Автор Тема: Home Data Center!?  (Прочетена 32196 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Home Data Center!?
« -: Sep 05, 2012, 16:19 »
Не съм сигурен дали за тука ми темата, но ако модераторите преценят да я преместят.

Та, заел съм се със задачата да си спретна един дата център, че като гледам клипчета в тубата много се зарибявам!
Липсва ми и доста знания, но усилено експериментирам и наваксвам, та предлагам да обсъдим темата с възможни решения за реализация, та ако някой е реализирал нещо подобно или има намерение, да сме си от полза с конкретни решения на възникнали проблеми.

Започвам от материалната база и конкретните условия с които разполагам!
Живея на центъра и покрай мен минават всички доставчици на и-нет.Тва на снимката е моя милост и част от обзавеждането ми, а в дясно дето съм очертал ще бъде шкафа. Щото искам да е част от мебелировката, няма вариант да вкарам готов сървърен шкаф и за целта, барплода ще се преправи малко, като кутията ще започне от стената и до нея залепен барплода. Зад тази стена ми е тераската на която в последствие и принужда може да се сложи ел генератор, за обезпечаване на непрекъсваемо захранване, че те вече са по-евтини и от сървър. С една дупчица в стената, всички кабели от вън ще влизат директно в шкафа, а шкафа ще е с предна и задна врата, за удобен достъп до техниката и кабеляците. Отгоре смятам да наредя тихи вентилатори с дунапренена подложка от долу, та по-малко шум да изнасят на вън. Размерите вътрешно ще са 445мм ширина, 1600 или 1800 височина и 1000 дълбочина, да има място от пред и от зад за кбеляци и обтичане на въздух.
Очаквам в този шкаф, 10-15 сървъра(в периспектива) да работят безпроблемно като зимата ме и топлят :D :D :D .

И сега от тука вече с техниката и връзките големи дилеми и кви решения трябва да се измислят!?
Доставчиците на и-нет си имат тарифи и тарифни планове и никой няма да си промени тарифния план заради един клиент, а и задължително трябва да има повече от 1 доставчик, щото колкото и добър и надежден да е, има от време на време малки прекъсвания, които могат да бъркат работата, когато се ползва за сериозна работа.
Тука съм измислил едно евтино решение, но трябва още малко да се доизмисли с ваша помощ!
Значи, задължително нета трябва да мине през добър рутер преди да отиде в сървъра с виртуалки или други сървъри.
За рутер, този модел Fujitsu-Siemens и този модел HP, имат място за два броя ХДД вътре и четери допълнителни слота за добавяне на лан карти. С Р4 на 3000Гх и 1ГБ рам, спокойно може да върти едно pfSens-е във виртуалка и на мястото на орегиналните дискове да се сложат 2 нови от по 2ТВ и да се пуснат в софтуерен райд и да се ползва, освен за рутер и за бакъп на днни! Цялата магия с 4 допълнителни карти за включване на и-нет доставчиците и два нови диска от 3ТБ ще излезе под 800лв., а ако се ползват и по малки дискове цената ще падне, пък само за рутер му трябват само 4 лан карти от по 10-15 лева.

Сега вече излиза големия ми проблем на който търся решение!
Всеки доставчик ще е с фиксирано статично ИП които ще се съберат в лоудбаланс и общия им трафик ще отива към вътрешната мрежа, но как да стане номера, ако от вън се потърси връзка с ИП на доставчик1, а той в момента е паднал поради някаква причина, връзката с машина зад рутера да се осъществи през тези които са активни в момента и също така да се ползва общия обем на трафика на всички доставчици!?
Дефакто, непрекъсваемост на връзката от мен към клиента!
Активен

drag

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 83
  • Distribution: Debian; FreeBSD
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Home Data Center!?
« Отговор #1 -: Sep 05, 2012, 16:54 »
но как да стане номера, ако от вън се потърси връзка с ИП на доставчик1, а той в момента е паднал поради някаква причина, връзката с машина зад рутера да се осъществи през тези които са активни в момента и също така да се ползва общия обем на трафика на всички доставчици!?

BGP, което налага Автономна система и някаква мрежичка (Публична), примерно /24, правиш един Multihomed BGP с двата доставчика и си ти. От там почваш Load Balance и каквото си искаш...
« Последна редакция: Sep 05, 2012, 17:02 от drag »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Home Data Center!?
« Отговор #2 -: Sep 05, 2012, 17:13 »
//off
Цитат
Home Data Center!?

