Автор Тема: Хакнати микротици  (Прочетена 46123 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Хакнати микротици
« Отговор #60 -: May 16, 2019, 14:21 »
Naka с теб говорим едно и също. Разликата е, че за мен епитета „добре“ е излишен. Малко по-краен съм в преценката си и смятам, че нещо, което има проблем, не работи.

За съжаление обаче нещата не могат да стоят на едно място. Ако вчера нещо е работело, то днес вече не е така. Но ние не знаем, кое няма да работи, а може и да желаем (по-често) да работи по друг начин.

За да направим ново, трябва да счупим старо.

Защо има Атом (текстовия редактор)?

Нали и досега имахме добри текстови редактори?

Появил се е, защото е имало нужда от него. Той е удобен за тези, които правят страници. За тях е добре редактора им да е просто следващата страница. И да е написан на език, който знаят. В случая това е JS. Това, че използва много ресурси за тях не е проблем. Проблема им е да са в свой води. И Атом им го осигурява.

И така с всичко останало.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Хакнати микротици
« Отговор #61 -: May 16, 2019, 14:24 »
Хм, искам да ви напомня, че в този форум все още не е забранено на обикновените потрбители да отварят нови теми.

Така, че ако чак толкова ви сърби да обсъждате сертификати или стандарти е по-добре (макар, че сертифицирането също се извършва по някакви стандарти) да направите една нова тема с добре формулирано заглавие и да коментирате в нея.

Офтопика е допустим в определена степен, но не виждам какво общо имат последните няколко коментара с обявената тема.
Активен

the lamer's team honourable member

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Хакнати микротици
« Отговор #62 -: May 21, 2019, 05:49 »
...Но да се бара и ремонтира нещо само и само заради самото правене - това не го разбирам.
Добре че не всички са като теб. Иначе още да сме по сърветата.
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Хакнати микротици
« Отговор #63 -: May 21, 2019, 06:52 »
...Но да се бара и ремонтира нещо само и само заради самото правене - това не го разбирам.
Добре че не всички са като теб. Иначе още да сме по сърветата.

А дали не зависи и от това кой “бара и ремонтира”, иначе някой си може и ракета да направи, ако не го спрат  :P
Съжалявам че пак намесвам "егото", но дали в съвременната епоха то не е основната причина почти всеки да си мисли че "може/има способности и му е позволено" всичко, дори да оплеска нещо и така да го "подобри"  8)

Примерно да възстанови Нотр-Дам със стъклен покрив и басейн, що пък не ?
Защо да следва оригинала както е направен от други едни хора  ::) Ама не може  ;D
По света има безброй много "критици" и "гении" и малко истински творци и затова за другите остава да се упражняват върху техните творби !

PS: и за да не е писаното съвсем off-topic ще опитам да свържа донякъде горното с темата, май често се случва нещо да бъде хакнато не толкова поради бъг а също и поради грешни настройки (задклавиатурното устройство).
И поне на мен ми се струва доста удачен начина на настройка в някой програми, където има нива на подробност на настройките - начинаещ, напреднал и експерт.
Така на ниво "начинаещ" не се виждат потенциално опасни опции за промяна за които се изискват по-задълбочени познания и "експерт" е наистина за "разбирачите" !

PS2: и донякъде бих разбрал "магарешкия инат" и нежелание на авторите на някои програми/cdrtools и оп.системи (Тео/OpenBSD) да внасят промени които не им харесват и не одобряват.
Които иска такива промени да си напише сам там каквото си мисли и иска да реализира, а не да "поправя" нещо което и автора не желае да бъде поправяно по някакъв "неодобрен" начин  :o
« Последна редакция: May 21, 2019, 10:41 от ray »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Хакнати микротици
« Отговор #64 -: May 21, 2019, 17:47 »
Като споменахте настройки, да попитам нещо, за да не отварям нова тема.
На Тъпия ми линк съм задал port forwarding за едната машина, но не ми дава да задам същите портове и на друга. Как да реша това. Като се прибера, ще кажа, точно каква грешка изписваше.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Хакнати микротици
« Отговор #65 -: May 21, 2019, 17:50 »
Едни и същи ВЪНШНИ портове ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Хакнати микротици
« Отговор #66 -: May 21, 2019, 19:33 »
На Service port. И то си е задало автоматично Internal port. Значи, ако второто е вътрешен, първото е външен?
Това е грешката, дето изплюва:
Error code: 14004
The entry already exists or its port is contained by another one.
« Последна редакция: May 21, 2019, 19:35 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Хакнати микротици
« Отговор #67 -: May 21, 2019, 19:59 »
Ами един външен порт може да се пренасочи към едно вътрешно IP. Като може пак да е пренасочено на същия номер порт, или пък на друг номер порт. Например:

- 10000 порт от външното IP (WAN, Internet както и да го наречем) - да отива пак на 10000 порт на вътрешно IP (примерно 192.168.0.5), Това е пренасочване от типа 10000 > 192.168.0.5:10000

- 10000 порт от външното IP (WAN, Internet както и да го наречем) - да отива на 5000 порт на вътрешно IP (примерно 192.168.0.5) Това е пренасочване ит типа 10000 > 192.168.0.5:5000

Не знам дали го обясних достъпно, но това е идеята на port forwarding от външното IP към порт на дадена вътрешна машина в LAN-а.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Хакнати микротици
« Отговор #68 -: May 22, 2019, 10:03 »
Моля те Рей половината от последните си две мнения ги отдели като нова тема, защото имам желание да ги разисквам, а ти и Дантгуин сте прави, че не е редно да е в тази тема.

