Автор Тема: Реалната цена на лазерното рязане  (Прочетена 17459 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6198
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #15 -: Dec 23, 2014, 12:21 »
Два пъти казах, че това е моето мнение и не пиша тук, за да споря. Няма нужда да ми се казва, прав ли съм или не.
За мен е неоправдан разход. Както и да го смята човек, са си хиляда лева. Бих измислил по-удачно приложение на такава сума. Сега са празници, може да се изкара една прекрасна нова година някъде извън смотания и мръсен град.
Освен това не вярвам в разпределения разход. Това няма да проработи. Къде ще се съхранява?? Ако е у дома, трябва ли да се съобразявам и да съм си в къщи, ако някой дето също е дал пари, иска да го ползва? Не питам всъщност. Ще се носи ли насам-натам? Ако някой го занесе у тях си, за да изпълни поръчна и вземе пари за нея, но не каже на другите, ще бъде ли така почтен да им даде и тяхния дял? Появяват се много неизвестни, които както ги гледам.... Това няма да проработи. Виждал съм достатъчно примери за нещо, за което са дали няколко души пари и какво се случва накрая.
« Последна редакция: Dec 23, 2014, 12:28 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #16 -: Dec 23, 2014, 13:16 »
1000 часа са отвратително малко.  Щом и дават 1000 значи и толкова няма да изкара. Докато се усетиш и ще са отишли.

Според мен разумно време би било 8000-10000h долу горе колкото е живота на една луминисцентна лампа. И ако въпросната машинка използва някаква точно определена фирмена глава  -- дето не може да се намери - спокойно може да я хвърлиш.

Това което знам e че лазерните диоди са много кекави. Малко да прегреят или да им пуснеш ток мъничко по-висок (или даже колкото номиналния) и от лазерен диод стават на светодиод :o :o :o
Тъй, че въобще не се учудвам на тези 1000h.

Ама не ми вярвай много много, щото нямам никакъв опит с такива резачки.
« Последна редакция: Dec 23, 2014, 13:19 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #17 -: Dec 23, 2014, 13:37 »
1000 часа са отвратително малко.  Щом и дават 1000 значи и толкова няма да изкара. Докато се усетиш и ще са отишли.

Според мен разумно време би било 8000-10000h долу горе колкото е живота на една луминисцентна лампа. И ако въпросната машинка използва някаква точно определена фирмена глава  -- дето не може да се намери - спокойно може да я хвърлиш.

Това което знам e че лазерните диоди са много кекави. Малко да прегреят или да им пуснеш ток мъничко по-висок (или даже колкото номиналния) и от лазерен диод стават на светодиод :o :o :o
Тъй, че въобще не се учудвам на тези 1000h.

Ама не ми вярвай много много, щото нямам никакъв опит с такива резачки.
В обявата пише че е СО2 лазер, което не ми се вярва. А ако е със светодиод това (1000 часа) е нормален живот, този диод работи на границите на устойчивостта и физически се разпада след това време :)
Активен

0x2B|~0x2B

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #18 -: Dec 23, 2014, 13:57 »
А ако е със светодиод това (1000 часа) е нормален живот, този диод работи на границите на устойчивостта и физически се разпада след това време :)

Зависи как е направен. ако е например диод с номинал 45W 10A и са го пуснали на max 45W 10A ще изкара само 1000h.

Но ако са сложили например 90W 20А-ов диод и го товарят само на половина - на 10A ще изкара много много повече (може и вечно). Обаче това никак не ми се вярва - да е толкова щедър производителя на машинката. Нали трябва да се купуват глави.

« Последна редакция: Dec 23, 2014, 14:00 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

daw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
  • Distribution: Slackware x86_64
  • Window Manager: KDE,XFCE
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #19 -: Dec 23, 2014, 14:24 »
Ето клипче с нещо като ревю:   https://www.youtube.com/watch?v=KhhOHUe_b6o
Използва CO2 лазер да не се питате. :)
Активен

Live Free or Die!!!

