Анкета

Въпрос: Как ще наречете идващата година?

  • 2015-та година
    - 7 (77.8%)
    '15-та година
    - 2 (22.2%)

Общ брой гласове: 9

Автор Тема: Как ще наречете идващата година?  (Прочетена 3127 пъти)

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Несъществен въпрос, но ми е любопитно... Миналия век масово пишехме и изговаряхме годините двуцифрено. От началото на новия век навсякъде изписваме годините с цялото им 4-цифрено изражение и гласово изговаряме пълното "две хиляди и ... година". Това си имаше своя смисъл, заради твърде пресния век. Той обаче вече не е толкова пресен - от него минаха вече 14 години, в ежедневието си повечето хора (по мои наблюдения) говорят и пишат повече (а и все повече) за неща от новия век, отколкото от стария, а дори всички съзнателни спомени на най-новите пълнолетни хора вече са само от новия век. Та... дали е дошло времето, когато би било удачно в разговорния стил годините отново да добият двуцифрено изражение?

Най-силният довод "Против", който съм чул досега (полу-цитат):
Цитат
Миналия век имаше периоди на 20-те, 50-те, 70-те години... Не съм чувал период на 10-те години, значи все още се води към периода "началото на века" и трябва да се споменава и векът за тези години, а двуцифрено без век - от 20-та нататък.

Най-силният довод "За"... Ми, единият ми дядо беше роден 1914-та година, винаги си казваше рождената година двуцифрено, както и другите години от този период, когато ми разказваше малкото, което си спомняше от Първата Световна Война, и не беше инерция от края на века - така двуцифрено си ги е наричал винаги.

Аз мисля на тази Нова Година да честитя на хората около мен '15-та година. А вие?
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Как ще наречете идващата година?
« Отговор #1 -: Dec 24, 2014, 22:48 »
....
Най-силният довод "Против", който съм чул досега (полу-цитат):
Цитат
Миналия век имаше периоди на 20-те, 50-те, 70-те години... Не съм чувал период на 10-те години, значи все още се води към периода "началото на века" и трябва да се споменава и векът за тези години, а двуцифрено без век - от 20-та нататък.

Най-силният довод "За"... Ми, единият ми дядо беше роден 1914-та година, винаги си казваше рождената година двуцифрено, както и другите години от този период, когато ми разказваше малкото, което си спомняше от Първата Световна Война, и не беше инерция от края на века - така двуцифрено си ги е наричал винаги.

Аз мисля на тази Нова Година да честитя на хората около мен '15-та година. А вие?
Заради двуцифрена година няколко нови колеги получиха блокировка на акаунтите си защото акаунтите им не са актуализирани и не им е променяна паролата от 2000 години :) (инструмента с който бяха създадени акаунтите беше нов и предаваше двуцифрена година)
Активен

0x2B|~0x2B

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Как ще наречете идващата година?
« Отговор #2 -: Dec 24, 2014, 23:47 »
може би като станеш и ти дядо neter (живот и здраве),  ще е по-лесно за теб '15 и ще си спомняш младините, щото ще е много далечна за младите край теб.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Как ще наречете идващата година?
« Отговор #3 -: Dec 25, 2014, 00:14 »
две и петнайста
ей така ще и викам  :)
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Как ще наречете идващата година?
« Отговор #4 -: Dec 25, 2014, 13:12 »
Две години след края на света. 8)
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Как ще наречете идващата година?
« Отговор #5 -: Dec 26, 2014, 23:14 »
@neter - А бе само аз ли съм учил по друга програма или просто останалите не са внимавали в час по математика/история... Нас едно време ни учеха че годините 1900-1910 са 10-те, 1910-1920 са 20-те и т.н. а 1990-2000 са 100-те години на века и имаше доза логика защото инак 1900-1910 трябва да се нарекът 0-те години което звучи тъпо или както сега е модерно да се казва ..не звучи политически коректно :-)
Все пак да не забравяме че 1900, 2000 и т.н. дори не са от текущия век а от предходния така че дори и 0-те години е неправилно. Така 21 век и третото хилядолетие от новата ера (след Христа) започват на 1 януари 2001 година. Това е положението - няма нулева година и нулев век (поне по нашия календар) след 1 г. пр.н.е. идва 1 г. от н.е.

