля
да постигне това ...
Това е така. И от друго място съм чувал такова твърдение.
Обаче никога не можеш да кажеш защо нещо се случва. Не може да тълкуваш кармата на другите и не може да си съдник.

От друга страна Ганди също е бил заблуден... Да се занимава с политика..

Има също и някои негови сентенции (като предната цитирана)  които много ми харесват.

   Не бих казал че съм съдник,просто обясних как стоят нещата от
гледна точка на хиндуизма,основната религия в Индия.
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
По отношение на Махатма Ганди,той е бил убит,според принципите на
хиндуизма това означава,че е имал лоша карма.Пак според тези принципи,лошата карма
може да се изчисти,явно  Ганди не е притежавал необходимите  качества и воля
да постигне това ...
Това е така. И от друго място съм чувал такова твърдение.
Обаче никога не можеш да кажеш защо нещо се случва. Не може да тълкуваш кармата на другите и не може да си съдник.

От друга страна Ганди също е бил заблуден... Да се занимава с политика..

Има също и някои негови сентенции (като предната цитирана)  които много ми харесват.

   Не бих казал че съм съдник,просто обясних как стоят нещата от
гледна точка на хиндуизма,основната религия в Индия.

В Индия има три основни религии (не една), хиндуизъм (домашни, семейни, тотемни и безброй други божества); брахманизъм (Брахма, Вишну и Шива са главните/Троица) и последна във времето, но не и последна по влияние - Будизъм.
Той съответно лежи в основата на Дзен-будизма има голямо влияние и в Китай.

Източния термин е “карма”, което в западния езотеризма е: Закон за причина и следствие, съдба   8)

И ако все пак опитаме да разширим примера с убийството на Ганди, спокойно може да кажем че и Христос е виновен за нещо.
И да продължим с всички невинни жертви на Инквизицията, Джордано Бруно, Галилей също е осъден, но не убит, всички богомили изгорени на клада, Моцарт (отровен), Жана Д,арк (Орлеанската дева, спасила Франция) и едва ли ще стигне мястото за всички други  >:(

PS: огромен пропуск от моя страна, споменах толкова хора от други страни а забравих да пиша за Левски и Ботев  :(
« Последна редакция: May 26, 2019, 22:29 от ray »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Цитат
(Брахма, Вишну и Шива са главните/Троица)

Това въобще не е така - с троицата. Да предположим че без да искаш си го написал/преписал и това ТРИ няма нищо общо с христянското понятие за троица.

Няма нищо общо защото и Шива и Брахма са обикновенни същества - е да казват им че са полубогове, но не са Господ.
Вишну обаче е върховния Бог.

---
Сега видях статията на бг във википедията. Е не е вярно това, което пишат за Индуистката Троица.
« Последна редакция: May 26, 2019, 20:30 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
@Naka: няма да те убеждавам, просто това е което аз знам и приемам за вярно.

Друго което знам е че съществува яростна борба/спорове между привържениците на трите върховни богове и споровете са доста яростни.
Донякъде както и между християнските църкви  ::)

Не съм гледал/чел инфото в википедията, наистина.
Чел съм някои от книгите им и съм гледал едни индийски филми за Вишну и Шива. Те са по няколко стотин серии, малко е досадно, но има много информация, която общо взето отразява написаното в свещенните им книги.
Общо взето имам доста информация, признавам обаче че техните религии не са ми приоритет. По-скоро мога да направя сравнителен анализ и някаква съпоставка между големите религии и мирогледи.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Както и да. Не искам да споря щото това се неща които не ги знаем. Можем само да предполагаме как са.

Цитат
Друго което знам е че съществува яростна борба/спорове между привържениците на трите върховни богове и споровете са доста яростни.
Ами как няма да е като понятието Секта идва от там. Там сектите с лопата да ги ринеш.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Аз пък най-малко разбирам от източни религии. Сега може да бъркам събора, но мисля, че е третия вселенски, когато приемат идеята за единосъщието. Това е онзи събор от времето на Аспарух и битката му за Онгъла.

И точно на него старците в „опозиция“ обвиняват вселенския патриарх (този на Цариград дето си е и досега), че вкарва идея от хиндоизма за единосъщие, измисля си някакъв свят дух, за да ги закърпи и изобщо е идолопоклонник.

Тъй, че да това е едно и също. Това е същата идея с подменени имена на богове. Взета е директно от там.

