Автор Тема: Реалната цена на лазерното рязане  (Прочетена 17451 пъти)

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Днес се поинтересувах от цените на уредите за лазерно рязане.
Ето например какво открих:
http://www.ebay.com/itm/USB-40W-CO2-Laser-Engraving-Cutting-Machine-Engraver-Cutter-/161500127797
Тази машинка й дават 1000 часа работа на лампата, при около 2 съм скорост на рязане (за съжаление не видях колко дебел материал се реже при тази скорост).

Та идеята ми е да се обединим няколко човека, за да си купим такава или по-добра машина за рязане. Разбира се първоначално е добре да се види колко ще е цената на метър рязане. Като съм гледал като услугата "лазерно рязане", то цената е около лев на метър (разбира се това е груба оценка, защото зависи според дебелината и вида на материала).

« Последна редакция: Dec 23, 2014, 13:00 от prototip »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #1 -: Dec 22, 2014, 19:49 »
Гледам цената, гледам и цената на доставката и се питам, колко реално струва. Стар трик в еВау. Както и да е. Първо трябва да се проучи пазара, преди да се купува нещо. Не че ще участвам. Но така поне е нормално. Като се захващаш с нещо, първо проучваш каква е нуждата от услугите, стоките ти. Да не останеш с машините и да няма какво да се прави с тях
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #2 -: Dec 22, 2014, 21:48 »
Между другото цената + доставката винаги се гледа заедно. Изглежда добре като сума, сравнено с другите варианти на същото нещо.
Между другото точно това проучване на пазара имам предвид и аз. Но ако го правя сам, то може да пропусна нещо. Затова в подобно проучване е добре да участват повече хора.
И под "пазар" имам предвид задоволяване на собствени нужди. Примерно 30-на човека се събират и след това те си ползват машината. Плюс евентуално някоя акция за разширяване на комюнитито.


Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #3 -: Dec 22, 2014, 22:31 »
Добре! Това доколкото "разбирам" е лазерен плотер. За какви лични нужди може да се ползва? Какъв материал реже? Колко дебел? До какви размери? Оправдано ли е?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #4 -: Dec 22, 2014, 22:48 »
Все още не съм сигурен, че точно това е нещо, което ще е полезно на много хора. Затова ще отговоря не на това какво може споменатия модел, а по принцип за какво може да се ползва.

Материал който да се реже - примерно плексиглас и някоя друга бяла подходяща пластмаса (PVC не е такава). Дебелина, която да може да се реже - примерно два три милиметра.

Въпросното рязане може да се ползва примерно при направата на кутии за електроника.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #5 -: Dec 22, 2014, 23:23 »
В такъв случай не мисля, че такава инвестиция си заслужава за домашно ползване. Но това е моето мнение. И няма да е само тази инвестиция. Ще трябва да се върже и подходяща машина, която да го обслужва.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #6 -: Dec 23, 2014, 00:21 »
Все още не съм сигурен, че точно това е нещо, което ще е полезно на много хора. Затова ще отговоря не на това какво може споменатия модел, а по принцип за какво може да се ползва.

Материал който да се реже - примерно плексиглас и някоя друга бяла подходяща пластмаса (PVC не е такава). Дебелина, която да може да се реже - примерно два три милиметра.

Въпросното рязане може да се ползва примерно при направата на кутии за електроника.
Имам спомени че преди време сме проектирали лазер за рязане и режеше до 6 милиметра плексиглас, но беше 300 ватов. С този 40-ватов имам съмнение да срежете тези 2-3 милиметра. И точно плексиглас е капризен за рязане трябва да е с хартиено фолио за да има къде за загрява лъча
Активен

0x2B|~0x2B

lastcyrol

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #7 -: Dec 23, 2014, 07:03 »
Бих избягвал да купувам нещо с такава космическа цена за доставка. Ако нещата се разсмърдят после получавате обратно само обявената стойност на продукта без цената за доставка и то след като го върнете. Ако беше мотоциклет или нещо друго обемно и тежко нещо, да му е скъпа доставката, но в случая няма причина.
Активен

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #8 -: Dec 23, 2014, 09:39 »
Все още не съм сигурен, че точно това е нещо, което ще е полезно на много хора. Затова ще отговоря не на това какво може споменатия модел, а по принцип за какво може да се ползва.

Материал който да се реже - примерно плексиглас и някоя друга бяла подходяща пластмаса (PVC не е такава). Дебелина, която да може да се реже - примерно два три милиметра.

