Автор Тема: Някой с някакъв опит с LineageOS?  (Прочетена 4120 пъти)

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Някой занимавал ли се с този вариант на Андроид?
По специално, опитвал ли се е да го накара да работи БЕЗ гугълските шитни? Примерно само с F-Droid приложения(календар, карти,терминал, мейл и браузер).
Намира(л) ли е разлика в системното натоварване(процесор, рам,батерия) в сравнения със стоковия ром?
« Последна редакция: Aug 22, 2019, 06:56 от Yasen6275 »
Активен

stealth01

  • Гост
Re: Някой с някакъв опит с LineageOS?
« Отговор #1 -: Aug 22, 2019, 07:58 »
Мдам. Ползвам го на xiaomi note 4. Без гугъл. То може да се добави допълнително.
В момента всичко ми е инсталирано през f-droid. Само OruxMaps съм свалял директно от сайта им, защото "it has been removed from Google Play because it violates the payments policy". Календар не ползвам, навигация (off-line карта) през osmand, termux съм ползвал за терминал, но рядко, k9 е пощенският клиент, IceCat за броузър. През Yalp може да се достъпят приложенията в гугъл плей. Естествено може да има проблеми, ако приложението, което искате да инсталирате, разчита на гугълските услуги, които липсват.
Не съм правил сравнения със стоковият ром. Нямал съм проблеми, както с lineageos, така и преди докато беше cyanogenmod. Но това, че една кофа „услуги“ не работят във фонов режим, би трябвало да натоварва по-малко от стоковият rom.
Активен

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Някой с някакъв опит с LineageOS?
« Отговор #2 -: Aug 22, 2019, 09:29 »
А някой успявал ли е да подкара LineageOS на device, който не се поддържа (не е изброен в техния сайт)?
От няколко месеца се каня да пробвам Lineage и се чудя дали няма да е по-лесно просто да си купя телефон, който се поддържа и да си експериментирам, вместо да се мъча да build-на нещо на ръка (едва ли ще успея)?

Полезна информация stealth, благодаря!
Активен

Practice

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Някой с някакъв опит с LineageOS?
« Отговор #3 -: Aug 22, 2019, 11:09 »
....
Мерси за информацията. Харесал съм си едно Xiaomi за под 300 кинта за целта и май ще се хвърля в дълбокото.
А някой успявал ли е да подкара LineageOS на device, който не се поддържа (не е изброен в техния сайт)?
От няколко месеца се каня да пробвам Lineage и се чудя дали няма да е по-лесно просто да си купя телефон, който се поддържа и да си експериментирам, вместо да се мъча да build-на нещо на ръка (едва ли ще успея)?

Полезна информация stealth, благодаря!
Не вярвам да стане лесно без  познания по embedded системи и особености на портването lineage os. Аз за това си харесах едно Xiaomi Mi A1 за целта. Нече не ми се занимава или нямам идея как ще протече процеса, но нямам времето и нервите да го правя. Предполагам че мога да мина и с по-малко пари, за някой телефон 2-ра ръка, но пък там си е лотария какво ще уцелиш.
Активен

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Някой с някакъв опит с LineageOS?
« Отговор #4 -: Aug 22, 2019, 11:24 »
Не вярвам да стане лесно без  познания по embedded системи и особености на портването lineage os. Аз за това си харесах едно Xiaomi Mi A1 за целта. Нече не ми се занимава или нямам идея как ще протече процеса, но нямам времето и нервите да го правя. Предполагам че мога да мина и с по-малко пари, за някой телефон 2-ра ръка, но пък там си е лотария какво ще уцелиш.
Да, усетих че съм още зелен за тая работа опитвайки се да разбера как ще стане.
И аз ще взема някое телефонче да цъкам, пък след някоя друга година току-виж съм изкарал работещ build.
Активен

Practice

stealth01

  • Гост
Re: Някой с някакъв опит с LineageOS?
« Отговор #5 -: Aug 22, 2019, 17:43 »
Аз не бих пробвал с неподдържан телефон, освен ако не е за играчка. А ми мина отдавна мерака да си играя... сега съм само потребител.
На сегашното ми шиоми, един от основните критерии при избора беше да се поддържа от lineageos.
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Някой с някакъв опит с LineageOS?
« Отговор #6 -: Aug 22, 2019, 22:24 »
В офлаин картите които ползваш има ли търсене по адрес? Или само по координати? Не че е фатален недостатък но да знам с какво трянва да се боря.
« Последна редакция: Aug 22, 2019, 23:22 от Yasen6275 »
Активен

stealth01

  • Гост
Re: Някой с някакъв опит с LineageOS?
« Отговор #7 -: Aug 23, 2019, 18:26 »
OruxMaps я използвам с BGMountains карта. Ако ходите по горите е доста полезна. Няма рутиране, навигация, търсене. Само карта и настояща локация. Може да разгледате on-line на
http://www.kade.si/#map=8/2809530/5276436/0

OsmAnd - https://osmand.net/ - има всичко, даже бих казал, че има прекалено много опции. Полза карта на https://www.openstreetmap.org/ На практика се явява нещо като уикипедия за пътища и пътеки. На мен ми върши работа. Нямам идея как е в сравнение, примерно, с гугъл. Предполагам зависи и от районът - до колко е бил интересен за картиране :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Някой с някакъв опит с LineageOS?
« Отговор #8 -: Aug 24, 2019, 17:49 »
Опитвал съм се да подкарвам Цианоген, Линеадж на 3 неподдържани официално устройства с помощта на xda. Претърпях от полу до пълен провал. Явно не съм достатъчно добър, търпелив, нещо трето, но по принцип е възможно. Ползвам f-droid основно съм инсталирал игри (пасианси и подобни) и няколко системни приложение. Като цяло изглеждат като играчки, ученически опити.

