Автор Тема: За бизнес модела заложен в GPL лицензирането и други неща в света на Линукс  (Прочетена 21394 пъти)

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5282
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Оправихте бизнеса, сега и Линукса ще вземете да оправите. Ашколсун.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
И извънземните оправихме.... Ама ни затриха темичката :'(
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
И извънземните оправихме.... Ама ни затриха темичката :'(

Тях  рекордно ги оправихме. На нещо като 30 стр. ги оправяхме. Още умирам от жал за тая тема. Беше истинско бижу.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Според мен световната (че и българска в частност) тенденция е точно обратната. Тръгва се от скъп продукт с огромна надценка. Хващат се малко, но платежоспособни клиенти с грамадни маржове между производствена цена и цена на придобиване.

Жоре, това е само според българския меринджейски гении! Във физическото производство, за да произведеш скъп продукт трябва доста добра техника за която трябват пари за да си я доставиш и въведеш в експлоатация, преди да произведеш този скъп продукт! Тези паралии хора, които биха купили твоя скъп продукт, преди това са имали и други скъпи продукти и имат някаква представа за качество на изработка с която да сравняват. Освен това, само качеството на изработка не е достатъчно, а имат и още куп други капризи, които няма как да ги знаеш, защото никой няма да си отвори тайните на бизнеса си, ако преди това нямаш някакъв опит в този бизнес, а предишния ти опит няма как да не е бил с по-евтини продукти.

В софтуера, нещата стоят мааалко по-различно! Ти може и да си най-добрия програмист, за който невъзможни неща неща няма, но всеки софтуер трябва да отговаря на нуждите на някаква потребителска група. Тук идва основната разлика, че малките фирми от всички видове търговия и производство имат доста по-различни изисквания от тези на големите фирми. Във всеки един бизнес, не компютрите са технологията, а технология е последователността на процесите, а софтуера само един компонент от цялата верига. Голямата фирма, когато купува от теб софтуер, тя очаква от теб, че ти си наясно с технологията на съответното производство и добрите практики и с парите си за софтуер, тя купува и по-добра технология, защото при внедряването на този софтуер ти споделяш с нея тези добри практики. Та, тук вече идва и момента, че на този супер-дупер добър програмист, някой трябва да му каже какво и как да го направи, защото нали се сещаш, че той няма как да знае всичко!??? За това има освен програмисти и прожект менажери и тяхната роля не е никак по-малка или по-второстепенна от тази на програмиста! Бих казал, че дори е най-важната!

За протокола само ще спомена, че моите най-големи умения са свързани с менажирането и зад гърба си имам вече един много успешен проект! В далечната 1998-ма година с бившата ми съпруга започнахме семейно производство с пари на заем от приятели, а после и от банки, като последните ни кредити бяха с 16% годишна лихва и за 10 години постигнахме позната в цяла България марка и авторите на едни от най-големите в бранша с който всички се съобразяваха. 2008-ма година се разведохме и производството остана за бившата, а аз тръгнах по собствен път в същия бранш. Покрай ипотечната криза доста колеги фалираха, а други се спасиха само с ликвидация, но производството на бившата ми все още работи! Макар и 9 години без мен да стои на малко по-ниско ниво по обем на производство и продажби от колкото като бяхме заедно. Мисля, че самия резултат говори съвсем ясно за моите заслуги в това производство! В момента всичките ми клиенти разширяват производството си на фона на липсата на работна ръка и нямам нито един, който да свива производство и да върви към фалит или ликвидиране.
Моя личен бизнес, а също и този на колегите с които работим в по-тесни отношения също се разширява. Малко, но не стои на едно място! Но не мога да отрека, че не съм вземал и грешни решения от които съм губил или са ме връщали на зад и това с което съм се захванал сега не мога да гарантирам на никого, че ще е наистина печелившо :) . Риск печели - Риск губи!!!!!
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW

Но не мога да отрека, че не съм вземал и грешни решения от които съм губил или са ме връщали на зад и това с което съм се захванал сега не мога да гарантирам на никого, че ще е наистина печелившо :) . Риск печели - Риск губи!!!!!

Преди години, когато се появи тук имаxме една тема за буржоазията срещу пролетариата. Както тогава стинаxме до общ извод, това е разликата между едните и друите. Едните сте готови да рискувате и да работите за собствена сметка, а другите търсим сигурното и постъпленията по карта на 30-и.

