Автор Тема: Избор на друга графичната среда... или как да се оправя със "startx"?![Debian 6]  (Прочетена 2904 пъти)

Mishelini

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
  Привет!

В кой файл се казва на "startx" коя графична среда да се стартира?!

Конкретната ситуация е следната: имам инсталиран Debian (от NetInstall) само с xfce. Linux си стартираше нормално в shell. Със "startx" си пусках графичната. Всичко точно. В последствие реших да добавя и GNOME. Инсталирах го чрез Apt-get... и така след инсталацията е сложен един скрипт gdm в папката на runlevel 2. След стартиране на Linux, този скрипт пуска автоматично графичен login, oт който мога да си избирам графична среда. Принципно този факт ме дразни, защото никой не ме е питал дали аз това го искам?! Спрях стартирането на скрипта. Стартирам си графичната среда отново със "startx", но се стартира отнова xfce.
Въпросът е: къде какво да редактирам, така че да може да се пуска GNOME със "startx" и въобще кой скриптове отговарят за "startx" и съответната графична?!
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Цитат
The startx command is most often issued without arguments. It does accept arguments, but generally speaking the defaults are fine. What startx does is look for an .xinitrc file in the users ~/ directory. The .xinitrc file is a configuration file that, above all else, instructs xinit what desktop to start. Of course .xinitrc can do much more than instruct xinit what desktop to run. The .xinitrc file can also instruct xinit on variables for applications, color depth to start, background to load, etc. But the most important bit of information is the desktop.

Read more: http://www.brighthub.com/computing/linux/articles/17895.aspx
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

lunarvalleys

  • Гост
Цитат
...този факт ме дразни, защото никой не ме е питал дали аз това го искам?!

Цитат
...къде какво да редактирам,...

те за това не са те и питали дали го искаш...
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил

Въпросът е: къде какво да редактирам, така че да може да се пуска GNOME със "startx" и въобще кой скриптове отговарят за "startx" и съответната графична?!
Направи както си написал @backtolife
Логни се като обикновен юзер и редактирай .xinitrc
Код
GeSHi (Bash):
  1. nano ~/.xinitrc
като поставиш този ред
Код
GeSHi (Bash):
  1. exec ck-launch-session gnome-session
Активен

Mishelini

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Цитат
...този факт ме дразни, защото никой не ме е питал дали аз това го искам?!

Цитат
...къде какво да редактирам,...

те за това не са те и питали дали го искаш...

Аз ако исках система дето си прави каквото си иска, без да ме пита... щях да си се кефя на Windows. Ето сега има Win7... шарения до шия :)
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Аз ако исках система дето си прави каквото си иска, без да ме пита... щях да си се кефя на Windows. Ето сега има Win7... шарения до шия :)

Oпределено не си за KDE4...  :D
Като нашарят и Gnome ще мина окончателно на LXDE на всички компютри.
« Последна редакция: Mar 25, 2011, 22:18 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
че какво му е на KDE4, като не ти харесва дефолта слагай някоя постна тема или направо го направи черно/бяло и няма да е шарено.
Ти сменяш дистрибуции/ДЕ само щото дефолта ли не ти харесва.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Слагам постни теми, но все лъскаво стои. http://img153.imageshack.us/img153/6440/mandriva20102.png
Тук не е с най- постната тема.А самият панел ми харесва да е лъскав, но има нещо лъскаво във всички изображения което ми натоварва очите. Това може да се смята за предимство, но не и за продължителна работа.
« Последна редакция: Mar 25, 2011, 23:07 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png