Има някакви конзолни инструменти, които изглеждат сериозни, но работят само при отключен boot loader. В не всички устройства стигнах до този момент. А без него не е възможно да се смени ОС. Това е първа стъпка така да се каже.

Използвал съм Yalp, за да инсталирам някакви неща от сорта на tc и „прочутите“ favorite games (винаги е било голяма грешка, 10 год. преди да има Андроид). Напоследък (последните една, две години) съм забелязал, че той не работи. Това може би е свързано с факта, че децата ми активираха Store на въпросното устройство. Не са ме питали, просто го сториха.

=*=

Въпрос към Стелт. Това приложение основано на OSM, може ли да работи като истинска навигационна система? Имам предвид да може да се свали карта на България и да не се налага достъп до Интернет. Не държа целия свят да знае, къде и кога ходя.

Осъзнах съвсем наскоро нуждата от не хартиена карта, когато се оказа, че единствения начин е да мина през абсолютно целия  Бургас. Поради наличието на езеро, там няма как да има околовръстно. Ако сина ми не беше пуснал картите на Гългъл (за което се мразех), нямаше никакъв шанс да се измъкна от тази клопка. Щях да си умра като диво животно в капан, без да мога да изляза от там. С картите на Гългъл се измъкнах за около час и нещо, ако нямаше задръствания, щеше да е за под 15 мин.


п.п. Няма по-тъпо, нефункционално, буболечесто нещо от Ice cat. Само мога да се надявам, че оригиналния Лисо не е чак толкова противен. За съжаление, алтернатива на Ice cat няма. Има няколко глупости в f-droid, но те са точно това: глупости.
« Последна редакция: Aug 24, 2019, 18:02 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Някой с някакъв опит с LineageOS?
« Отговор #9 -: Aug 24, 2019, 18:12 »
OsmAnd - работи като GPS offline. Намира те на картата, дава ти координатите, височина, скорост на движение, компас, етц. Може и да те води и да говори накъде да караш/ходиш. Картата на БГ не знам колко е добра, но тази която аз ползвам е супер и се актуализира (когато решиш и си онлайн).
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Някой с някакъв опит с LineageOS?
« Отговор #10 -: Aug 24, 2019, 18:28 »
Гога има и Опера за андроид която освен от гългъл Стора може да си се свали и от официалния сайт на производителя, просто трябва да се чете ситния шрифт под бутона за Стора, непропорционално ситен около 100 пъти но под големия графичен бутон има линк който директно те праща в АПК-то  :-[

Изглежда така:

Don't have Google Play?
Download the app here.


https://www.opera.com/download/get/?id=46295
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Някой с някакъв опит с LineageOS?
« Отговор #11 -: Aug 24, 2019, 19:01 »
Не знам, какво е положението с мобилната. Но настолната версия в последните години е тъпкана с шпионски добавки. Всъщност те се рекламират с това. Това е първото (и вероятно последното) нещо, което човек вижда на opera.com.

п.п. Не съм проверявал, но май Ungoogled Chromium няма версия за Андроид. А и самия Андроид е неуправляем, ако му е заключена зареждащата програма. Не можеш да променяш нищо под графичната обвивка. Така, че няма начин да ограничиш шпионажа.
« Последна редакция: Aug 24, 2019, 19:12 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Някой с някакъв опит с LineageOS?
« Отговор #12 -: Aug 24, 2019, 19:30 »
... но работят само при отключен boot loader. В не всички устройства стигнах до този момент. ...
Изпитах подобни проблеми с Mi A1. Оказа се че трябва да направя "fastboot oem unlock" за да тръгнат нещата. Сега се боря с f-droid-а. Нещо ми се пъндза и не може да се върже със стора.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Някой с някакъв опит с LineageOS?
« Отговор #13 -: Oct 02, 2019, 20:46 »
Може някой да е забелязал, че ме няма от пети септември във форума и изобщо в Интернет. Не съм чел още темите. Не съм започнал работа, не е здравословен проблем и не съм обиден за нещо. Други са причините. Ще пробвам да наваксам.

=*=

Тук съм защото преди малко открих нещо като Ungoogled Chromium за Андроид. Това:

https://www.bromite.org/

Буквално го открих туко що и още не съм го разцъквал. На пръв поглед ми липсва seax.me на мястото на qwant. Не знам защо е сложен, като и неговите резултати са замърсени. Но иначе ми изглежда много обещаващ. А searx се добавя лесно.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Някой с някакъв опит с LineageOS?
« Отговор #14 -: Oct 03, 2019, 18:35 »
Librem 5 ?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.