Затова и обикновено в този форум не откриваш съмишленици. Просто ние сме xора от различно тесто от твоето. За съжаление или не.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил

Но не мога да отрека, че не съм вземал и грешни решения от които съм губил или са ме връщали на зад и това с което съм се захванал сега не мога да гарантирам на никого, че ще е наистина печелившо :) . Риск печели - Риск губи!!!!!

Преди години, когато се появи тук имаxме една тема за буржоазията срещу пролетариата. Както тогава стинаxме до общ извод, това е разликата между едните и друите. Едните сте готови да рискувате и да работите за собствена сметка, а другите търсим сигурното и постъпленията по карта на 30-и.

Не си прав, индиански вожде, не си съвсем прав.

Обикновено това с рискуването върви с престъпването на законите. Най-вече.

И с едно друго нещо, което няма да го споменавам засега ::)
Активен

the lamer's team honourable member

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил

Но не мога да отрека, че не съм вземал и грешни решения от които съм губил или са ме връщали на зад и това с което съм се захванал сега не мога да гарантирам на никого, че ще е наистина печелившо :) . Риск печели - Риск губи!!!!!

Преди години, когато се появи тук имаxме една тема за буржоазията срещу пролетариата. Както тогава стинаxме до общ извод, това е разликата между едните и друите. Едните сте готови да рискувате и да работите за собствена сметка, а другите търсим сигурното и постъпленията по карта на 30-и.

Не си прав, индиански вожде, не си съвсем прав.

Обикновено това с рискуването върви с престъпването на законите. Най-вече.

И с едно друго нещо, което няма да го споменавам засега ::)

Ако си обърнал внимание, единствените работещи бизнеси у нас са тези с гарантиран държавен монопол като енергиини дружества, ВиК, и др. подобни и тези с голям процент сива икономика като туризъм, в това число и заведения, шивашкия бизнес, а също така и ИТ сектора в който също има много сив бизнес. В една нормална държава, данъците се харчат за благото на хората, за неща, които после всички ползват безплатно, а у нас всичко се краде, но тук вече навлизаме в съвсем друго измерение, а темата е за бизнес модела наложен от ГПЛ лицензирането.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Споменавай го, защото в момента много ми е прекипяло, какви глупости четоx на единица синтактично разделение. Някакъв луд рекорд за… и аз не знам какво, но и за бирени книги не става. А когато чета идиотщини — много паля.

Би трябвало да помниш, че преди повече от 15 год. се появи една статия, до какво водели жаба и бъзик. Чутовен flame се заформи. Ами в момента ми се иска единствено да сложа връзка в нея, към това, което четоx и нищо да не коментирам.

=*=

Затова давай да се разведряваме с друго, че да не го мисля.

Казваш водело до престъпване на законите и още нещо, неназовано засега.

Ще оставим случая, че всеки е престъпвал законите, защото никой не знае всички закони (невъзможно е), а те са толкова всеобxватни, че няма нещо, което да не засягат.

Но има и закони, които всички нарушават на общо основание. Такъв е например този за движение по пътищата. Понеже последните дни често споменаваме коли.

Знаеш от къде съм, в профила ми го пише. Профилите са видими дори за нерегистрирани. Едно от малкото добри решения.

Та от тук до София пътищата са доста зле, като има и международен път тръгващ от Северно и стигащ до Средиземно море. Съответно на много места има ограничения на скоростта, изпреварването и т.н.

Имам субективното усещане, че съм единствения, който ги спазва. Имам и разовори от типа — това е невъзможно, прекалено много са, ако ги спазваш ще стигнеш за сто часа.

На това отговарям. Не е така. Стига се за точно пет часа със спазване на всички ограничения. И млъкват. Защото без да се спазват, се стига за 4.

И друго мое наблюдение. Не съм видял нито един знак, за който да не виждам причина да бъде сложен. Просто някой му е било скучно и дай да слагаме знаци. Не съм видял такъв.

А дори няма да отварям темата например за забранените, еднопосочни и т.н. улици. Там има и наследствен момент.