Тези три думи не могат да стоят в едно изречение.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Home Data Center!?
« Отговор #3 -: Sep 05, 2012, 17:24 »
Не искам да ти убивам ентусиазма и мазохизма (точно така мазохизъм - работил съм 4 години в дейтацентър, оттам придобих свойството да спя спокойно в стая където няколко видеокарти бичат на 80% fan speed).

Но не мисля че има големи шансове да докараш нещата в домашни условия. Нито като климатизация, нито като резервирано захранване, нито като противопожарни системи. Съседите ти ще те изселят бе човек :)

А иначе ТНТМ домашни изпълнения (някои красиви, някои потресаващи) можеш да видиш в една галерия тук:

https://bitcointalk.org/index.php?topic=7216.0

Не е точно за същата цел, но мисля че можеш да взаимстваш доста ТНТМ идеи. Някои са просто потресаващи, никога не бих се сетил...

Специално това със шкафовете, имаше уникални решения някъде из горепосочената тема. Кухненски шкаф превърнат в rack за сървъри и една тръба, отвеждаща топлия въздух в дупката за абсорбатора....безценно!


П.П. Това не го бях мярвал там досега, отдавна не съм гледал там. Прилича на гениално домашно решение на климатизацията в rack-а...


« Последна редакция: Sep 05, 2012, 17:31 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: Home Data Center!?
« Отговор #4 -: Sep 05, 2012, 18:06 »
То хубаво зимата ще те топлят ами лятото замислял ли си се колко градуса ще е там ако имаш 5-6 работещи сървъра?  ;D
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Home Data Center!?
« Отговор #5 -: Sep 05, 2012, 18:36 »
То хубаво зимата ще те топлят ами лятото замислял ли си се колко градуса ще е там ако имаш 5-6 работещи сървъра?  ;D
Ае, аз бях останала с впечателние, че сървърните са помещения с температура като за полярни мечки и пухени якета... А не че може да монтираш отпред на рака една плазма с видео на горящ огън и да ти се създава обстановка тип "бяла Коледа"...
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Home Data Center!?
« Отговор #6 -: Sep 05, 2012, 19:26 »
Абе знаех си, че ще има много мнеия които да ми обясняват, че е невъзможно, но дайте идея кво да прая с то BGR или някаква друга идея за постигане на същия резултат!

Та, тва за BGR-то го обсъждахме с Митака на лични и до колкото разбрах, требе да си взема мрежа от RIPE с мои си ип-та и към тях да се ъпдейтват тези на доставчиците, което май ще е мисия почти невъзможна!
Не знам, дали доставчика който ми е дал ИП от неговите, може да направи съответните настройки към това ИП да се ъпдейтват още няколко ип-та на другите доставчици които ще ползвам, за да не ми се налага да искам собствени!?

Иначе, за горните забележки имам решение! Може и ТНТМ да е, но ще работи достатъчно надеждно.
Нямам намерение този шкаф да го пълня с втора употреба измишльотини които консумрат ток колкото нов съвременен сървър и вършат по-малко работа от от лаптопа ми!
Па, имам и възможност при нужда, цяла стая да я направя сървърно! Целия ми апартамент външен и от най-близкия комшия ме делят две стени със стълбищна клетка между тях. Да не споменавам също, че от 12 апартамента във входа, само в 4 живеят хора, а другите са възрастни пенсионери, а пода ми на целия апартамент е с 5см стериопор и замаска от горе му, а таваните са гипсокартон и вата! Като затворя прозорците и да се стреля вътре, на вън няма да се чуе.
В жилищно помещение, по-големия проблем е, че тока е до 15КВт мощност, а енергоразприделителните дружества малко трудно ще пуснат втора линия за допълнителна мощност и тази техника трябва да се вмества в максимум от 8КВт консумация на ток, та въпросния център си има лимит!

Два месеца експериментално сървъра ми стои без шкаф в другата стая и без включен климатик на сигурно над 40 градуса в жегите и не му е мръднала температурата от нормалното!
В кутия шкаф с циркулаци и климатизирано помещение залагам, че проблема ще е още по-малък с 5-6 сървъра в периспектива!
Целта не е да се предлага колокация и уеб хостинги, а индивидуални и специфични услуги към 5-10 клиента, които изискват по-сериозен хардуер.
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Home Data Center!?
« Отговор #7 -: Sep 05, 2012, 20:12 »
Хахаха мислех, че не са много лудите като мене дето ползват алуминиеви гофри за охлаждането на компютрите си, но явно съм грешал :D

Аз дори си имам и филтри, за да не се наблъсква с прах.
И мога да кажа, че ако се направи достатъчно дискретно, за да не изглежда грозно, резултата е повече от задоволителен.