Трябва да кажа, че аскетите също говорят за нещо подобно на светия дух. Те обаче го наричат „искра“. То е създадено от всемира и е над всичко останало, но не е самия всемир. При тях се говори за Христос като „син“. Син в случая е много висока духовна йерархия. И пак не е едно и също с Бог. Божествена същност е, Бог е, но не е единствения Бог. Те говорят, че има и други божествени същности, които са слизали. Един от тях (изненадващо) е Заратустра, учителя на персите. Друг е Тот, египетско и атлантско божество.

И понеже това са хора преживели откровение, съм склонен да им вярвам повече от един политически назначен поп прочут единствено с мерзости.

Думата секта идва от латински. Значението ѝ странно се припокрива със значението, което има и в нашия език. Означава сека, отсичам, отделям. Което ми говори, че тая дума е доста по-стара от гръко-латинската цивилизация.

Ако търсим по какво да се делим, винаги ще намерим. Обаче на старото гробище в Средец, сега има построена една прокълната сграда и на нея пише нещо. Хубаво е да си го припомняме.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Цитат
Това е същата идея с подменени имена на богове. Взета е директно от там.
Няма как да е взета от там. Това е 6-ти век (681г.). Тогава светът е бил ограничен и локален. Изобщо не било възможно да има знание за индийската философия. Камо ли някой да знае санскрит или да има преводи. Тези работи за индийската философия стават известни за запада и за нас чак през 60-тe години на 19-ти век с разпространието на Движението за Кришна-съзнание.
---------------------------


Мисля че на славянски (и на бг) се получава малко объркване в значението на думата Дух. Може би значението и се изменило във времето.

Дух може да означава и нещо абстрактно, епитет...смисъл на духовност. (Например имаш голям дух да спамиш в линукс.бг :o) Обаче не мисля, че е това което се има в предвид за Свети дух.

Другото значение на Дух е за същество. На английски често се превежда като Holy Ghost. Което е много по ясно. виж King James Version.
https://www.kingjamesbibleonline.org/Bible-Verses-About-Holy-Ghost/
И няма как да не е това защото Свети дух е един от ипостасите на бога. А Бог е личност. Не е нещо абстрактно.

----
Кокото за аналогията във ведите/хиндуизма....Мисля че има точно това описано в Бхагавад Гита. Но въобще не искам да го коментирам тук, защото си е мое виждане.

« Последна редакция: May 27, 2019, 12:38 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Naka, затова са форумите. Всеки да си каже виждането. Ще те помоля да кажеш своето. Дали някой ще се съгласи с него или не, няма значение. То така или иначе ще ни обогати.

Напоследък много говоря за гностиците, защото се интересувам от тях. Те са единствените хора, които са хора, но все пак могат да ни свалят по нещо от другия свят. Разбирам, че не е пълно и няма как да е пълно. Колкото повече узряваме, повече ще получаваме.

Та техните описания на Бог са много символни, доста неразбираеми и някак са ми близки. Като начало те казват нещо от сорта, че не трябва да се опитваме да разбираме Бог. Както не трябва да се опитваме да разбираме любовта. Трябва да я практикуваме. А пък от официалната религия знаем, че Бог е любов. Сиреч излиза нещо като да практикуваме любов, с което всъщност вървим към Него.

Сега това последното на мен ми е извънредно трудно. Малко съм като Лунарвели. Разума отказва да приеме такива неща.

Обаче като започват да говорят за древността, е тогава става каша. Това са неща от втори век и преди това. Значи има нещо наречено безкрай, бездна. То няма мерки, няма време, няма предел няма нищо. То обаче също не е финална цел, зад него има друго, неизречено и неизразимо. Тази бездна много прилича по описание на точката, за която говорят учените преди измисления от тях голям взрив. Описанието е същото.

В тази бездна живеят малките богове. Тя се е ограничила и станала безкрай. Сиреч появява се време. Безкрая се ограничава и става Бог. Появява се пространство. Бог ражда от себе си останалите малки богове. Те на свой ред създават съществата, животните, растенията. Във всички тях живее дух или искра, но той не се създава от боговете, а от Бог. Пряк, минимален досег до този дух или искра може да има по пътя на интуицията, но тя самата не е дух, а по-скоро негово отражение. Съвременния човек обаче бърка интуиция с усещане, което е друго и може да ни излъже, за разлика от интуицията.

В много окултни школи се говори, че човек освен физическо тяло, има други тела. Те ги наричат душа, дух и Аз, които живеят съответно в материалния свят, ефира, астрала, духовния свят. След духовния свят има и един божествен. Това, което старите отшелници наричат искра, би трябвало да е същото, което в окултизма се нарича Аз-ът.