Въпросното рязане може да се ползва примерно при направата на кутии за електроника.
Имам спомени че преди време сме проектирали лазер за рязане и режеше до 6 милиметра
  Предполагам, че "вие" сте някаква българска фирма. Би ли казал някакви ориентировъчни цени, като например колко е цената само на лазера. И колко е цената на цялата машина. Освен това предполагам, че въпросната машина сте си я правили единствено за собствена употреба - така ли е?
  Освен това искам да питам и относно възможността за рязане под ъгъл. Не съм виждал подобна услуга, а понякога е изключително полезна именно за направа на панели и кутии. Разбира се отразяването на лъча трябва да е предвидено, чрез подходяща кутия в която да се осъществява рязането.
  Именно с получаването и систематизирането на подобен вид информация мисля, че е правилно да се стартира подобен проект. След това се търсят примерни използвания. И чак тогава почва да се търси конкретен модел на устройство.

В такъв случай не мисля, че такава инвестиция си заслужава за домашно ползване.
  Напротив инвестицията би си заслужавала, ако се съберат достатъчно брой хора. Винаги когато ползваш посредник цената е по-скъпа, защото той взима и за себе си. Да закупуваш за индивидуално ползване цялата машина - определено не си заслужава.

Бих избягвал да купувам нещо с такава космическа цена за доставка.
  Напълно точна забележка. Всъщност аз не предлагам закупуване на машината, а само да се види че цените горе-долу са поносими на по-слабите модели. Но както romeo_ninov спомена точно такъв модел е практически неизползваем (то и затова не пише при описанието му какви дебелини може да реже).
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #9 -: Dec 23, 2014, 09:50 »
Имам спомени че преди време сме проектирали лазер за рязане и режеше до 6 милиметра плексиглас, но беше 300 ватов. С този 40-ватов имам съмнение да срежете тези 2-3 милиметра. И точно плексиглас е капризен за рязане трябва да е с хартиено фолио за да има къде за загрява лъча

Цитат
Laser Engraving...

Ами то пише, че е за гравиране ??? Обаче това което съм чувал е че отразяващи материали се режат много трудно.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #10 -: Dec 23, 2014, 09:56 »
Според мен всичко е изцяло погрешно още от началото. За какво говоря! За чиста проба потребителско мислене. Влизате в един огромен магазато ин за конкретно нещо, наприме хляб, кисело мляко и сирене, защото жена ви ще прави баница и си излизате с въпросните неща, но още със два стека бира, три пакета чипс, три килограма картофи, кило пушен бекон, литър прясно мляко, ядки, водка, два литра Кока-кола и два литра лимонада, два пакета цигари, два шоколада с лешници, ябълки, банани и мандарини по кило-две и нататък вие си измисляйте.
Като се купува нещо, обикновено се купува, защото ти трябва. Имаш конкретна и точно определена нужда. Не се купува, защото може да потрябва, би било полезно да го има и изобщо всякакви хипотетични ситуации в близкото бъдеще. Това е консуматорския начин, който много добре научихме за няколко години поради изобилието от избори, което имаме. Аз лично в момента не мога да се сетя, за какво би ми потрябвала такава машина. Ако седна да мисля, ще се сетя за много неща. Например да си направя осветление. Да си сглобя кутия, както тук се спомена, за Raspberry Pi-то, с което искам да си поиграя някой ден. Ама някой ден. Този ден може и да не дойде. Щото времето е кът.
Та след като се реши, дали наистина е нужно, може тогава чак да се мисли за цени, за цени на доставки, за това, какво и колко дебело реже и прочее подробности.

