Автор Тема: Прехвърляне на данни между два лаптопа.  (Прочетена 10603 пъти)

orangutan_baby

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 21
    • Профил
Може би по-лесният вариант щеше да е да вземеш някакво евтино рутерче да боднеш двата лаптопа в него и те ще са си постоянно свързани.

Доколкото имам спомен *бунту версиите имаше някакъв начин през нетуорк менаджера да се споделят връзки, т.е. да ти вдига DHCP сървър.

Другия вариант е просто задаваш на единия лаптоп 192.168.0.1 а на другия 192.168.0.2 и би трябвало да стане.

И на мен ми трябва точно такова нещо, да става през мениджър но не мога да намеря как да вдигна DHCP който да ми сподели връзката.
 И това със rsync --stats --progress -var /path_from_where/ user@192.168.11.12:/path_to_where/
моля ви се от къде го изкопа - сигурно много знаеш и затова си показваш знанията, но вече сме 2017г другите ОС имат графични интерфейси, дай нещо като за чичоси например.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Аз също бих си направил една бърза мрежичка между двете машини. Дали с крос-кабел, или с някакъв хъб, суич или рутер-кутийка. Даже ако е рутер-кутийка или DSL-модем той ще ми даде автоматично адреси и всичко по DHCP.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил

И на мен ми трябва точно такова нещо, да става през мениджър но не мога да намеря как да вдигна DHCP който да ми сподели връзката.
 И това със rsync --stats --progress -var /path_from_where/ user@192.168.11.12:/path_to_where/
моля ви се от къде го изкопа - сигурно много знаеш и затова си показваш знанията, но вече сме 2017г другите ОС имат графични интерфейси, дай нещо като за чичоси например.

Ако имаш инсталиран ssh и на двата компютъра можеш да го направиш и графично чрез sftp протокола. Само трябва компютрите да са в една локална мрежа и да се "виждат".

Понеже съм с Минт и ползвам Nemo за файлов браузер, просто в адресната лента въвеждам следното.

sftp://user@IP_ADDRESS

user - е потребителя ми на машината с която искам да се вържа
IP_ADDRESS - е съответно IP адреса и

пиша си паролата като ми се поиска и вече разполагам с монтирана локация от/на която мога да копирам каквото си искам.

Предполагам че и с който и да е файлов браузер може да се постигне същото, както може да се ползва и FileZilla.
Активен

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Ако има инсталирано AVAHI и стартиран sshd не е нужно нищо да се настройва. Пише се sftp user@otherhost.local и нещата си тръгват по ipv6 локалните адреси. Важно е да имаш стартирано авахи или друг мднс клиент/сървър. Предполагам всички нови дистрота вече вдигат ipv6. Говоря малко общо защото нямам около *бунтута да тествам какво е инсталирано и какво е настроено.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Може би по-лесният вариант щеше да е да вземеш някакво евтино рутерче да боднеш двата лаптопа в него и те ще са си постоянно свързани.

Доколкото имам спомен *бунту версиите имаше някакъв начин през нетуорк менаджера да се споделят връзки, т.е. да ти вдига DHCP сървър.

Другия вариант е просто задаваш на единия лаптоп 192.168.0.1 а на другия 192.168.0.2 и би трябвало да стане.
И това със rsync --stats --progress -var /path_from_where/ user@192.168.11.12:/path_to_where/
моля ви се от къде го изкопа - сигурно много знаеш и затова си показваш знанията, но вече сме 2017г другите ОС имат графични интерфейси, дай нещо като за чичо си например.

Абе аз по-скоро съм ти батко, отколкото ти да си ми чичо, но от мен да мине -- потърси как да инсталираш grsync. И недей да казваш, че си фен на KDE ::)
Активен

the lamer's team honourable member

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Закупуването на рутер по принцип си е инвестиция. Няма да са просто похарчени за решаването на задачата пари. Но това не изключва купуването на още един кабел, защото с рутера идва само един. Та, като ще се купува кабел, просто може да се купи един и да се мине без рутер.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Абе просто ви трябва един кросоувър и си ползвайте link local ipv6 адресите. Не се занимавайте с dhcp сървъри. То да се подкара dhcp на даден интерфейс преди това той трябва да е с настроен статичен адрес. После, настройките на сървъра са махнати. Ipv6 се автоконфигурира. То това му е по дизайн.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Може би по-лесният вариант щеше да е да вземеш някакво евтино рутерче да боднеш двата лаптопа в него и те ще са си постоянно свързани.

Доколкото имам спомен *бунту версиите имаше някакъв начин през нетуорк менаджера да се споделят връзки, т.е. да ти вдига DHCP сървър.

Другия вариант е просто задаваш на единия лаптоп 192.168.0.1 а на другия 192.168.0.2 и би трябвало да стане.