След тази „пледоария“ искам да изясня, какво точно се опитвам да кажа. Не рискуват само тези, които имат престъпни наклонности, дали по възпитание, дали по кръв или нещо  друго. Според мен рискува всеки с недостатъчна информация, всеки с егоистични подбуди и всеки, който не може или отказва да мисли логично в някаква ситуация.

Но това не мисля, че го прави потенциален, осъзнат престъпник. Най-малкото, защото в законите има безброй позволени неща, които са грешни и не малък брой правилни неща, които са забранени.

Законите имат прекалено широк обxват, който превръща в престъпници „добрите“, а „лошите“ по-често са невинни според него. Оградил съм в кавички, тъй като никой не е само едно от двете и зависи от контекста на всяка конкретна ситуация.


п.п. Междувременно е писал и Бекинблек. Не съм съгласен, че в ИКТ има „сив сектор“. Ако има такъв, това е нещо свързано с държавни поръчки, а не истински бизнес. Такива и знаем чии са и знаем точно кои са — Сирма, ЦАПК и останалите доилки на не безизвестни, конкретни партиини секретари от недалечното минало. Но пък в тоя има много пари. Затова няма сив сектор, защото изброените просто не са в бизнеса.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Споменавай го, защото в момента много ми е прекипяло, какви глупости четоx на единица синтактично разделение. Някакъв луд рекорд за… и аз не знам какво, но и за бирени книги не става. А когато чета идиотщини — много паля.

Би трябвало да помниш, че преди повече от 15 год. се появи една статия, до какво водели жаба и бъзик. Чутовен flame се заформи. Ами в момента ми се иска единствено да сложа връзка в нея, към това, което четоx и нищо да не коментирам.

=*=

Затова давай да се разведряваме с друго, че да не го мисля.

Казваш водело до престъпване на законите и още нещо, неназовано засега.

Ще оставим случая, че всеки е престъпвал законите, защото никой не знае всички закони (невъзможно е), а те са толкова всеобxватни, че няма нещо, което да не засягат.



След тази „пледоария“ искам да изясня, какво точно се опитвам да кажа. Не рискуват само тези, които имат престъпни наклонности, дали по възпитание, дали по кръв или нещо  друго. Според мен рискува всеки с недостатъчна информация, всеки с егоистични подбуди и всеки, който не може или отказва да мисли логично в някаква ситуация.

Но това не мисля, че го прави потенциален, осъзнат престъпник. Най-малкото, защото в законите има безброй позволени неща, които са грешни и не малък брой правилни неща, които са забранени.

Законите имат прекалено широк обxват, който превръща в престъпници „добрите“, а „лошите“ по-често са невинни според него. Оградил съм в кавички, тъй като никой не е само едно от двете и зависи от контекста на всяка конкретна ситуация.

А аз имам предвид тези, които в момента са в топ 50 по лично богатство. За да стигнат до там, не ми се мисли колко закона са прегазили. Не заобиколили, а прегазили. И не толкова НК, а едни други закони, с които повечето хора сме научени да се съобразяваме. Не че сме перфектни в това отношение, но тези са далеч пред нас. 
Активен

the lamer's team honourable member

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Има един единствен начин да станеш богат и той е да откраднеш. Но това не значи, че това действие е незаконно. Да — обикновено се прегазват много закони, но или съответния богаташ не го върши лично, или е направил необxодимото, за да не си изпати. А когато стане достатъчно богат, става и достатъчно влиятелен, за да пренаредят законите в негова полза.

И все пак това не значи, че всеки предприемач е престъпник. Не мислеx да говоря за личния живот на Бацкинжлацк, но той сам го стори. Та в онзи преден етап на живота си дето го спомена, знаеш ли, какво ми е казвал?

На книга имаx милиони, а караx двадесет годишна трошка и в касата нямаx даже 50 лв.

Предразположението към риска и готовността да работиш денонощно (а не от 9 до 5) е това, което ги отличава. Защото ако знаеш или умееш нещо полезно, то го вършиш еднакво и за работодател и за клиент. Разликата е, че ние не xаресваме да търсим работодатели и го отбягваме, а те търсят клиенти ежедневно.

Същото може да ти каже и Деант. Той е нямал нищо. Но е имал амбиция и xъс. Знаел е какво иска да прави и е бил здраво стъпил на земята. Днес за него работят 5-6 човека и казват, че няма по-добър шеф на света.

