Автор Тема: Какво мислите за LibreOffice 4.4  (Прочетена 6371 пъти)

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Какво мислите за LibreOffice 4.4
« -: Feb 16, 2015, 18:57 »

Гледах блога на един агент дето плюеше ЛО, че е слаб с Майкрософт поддръжката, но след като тествал ЛО4.4 е много въодушен - едва ли не това трябвало да бъде версия 5.0 - толкова подобрен бил.
http://netrunner-mag.com/libreoffice-4-4-review-finally-it-rocks/

Вие тормозихте ли го вече?
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Какво мислите за LibreOffice 4.4
« Отговор #1 -: Feb 16, 2015, 19:13 »
ами, още не. за FreeBSD го портнаха вчера, ако не се лъжа, а от портовете се компилира около 6 часа :D та още не съм му отделил време. но ако е толкова добър, както казваш, ще го инсталирам тези дни.
edit: 4.3.5 за 4.4 ще се чака още
« Последна редакция: Feb 16, 2015, 19:26 от satir »
Активен

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Какво мислите за LibreOffice 4.4
« Отговор #2 -: Feb 17, 2015, 10:43 »
Този офис пакет го ползвам още откакто беше Опън офис 1.х версия и то интензивно, т.е. всеки ден за записки.

Истината е че ЛибреОфис с всяка версия става по-добра. За това което го ползвам аз - записки към проекти не намирам чак такава революционна стъпка.

Относно съвместимостта - почти не съм срещал документ, който да не се отваря правилно. Изключение прави само един документ, от Аганцията за Устойчиво Енергийно Развитие - Сертификат енергиен, който нямам идея как е правен на MS Office, обаче не може да се отвори правилно и това си е. Докладвал съм го като бъг още във версия 4.1.

Смятам че ЛибреОфиса е много по-добър от MS Word. Единственият дерт който няма решение е че при Импорт на EPS файл има проблеми при прехвърляне от Word в Writer
Calc не мога да сравня последните версии с Еxcel щото не съм си играл. Преди 2-3 версии Excel-a ми беше по-удобен за работа.
« Последна редакция: Feb 17, 2015, 11:39 от mimosh »
Активен

stealth01

  • Гост
Re: Какво мислите за LibreOffice 4.4
« Отговор #3 -: Feb 17, 2015, 17:58 »
аз още съм на по-стара версия, но офиса не ми е някакво основно приложение. разбира се, правя по някой документ, ел.таблица, но общо взето работата не е особено специализирана.
от доста места съм слушал, как LO, а преди това и OO, е доста назад спрямо пакетът от MS. преди няколко месеца ми се наложи да пипам по-сериозно по една ел.таблица и се оказа, че доста неща не могат да се правят. неща, които по всяка логика би трябвало да са на една удобна клавишна комбинация разстояние. зарових се в официалните ръководства и просто не можех да повярвам, че липсват. оказа се, че с търсене в И-нет всико се намира - някои от действията бяха възможни, имаха си шорткъти, но не са описани в документацията ::)
за да свърша 10 минутна работа, рових повече от час...
на мен LO си ми върши работа, а вероятно и на 90% от потребителите на офис пакети, но се надявам да не ми се налага пак да правя нещо по-завъртяно. иначе се радвам и се надявам да продължи да се развива.
Активен

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Какво мислите за LibreOffice 4.4
« Отговор #4 -: Feb 18, 2015, 17:18 »
Честно казано по тая тема с офис пакетите може много да се говори.
Например имам много неприятен спомен с MS Word 2000: Имате документ от 40-50 страници с текст, картинки и таблици. Поради някаква причина се налага да си преинсталирате принтера и естествено го правите. Отваряте след това документа и ооо чудо той е мега разместен и не можете да го върнете в предишното състояние.  ;D

Другото, което всъщност ме накара да мина на ОпънОфис: компютър с Уиндоус ХР (може и да е имал някакви сървис пакове) инсталиран офис ХР, след това 2003. След известно време (незнайно колко, вече не помня и незнайно поради каква причина ) офис пакета почва да забива при отваряне на документ. При превключване на потребителя офис пакета работи без грешка.

На Либре Офиса това му харесвам: слагаш новата версия - има бъг при който не ри работи нещо, махаш и връщаш по-старата версия и всичко е ОК.
« Последна редакция: Feb 18, 2015, 17:22 от mimosh »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Какво мислите за LibreOffice 4.4
« Отговор #5 -: Feb 18, 2015, 19:22 »
Когато Ло за сефте влезе в пакетната система, бях крайно разочарован. Появиха се проблеми, за които бях забравил от години. Проблема беше, че някакви кретоноиди решили да правят чиска на кода. Това е много модерно и много вредно. И съответно, никой не се беше сетил, че видиш ли, имало било и хора, дето не пишели на латиница. Представяш ли си? Не е възможно.