За мен всички тези концепции са ми много трудни за разбиране. Християнството говори само за земно, тленно тяло, което временно, разпадащо се и душа, която е вечна. Думите дух и душа са просто мъжки и женски род на едно и също.

Самия Христос в случая не помага много, защото не говори специално за някакво последващо разделение или поне, ако е говорил, то не е стигнало до нас. Дънов прави в беседите си рязка граница между душа и дух, като споменава, че духа е божественото в нас. Но не съм срещал да говори за искра или Аз. Той също не обяснява много добре, каква е природата на душата и духът или поне не съм го намерил в осемстотинте му беседи. Излишно е да казвам, че не съм чел всичките, а една много малка част от тях. Дънов ми идва тежък, макар и увлекателен.

Неговите беседи също са цензурирани, както е цензурирана библията. Повечето от тях имат по две или повече версии, които силно се различават една от друга. И много често човек се натъква на противоречия в тях. Поне аз съм намирал много такива в тълкованията му на Стария завет.

Така излиза, че Бог, зад който има безкрай, зад него бездна, зад нея нещо трето, все още не е същество, а съществата започват едва след това. Първите същества са малките богове, след тях други божествени и ангелски йерархии и накрая хората и останалата природа.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Реших вместо да пиша да пусна линкове към няколко картинки. Преди това искам само да поясня нещо.
Истината или поне част от нея винаги се е давала така че да може да бъде възприемана според епохата, народа и човека който я приема.
Затова и има привидно съвсем различни интерпретации и обяснения на принципно еднакви истини.

Ето тук е илюстрирана връзката между "кабала"/дървото на живота, картите таро, еврейските букви и нумерологичната интерпретация на дървото.
Тази интерпретация и символика не ми е много по вкуса, но пък е добра като илюстрация на връзките от различни епохи и течения:

https://images.search.yahoo.com/images/view;_ylt=AwrExo.CtOtccFkAbvo2nIlQ;_ylu=X3oDMTIzcm4xa3R1BHNlYwNzcgRzbGsDaW1nBG9pZAM5MWZmMTBlYTk4ZGZhODcwNzZlNDg3NTE2MGJhYjU0NwRncG9zAzE0BGl0A2Jpbmc-?back=https%3A%2F%2Fimages.search.yahoo.com%2Fyhs%2Fsearch%3Fp%3Dsefirot%2Btree%2Bvs%2Btaro%26fr%3Dyhs-ddc-linuxmint%26hsimp%3Dyhs-linuxmint%26hspart%3Dddc%26imgurl%3Dhttps%253A%252F%252Fi.ytimg.com%252Fvi%252FzHIyHYI_s0g%252Fmaxresdefault.jpg%26tab%3Dorganic%26ri%3D14&w=284&h=507&imgurl=www.numerology-astrology-palmistry.com%2Fimages%2FTree_of_life_wk_03.jpg&rurl=http%3A%2F%2Fwww.numerology-astrology-palmistry.com%2FKabbalah_numerology.html&size=44.8KB&name=Kabbalah+Numerology&p=sefirot+tree+vs+taro&oid=91ff10ea98dfa87076e4875160bab547&fr2=&fr=yhs-ddc-linuxmint&tt=Kabbalah+Numerology&b=0&ni=240&no=14&ts=&tab=organic&sigr=126qeusaf&sigb=16fsgtc0c&sigi=124grqg9j&sigt=10j48glvv&sign=10j48glvv&.crumb=/0VtSYeVpRL&fr=yhs-ddc-linuxmint&hsimp=yhs-linuxmint&hspart=ddc

https://images.search.yahoo.com/yhs/search?p=sefirot+tree+vs+taro&fr=yhs-ddc-linuxmint&hspart=ddc&hsimp=yhs-linuxmint&imgurl=https%3A%2F%2Fi.ytimg.com%2Fvi%2FzHIyHYI_s0g%2Fmaxresdefault.jpg#id=7&iurl=http%3A%2F%2Fmembers.ozemail.com.au%2F~clauspat%2Fpublic_html%2Fpublic_html%2Ftree1s5.jpg&action=click