И на мен ми трябва точно такова нещо, да става през мениджър но не мога да намеря как да вдигна DHCP който да ми сподели връзката.
 И това със rsync --stats --progress -var /path_from_where/ user@192.168.11.12:/path_to_where/
моля ви се от къде го изкопа - сигурно много знаеш и затова си показваш знанията, но вече сме 2017г другите ОС имат графични интерфейси, дай нещо като за чичоси например.


А бе, ако беше чичо, щеше да си ползваш терминала, а не да питаш за графика. За графика реват орангутанските бебета, защото човешките си знаят да пишат и четат.

Наистина това е задача, която е по-удобна от команден ред, отколкото с цъкане до умопомрачение.

Но все пак — има. Даден ти е вече отговор.

п.п. ddantgwyn в КДЕ не ни е необходима тая програма, просто защото „най-великото изобретение след Емакс“ — Конкверор си го поддържа по подразбиране и него, и ftp и десетки други. Затова не ни трябват също Filezilla и останалите.  :P

п.п.п. Оrangutan_baby да не вземеш да се засегнеш нещо. Правих си каламбур.
« Последна редакция: Feb 06, 2017, 18:04 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Кабелът в порта на единия компютър, другият край в другата машина. Пишеш
 
Код:
tar zcvf - papka1 papka2 | ssh usera@drugatamashina.local "cat > fromprednatamashina.tar.gz"


Вкарвате паролата на другата машина като се оплаче ssh клинета. Това е!
Ако не проработи псувайте неандерталската си дистрибуция, не мен.

п.п. за да работи горното ви трябват пуснати sshd, avahi-daemon и мрежови интерфейси с настроени link-local ipv6 адреси.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Код:
tar zcvf - papka1 papka2 | ssh usera@drugatamashina.local "cat > fromprednatamashina.tar.gz"

Леле, после аз съм бил писал неразбрано ::)

Горкото орангутанско бебе :D
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Може би по-лесният вариант щеше да е да вземеш някакво евтино рутерче да боднеш двата лаптопа в него и те ще са си постоянно свързани.

Доколкото имам спомен *бунту версиите имаше някакъв начин през нетуорк менаджера да се споделят връзки, т.е. да ти вдига DHCP сървър.

Другия вариант е просто задаваш на единия лаптоп 192.168.0.1 а на другия 192.168.0.2 и би трябвало да стане.

И на мен ми трябва точно такова нещо, да става през мениджър но не мога да намеря как да вдигна DHCP който да ми сподели връзката.
 И това със rsync --stats --progress -var /path_from_where/ user@192.168.11.12:/path_to_where/
моля ви се от къде го изкопа - сигурно много знаеш и затова си показваш знанията, но вече сме 2017г другите ОС имат графични интерфейси, дай нещо като за чичоси например.

п.п. ddantgwyn в КДЕ не ни е необходима тая програма, просто защото „най-великото изобретение след Емакс“ — Конкверор си го поддържа по подразбиране и него, и ftp и десетки други. Затова не ни трябват също Filezilla и останалите.  :P

Е, то и nautilus-a го може, ама във файловите управители трябва да им се обяснява повече, за това му избрах grsync ::)
Активен

the lamer's team honourable member

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Код:
tar zcvf - papka1 papka2 | ssh usera@drugatamashina.local "cat > fromprednatamashina.tar.gz"

Леле, после аз съм бил писал неразбрано ::)

Горкото орангутанско бебе :D

Еми ако наистина няма интернет и не може да инсталира пакети какво остава... само най-основното.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
scp -r papka1 usera@drugatamashina:/patia/patia2

scp е много хубава програмка идва си по дифолт със.  SSH пакета и всякак може да се въртат дирекориите между компютрите

Ама ти не ги слушай тези Аборгиени.. Толкова са задръстени и изостанали че само шела им е в главата.
« Последна редакция: Feb 06, 2017, 22:14 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Ама ти не ги слушай тези Аборгиени.. Толкова са задръстени и изостанали че само шела им е в главата.

Е каква е тръпката да кажеш "Закачи с кабела и провери в раздел мрежи на файловия менажер", а като ти отговорят "няма нищо" да изревеш "смотана ти е дистрибуцията"  :D :D :D Друго са си вуду магиите в шела.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Нема нужда повече да пишете, той рИвача си замина. С диска му било най бързо - таратанци, ако е на USB2
А иначе с sshfs/scp ще е малко по-бавно заради криптирането.
В NFS е истината, даже и на 100Мб/с ще хвърчи, пък на 1Гб/с ще се телепортира. Ако се приложи и номера на младежа по-горе с tar - още по-яко (ама тогава ще има оплакване, че е на пентиум III)
Не стана ясно, що имаше проблем че нямало интернет. Сигурно бърка мрежите с интернета (а може да иска да копира файловете през фейсбук  ;D)
« Последна редакция: Feb 07, 2017, 02:19 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.