Автор Тема: Така се работи!!!  (Прочетена 3825 пъти)

edmon

  • Гост
Така се работи!!!
« -: Dec 14, 2014, 11:24 »
Цитат

„Голяма част от системата за видеонаблюдение не функционира повече от година заради юридическа и техническа каша. През януари 2014 г. двете фирми изпращат писмо, че са патентовали софтуера на тези камери и сме длъжни да им изплащаме по 300 000 лв. за поддръжка без обществена поръчка, което няма как да се случи”, посочи министър Веселин Вучков и увери, че решение на проблема се търси.

Ей тва е !!! Искам и аз такааааа!!!
Активен

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Re: Така се работи!!!
« Отговор #1 -: Dec 14, 2014, 13:22 »
Веднага почвам да пиша софтуер за управление на камери. Само ако знаех преди че било толкова доходоносно...  ;D
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Така се работи!!!
« Отговор #2 -: Dec 14, 2014, 13:49 »
Ами така е - този софтуер струва толкова. Който не иска да плаща толкова, да намери някой, който ще му вземе по-малко. Или да ползва свободен софтуер. Ако няма, или не е достатъчно добър - да плати на някой да му разработи или доразработи. Какво се правят на ударени - труда на програмистите струва пари и все от някъде трябва да им се плати.
Да не се окаже само, че проблема не е в тристате хиляди лева, а нарочно се мотаят, така че камерите цяла година да не работят. Щото ако става дума за М$ това се приема за нормално, и даже им се плащат десетки милиони в аванс. Или ще им дойде акъла в главата, че в държавни и общински структури и фирми е недопустимо да се ползва  затворен софтуер. За последното се съмнявам.


Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Така се работи!!!
« Отговор #3 -: Dec 14, 2014, 14:10 »
А за кое видеонаблюдение иде реч?
Активен

stealth01

  • Гост
Re: Така се работи!!!
« Отговор #4 -: Dec 14, 2014, 17:43 »
за CCTV-то в София става въпрос, което стана известно покрай изчезването на бившият шеф на ДАНС.

проблемът едва ли е софтуерен или хардуерен, а по-скоро, че условията са били договорени непрозрачно (корупция, пари на ръка, услуги извън обществените поръчки). при нова власт, потока на парите трябва да се промени и се получават такива... недоразумения. скоро ще се разберат.

btw наскоро почти същият казус се случи и във Варна.
Активен

edmon

  • Гост
Re: Така се работи!!!
« Отговор #5 -: Dec 14, 2014, 18:33 »
за CCTV-то в София става въпрос, което стана известно покрай изчезването на бившият шеф на ДАНС.

проблемът едва ли е софтуерен или хардуерен, а по-скоро, че условията са били договорени непрозрачно (корупция, пари на ръка, услуги извън обществените поръчки). при нова власт, потока на парите трябва да се промени и се получават такива... недоразумения. скоро ще се разберат.

btw наскоро почти същият казус се случи и във Варна.

така е, тва си е чисто недоразумение...
после се чудим , кво са учили и кво са работили тоя или ония дет се возят в по за 200 000 лв. колички... :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Така се работи!!!
« Отговор #6 -: Dec 15, 2014, 08:54 »
Ей сега, много ги ядете. Не всеки е длъжен да разбира от компютри. А и обществените поръчки не решават никой от проблемите като прозрачност, корупция, по-добри оферти или каквото и да било. Няма да се учудя в този патентован софтуер да е наблъскан маса свободен и само някакви си алгоритъмчета да са патентовани. А ве в ЕС нали уж нямаше невеществени патенти?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

edmon

  • Гост
Re: Така се работи!!!
« Отговор #7 -: Dec 15, 2014, 09:23 »
Ей сега, много ги ядете. Не всеки е длъжен да разбира от компютри. А и обществените поръчки не решават никой от проблемите като прозрачност, корупция, по-добри оферти или каквото и да било. Няма да се учудя в този патентован софтуер да е наблъскан маса свободен и само някакви си алгоритъмчета да са патентовани. А ве в ЕС нали уж нямаше невеществени патенти?

