Автор Тема: Valve разработва своята Steam платформа за Linux  (Прочетена 46077 пъти)

Mitaka

  • Гост
Значи, не е хубаво, че се разработва качествнен софтуер и драйвери за една дистрибуция, а по-добре е изобщо да ги няма? Странно.
И тук се потвърждават пак думите ми за проблема с фрагментацията на Линукс: многото различни дистрибуции, органиирани по различен начин... което пречи на развитието, и  отдръпва сериозните компании от писането на софтуер за Линукс.
Това, че някой се е заел да пише за Убунту може да бъде само добра новина!

И, Убунту не били давали нищо на общността.... та нали точно това право им дава GPL лиценза? Самото Убунту си е под GPL, а никой не може да задължи да се ползва само GPL софтуер?
Точно за това съм на мнение, че GPL ограбва разработчиците: от къде на къде ще имам право да взема софтуер, писан от някой друг, да го модна леко, и да правя пари от него продавайки го, пък било то и в комплект с изходният код?

Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Точно за това съм на мнение, че GPL ограбва разработчиците: от къде на къде ще имам право да взема софтуер, писан от някой друг, да го модна леко, и да правя пари от него продавайки го, пък било то и в комплект с изходният код?
Когато ползваш ГПЛ код в твой проект и той трябва да бъде ГПЛ лицензиран. Нама проблем да правиш комерсиален който да върви на Линукс, но трябва всичко в него сам да си го разработиш и напишеш, а всеки гпл проект, ползва пакети които са от други гпл проекти. Няма нищо ограбващо! Според мен, БСД лиценза е ограбващ, защото дава на друг да ти вземе проекта, да го модифицира малко и да го пусне като собствен и затворен. Както правят Епъл.
Активен

Mitaka

  • Гост
Цитат
Точно за това съм на мнение, че GPL ограбва разработчиците: от къде на къде ще имам право да взема софтуер, писан от някой друг, да го модна леко, и да правя пари от него продавайки го, пък било то и в комплект с изходният код?
Когато ползваш ГПЛ код в твой проект и той трябва да бъде ГПЛ лицензиран. Нама проблем да правиш комерсиален който да върви на Линукс, но трябва всичко в него сам да си го разработиш и напишеш, а всеки гпл проект, ползва пакети които са от други гпл проекти. Няма нищо ограбващо! Според мен, БСД лиценза е ограбващ, защото дава на друг да ти вземе проекта, да го модифицира малко и да го пусне като собствен и затворен. Както правят Епъл.

Да, но имаш право да го ПРОДАВАШ!
Нали се сещаш, взимам GIMP примерно, махам G-то от името, правя го IMP, добавям 1-2 глупави функции, и продавам. По този начин аз крада от труда на другите разработчици. Ще ти дам кода, няма проблеми...
А ако поради някаква причина проекта ми добие малко повече популярност, и някоя голяма компания реши да го "спонсорира", нали се сещаш - всичките пари идват при мен, и никой не може да ме задължи да дам каквото и да е на истинските разработчици :)

А иначе епълци си пускат кода за нещата, които ползват: http://opensource.apple.com
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Да, но имаш право да го ПРОДАВАШ!
И кой ще го купи, когато го има и "отворен" вариант!? Ето и РХ споделят това което правят, но на сорс, което не е за всеки да компилира, но пък други го вземат, компилират и правят цялостна дистрибуция еднаква с тяхната, но под друго име.
Правят се други комбинации които са по-печаливши. Основна програма под ГПЛ, а допълнителни платени модули и инструменти с комерсиален лиценз ;) , както правят ВМуаре.
Активен

Mitaka

  • Гост
Цитат
Да, но имаш право да го ПРОДАВАШ!
И кой ще го купи, когато го има и "отворен" вариант!? Ето и РХ споделят това което правят, но на сорс, което не е за всеки да компилира, но пък други го вземат, компилират и правят цялостна дистрибуция еднаква с тяхната, но под друго име.
Правят се други комбинации които са по-печаливши. Основна програма под ГПЛ, а допълнителни платени модули и инструменти с комерсиален лиценз ;) , както правят ВМуаре.