https://images.search.yahoo.com/images/view;_ylt=AwrExo.CtOtccFkAZPo2nIlQ;_ylu=X3oDMTIybzI2OG52BHNlYwNzcgRzbGsDaW1nBG9pZANmMzA2ZmYwNTdkMjJjZmM1MTVmZTI2ZmVkMDU1YWUyNARncG9zAzQEaXQDYmluZw--?back=https%3A%2F%2Fimages.search.yahoo.com%2Fyhs%2Fsearch%3Fp%3Dsefirot%2Btree%2Bvs%2Btaro%26fr%3Dyhs-ddc-linuxmint%26hsimp%3Dyhs-linuxmint%26hspart%3Dddc%26imgurl%3Dhttps%253A%252F%252Fi.ytimg.com%252Fvi%252FzHIyHYI_s0g%252Fmaxresdefault.jpg%26tab%3Dorganic%26ri%3D4&w=323&h=589&imgurl=i572.photobucket.com%2Falbums%2Fss169%2Fjackspiller%2FTARO%2Fkabbalah-tree-of-life.gif&rurl=http%3A%2F%2Fherehewentnofurther.tumblr.com%2Fpost%2F22300695044%2Fkether-and-malkuth&size=25.2KB&name=Station+to+station+-+Kether+and+Malkuth&p=sefirot+tree+vs+taro&oid=f306ff057d22cfc515fe26fed055ae24&fr2=&fr=yhs-ddc-linuxmint&tt=Station+to+station+-+Kether+and+Malkuth&b=0&ni=240&no=4&ts=&tab=organic&sigr=129vah11n&sigb=16e5077bj&sigi=12cqm5jr7&sigt=117mbcif9&sign=117mbcif9&.crumb=/0VtSYeVpRL&fr=yhs-ddc-linuxmint&hsimp=yhs-linuxmint&hspart=ddc

ПС: с горното не искам в никакъв случай да кажа че одобрявам или критикувам тези концепции, искам само да илюстрирам някои (донякъде скрити) връзки.
« Последна редакция: May 29, 2019, 13:52 от ray »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Ако се съобразявам със собствения си опит, нещата са прости. Преди да станат такива може да изглеждали много сложно, но с времето и най-вече разбирането им, всичко се свежда до няколко прости принципа, формули, каквото ще да е там. Сигурно е така и с духовния свят. Не зная, дали в хиндуизма, будизма или конфуцианството има подобни писания като Библията или Корана, но ако има, сигурно са също толкова объркани и неразбираеми. С възможност за много тълкувания. Там схизмите са много, много повече. Колкото и тълкуванията. Бидейки така, няма как да се определи, кое е грешно и кое не. А религията и тълкуванието на писанията в много силна степен са определили моралните норми във всяко едно общество. До ден днешен. Обаче нещата започват да се обръщат. Всеки знае, какво щеше да се случи на двойка гейове преди триста години. Просто щяха да бъдат изгорени на клада. До съвсем скоро, всичко това беше аморално, направо осъдително и греховно. В днешно време дори Ватикана като че ли подбутва нещата в посока на краен либерализъм по отношение на моралните и етичните норми. Няма как да е случайно.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
ray:
Цитат
В Индия има три основни религии (не една), хиндуизъм (домашни, семейни, тотемни и безброй други божества); брахманизъм (Брахма, Вишну и Шива са главните/Троица) и последна във времето, но не и последна по влияние - Будизъм.
Той съответно лежи в основата на Дзен-будизма има голямо влияние и в Китай.

   Не е точно така.
Традиционните индийските религии са: Хиндуизъм,Будизъм и Джайнизъм.
Някои вкарват и сикхизмът в тази група,но според мен той е по-близо
до исляма,т.е. сикхизма е мизерия.
В Хиндуизма има главни и второстепенни богове,главните са:Брама,Вишну и Шива,
всички останали са второстепенни.
Будизма е внесен в Япония от Китай (в Китай от Индия),от "чан" е станало "дзен".
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
...но според мен той е по-близо
до исляма...
А според мен трябва да прочетеш нещо различно пропагандата която четеш обикновено. Примерно нещо което не е на руски.
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
...но според мен той е по-близо
до исляма...
А според мен трябва да прочетеш нещо различно пропагандата която четеш обикновено. Примерно нещо което не е на руски.

   Явно ти трябва да попрочетеш повечко.
Твоето приятелче - реактивния (и двамата сте хамериканофили) постна
снимка на канадски министър - сикх, с много яка чалма...
Гаджал отвсякъде.
Като добавим отношението на сикхите към жените,познай в сикхизма
откъде е заимствано.
Активен
Страници: 1 ... 57 58 [59] 60 61 ... 70   Нагоре
« назад напред »