Автор Тема: Как да отворя роот терминали и да вкарам стартиращи команди в тях  (Прочетена 1249 пъти)

Holder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Здравейте, моля да ми помогнете с няколко проблема, досега бях на десктоп и всичко беше по лесно, но тъй като сега ми се налага да ползвам Putty с конзола имам няколко неща, които трябва да разбера как стават.

Трябва ми след като вляза с роот, чрез "su" и "password"  да отворя роот терминал и от него да вляза в текстов документ да копирам команда от този текстов документ, да вляза с роот терминала в директорията, където ми е сървърът и да екзекютна командата, така че сървъра ми да се стартира в този роот терминал. След това да изляза от роот терминала без да го затварям ами да го оставя да си работи и да направя нов роот терминал и така 10 терминала докато си пусна всички 10 сървъри.

Значи ето главните въпроси:
1. Как да създам терминал и как да вляза в него
2. Как след като вляза в терминала да отворя текстов документ и да копирам част от текст, за да мога след това като вляза в директорията в която ми е сървъра в случая cd /home/pc/server/dust ентер да я пейстна и стартирам, след това да изляза и да създам нов терминал и т.н

Пробвах с nano но мисля, че не мога да копирам текста и да го запаметя след като изляза от самият документ..
Активен

zeridon

  • Killmode enabled
  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1398
  • Distribution: Debian/Ubuntu
  • Window Manager: console/Gnome
  • BOfH
    • Профил
    • WWW
Това което ти трябва е screen
Цитат
DESCRIPTION
       Screen  is  a full-screen window manager that multiplexes a physical terminal between several processes (typically interactive shells).  Each virtual terminal provides the func‐
       tions of a DEC VT100 terminal and, in addition, several control functions from the ISO 6429 (ECMA 48, ANSI X3.64) and ISO 2022 standards (e.g. insert/delete line and support for
       multiple character sets).  There is a scrollback history buffer for each virtual terminal and a copy-and-paste mechanism that allows moving text regions between windows.

Във всяка една директория си направи командите които ти трябват за да си стартиръш игрите в отделен файл ... примерно
Код
GeSHi (Bash):
  1. #!/usr/bin/env bash
  2. #
  3. # simple hlds starter
  4. #
  5.  
  6. cd /home/servers/server1
  7. ./hlds -opt -opt2 -opt3

След като се логнеш на машината:
Код
GeSHi (Bash):
  1. screen -DRR  -S <name>
След като ти тръгне скрийн-а си пускаш файлчетата едно по едно в нов прозорец.

Удобни команди за скрийн:
 * CTRL+a n - следващ прозорец
 * CTRL+a c - създаване на нов прозорец
 * CTRL+a d - разкачане от скрийн
 * screen -ls - списък с активни скрийн сесии

малка конфигурация за да не се чудиш къде си точно в скрийна: https://github.com/zeridon/dotfiles/blob/master/.screenrc

PS: Не забравяй да прочетеш ман-а на скрийн
« Последна редакция: Aug 05, 2013, 15:50 от zeridon »
Активен

Внмимавай имам клещи за кабел
http://www.netsecad.com/
http://theregister.co.uk/odds/bofh/