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6198
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #20 -: Dec 23, 2014, 14:35 »
Техонологийте се развиват толкова бързо, че това, което сме знаели преди шест месеца вече може да не е напълно валидно. Пример. Супер много се зарадвах на откритието на едни пичове, на ccd матрица, която позволява да се правят снимки без светкавица. Специално за лазерите не съм много сигурен. Ако лазерът не е толкова мощен, винаги може да се намеси и оптиката и със подходящо зададени параметри, като материал, дебелина и каквото там трябва... едно манипулиране на фокуса на лъча може да направи чудеса. Ако не се занимаваме в тази област няма да се сетим и за половината неща, които могат да оказват влияние при такива машини.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #21 -: Dec 23, 2014, 14:54 »
Техонологийте се развиват толкова бързо, че това, което сме знаели преди шест месеца вече може да не е напълно валидно. Пример. Супер много се зарадвах на откритието на едни пичове, на ccd матрица, която позволява да се правят снимки без светкавица. Специално за лазерите не съм много сигурен. Ако лазерът не е толкова мощен, винаги може да се намеси и оптиката и със подходящо зададени параметри, като материал, дебелина и каквото там трябва... едно манипулиране на фокуса на лъча може да направи чудеса. Ако не се занимаваме в тази област няма да се сетим и за половината неща, които могат да оказват влияние при такива машини.
Точно с фокусиране не си играйте (особено на по-мощни лазери), това не се ползва при тях, ползва се колиматор. А защо - заради един от основните принципи на лазера
А за технологиите - може би, но не можеш да излъжеш природата. Иначе CCD матриците отдавна отстъпват на CMOS сензорите за снимане и даже и последните им поддръжници в лицето на средноформатните камери вече ползват CMOS :)
П.П. И в българския език НЯМА дума, която в многожествено число да завършва на Й
Активен

0x2B|~0x2B

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #22 -: Dec 23, 2014, 15:13 »
Наистина ако някой е добре запознат със съвременните лазерни технологии, то може примерно след закупуването на машината, то последната да се "тунингова" (чрез добавяне на подходяща електроника) с цел удължаване на живота й. Примерно вместо 60 вата да се намали наполовина, което да увеличи драстично живота на лазера.

Иначе само на теория, ако живота е 1000 часа и на час прави по метър срез (а най-вероятно ще имаме много повече) - тогава ще имаме 1000 метра срязване общо. Ако поръчваме същото количество срязване, то ще трябва да платим над 1000 лева, което си е всъщност цената на цялата машина.

Разбира се горната сметка е много груба и дори може при по-прецизно разглеждане да се окаже че е на обратно (токът не е отчетен като разход). Просто исках да покажа някаква начална оценка - съвсем съвсем груба такава.
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #23 -: Dec 23, 2014, 15:25 »
Наистина ако някой е добре запознат със съвременните лазерни технологии, то може примерно след закупуването на машината, то последната да се "тунингова" (чрез добавяне на подходяща електроника) с цел удължаване на живота й. Примерно вместо 60 вата да се намали наполовина, което да увеличи драстично живота на лазера.

Иначе само на теория, ако живота е 1000 часа и на час прави по метър срез (а най-вероятно ще имаме много повече) - тогава ще имаме 1000 метра срязване общо. Ако поръчваме същото количество срязване, то ще трябва да платим над 1000 лева, което си е всъщност цената на цялата машина.

Разбира се горната сметка е много груба и дори може при по-прецизно разглеждане да се окаже че е на обратно (токът не е отчетен като разход). Просто исках да покажа някаква начална оценка - съвсем съвсем груба такава.
Няма да се увеличи драстично живота. Най-малкото има помпаща лампа, която просто има такъв живот. И ако намалите подаваната към нея мощност тя ще работи в неблагоприятен режим
Освен това срезовете няма да са много повече от тези 1000 метра, може да са са примерно 2-3 хиляди, но не много повече.
Активен

0x2B|~0x2B

edmon

  • Гост
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #24 -: Dec 24, 2014, 00:07 »
За 36 кила от братска Чайна нищо чудно , цента за транспорт да е 250 хамерикански евра(ееей, тва как то измислих разбиииш ли):)
Сега дали е ЦО-две  лазер или диоден няма нужда да се спори оти си пише ЦОдве в обявлението.
Виж дали търговеца е с добър рейтинг.
Такива неща не се купуват за лично ползване, а за манифактура, разбииш ли!
А тогава бах та в манифактурата кат не мое изскочиш с 250+485 хамерикански евра!
И ако един метър в БГ наистина струва едно българско евро, то тогава тези неистови напъни са безсмислени или това е същото като да строиш газопровод без ясни финансови паралелепипеди...такова де параметри.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #25 -: Dec 24, 2014, 11:59 »
Между другото хич не му е качествена механиката. Бая луфтове има. Вижте как криви милиметровите линнийки на линията дето я е гравирал. http://www.youtube.com/watch?v=KhhOHUe_b6o&t=33m16s
А и буквите много ги криви: http://www.youtube.com/watch?v=KhhOHUe_b6o&t=30m50s