Именно де, аз какво казах?
Взимам, модвам леко, основата GPL, останалото... не GPL.
хайде, VmWare като е GPL - да вземе някой да го компилира и използва пълноценно? Искам да видя как ще стане :) Това не е ли ограбване?
Активен

danaildr

  • Гост
Ами не е така, когато пишеш приложение за убунту, то ползваш инструменти които са специфични за него.
Има приет стандарт за структурата на една линукс дистрибуция, тя е работеща при всички линукс дистрибуции. Ако разработчика се води по тази структура кода ще сработи на всяка линукс дистрибуция.  Обаче ако се работи само върху съвместимостта с една дистрибуция се получават проблеми.
Идеята за една линукс дистрибуция е ужасна, това е все едно да има само една операционна система в света ..... губи се всякаква свобода, а ГНУ идеята е потребителя и разработчика да имат свобода. Ако не искате свобода има мак и уиндоус. Там всички разработчици правят нещата само за една ОС.
какъв е смисъла от клиент на велве под убунту, ако аз не искам и не ми допада убунту .... никакъв, щото клиент за федора няма да излезе. И какво дават убунту на общността че не разбирам, явно съм тъп и не вижда. Убунту все повече заприличва на мак. Изграждат една екосистема в която искат да вкл. всичо, от телефоните и умните телевизори, до настолните компютри и сървъри. Да това ще им донесе повече клиенти, но начина по който го правят не е много в духа на ГНУ.  А всички знаем, че ако Столман не бе основал движението на свободен софтуер, днес линукс като ядро нямаше да е това което е, дори и мак нямаше да са това което са в момента. Интернет нямаше да е същия, а свободата на мрежата щеше да е мираж (това са само догадки разбира се, но определено движението на Столман помогна да са такива каквито са в момента).
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Аз немога, да разбера, какво толкова плюето Стеам ?!
Ако трябва, да си говорим честно, за линукс всички игри до сега бяха шибании и пълни боклуци, правени от ентусиасти, за такива...  Само indie игри и нито една ААА+ игра !

Вмомента ( имам покана за стиим ) играя Serious Sam 3, и играта е страхотна, графиката също...
До сега се налагаше човек, да поиграе нормално нещо, да се пуска и боза...
Сега нещата, ще се променят... ( или поне се надяваме... )

Засега вторият проблем са драйверите, каквото и да ми говорият от Valve и амд, дори с най-новият им драйвер имам ужасна загуба на FPS... Serious sam ми се налага, да го играя на ultra - low... при положение, че под боза играя на medium...
И все пак е хубаво, най-накрая, да се появи нещо качествено...
Имам закупени портал, left4dead2, всичките CS и още много други... А дуал буут-а ми омръзва...
Също много отдавна ми е писнало от скапани драйвери, които без игри, никога нямаше, да се подобрят !
Не забравяйте, че triple - A гейминг индустрията е основният виновник, за огромната надпревара между хардуерните производители и драскачите на драйвери...

Който не му харесва, да си трае и да ходи в старчески дом... Ай сиктир!
Пък и никой не го кара, да ползва платформата.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Под ГНУ/Линукс е пълно с АААА+ игри. Цял живот да играеш, сигурно няма да изиграеш всички. Разликата е в това, какво разбираме под хубава игра. И примера със Сериозният сам, безмозъчна пуцалка, е отлично нагледен. Преследването на Муровия закон е едно от най-лошите неща, които са се случвали на индустрията. Днес вместо да имаме по-добри компютри, имаме надути балони. И не е вярно, че били поевтинели. Я вижте последната новина на основната страница.

Както каза по друг повод Гейт — преди 40 години ни трябваха три 12 килохерцови компютъра, за да изстреляме човек на луната. Днес не можем да стигнем до луната, но за сметка на това имаме четири гигахерцови компютри способни да изтрелват пилци в прасета и то с лаг.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gangov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 141
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Аз немога, да разбера, какво толкова плюето Стеам ?!
Ако трябва, да си говорим честно, за линукс всички игри до сега бяха шибании и пълни боклуци, правени от ентусиасти, за такива...  Само indie игри и нито една ААА+ игра !