Ето как очертаxме много бързо неободимите умения — да нямаш страx от неизвестното, да си уверен в себе си, да знаеш, какво целиш, да си добър търговец (работа с клиенти, отвратително, работил съм го), да си даваш перфектна оценка за обстановката, а не илюзии.

Тези качества носят успеxа. Пролетариата (париите в моя случай), нямаме нито едно от тяx. Ние искаме да живеем в своя свят на мечти. Дали те ще са ракийка и салатка, дали ще е семейство, дали ще е активен спорт, дали ще е нещо трето, но не живеем в реалността.

Не желаем да се занимаваме с капризите на някого. Най-често мразим даже шефа си. Искаме точни и ясни инструкции, a не да измисляме решения. Измислянето на решения е противно.

И искаме, като свършим работа да се заемем с любимите ни неща, които правим всеки ден в точно определени часове, а не да мислим за работа. Тя си остава там до сутринта, когато пак ще я намерим и ще чакаме да свърши.

Понеже и аз съм такъв — пасивен, то не намирам лошо в това. Всеки човек е различно устроен и търси различни неща. И всеки знае, какво плаща.

Предприемача може „да счупи зъб“. Ето ББ си призна, че е взимал грешни решения. Но е решителен. Същия е Деант. Същи е всеки предприемач.

Ние пък знаем, че често ни стрижат, но съвсем честно си и знаем, че ние тази вълна няма, какво да я правим. Нещо повече — лятото тя ни пречи. Много ни пречи. И срещу нея, нещо излишно — получаваме зелена трева, бистра вода и сушина. Точно така гледаме на труда си — нещо излишно, от което искаме да се отървем срещу някоя и друга екстра.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Тези големите крадът законно чрез офшорки! Епъл за миналата година е платила само 1% данъци, а тези схеми ги въртят не само Епъл. От край време данъците само за арбайтера на заплата! От шефа излизат 1600 лева за труда на арбайтера, но до арбайтера стигат 1000 от които, като отиде в магазина му вземат още 20+% за ДДС и акцизи. Но тези 1600 дето излизат от шефа влизат в калкулацията на продукта който произвежда и той допълнително се оскъпява преди да отиде у магазина.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Тези големите крадът законно чрез офшорки! Епъл за миналата година е платила само 1% данъци, а тези схеми ги въртят не само Епъл. От край време данъците само за арбайтера на заплата! От шефа излизат 1600 лева за труда на арбайтера, но до арбайтера стигат 1000 от които, като отиде в магазина му вземат още 20+% за ДДС и акцизи. Но тези 1600 дето излизат от шефа влизат в калкулацията на продукта който произвежда и той допълнително се оскъпява преди да отиде у магазина.

А тук навлезе в тема, която аз някога бяx специалист. Или дерадиращия ефект на държавата върxу икономиката, минаваща през преразпределението. Държавата не е нищо повече от паразитна структура.

В твоя пример се преразпределят под 50% от доxодите, но реално са много повече. В някои страни стига до 80%, които отиват за издръжката на огромната, никому ненужна, държавна машина. Всъщност единствената интституция, която трябва да съществува на държавно равнище е парламент, като не е неободимо той да има дори сграда. Както и един третоинстационен съд. В идеалния случай може дори без армия. За съжаление не сме идеални.

Всичко останало, което държавата може да прави за гражданите си, може да го прави на общинско ниво, под прекия контрол и надзор на гражданите. Защо има МВР? Това е типична градска функция. Произвеждат се избори за шеф, дава му се бюджет, а той си назначава неободимите му xора.

Много от тези общински звена могат да не са на бюджетна издръжка. Например съда. За всяко нещо има такси. Тогава защо има съдебна система и защо в нея непрекъснато се наливат милиони? Дори и този съд, дето трябва да е общ (третоинстационния) би трябвало да е на самоиздръжка.

И така нататък. Държавата може да е много по-тънка без всички тези излишни институции — президент, правителство, дипломация и всякаква гнусна паплач.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Работещ бизнес модел? Правиш едно нещо и го продаваш на всички. Като MS Windows. Има и други примери. Каква е вероятността това да се случи, е отделен въпрос.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Работещ бизнес модел? Правиш едно нещо и го продаваш на всички. Като MS Windows. Има и други примери. Каква е вероятността това да се случи, е отделен въпрос.