Относно темата: Нещо не ги виждам нещата с тия 5-10 клиента, но ти си знаеш :)
Интересно ми е каква ще ти е крайната цена на услугите. И дали ще е конкурентно способна на тази която предлагат големите компании с облачни услуги. Но едно съм сигурен - няма как да си конкурентно способен и едновременно да си на печалба. Малките фирми притежават или едното или другото, но не и двете - и това е заради липса на ресурси, а не заради нещо дриго :)
« Последна редакция: Sep 05, 2012, 20:15 от !ntel »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Home Data Center!?
« Отговор #8 -: Sep 05, 2012, 20:41 »
Нека да не бъркаме бизнес идеи с технически решения!
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Home Data Center!?
« Отговор #9 -: Sep 05, 2012, 21:07 »
Добре де дори и да е решение за група хора - не сте ли направили проучване по въпроса дали няма да ви излезе по-изгодно просто да си наемете облачна услуга?

Примерно, може да искате нещо много специфично и затова да не искате облачна услуга, но за повечето неща няма аналог на наетите облачни услуги. Просто ония с многото пари (т.е. ресурс) имат възможност да обслужват много клиенти с една инфраструктура и така могат да предложат много по ниски нива на разходите от колкото единично да си oсигуряваш всички неща.

Мен ми е интересно дали изобщо си изчислил нещо свързано с разходите. Ти знаеш ли колко ще ти искат за осигуряване на оптично трасе до теб (корпоративен план, който е единствения с опция да ти поддържат load balancer-а). Бизнес и домашните планове не ти вършат работа, защото не предлагат custom допълнителни договорки. Т.е. това което искаш няма как да стане с малко пари - това се опитвам да ти кажа. Ако си паралия, няма проблем - щом ти се харчат пари, харчи, но имам чувството, че изобщо не си наясно с разходите, които са нужни за това което искаш.

Не ме разбирай погрешно, не се заяждам, нито имам нещо лично към теб. Но се замисли, ако това беше достъпно, дали нямаше всеки да си има собствен дата център удома :)

Ако ти кажа сумата за гарантиран интернет достъп с опция load balancer, ще ти стане лошо (най-евтиното решение почва с три цифрена сума).
« Последна редакция: Sep 05, 2012, 21:09 от !ntel »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Home Data Center!?
« Отговор #10 -: Sep 05, 2012, 21:24 »
Френд, казах ти, дай да не разводняваме темата с бизнес логика!
За двуцифрена сума, още сега мога да ти дам виртуалка с връзка към нея по-голяма от скоростта на четене и запис на дисковете, а те са 4 по 1ТБ в райд5!
Но, ако прекъсне нета за малко, стоиш и чакаш докато дойде! Тази година ми е прекъсвал не повече от 5-6 пъти за по 10-30 мин., но го има!
Никакви оптики нямам!

Не ми се отваря отново темата с виртуализациите, че няма луд който да си даде информацията на някакъв си сървър дето не знае кой за какво ще е ползва, освен на такъв, който така и така има достъп до нея поради спецификата на работата си!
Цената не е най-големия проблем!
« Последна редакция: Sep 05, 2012, 21:30 от backinblack »
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Home Data Center!?
« Отговор #11 -: Sep 05, 2012, 22:11 »
Добре де дори и да е решение за група хора - не сте ли направили проучване по въпроса дали няма да ви излезе по-изгодно просто да си наемете облачна услуга?

Примерно, може да искате нещо много специфично и затова да не искате облачна услуга, но за повечето неща няма аналог на наетите облачни услуги. Просто ония с многото пари (т.е. ресурс) имат възможност да обслужват много клиенти с една инфраструктура и така могат да предложат много по ниски нива на разходите от колкото единично да си oсигуряваш всички неща.