След време излезе версия 4. Всичко, което прочетох като новости, бяха свинщини. За информация, промените в 4,4 са най-вече в ГПИ. Това копче да не е така, ами да е така. Има ли полза? На кой му пука? Важното е някакъв тъп, смотан дизайнер да вземе кинти.

И така. Ло не е моето нещо и не го ползвам.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Re: Какво мислите за LibreOffice 4.4
« Отговор #6 -: Feb 18, 2015, 21:16 »
ползвам LibreOffice oт както AlienBob го пакетира. Тоест 3.3.0. Като цяло съм доволен.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Какво мислите за LibreOffice 4.4
« Отговор #7 -: Feb 19, 2015, 11:42 »
Bob е велик!

Погледнах статията. Най-много хвалят страничният панел. Е въпросният го пренесоха от Лотос Симфония. Какво са свършили? Нищо.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Re: Какво мислите за LibreOffice 4.4
« Отговор #8 -: Feb 19, 2015, 12:05 »
страничният панел е хубав, но не е нещо толкова революционно. Мен дори малко ме подразни, че имаше сума бутони от toolbar-a горе, които се дублираха в панела. Накрая седнах да си поиграя и ги разчистих. Та в момента, с тези широки монитори (които кой знае защо решиха че трябва да са стандарт) страничният панел е удобен.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Какво мислите за LibreOffice 4.4
« Отговор #9 -: Feb 20, 2015, 00:09 »
Тук въпроса беше как се справя ЛО с криви Майкрософтски файлове, а не за шарении и менюта- там е най-голямата драма, която възпира много хора/организации.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Какво мислите за LibreOffice 4.4
« Отговор #10 -: Feb 20, 2015, 08:35 »
Отговорът е — както и да се справя, ОО.о се справя по-добре, защото първо чакат те да го внедрят и едва тогава да го пренесат. В ДФ умни глави: 0.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Какво мислите за LibreOffice 4.4
« Отговор #11 -: Feb 20, 2015, 10:08 »
Тук въпроса беше как се справя ЛО с криви Майкрософтски файлове
Мисля, че това не само е несъществено, но дори концентрацията над него е вредна. Какво ще стане с Linux, ако се концентрира над перфектното изпълнение на всякакви (и прави, и криви) .exe файлове? Или въобще ако работата му се промени така, че да е в пълно съответствие с парадигмите на работа в Прозорци, за да не изпитват новодошлите потребители непознати затруднения? Нито Linux, нито Libre(Open)Office се борят да са копия на аналозите им от Малък и мек. Вървят по собствен път и така трябва да бъде. Да, могат да правят и неща по начина, характерен за онези им аналози, и го правят достатъчно добре. Но това не трябва да е водещото. Превръщането им в безплатни копия на онези аналози би привлякло навалица от потребители, но каква полза за по-доброто случване на нещата, ако са се превърнали в тях?
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

lunarvalley

  • Гост
Re: Какво мислите за LibreOffice 4.4
« Отговор #12 -: Feb 20, 2015, 10:23 »
Цитат
дори концентрацията над него е вредна
е... за съжаление форматът на документите от Майкрософт Офис се наложи като стандарт. За това, съвместимостта е важна.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Какво мислите за LibreOffice 4.4
« Отговор #13 -: Feb 20, 2015, 10:46 »
Аз пък не мога да разбера, какво толкова ги спира. Докато OOXML в някакви версии (например 2007) не е точно приложен и чак по-късно е като хората, то старите формати отдавна са отворени и могат да се приложат. Иначе аз за кореспонденция предпочитам rtf, защото хем има всички „разкрасяващи“ възможности, хем пък няма макроси. А макросите са нещо много вредно в текст. По въпроса за електронните таблици, може да се поспори обаче. Някои хора ги ползват за програмиране и са доста при това.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Re: Какво мислите за LibreOffice 4.4
« Отговор #14 -: Feb 20, 2015, 10:59 »
е аз съм преобразувал ODT документ с таблици в RTF и стана едно голямо л*йно...
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Търся пакет libreoffice-kde
Настройка на програми
cybercop 9 3059 Последна публикация Jan 30, 2011, 17:10
от danaildr
Проблем с речниците на LibreOffice
Настройка на програми
angie_bg 12 7089 Последна публикация Feb 08, 2011, 10:08
от angie_bg
Принтера печата с всички програми, но с LibreOffice не иска
Настройка на програми
rumenz70 3 2819 Последна публикация Aug 24, 2011, 01:37
от Ekspert
LibreOffice 3.4.2
Коментар
SuperVas § 220 16 5507 Последна публикация Oct 18, 2011, 00:15
от lunarvalley
БГ сайтът на LibreOffice
Предложения за български проект
laskov 9 7834 Последна публикация Sep 17, 2012, 23:30
от kifavi8024