Вмомента ( имам покана за стиим ) играя Serious Sam 3, и играта е страхотна, графиката също...
До сега се налагаше човек, да поиграе нормално нещо, да се пуска и боза...
Сега нещата, ще се променят... ( или поне се надяваме... )

Засега вторият проблем са драйверите, каквото и да ми говорият от Valve и амд, дори с най-новият им драйвер имам ужасна загуба на FPS... Serious sam ми се налага, да го играя на ultra - low... при положение, че под боза играя на medium...
И все пак е хубаво, най-накрая, да се появи нещо качествено...
Имам закупени портал, left4dead2, всичките CS и още много други... А дуал буут-а ми омръзва...
Също много отдавна ми е писнало от скапани драйвери, които без игри, никога нямаше, да се подобрят !
Не забравяйте, че triple - A гейминг индустрията е основният виновник, за огромната надпревара между хардуерните производители и драскачите на драйвери...

Който не му харесва, да си трае и да ходи в старчески дом... Ай сиктир!
Пък и никой не го кара, да ползва платформата.

Който, както си иска да се прави на дървен философ - момчето ви го казва много добре. Нали знаете какво става с хората, които ги е страх от промяната?

П.П. Огнярче, под хубава игра аз разбирам хубава /що годе графика/ и уникална история - Half-Life 1 /да не изреждам хубави игри/ Аз такава досега не съм видял да се предлага за линукс потребителите.

П.П.П. Понеже знам, че ти си намерил играта на века, която слага в малкия си джоб всички други pc игри, чакам отговора ти като манна небесна ;)
Активен

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
65 62 61 20 6c 75 69 62 6f 70 69 74 6e 69

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Потребител на Юнити ще ми казва дървен философ. Жалък си. Като нямаш какво да кажеш минаваш на лични нападки. Колко миличко и българско.

И аз мога така. И аз мога да те пратя някъде. Няма да го сторя, защото не си струваш заниманието. Няма да си тровя моите нерви с теб.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Mitaka

  • Гост
Ами не е така, когато пишеш приложение за убунту, то ползваш инструменти които са специфични за него.
Има приет стандарт за структурата на една линукс дистрибуция, тя е работеща при всички линукс дистрибуции. Ако разработчика се води по тази структура кода ще сработи на всяка линукс дистрибуция.  Обаче ако се работи само върху съвместимостта с една дистрибуция се получават проблеми.
Идеята за една линукс дистрибуция е ужасна, това е все едно да има само една операционна система в света ..... губи се всякаква свобода, а ГНУ идеята е потребителя и разработчика да имат свобода. Ако не искате свобода има мак и уиндоус. Там всички разработчици правят нещата само за една ОС.
какъв е смисъла от клиент на велве под убунту, ако аз не искам и не ми допада убунту .... никакъв, щото клиент за федора няма да излезе. И какво дават убунту на общността че не разбирам, явно съм тъп и не вижда. Убунту все повече заприличва на мак. Изграждат една екосистема в която искат да вкл. всичо, от телефоните и умните телевизори, до настолните компютри и сървъри. Да това ще им донесе повече клиенти, но начина по който го правят не е много в духа на ГНУ.  А всички знаем, че ако Столман не бе основал движението на свободен софтуер, днес линукс като ядро нямаше да е това което е, дори и мак нямаше да са това което са в момента. Интернет нямаше да е същия, а свободата на мрежата щеше да е мираж (това са само догадки разбира се, но определено движението на Столман помогна да са такива каквито са в момента).

Идеята не е да има само една дистрибуция.
Идеята е да има ПОНЕ една, върху която "големите" да имат интерес да портнат софтуера си. И ако това стане - то ще бъде огромен плюс за Линукс!
И кое е в духа на ГНУ и кое не.... вече казах, колкото и да не ви харесва: ВСИЧКО, АБСОЛЮТНО ВСИЧКО се върти само и единствено около парите! Развитие се получава с пари, иновациите също се получават с пари. Идеологичните клишета са мъртви сигурно от поне 15-20 години. Само с една идеология не става, кокото и да е "чиста" и "свята", и колкото и да мисли за "свободата"... защото на около 99% от хората изобщо, ама изобщо не им пука "свободен" ли е софтуера, който ползват.
Ако говорим за корпоративна среда - процента сигурно е 100. Там се иска софтуера просто да работи. А орязването на дадени функционалности, базирайки се на идеологията осакатява софтуера. И го прави неприложим в корпоративна среда.
Активен

Mitaka

  • Гост
Има и друго:
До съвсем скоро се говореше, че Линукс не се ползвал много, защото големите фирми не пишели софтуер за него, и за това хората не искали да го плзват.
Същите тези "големи" са наричани егоисти, затворени и как ли не....
А сега, когато обърнаха внимание на една от дистрибуциите, и започнаха да пишат за нея - пак не е добре, защото заграбвали?!?!
Последно: хубаво ли е, или не е "големите" да правят софтуер за Линукс?

