Автор Тема: Какво стана с домейните на кирилица?  (Прочетена 13005 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Какво стана с домейните на кирилица? има ли работещи бг домейни от вида на: пример.бг

гледам има руски такива работещи: http://яндекс-топ.рф/

особено ми интерсно защо ако има и път на кирилица към домейна
например  http://яндекс-топ.рф/%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7-%D1%81%D0%B0%D0%B9%D1%82%D0%B0/

то пътят трябва да се urlencode()-ва а домейна не?
не е ли по просто да е така: http://яндекс-топ.рф/анализ-сайта/

например ако го наберете този адрес  http://яндекс-топ.рф/анализ-сайта/ в FF и опера те и двете ще изобразят правилно без  %B9%D1%8..... обаче при копиране от адрес бара и през клипборда FF го превръща във вида със %... а Операта при копиране го нормализира чисто кирилско
 ??? ???

Та тези въпроси ме мъчат щото се чудя как трябва да се записва такъ URL в базата във вида с процентите или чисто кирилско utf8: http://яндекс-топ.рф/анализ-сайта/

« Последна редакция: May 06, 2015, 13:53 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

lunarvalley

  • Гост
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #1 -: May 06, 2015, 13:19 »
безумие...
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #2 -: May 06, 2015, 14:11 »
Една голяма тъпня е това.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #3 -: May 06, 2015, 14:52 »
Кво мрънкате бе, нали беше много патриотично тва :) Освен това радвайте се че още не са решили да локализират и протоколните идентификатори, защото какво е това да трябва да пишеш http:// на гадна латиница...
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #4 -: May 06, 2015, 16:48 »
Освен това радвайте се че още не са решили да локализират и протоколните идентификатори, защото какво е това да трябва да пишеш http:// на гадна латиница...

Недей че тогава ще почнат да превеждат абревиатурите и да ги пресъздават на български, и ще стане ктпп://пример.бг (от красиво-текстов преносен протокол)
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #5 -: May 07, 2015, 05:34 »
1. Има
2.  Кодирането о аче е друго
en.m.wikipedia.org/wiki/Internationalized_domain_name

en.m.wikipedia.org/wiki/Punycode
3. Тествай с тези
en.m.wikipedia.org/wiki/Top-level_domain

П.П. по принцип идеята е при копиране от/към браузъра и в (текстови) публикации да си е в четим вид (а и да работи) т.е. уникод и на съответния език само че ДНС работи по-разлино и отбира само от АСКОИ
Та според мен какъв е смисъла да имаш домейн на кирилица ко не мо еш да го съхраняваш и ползваш в този му вид. Пази си ги на кирилица и нека браузърите се оправят.
П.П.П. Внимавай само с някой стари инструменти и конзолни такива ...може и да се наложи напр. За curl, wget да е прекодирано в  ASCII т.е. --xn...
за което не съм сигурен обаче... трябва да се тества
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #6 -: May 07, 2015, 10:08 »
вие пък се захванахте с хттп://-то
Ами с www.-то какво ще правим. ???

някък си не върви  www.пример.бг
може би уеб.пример.бг
или
СРМ.пример.бг СРП.пример.бг :o :o :o

--
аз така и не разбрах има ли работещи изцяло бг домейни - дайте поне един пример. или още нямя бг регистрант който да облужва .бг или няма абсолютно никакъв интерес.

---
колкото до url кодирането мисля да го напрвавя така: urldecode()-вам само пътя от адреса и в базата пиша чист utf8 стринг - както беше казано нека браузерите да се оправят.
« Последна редакция: May 07, 2015, 10:48 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #7 -: May 07, 2015, 10:20 »
Remo ме е изпреварил и прилежно (което аз нямаше да сторя) е дал връзки. С две думи — Нака случва се, защото са кодирани по различен начин, независимо, че са част от един индификатор. Но различните части от него се обработват от различни машини и имаме… да наследство, което ще си носим до второ пришествие. Странна работа. Там дето трябва да имаме обратна съвместимост я нямаме, а там дето е ненужна, е налице. И най-тъпото е, че началото на Уникод съвпада с Аски, което означава,  че пак би се запазила. Ама те на двойно повече памет и това било проблем.

Ачо  го обобщи гениално просто и ясно. Същото още по-кратко изрази и Лунар.

И да естествено, че в един съвършен свят ще имаме нещо като http/хттп/кттп едновременно. То даже по спецификация, не трябва да се мешат азбуки. Реализацията би била по-малка по-размер от иконката на интернет-навигатора. Ма те на.

Пък после пак да говорят, че технологиите в паяжината се развивали бързо. Това дори не помня, от кога се влачи като проблем и може да не доживея решението му.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #8 -: May 07, 2015, 13:30 »
Цитат
Пък после пак да говорят, че технологиите в паяжината се развивали бързо. Това дори не помня, от кога се влачи като проблем и може да не доживея решението му.

да говорят.... за тфа в 21 век още се случва да има проблем поради смахнат encoding в имена на файлове... те интернет адресите искали на кирилица. Очаквам гърците да си регистрират домейни с алфа, бета, гама... може и арменците да си пуснат домейни на тяхната азбука.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #9 -: May 07, 2015, 13:53 »
Предвиждам още по-голям сеир когато почнат да верифицират CN-а на сървърните сертификати за такива домейни. Те браузърите може и да може да се справят, ама разни уеб сървиси дето мандахерцат json-и и xml-и наляво-надясно въобще не е казано че ще го правят като хората. Чудно дали curl примерно ще верифицира правилно сертификата на http://api.многоважнауслуга.бг мухаха
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #10 -: May 07, 2015, 14:49 »
Пълна глупост е това с домейните на кирлица. Надявам се да им дойде акъла на хората и да не се занимават да си показват 'българщината'!
Активен

d0ni

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #11 -: May 07, 2015, 15:18 »
На никой не му пука за българщина, просто ICANN искат да се продават повече домейни, защото от всяка регистрация/подновяване взимат по около $0.20. Ако имаш .bg домейн, логично е да си запазиш и .бг. Така, че очаквайте все повече нови и безумни TLD-та.
Активен

Rosen88

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 178
  • Distribution: Gentoo Base System release 2.7
  • Window Manager: Gnome 41
    • Профил
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #12 -: May 07, 2015, 15:33 »
Аз съм за кирилицата. Това с латиницата си е безбожна тъпотия, поне в тази част на света където писмеността е кирилица.
Активен

AMD Ryzen 5 3600x (4.3GHz/1.3V) Noctua NH-D14
GB B450 Aorus Elite
32GB DDR4 3200MHz Corsair Vengeance LPX
Samsung 970 Evo Plus M.2 1TB / Samsung QVO 860 1TB
Western Digital Red 1TB
GB RX580 8GB Gaming
Fractal Design Integra M650
DeepCool Macube 310

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #13 -: May 07, 2015, 16:02 »
Аз съм за кирилицата. Това с латиницата си е безбожна тъпотия, поне в тази част на света където писмеността е кирилица.
Ти някакъв конкретен довод ще дадеш ли както хората в предните постове или само ще си проветряваш устата.
И коя кирилица - руската или българската.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #14 -: May 07, 2015, 16:06 »
И аз съм кирилицата. Но не заради некакъв патриотизъм а като алтернатива. Предполагам всичко е въпрос на свикване - докато не почнат някои големи авторитетни сайтове да си рекламират и използват кирилският домейн.

Иначе идиотизма с ascii-то и не използване на обикновенните утф8 символи е пълен.

Толкова ли не могът да си пренапишат стандартите. толкова ли не могът да си пренапишат DNS сърверите >:( Не ги е еня изобщо за другите азбуки или като беше споменато целта са само центове.

-----
освен в домейна и в пътя проблеми със стандарта/кодирането го има и в урл параметрите. Например тези двете са едно и също нещо:

пример.бг?name=сайт
пример.бг?name=%D1%81%D0%B0%D0%B9%D1%82

и двете се обслужват правилно от Лисицата. Какво толкова им пречи да си променят стандарта и да ескейпват само служебните разделителни символи ? & = #.
Ама не... чужда азбука ли е трябва обезателно да се кодира!


« Последна редакция: May 07, 2015, 16:17 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.