П.П. Много съм любопитен ако са сменили вече програмата да ми обясните сега по новата програма как се казват годините в началото на века 2000-2010 напр. - въпросът ми е към тези които още твърдят че 1990-2000 са 90-те
..защото за мен още са си стоте години на миналия век т.е. именуват се на завършващата декада.

П.П.П. Ехааа. Най-после някой да коригира уикипедията (вече поне са наблегнали че най-популярното не е най-правилното именуване на декадите)
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%B5

Весели празници колеги  [_]3
« Последна редакция: Dec 26, 2014, 23:37 от remotexx »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Как ще наречете идващата година?
« Отговор #6 -: Dec 26, 2014, 23:53 »
Някога в училище са учели на полезни неща. Например в първи клас са учели, как да се познава колко е часът на нормален часовник със стрелки.
Прав си за декадите
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: Как ще наречете идващата година?
« Отговор #7 -: Dec 27, 2014, 15:50 »
Аз пък ще й викам 7 години преди по-новата ера.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Как ще наречете идващата година?
« Отговор #8 -: Jan 02, 2015, 11:26 »
Remo преди години Вальо Стойков (онзи с VS Live, който после се побърка по… Божилов) беше направил подобна странна тема. В нея имаше и вариант десетилетията да завършват на девет или едно, но никога на нула.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Как ще наречете идващата година?
« Отговор #9 -: Jan 02, 2015, 15:23 »
Ехааа. Най-после някой да коригира уикипедията (вече поне са наблегнали че най-популярното не е най-правилното именуване на декадите)
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%B5
Ъм... Текстът, който текущо виждам на тази страница, противоречи сам на себе си. Виждам, че е писан от различни хора, но все пак би трябвало да заема само една позиция, пък била тя и неутрална с просто описване на различните начини за наименования.

Съгласен съм, че разминаването в цифрите между наименованията на десетилетията и техния пореден номер внася известно объркване, и съм съгласен, че уеднаквяването им ще реши донякъде това объркване, но това не значи, че разминаването в цифрите е грешно. Просто наименованията на десетилетията имат съвсем друга цел и нямат нищо общо с броенето на години, десетилетия, векове и т.н. С наименованието "90-те" не се цели нито представяне на поредния номер на десетилетието, нито принадлежност към век (освен ако не се каже "1990-те", което е частен случай, възникнал в последствие, но с цел разграничаване на различните "90-те" през вековете), нито математическо или астрономическо изражение. Това е просто име на годините, съдържащи в името си думата "деветдесет", и това е единствената цел, връзка и логика на наименованието. Да го наречеш грешно заради разминаването му с останалите броения е същото, като да кажеш, че думата "кон" е грешна, защото има 3 букви, а конят има 4 крака. И ако някой някога в училище ти е преподавал, че това наименование на десетилетията е грешно, то значи и този човек е търсил логическа връзка между неща, които нямат такава. Ако логическото свързване на две неща, които текущо нямат такава връзка, води до някакво опростяване, няма лошо да се направи, но това няма да направи изначалните им идеи не съществували и грешни ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

edmon

  • Гост
Re: Как ще наречете идващата година?
« Отговор #10 -: Jan 03, 2015, 00:19 »
Попитах хората около мен за твоя 'проблем'. Всички ме изгледаха странно, с едни въпросителни погледи...това ли ни е ся проблема??!?!?
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Как ще наречете идващата година?
« Отговор #11 -: Jan 03, 2015, 01:10 »
edmon, на мен лично такива въпроси ми помагат за поддържане на мисленето извън кутията (thinking outside the box). Ако хората около теб имат по-големи проблеми от този, които не могат да решат, нека се замислят дали не се дължат на прекаленото вглъбяване в тях ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Re: Как ще наречете идващата година?
« Отговор #12 -: Jan 03, 2015, 08:15 »
Или просто да го наричаме по български "Лето Господне две хиляди и петнадесето от рождението на Христос". самата дума "година" ми звучи малко .......
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

edmon

  • Гост
Re: Как ще наречете идващата година?
« Отговор #13 -: Jan 04, 2015, 14:56 »
edmon, на мен лично такива въпроси ми помагат за поддържане на мисленето извън кутията (thinking outside the box). Ако хората около теб имат по-големи проблеми от този, които не могат да решат, нека се замислят дали не се дължат на прекаленото вглъбяване в тях ;)
именно вглъбяването в не-проблемите е проблема!
Активен