Ами нали за тва сме в "Живота , вселената и всичко онова , за което се говори в произведението", въпроса не е в патента, а в това , че някой сигурно вече го е плащал или ще го плати! :) на година!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Така се работи!!!
« Отговор #8 -: Dec 15, 2014, 11:17 »
Нали нямаше софтуерни патенти в ЕС, някой менти ми се струва :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Re: Така се работи!!!
« Отговор #9 -: Dec 15, 2014, 14:11 »
Ние може и да сме в ЕС, но само на хартия. Доказателствата са навсякъде. Дали не може да се подаде сигнал за това нарушение до някоя от комисиите там и какво ли ще стане?!
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Така се работи!!!
« Отговор #10 -: Dec 15, 2014, 22:07 »
Абе глупости са това, очевидно полицаите се чудят как да оправдаят източването на бюджетни пари от нечия приближена фирмичка и се чудят с какви малоумни аргументи да го направят. А че вътрешния министър го заявява това....ха-ха-ха... е аз не веднъж съм казвал че полицаите са тъпанари.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

stealth01

  • Гост
Re: Така се работи!!!
« Отговор #11 -: Dec 15, 2014, 22:49 »
Дали не може да се подаде сигнал за това нарушение до някоя от комисиите там и какво ли ще стане?!
писах до КЗП отностно един от големите ISP-та. върнаха ми отговор в стил „рекламна брошура“ от въпросният ISP. подписано от директор на КЗП. та така...
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Re: Така се работи!!!
« Отговор #12 -: Dec 15, 2014, 23:18 »
О! И аз писах до КЗП, те препратили по Комисията по съобщенията, та утре ще им ида на гости, защото не си получих отговора. Относно едно друго ISPче. Ще им видя отговора. А ISPто ще му са наложи и в съда да се защитава. Може да пръсна сума пари, но не ме интересува. Ще ги науча да работят  ;D
Мисълта ми беше до някой европейска комисия или каквото там се отнася към такива въпроси. Ама не ми се вярва някой от тея да се занимава с нас. Макар че казусът е друг, та може и да им се наложи да си размърдат дебелите задници
« Последна редакция: Dec 15, 2014, 23:20 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Така се работи!!!
« Отговор #13 -: Dec 16, 2014, 08:33 »
Значи преди да ги съдиш, вземи викни някой адвокат и го запознай с цялата ситуация и му покажи договорите дето си ги сключвал, ще си спестиш доста негативни преживявания, защото е статистически значима вероятността сам да си се набутал и освен че няма да стане нищо, ще платиш разноските по делото. Не за друго, а защото по-големите компании си имат legal отдел и са много наясно какво да правят в ситуации като тези и договорите им са меко казано добре обмислени и няма да им е много трудно да се измъкнат дори леко да са ходили по тънката линия с изпълнението на тяхната част.

Според мен много по-добра работа върши популяризирането на казуса, което евентуално води до негативна реклама за въпросните - нещо което в повечето случаи им бърка далеч повече финансово в здравето, отколкото дори евентуално да спечелиш делото и да получиш обезщетение, в случаите когато договорите са за някакви смешни суми, обикновено е така. Разбира се, това трябва да се направи внимателно и по възможност пак след консултация с адвокат - и го правиш без да изкривяваш фактите и без да си позволяваш някакво лично отношение (голяма част от тези опити съм ги виждал да се провалят просто защото човекът е бил достатъчно емоционален и тъп, за да си позволява малоумни квалификации от сорта на "педерасите обират народа мила моя майно льо"). В този случай ще са доста склонни да приключат случая бързо (а не да го протакат както обикновено става в съда с идеята да те откажат заради нарастващите разходи) и обикновено в твоя угода.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Re: Така се работи!!!
« Отговор #14 -: Dec 16, 2014, 09:06 »
О, консултацията с адвокат е задължителна. Не съм си и помислял да се хвърлям ей така, без да проуча за камъни  по дъното на вира. Иначе става въпрос за домашен интернет, който не доставят в продължение първо на един период от 23-24 дена. После една седмица или десет дена бях със интернет и после още сума време без интернет. Някъде към 40 дена нямах. Някъде в тези 40 дена ми изтече и договора. Но въпреки това те не ми оправиха интернета, не ми компенсираха, ако би бил оправен, времето, през което съм нямал. Не ми върнаха и парите. А аз си изках всичките, защото бях предплатил за цяла година, с някакви два месеца безплатни. Не съм имал интернет една година както е по договор, а десет месеца и нещо, отказаха да ми доставят услугата, отказаха и да ми върнат парите. Това е моят случай.
Иначе може да се цакат по много начини. Кабелите им например минават по дървететата и уличните стълбове, което мисля беше забранено. Даже, ако ида да си отрежа, ако ми трябва кабел, няма да могат да кажат, недей, щото са наши, че ако го кажат, си признават. Всичко съм си мислил, ама това са кабелите си е хамалогия.
« Последна редакция: Dec 16, 2014, 09:10 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.