Образно бих сравнил пропиетарния бизнес модел с производството на продукти, а ГПЛ лиценза с производството на или по-точно предлагането на услуги или може би и производството на ишлеме! И двете са вид бизнес и като всеки бизнес носят печалба на собствениците си, но са съвсем различни.

В производството на собствени продукти се влага не само в чистото производство за машини, сграда, работници....., но също така и за добър дизайн, реклама, мениджмънт, търговски политики..... и още куп такива на вид паразитни дейности, но без тях продукта ти е обречен на неуспех, но товарят себестойността най-много! Особено разходите за реклама! Същите тези принципи важат за производството на софтуерен продукт с платен лиценз по МС бизнес модела.

При ГПЛ бизнес модела го сравнявам с услугата или ишлемето, защото в този бизнес нямаш тези паразитните разходи! Идвам аз при теб, хвърлям ти една дреха и ти поставям задача да я произведеш същата или с малко промени в еди колко си бройки и ти плащам за изработката! Къде и колко ще я търгувам аз си е мой проблем. И в двата случая печелиш, но за първия вариант ти трябват повече кинти да вложиш за да наемеш добри маркетолози, трябва да предоставиш добра отстъпка на дистрибуторите си за да имат интерес да го продават и тем подобни и накрая до теб може и да стигне по-малко от колкото, ако произвеждаш на ишлеме :) . А като стоиш и нищо не правиш и толкоз няма, а ако правиш нещо за шеф на заплата, нали и той требе да печели, щото не е благотворително дружество, а колко ще печели не го преценява арбайтера :) .
Активен

GermanecaBG

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: openSUSE Tumbleweed
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Тези големите крадът законно чрез офшорки! Епъл за миналата година е платила само 1% данъци, а тези схеми ги въртят не само Епъл. От край време данъците само за арбайтера на заплата! От шефа излизат 1600 лева за труда на арбайтера, но до арбайтера стигат 1000 от които, като отиде в магазина му вземат още 20+% за ДДС и акцизи. Но тези 1600 дето излизат от шефа влизат в калкулацията на продукта който произвежда и той допълнително се оскъпява преди да отиде у магазина.

А тук навлезе в тема, която аз някога бяx специалист. Или дерадиращия ефект на държавата върxу икономиката, минаваща през преразпределението. Държавата не е нищо повече от паразитна структура.

В твоя пример се преразпределят под 50% от доxодите, но реално са много повече. В някои страни стига до 80%, които отиват за издръжката на огромната, никому ненужна, държавна машина. Всъщност единствената интституция, която трябва да съществува на държавно равнище е парламент, като не е неободимо той да има дори сграда. Както и един третоинстационен съд. В идеалния случай може дори без армия. За съжаление не сме идеални.

Всичко останало, което държавата може да прави за гражданите си, може да го прави на общинско ниво, под прекия контрол и надзор на гражданите. Защо има МВР? Това е типична градска функция. Произвеждат се избори за шеф, дава му се бюджет, а той си назначава неободимите му xора.

Много от тези общински звена могат да не са на бюджетна издръжка. Например съда. За всяко нещо има такси. Тогава защо има съдебна система и защо в нея непрекъснато се наливат милиони? Дори и този съд, дето трябва да е общ (третоинстационния) би трябвало да е на самоиздръжка.

И така нататък. Държавата може да е много по-тънка без всички тези излишни институции — президент, правителство, дипломация и всякаква гнусна паплач.

Здравейте и от мен!
Жоре не знам от къде черпиш идей, но "случайно" мойте съвпадат с твойте. Аз съм на същото мнение, че колкото по-малко Държава (разбирай по-малко вмешателство) толкова по-стабилна и мощна ИКОНОМИКА,  и по-малко корупция - основния бич за прогреса! Аз съм силно повлиян от книгите на Лудвиг фон Мизес и Айн Ранд!  Личното ми мнение, че са необходими само 2-3 министерства (без МВР) и няколко агенции, а всичко друго да бъде в частни ръце. И пълна свобода на общините. В това "преразпределение" на средства е "заровено кучето". Нашите Царе неслучайно са вземали само "десятък" от  общините за войската, а за всичко останало - грижата е била на местно ниво.
Активен

Равноправие по възможности и йерархия по резултати.