Аз пък чакам с нетърпение денят, в който Adobe ще си портнат нещата за Линукс, било то и Убунту....

И някой очаквал Убунту да дадяли нещо на общността... ами не са длъжни да дадат нищо друго, освен сорс кода на GPL софтуера, който ползват. И го правят.
Като е калпав лиценза, и позволява такива работи, така ще е :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
А орязването на дадени функционалности, базирайки се на идеологията осакатява софтуера. И го прави неприложим в корпоративна среда

Не веднъж съм се замислял, колко много човешки ресурс, демек финансов се губи за маркетинги и програмистки труд за купища ограничения, та заради нещо дребно да си купиш по-разширена версия!
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Само искам да изясня някой неща, че тук дискусията ми заприлича като под новината, че Дебиан ще изхвърлят всичкия не свободен софтуер от ядрото. Тогава под новината бяха едни ластици и мрънкания, че едва ли не света свършва. Пък то какво, просто след инсталацията трябва да си включиш нон-фри репото и да си инсталираш не свободния фърмуер. Тук същата работа започна да се получава. Никой, на никого нищо не взема. Убунту 1 върви под която и да е дистрибуция, стига да искаш можеш да си го инсталираш - грешно е да кажете, че работи САМО под Убунту. Валве клиента не работи САМО под Убунту, работи и под други дистрибуции, дори под Арч се инсталира от хранилище (по-лесно). Юнити също работи под други дистрибуции, не само под Убунту.
Убунту няколко пъти прави опити да се сприятели с други големи дистрибуции. Техният рилийз цикъл е близо до перфектния - имат регулярни версии на 6 месеца и такива с дълъг период на поддръжка през 2 години и това е така от 2006-та година. Това дава на разработчиците достатъчно сигурност, че техният продукт написан за версиите на пакетите в ЛТС версията ще работят докато той се поддържа (грубо 3 години, понеже и след това може да се ползва). Убунту имаха уговорка с Дебиан да уеднаквят поне приблизително датите за излизане на стабилният Дебиан и ЛТС версиите на Убунту, за да може да имат съвместимост версиите на пакетите в двете дистрибуции. Това на практика не се случи, понеже ... в Дебиан, както знаете не обичат сроковете и остана като едно добро пожелание (аз лично не го отчитам като минус за Дебиан, понеже всички ние точно за това го обичаме  ;D, пък и ползвам Убунту вече). От друга страна, в нета се чета всякакви упреци, че ЛТС версията на Убунту била боклук, имало в нея алфа и бета версия на пакетите и нам си кво си, еми как да бъде като хората търсят функционалност която в предна версия я няма, пък те ще поддържат този продукт поне още 3 години? Един вид това е пряко обвинение, че си спазват сроковете  ;D което си е смешно. В дебиан поради обратната причина, се стига до версии като етч и половина, понеже хабер за нива версия няма, пък старата не можеш дори да я инсталираш на нов компютър ... един вид полу нова версия. 
Отплеснах се, мисълта ми беше, че нещата в Убунту не са само за Убунту (добре, че направиха Унити, че следващия път някой опън майнд като реши да обърне света, могат да му покажат среден)
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
От 12.04 и десктопа е вече 5 години, а в старите десктопа е 3, а сървъра 5, но хранилищата се едни, та след спирането на поддръжката за десктопа, пак може да се инсталира някои неща които изискват допълнителни пакети. На 8.04 май още не са затворени.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Experienced linux enginnced linux engineers
Търсене
bulwork 0 7744 Последна публикация May 10, 2008, 14:24
от bulwork
Dual boot Linux and Windows XP (Linux installed first) ПРОБЛЕМ !!!
Настройка на програми
XaMeLeOnA 36 40280 Последна публикация Nov 06, 2011, 02:58
от Compare
Проблем със steam
Общ форум
luckyboy 0 4891 Последна публикация Jan 25, 2014, 23:44
от luckyboy
Team Forters 2 steam
Общ форум
edmon 8 16133 Последна публикация Jun 02, 2018, 19:07
от SweetSissy
Проблем със Steam от Ubuntu 16.04
Настройка на програми
DewDewBG 10 5037 Последна публикация May 12, 2016, 15:12
от malin