Автор Тема: Кой Линукс да се спра и кой файлов формат да избера?  (Прочетена 7574 пъти)

lordvox

  • Гост
Linux BOZHIDAR-DENKOV 4.13.0-45-generic #50~16.04.1-Ubuntu SMP Wed May 30 11:18:27 UTC 2018 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
И, как се получава така, че добавяш хранилища за Debian 9 в Ubuntu 16.04.
« Последна редакция: Jul 13, 2018, 09:11 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

lordvox

  • Гост
С Минт 19 Канела съм. Чиста инсталация. Моля някой да ми напише имената на хранилищата, който да добавя?
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   Дай ни списъка с текущите хранилища.Изпълни:

sudo apt-get update

   И ще те посъветваме какво да правиш по-нататък...
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Доколкото знам, ментата е с добавени по подразбиране всички официални хранилища на Ubuntu и нейните собствени. Ако нямаш потребност от специфичен софтуер, няма какво да бърникаш в тях.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   Ами пича да обясни какво точно иска да направи.
Активен

lordvox

  • Гост
Имам 120 GB SSD. Решил съм да инсталирам възможно най- много софтуер на него. Тоест софтуер с който няма да работя постоянно. При Mageia 6 и BTRFS го постигнах без да добавям хранилища. Поради това, че не добавих хранилища ми се видя малко софтуера. И попитах при Mageia 6 как да добавям хранилища. Mageia 6 я махнах. И сега съм на Линукс Минт 19 Канела с Ехт4. Всичко необходимо в терминала съм изпълнил. Например в Минт 19 Канела инсталирам 20 програми от Gnome Software Center  и от 8 GB скача на 15 GB заетото място при Ext4.  Извинявам се за комплексите ми. Причината, е че търся машинен или електро софтуер за линукс чрез, който да си изкарвам хляба, като инженер. Другата причина за комплексите ми, е че НЕ зная кой софтуер за линукс или кой игри за линукс са най - подходящи за мен тоест най - си заслужават. Извинявам се още веднъж.
Активен

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Като "Файлов Формат" или файлова система, можеш да се спреш на ext4. Няма да ти пречи като цяло.

Относно Mageia, това е разработка на Mandriva. Нe ти го препоръчвам, понеже няма да намериш толкова документация като за Red Hat, CentOS и Fedora. Също и като за Debian, Ununtu и другите от фамилията. Препоръчвам ти Debian и Ubuntu, именно към което са ориентирани в бърлгарското общество и този български форум. Тук могат да ти помогнат с такива OS. Доколкото Linux Mint - това е разработка на база Ubuntu, както и  Mageia е разработка на Mandriva. Според мен почни от основата. Сложи си един чист Debian или Ubuntu и си инсталирай графична среда през стъпките на инсталатора.

Ако пък искаш много хранилища и пакети и софтуер в терабайти, ти препоръчвам да си свалиш и инсталираш един Red Hat с Developer-ски абонамент (subscription) и да си "включиш" всички хранилища без да се налага да ги добавяш. Има над 700 хранилища и софтуер, който не можеш да събереш.
« Последна редакция: Jul 25, 2018, 21:49 от bILLY »
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

lordvox

  • Гост
Чист Дебиан зная как да си сложа. Но не зная как да добавя графична среда МАТЕ 1.12.  Ако ми покажеш как се добавя графична среда МАТЕ 1.12 на Дебиан.
Относно второто предложение. Трябва ми RED HAT за домашен компютър, а не за сървър. Не можах да се регистрирам на сайта на RED HAT.  Ако ми посочиш линк за регистрация и линк за сваляне ще съм Ви много благодарен. Но Червената Шапка не е ли пробна версия за 30 дни?
Активен

malin

  • Гост
Амиии защо искаш да слагаш по-стара версия на Мате? https://wiki.debian.org/Mate (includes MATE 1.16.2-2)
Активен

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Чист Дебиан зная как да си сложа. Но не зная как да добавя графична среда МАТЕ 1.12.  Ако ми покажеш как се добавя графична среда МАТЕ 1.12 на Дебиан.

https://www.rootusers.com/install-mate-gui-debian-9-linux/

Относно второто предложение. Трябва ми RED HAT за домашен компютър, а не за сървър. Не можах да се регистрирам на сайта на RED HAT.  Ако ми посочиш линк за регистрация и линк за сваляне ще съм Ви много благодарен. Но Червената Шапка не е ли пробна версия за 30 дни?

Мисля, че няма Red Hat релийз за настолно PC.
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Мисля, че няма Red Hat релийз за настолно PC.

Същия този RHEL е и за настолни машини. Ама бие по джоба. По-добре да си вземе Cent. Или Стотинка. Хем тук имаме и представител на разработчиците ѝ. А досега Брадата не е отказвал помощ.

=*=

Цент ОС е почти същото като RHEL. А стотинката е почти същото като Цент, като е направено да е по-лесно за новаци и е обърнато към българите специално. Това го казвам за автора на темата.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Мисля, че няма Red Hat релийз за настолно PC.

Същия този RHEL е и за настолни машини. Ама бие по джоба.

https://developers.redhat.com/blog/2016/03/31/no-cost-rhel-developer-subscription-now-available/
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   Джиткай си с CentOS(за сървъри) или Fedora (за десктопи).
   Работят добре,имат добра поддръжка и са безплатни.
Активен