Точно с фокусиране не си играйте (особено на по-мощни лазери), това не се ползва при тях, ползва се колиматор. А защо - заради един от основните принципи на лазера

Би ли обяснил това по-подробно?

Аз така го разбирам. Ако лазер го фокусираш може да се получи мезкрайно малка точка? Ама дали е практично? ако на повърхността се получи безкрайно малка точка то в дълбочина ще се загуби фокуса и няма да реже?
Колиматор не съм виждал но ако е това което си мисля - да стеснява лъча би трябвало да е точно това което ни трябва. От широк изходен сноп да се получи много тесен паралелен лъч, който да реже равномерно и в дълбочина ???
« Последна редакция: Dec 24, 2014, 12:11 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #26 -: Dec 24, 2014, 12:06 »
Между другото хич не му е качествена механиката. Бая луфтове има. Вижте как криви милиметровите линнийки на линията дето я е гравирал. http://www.youtube.com/watch?v=KhhOHUe_b6o&t=33m16s

А и буквите много ги криви: http://www.youtube.com/watch?v=KhhOHUe_b6o&t=30m50s
Ми за 200 долара толкова :) Аз като го гледам той не може да изкара една права линия :D
Активен

0x2B|~0x2B

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #27 -: Dec 24, 2014, 14:19 »
Сега като се замисля точно фокусиране от широк сноп под голям ъгъл в точка ще е пригодно за гравиране.
Щото така няма да зависи толкова от нееднородността на материала нито от времето на задържане на точката (скоростта)

Където има точка се разтапя и повече надолу няма да може - щото лъча се разхожда и излиза от фокус.  Pезултата ще бъде гравюра навсякъде с еднаква дълбочина.

Ама пък тогава ще трябва електрониката постоянно да следи повърхнината - щoто никога няма дa имаме идеално плоска равнина нито да е строго успоредна.

Технологии много и само фантазираме [_]3 - дето вика 4к ако не се занимаваш с това няма да се сетиш и половината работи. 
« Последна редакция: Dec 24, 2014, 14:22 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #28 -: Dec 24, 2014, 14:29 »
Сега като се замисля точно фокусиране от широк сноп под голям ъгъл в точка ще е пригодно за гравиране.
Щото така няма да зависи толкова от нееднородността на материала нито от времето на задържане на точката (скоростта)

Където има точка се разтапя и повече надолу няма да може - щото лъча се разхожда и излиза от фокус.  Pезултата ще бъде гравюра навсякъде с еднаква дълбочина.

Ама пък тогава ще трябва електрониката постоянно да следи повърхнината - щoто никога няма дa имаме идеално плоска равнина нито да е строго успоредна.

Технологии много и само фантазираме [_]3 - дето вика 4к ако не се занимаваш с това няма да се сетиш и половината работи.
Не става (с лазер), една от характеристиките на лазера е паралелния лъч. Аз за това по-горе споменах колиматор :) А и ако решиш така за натовариш (с голямо пречупване за да стане конус) предната леща трябва да се погрижиш за сериозното й охлаждане. Което невинаги е тривиален проблем
Активен

0x2B|~0x2B

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6198
    • Профил
Re: Реалната цена на лазерното рязане
« Отговор #29 -: Dec 24, 2014, 15:48 »
Не зная, защо е необходимо да се охлажда лещата. Първо, предполага се, че пропуска цялата енергия на лазера. Може би задържа една нищожна част, но тази част, която се абсорбира от материала на лещата едва ли може да повижи температурата и дори с един градус. Говорим за лазер 40 вата. Не виждам, как ще се нагрее лещата.
А това паралелно движение на светлинните лъчи, успоредно, в успоредни равнини, все тая, какво е обяснението, се нарича поляризация.
« Последна редакция: Dec 24, 2014, 20:02 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.