Автор Тема: Проект - Q4  (Прочетена 146228 пъти)

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Проект - Q4
« -: Dec 15, 2012, 09:37 »
Здравейте,
от няколко месеца работя по един проект наречен ку-4 . По-нататък ще разберете от къде му дойде името. Проекта представлява отворен хардуерен проект както ардуино например, само че това е не микроконтролер а процесор. От името си личи ,че е 4-битов. В момента го правя и искам да разбера дали има хора който се интересуват от ТТЛ електроника и цифрова схемотихника. За сега набавям елементната база след още няколко седмици го почвам. Ще споделям идеите си , надявам се да има хора разбиращи от тая електроника.
Целта ми е да запозная хората с хардуера и да не мислят всички ,че това е нещо кой-знае колко сложно .
Поздрави,
Георги.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #1 -: Dec 15, 2012, 10:09 »
Т.е., с образователна цел, искаш да проектираш и изработиш процесор, като използваш интегрални схеми от 74-та серия. Правилно ли съм разбрал?
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #2 -: Dec 15, 2012, 10:10 »
Точно така !  [_]3
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #3 -: Dec 15, 2012, 10:24 »
Ще използваш ли специализиран софтуер (напр. това, което е включено във Fedora Electronic Lab) за целта? И каква ще е целта на обучението? Използване на средствата за проектиране или чисто хардуерен проект? Ако е първото, ще е много интересно и приложимо в рамките на форума, ако е второто, ще е интересно, но малко трудно ще гледаме къде кое да запоим :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #4 -: Dec 15, 2012, 10:36 »
Ще бъде и на двете. Само че няма да ползвам такъв софтуер а направо ще чертая на някоя програма. Същевременно ще го правя и на платка. Не ползвам такъв софтуер за симулиране, защото след като схемата бъде направена на платка, не всичко върви както е на емулацията. Целта ще бъде да си размърдаме мозъците не само от към софтуер, а и към хардуер. Мисля ,че за всеки от тук и не само от този форум, ще е интересно да разбере как действа процесора , не чрез блок схеми а чрез реални схеми ,който работят. Като за начало ще почна да обястнявам за някои прости елементи - как работят и устроиството им. Накрая след като всичко е готово ще го даря с документацията на училището ми, за да бъде по-лесно обучението.

ПП Ще ползвам Eagle Light - http://www.cadsoftusa.com/download-eagle/?language=en
« Последна редакция: Dec 15, 2012, 10:51 от zxz »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #5 -: Dec 15, 2012, 11:19 »
Цитат
Не ползвам такъв софтуер за симулиране, защото след като схемата бъде направена на платка, не всичко върви както е на емулацията.

За да не върви всичко в реалното устройство така както е в емулацията, проблема е в технологичната дисциплина при изработката или в грешни данни или методика заложени в софтуера за емулация!
И двете причини са отстраними ;) . Особено пък, ако се ползва свободен софтуер който активно се разработва.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Проект - Q4
« Отговор #6 -: Dec 15, 2012, 11:58 »
Единственото, с което мога да се включа засега в темата, е да ти предложа, ако искаш, да се свържеш с хората от Olimex. От двете техни лекции, на които бях, останах с много добри впечатления, както за продукта им, така и за идеологията им. Може да сте си полезни заедно :) Ако не си присъствал или не си ги гледал, тук и тук са видеата от двете им лекции на октомврийската конференция и на OpenFest, да добиеш някаква представа за тях. По-горе има линк към сайта им за още информация и контакти.
А, да, мога да помогна и с искрените си пожелания за успех в начинанието. Дръж ни в течение за всичко ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #7 -: Dec 15, 2012, 12:26 »
Ще им погледна лекциите. За сега съм направил "Терминала"  :D. ето малко снимки .


Не ми стигна тинола, заради това в понеделник ще направя другите части.Това е командния пулт. Рейката с превключвателите ще е за входовете на процесора а диодите ще са за изходите. 4-те зелени са за кода който процесора изпълнява - събиране, умножение, проверка и др. От другата страна зеленият и двата червени диода идват от изхода на сравнителя. Респективно някой от диодите свети ако едното число е по-голямо, ако е по-малко и ако е равно. Равното е със зелено. Другите диоди са същинските изходи на процесора. Дисплея е за същите изходи но в десетично число. Ще има опция и да се закачи някъде другаде. Диода най-открая е клока. Т.е показва честотата на процесора. Ще има една рейка за входа на РОМ паметта т.е за нещо като хард диска, и един потенциометър за честотата на процесора. Това е за сега.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #8 -: Dec 15, 2012, 12:57 »
Според мен, да започнеш нещо из основи има смисъл само, ако нямаш намерение да го споделяш, но при положение, че има толкоз свободни неща, да се влага излишен труд за започване от нулата е загуба на време. Техниката се създава с някакви цели, а не заради самата техника. Съмишленици се събират около обща идея и колкото е по-добра идеята събира още повече.
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #9 -: Dec 15, 2012, 13:56 »
Е да това си е чиста загуба на време, ама мене не ме бърка щото съм ученик  :). Пък и искам да придобия повече опит. Забелязах ,че някои още не са разбрали какво правя. Аз не правя някакво пц със съвременни елементи нито някакъв контролер. Това което правя е подобие на един от първите компютри - http://en.wikipedia.org/wiki/Altair_8800 или като този http://history-computer.com/ModernComputer/Personal/Kenbak-1.html . Ако някой му се намира някой стаар правешки процесор - 8 битов или 4, може и интелски бих го закупил. Но за сега сам ще си го правя.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #10 -: Dec 15, 2012, 15:05 »
А аз се опитах да те посъветвам, след като това те влече, да се включиш към подобрението на нещо което вече е в доста по-напреднал стадии, като приноса ти едва би останал незабелязан ;)
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #11 -: Dec 15, 2012, 16:46 »
Да, обаче не мога да отида просто в Интел и да им кажа здравейте пичове айде сега аз да ви пооправя процесорите щото са скапани.. Трябва ми опит все пак. А тук има ли някой дето разбира от схемотехника ? Приемам всякакви идеи за направа на регистъра и организирането на паметта. За сега чипа за сметките ще е 74181 паметта ще е 2х74189 или 7489 . Ще има и буфер както и един брояч с който всъщност ще изпълнявам програмите.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #12 -: Dec 15, 2012, 16:54 »
По тази тема за опен хардуера съм срещал тук таме материали, но винаги съм ги подминавал, щото не е в интересите ми, но от горния линк за опенфеста който Нетер ти е дал ми стана интересно.
Та, аз като ме интересува нещо как е направено, първо започвам да изследвам готови образци и после питам и винаги като ми едвало на акъл за нещо което не съществува съм търсил логика в това, абе как така на мен аджеба за сефте ми идва на акъл и до сега никой не се е сетил!!!?
И в интерес на истината, в такива моменти съм разбирал, че идеята ми не е толкоз добра, колкото на мен ми се струва :D
Активен

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #13 -: Dec 15, 2012, 18:03 »
Накрая след като всичко е готово ще го даря с документацията на училището ми, за да бъде по-лесно обучението.
На колко години си и какво учиш ако не е тайна?
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #14 -: Dec 15, 2012, 18:58 »
16 години и уча информатика.
Активен