Мен ми е интересно дали изобщо си изчислил нещо свързано с разходите. Ти знаеш ли колко ще ти искат за осигуряване на оптично трасе до теб (корпоративен план, който е единствения с опция да ти поддържат load balancer-а). Бизнес и домашните планове не ти вършат работа, защото не предлагат custom допълнителни договорки. Т.е. това което искаш няма как да стане с малко пари - това се опитвам да ти кажа. Ако си паралия, няма проблем - щом ти се харчат пари, харчи, но имам чувството, че изобщо не си наясно с разходите, които са нужни за това което искаш.

Не ме разбирай погрешно, не се заяждам, нито имам нещо лично към теб. Но се замисли, ако това беше достъпно, дали нямаше всеки да си има собствен дата център удома :)

Ако ти кажа сумата за гарантиран интернет достъп с опция load balancer, ще ти стане лошо (най-евтиното решение почва с три цифрена сума).

Че не излиза евтино - не излиза.
Ама аз доколкото разбирам - няма намерение нищо да продава, а само ще тества.

Иначе, в офиса имаме резервно захранване с един AVR. Излезе ни - цената на AVR-a (около 2000 лв.) + цена на кабел и монтаж - още толкова. На месец не плащаме нищо, освен изразходеното - взимаме ток от трафопоста на една метан станция, и човека няма нищо против да ни предостави захранване. Ползва се само ако основния източник отпадне. До сега се е случвало 2 пъти по за 5 мин. УПС-ите издържат до час, а AVR-a превключва към другия източник 20 секунди след отпадане на основното захранване. А когато основното се възстанови, изчаква 5 минути, и тогава се връща към него.

Интернета е от 2 доставчика, по оптика и от двата. Общо казано:

Два доставчика: 1х40мбпс и 1х60мбпс + AS + /24 + BGP4 + колокация на бекъп в дата центъра на единия доставчик = 2000 лв. грубо.

Не продаваме/предлагаме никакви свързани с това услуги - всичко е за лична употреба :)
Лична употреба не значи за кеф, де... а за нуждите на фирмата.

Беше станало голямо шоу, когато едни "майстори" оправяха климатика в сървърното... и решиха, че могат да го включат в UPS-a - защото контакта бил най-близо :)
Друга веселба, и в друга фирма беше когато лелката, която чисти си включи прахосмукачкта в UPS-a...
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Home Data Center!?
« Отговор #12 -: Sep 05, 2012, 22:50 »
Веднъж го обсъждахме с теб и ми знаеш мнението.

Затова сега ще ти дам няколко нови идеи за бизнес в домашни условия:
 - домашна хирургическа клиника - вместо да ходиш до болницата за хирургически операции отиваш при съседа който ти оправя апендисита примерно
 - домашна ядрена централа - намираш критичната маса и започват едни деленета с което мисля че от НЕК можеш да изкараш доста добри кинти. Недостатък - при евентуален производствен (д)ефект Димитровград ще бъде изтрит от лицето на Земята заедно с Митьо Пайнера!
 - домашна термоядрена централа - тук проблемите са доста по-големи, но и ползите са неизброими. При проблем - мисля че до Пловдив и Бургас всичко ще бъде заличено, а труса ще се усети и в съседните държави.
 - домашна печатница за пари - тъй де, вместо да ходиш до банката да си ги теглиш ще си ги печаташ в домашни условия

------------------

Знаеш ми мнението - трябва резервно захранване, UPS, климатизирано помещение, няколко точки до интернет, контрол на достъпа до машините и т.н.

Какво ми гарантира, че утре няма да се напиеш и да повърнеш в/у сървъра? Или някой ще ти дойде на гости и ще се случи "инцидент"?
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Home Data Center!?
« Отговор #13 -: Sep 05, 2012, 22:56 »
Митак, така и не разбрах, вместо аз да си вземам ИП-та от рипе и да правя при мен някакви BGR-та дето хич не са ми ясни, може ли, както сега ползвам 2 от ИП-та на доставчика, като вържа още някой, да му дам неговите ип-та и да ги върже той към този/тези ип-та които ме е дал!?
Пък вече как ще се кандърдисваме е друга тема! Тъй като фирмата е локална местна, предполагам, че няма да имам проблем да ми направят каквито искам настройки, ама не знам и аз какво да им обясня за сега!
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Home Data Center!?
« Отговор #14 -: Sep 05, 2012, 22:59 »
Мислиш ли че цялото нещо ще може да се търкаля през 2 IP-та? Ами ако са динамични!?!
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения