Автор Тема: Как да си възвърна стария home дял  (Прочетена 1813 пъти)

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Здравейте, преди малко си инсталирах Linux mint Maya xfce. Бях с по-горна версия, но реших да заложа на LTS. Преди да инсталирам сегашната ми версия имах home partition на който ми стои важната информация. Сега след инсталацията като отворя Home не ми отваря старите файлове. Ето една снимка за да стане по-ясно, че не намирам думи да го обясня добре.
http://www.zimagez.com/zimage/-12012014-232017.php

ovdesko ми е старата home директория, а новата е dpavlov. Как да направя така че като отварям Home да ми отваря ovdesko?
Активен

malin

  • Гост
Re: Как да си възвърна стария home дял
« Отговор #1 -: Jan 12, 2014, 23:45 »
А като създадеш потребител ovdesko (със нужните права) и се логнеш като него какво се получава ?
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Как да си възвърна стария home дял
« Отговор #2 -: Jan 13, 2014, 10:26 »
Най-вероятно няма да се получи защото новите GID и UID няма да съвпаднат с тези на директорията.
Аз бих преместил цялата стара директория в новата и след това бих променил собствеността и. От там нататък с файлов мениджър ще си преместя (или не) файловете.
И така: Отваряш си един файлов мениджър и един терминал и:
- пишеш в терминала без кавичките, но със интервалите
"sudo mv "
- с мишката хващаш, завлачваш и пускаш старата директория от файловия мениджър в терминала. Ще се появи пълният и път.
- в терминала след директорията поставяш един интервал
- с мишката хващаш, завлачваш и пускаш новата директория от файловия мениджър в терминала.
- в терминала натискаш enter. Пишеш
"sudo chown -R dpavlov.dpavlov "
- във файловия мениджър намираш директорията ovdesko (преместихме я в dpavlov) и я завлачваш в терминала
- в терминала натискаш enter. Готови сме.
С файловия мениджър можеш да разглеждаш и местиш файлове.
Неудобство на този метод ще е, че някои програми ще си създадат наново скритите директории, а ти вероятно ще искаш да ползваш инфото от старите. Ще трябва или да ги местиш, или да импортираш данни. Това неудобство може и да е предимство - зависи от гледната точка и конкретните данни.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: Как да си възвърна стария home дял
« Отговор #3 -: Jan 13, 2014, 18:14 »
Размонтираш текущия /home и монтираш стария на неговото място. Отваряш /etc/fstab и промеяш реда за /home с новия път
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Как да си възвърна стария home дял
« Отговор #4 -: Jan 13, 2014, 23:16 »
kalinik, грешиш. На приложената снимка се вижда, че двете директории са в един дял.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: Как да си възвърна стария home дял
« Отговор #5 -: Jan 14, 2014, 01:13 »
Съжалявам, пропуснал съм снимката.
Още по-лесно тогава...
Имаше настройка из менюто на десктопа коя директория да ти се показва за /home (може изобщо дори да не е на този дял).
Ако не го откриеш - инсталирай си dconf-tools  и dconf-editor - търсиш настройките на Desktop и им задаваш пътя.

EDIT: Чак сега видях, че ти искаш файл-мениджъра да ти отваря директно стария /home. Ами тогава му задай в стартера (на файловия мениджър) директния път /home/оvdesko и си готов.
« Последна редакция: Jan 14, 2014, 01:16 от kalinik »
Активен

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Как да си възвърна стария home дял
« Отговор #6 -: Jan 14, 2014, 18:38 »
Искам всичко да е нормално. В смисъл като свалям нещо да отива в ovdesko/download, а не в dpavlov/Свалени. Не съм инсталирал почти нищо още. Ако го преинсталирам с потребителско име ovdesko ще станат ли нещата?
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: Как да си възвърна стария home дял
« Отговор #7 -: Jan 14, 2014, 21:07 »
Да   [_]3
Активен

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Как да си възвърна стария home дял
« Отговор #8 -: Jan 15, 2014, 00:37 »
Благодаря ви приятели! В крайна сметка с преинсталация всичко си е наред, дори останах приятно изненадан че някой от настройките ми по системата явно се пазят в home дяла и си се бяхя възвърнали както при старата ми система. :)
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Как да си възвърна стария home дял
« Отговор #9 -: Jan 15, 2014, 06:39 »
мисля, че достатъчно щеше да е, на старата инсталация да създадеш нов потребител с това име.
Активен


Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Два линукса + 1 /home?
Настройка на програми
gromeo 15 6739 Последна публикация Jun 22, 2004, 14:10
от n_antonov
не мога да пиша в home директорията ми!
Настройка на програми
Soulstealer 1 3016 Последна публикация Oct 19, 2004, 12:49
от nix
Home директорията
Настройка на програми
Златко 11 5905 Последна публикация Oct 04, 2006, 14:09
от Златко
Проблем с /home дяла
Настройка на програми
SHTILL 10 6153 Последна публикация Jan 23, 2007, 23:43
от alabal
Препълване на / или /home
Настройка на програми
ikb 1 2937 Последна публикация Feb 19, 2008, 11:37
от Gaara