=*=

Някак си не вярвам, че ракетите са се появили в резултат на ремонтиране на пещери. Появили са се, защото е имало нужда от тях и някой (тук е повече от един, ама карай) специално е седнал да ги измисли. Ползването на пещерите е отпаднало, когато сме натрупали достатъчно знания, умения и материална база, за да можем да предпазим живота си и без да се завираме в тях. За своето време пещерите са вършели чудесна работа.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Хакнати микротици
« Отговор #69 -: May 22, 2019, 11:09 »
Зная, какво означава port forwarding, но не зная, защо като се опитах да пренасоча същия порт на друга машина, ми дава тази грешка. Доскоро ползвах един компютър, на който му се случи инцидент, затова си взех втори за резерва - втора ръка. Докато първият стоеше в сервиза, вторият една неделя отказа да се включи - доследващият ден вечерта, когато пак си тръгна. И понеделника, преди втората машина да заработи отново, взех трети, този път нов. Та сега пробвах да пренасоча 8000, на едното от двете по-нови лапита, който понякога ползвам да споделям файлове през Python. Ми не ми се получи.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Хакнати микротици
« Отговор #70 -: May 22, 2019, 11:25 »
А ако опиташ с друг порт ? Примерно 8010.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Хакнати микротици
« Отговор #71 -: May 22, 2019, 11:42 »
Зная, какво означава port forwarding, но не зная, защо като се опитах да пренасоча същия порт на друга машина, ми дава тази грешка. Доскоро ползвах един компютър, на който му се случи инцидент, затова си взех втори за резерва - втора ръка. Докато първият стоеше в сервиза, вторият една неделя отказа да се включи - доследващият ден вечерта, когато пак си тръгна. И понеделника, преди втората машина да заработи отново, взех трети, този път нов. Та сега пробвах да пренасоча 8000, на едното от двете по-нови лапита, който понякога ползвам да споделям файлове през Python. Ми не ми се получи.
Изтрий стария forward и си направи нов. Няма да можеш, да пренасочиш един и същи порт към две машини.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Хакнати микротици
« Отговор #72 -: May 22, 2019, 11:46 »
Моля те Рей половината от последните си две мнения ги отдели като нова тема, защото имам желание да ги разисквам, а ти и Дантгуин сте прави, че не е редно да е в тази тема.
=*=
Някак си не вярвам, че ракетите са се появили в резултат на ремонтиране на пещери. Появили са се, защото е имало нужда от тях и някой (тук е повече от един, ама карай) специално е седнал да ги измисли. Ползването на пещерите е отпаднало, когато сме натрупали достатъчно знания, умения и материална база, за да можем да предпазим живота си и без да се завираме в тях. За своето време пещерите са вършели чудесна работа.

Не виждам проблем да обменим мнения, аргументи и мисли - само кажи каква да е темата (някакво примерно заглавие) и къде - в живота или другаде ?
Ако пък искаш направо ти създай нова тема  :P

PS: ако имаш предвид разработката на софтуер в частност мога да създам една тема “Катедралата и базара”, но освен чистата разработка съществуват и правните регламенти и политическите и финансови инструменти и монополи и така нещата се разширяват в реалността.
От друга страна по-философски погледнато самия процес на творчество вече има съвсем други измерения.
Вероятно ще е в “живота ...”, не намерих подходяща секция, пък и като не е съвсем ясен предмета ...
« Последна редакция: May 22, 2019, 20:58 от ray »
Активен

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Re: Хакнати микротици
« Отговор #73 -: May 24, 2019, 22:53 »
@4096bits ето ти пример за пренасочване на 22 порт на 2 машини зад рутер.



достъпа отвън
 - PC 1
Код:
ssh -p 31292 user1@public_ip
- PC 2
Код:
ssh -p 33292 user2@public_ip

То вече е споменато... и все пак - от таблицата на картинката горе в колоната Service Port не могат да съществуват 2 еднакви порта. Желателно е да си подбереш и произволни номера на портове и различни от well known ports в случай, че искаш достъп до една и съща услуга на различни машини зад рутера.
« Последна редакция: May 24, 2019, 23:14 от Stancho_25 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Хакнати микротици
« Отговор #74 -: May 25, 2019, 12:47 »
Благодаря! Това ще свърши работа. Искаше ми се да мога да задам от-до за  service port, но и така става
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.