Автор Тема: Търся програма за обработка на PDF-файлове  (Прочетена 9949 пъти)

George Andonov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 261
  • Distribution: Ubuntu
    • Профил
Сканиране в tiff, допълнителна обработка и т.н. се правят за КАЧЕСТВО. Изпълнения от рода "всичко сам прави" са за аматьори. Някой си мисли, че е открил топлата вода. Има достатъчно ръководства в нет-а, как се създават е-книги, добре би било първо да се прочетат и после да се прави каквото и да е. ...
@lz: Принципно си прав, но не и в конкретния случай.

В случая, книгата е "Възли и сплитания" (64стр.). Т.е. над 80% снимки, схеми и чертежи и тук-там по няколко думи.
Затова не държах в нея да има търсене, съдържание с huypelink-ове и други екстри, характерни за някои "професионално направени" книги.

За друга книга подходът щеше да е друг, но за такова "ръководство" този начин напълно ме устройва.
Единственото неудобство беше размерът на страниците, но с ваша помощ намерих решение, което междудругото доста ми допада.

Благодаря на всички за отделеното време.  [_]3
Активен

allusion

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 42
    • Профил
Отговарям отзад напред.
За добавяне на страници може да ползваш pdftk (PDF Toolkit):

Код:
pdftk myfile.pdf cat 1-4 6 9 ouput res.pdf

Горният пример взема страници 1,2,3,4, 6 и 9 от myfile.pdf  и създава res.pdf
За орязване на страниците може да ползваш pdfcrop:

Код:
pdfcrop --margins "l t r b" myfile.pdf

където l=left, t=top, r=right, b=bottom, могат да бъдат и отрицателни.

Полезен е и pdfnup - организира, върти, реже няколко страници в една A4 формат. За него ти трябва инсталиран LaTeX (ползва pdfpages). 

Поздрав.
Активен

Slex

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: LXDE
    • Профил
pdfshuffler

е програмата, която ти трябва. С графичен интерфейс е.

Иначе ако инсталираш Calibre, може да ползваш pdfmanipulate crop, която върви с нея, но не е толкова удачен вариант, поне според мен.
Активен