Нормално, Нака. Реже се със светлина, а тя има способността да се отразява. Което значи, че енергията на лъча отива другаде. Това важи и за пролу и прозрачните материали.
« Последна редакция: Dec 23, 2014, 09:59 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #11 -: Dec 23, 2014, 09:57 »
....
  Предполагам, че "вие" сте някаква българска фирма. Би ли казал някакви ориентировъчни цени, като например колко е цената само на лазера. И колко е цената на цялата машина. Освен това предполагам, че въпросната машина сте си я правили единствено за собствена употреба - така ли е?
  Освен това искам да питам и относно възможността за рязане под ъгъл. Не съм виждал подобна услуга, а понякога е изключително полезна именно за направа на панели и кутии. Разбира се отразяването на лъча трябва да е предвидено, чрез подходяща кутия в която да се осъществява рязането.
  Именно с получаването и систематизирането на подобен вид информация мисля, че е правилно да се стартира подобен проект. След това се търсят примерни използвания. И чак тогава почва да се търси конкретен модел на устройство.
.....
  Напълно точна забележка. Всъщност аз не предлагам закупуване на машината, а само да се види че цените горе-долу са поносими на по-слабите модели. Но както romeo_ninov спомена точно такъв модел е практически неизползваем (то и затова не пише при описанието му какви дебелини може да реже).
Съжалявам :) Говорех за времето 85-90 година. Тогава имаше един Институт по специална оптика. И машината за която говоря беше насочена към промишлеността, 300 вата * 5% КПД ще ви излезе малко солено захранването, освен това тежеше над 500 килограма, с CO2 лазер
За съжаление института отдавна го няма. Но имам спомени че в Пловдив имаше подобен институт, проверете дали случайно го има още
Но като цяло ви препоръчвам да си намерите фирма, която върши подобни услуги
Имам спомени че преди време сме проектирали лазер за рязане и режеше до 6 милиметра плексиглас, но беше 300 ватов. С този 40-ватов имам съмнение да срежете тези 2-3 милиметра. И точно плексиглас е капризен за рязане трябва да е с хартиено фолио за да има къде за загрява лъча

Цитат
Laser Engraving...

Ами то пише, че е за гравиране ??? Обаче това което съм чувал е че отразяващи материали се режат много трудно.
Да не кажем невъзможно.  И става дума по-скоро за прозрачни материали. Заради това споменах по-горе че плексигласа трябва да е със залепено хартиено фолио. Аналогично за полиетилен (прозрачен). Като при него в зависимост от дебелината трябва да внимавате със скоростта. Може да се наложи да е метър/секунда
Активен

0x2B|~0x2B

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #12 -: Dec 23, 2014, 10:32 »
Тези с какво ги правят сега? с мощни диодни/полупроводникови IR лазери? или с CO2 лазери? като гледам на картинките в ebay са с някава малка глава? като на плюещ принтер  ;D
« Последна редакция: Dec 23, 2014, 10:33 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #13 -: Dec 23, 2014, 10:38 »
Тези с какво ги правят сега? с мощни диодни/полупроводникови IR лазери? или с CO2 лазери? като гледам на картинките в ebay са с някава малка глава? като на плюещ принтер  ;D
Искрено се съмнявам да ползват лазер. По-скоро са лазерни диоди. Един лазер иска доста неща около себе си за да работи. И CO2 лазерите са добри за постоянно излъчване и големи мощности, не мисля че може да се направи малък и ефективен такъв
Активен

0x2B|~0x2B

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #14 -: Dec 23, 2014, 12:01 »
Цитат
Като се купува нещо, обикновено се купува, защото ти трябва. Имаш конкретна и точно определена нужда. Не се купува, защото може да потрябва, би било полезно да го има и изобщо всякакви хипотетични ситуации в близкото бъдеще.
  Много си прав. На мен лично ми трябва със сигурност и то сега. Това, че не казвам точно за какво е също ясно защо го правя - на мен ще ми трябва за едно, а на друг за друго. Който евентуално си мисли, че някога може би ще му потрябва - просто да не се включва и толкова.

Цитат
Ама някой ден. Този ден може и да не дойде. Щото времето е кът.
  Да затова проектът се прави отрано. И то трябва да си стои като проект и много хора да научат за него. И да се развива като такъв (а не да се хвърлиш да купуваш). С времето всеки ще измисли за какво евентуално ще му трябва машината (както ти спомена). В даден момент множество хора ще се окажат със свободно време да си правят проектите - и тогава бинго. Вместо да се мъчат да търсят, то те вече ще са се добре ориентирали във възможностите и закупуването на машината ще е в точното време при точната необходимост от нея.
  Между другото като имам малко свободно време за разпускане, то чета сайтове с технологични новини. Също толкова интересно, но и потенциално полезно ще ми бъде, ако чета развитието на проекти от описвания вид, които евентуално биха ми били полезни в бъдеще.

Цитат
Та след като се реши, дали наистина е нужно, може тогава чак да се мисли за цени, за цени на доставки, за това, какво и колко дебело реже и прочее подробности.
  Точно с тона напълно НЕ се съгласявам. По-горе обясних защо така считам.

Активен