Автор Тема: Правописна проверка на български език за Опера  (Прочетена 3675 пъти)

lamer40

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Здравейте,

тук чета теми за правописни проверки на firefox и chrome. Обаче ползвам най-много Опера. Някой знае ли дали има такъв модул и за нея? И ако да, къде може да бъде намерен?

Благодаря!
Активен

Lord Bad

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1667
  • Distribution: Fedora 13
  • Window Manager: GNOME
  • Jedi Knight
    • Профил
Opera преди версия 10 използваше GNU aspell за проверка на правописа. Тогава просто слагаш българския aspell речник и беше в jazz-а. Версия 10 има интегриран spell check, който ползва hunspell(същата програма ползвана от openoffice.org). Повече инфо - тук. Общо взето просто трябва да си сложиш българския hunspell речник и си в jazz-а.
Активен

Fuelled by Fedora 13 "Goddard"
====================================
Rock it!

lamer40

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Добре благодаря, това ми помогна. Обаче още имам проблем. Не мога да открия в коя директория точно да сложа речниците, за да подействат. В opera:config не видях такава, няма и такава в /home/user/.opera. От нета ми излизат само howto за версии преди 10 и дори на самия сайт на Опера!
Активен

lamer40

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Отново благодаря. Открих. Трябва сам да си създам dictionaries директория в /home/user/.opera където да сложа файловете. И след това вече го имам като възможна опия. Даже в момента работи. А най-странното е, че претърсването (и то много пълно) на opera.com не даде резултат, а форума на Дата?!?
Активен

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
За chrome има ли на български ???
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
bazu За chromium има, пратих им речник базиран на bgoffice преди няколко месеца и накрая преди около седмица го пуснаха. За chrome обаче ще почакаш.
А според мен по-добра идея е да си свалиш последния chromium и да го ползваш.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
За chrome обаче ще почакаш.
Всъщност, вече го има и в Chrome. Аз съм с версия 5.0.375.38, и има "български" в менюто Ключ > Опции > Разширени настройки > Промяна на настройките на шрифта и езика > Езици > Език на програмата за проверка на правописа [_]3
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Lord Bad

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1667
  • Distribution: Fedora 13
  • Window Manager: GNOME
  • Jedi Knight
    • Профил
Извадка от официалния сайт на hunspell:
Цитат
Hunspell is the spell checker of OpenOffice.org and Mozilla Firefox 3 & Thunderbird, Google Chrome, and it is also used by proprietary softwares, like Mac OS X, memoQ, Opera and SDL Trados.

Видимо Chrome ползва hunspell също, така че не виждам никакви проблеми. Винаги ме е озадачало, обаче, защо на българи им трябва проверка на правописа на български, освен, ако не пишат статии и романи ;-)
Активен

Fuelled by Fedora 13 "Goddard"
====================================
Rock it!

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Като казваме chrome имаме предвид chromium нали. :)
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Като казваме chrome имаме предвид chromium нали. :)
Аз имам в предвид точно Google Chrome. Махнах Chromium преди няколко месеца, не знам какво е текущото положение там, но предполагам, че вървят с поне една крачка пред Google Chrome (нали все пак е негова основа, трябва да излиза по-рано), така че предполагам, че и там се е появил.

Винаги ме е озадачало, обаче, защо на българи им трябва проверка на правописа на български, освен, ако не пишат статии и романи ;-)
Въпрос на перфекционизъм. Правописната проверка има две насоки. При едната може да се ползва за проверка как се изписва дадена дума, макар че речниците на текущите правописни проверки не са съвсем пълни, което може да доведе до грешни изводи, а в допълнение могат да се намерят и някои грешчици (винаги ми изниква като пример думата "българче", която е вписана като "българше"), така че тази насока на действие наистина е по-добре да се замени с преглед на някой тълковен речник. Другата насока (според мен по-полезната) е да съобщи за грешка, допусната не от незнание, а от бързане. На мен често ми се случва в бързото щракане да не натисна някой клавиш достатъчно, а човек не винаги забелязва собствените си грешки. Затова при книгите има писател и редактор, а при писането в нета писател и автоматична правописна проверка (а в бъдеще вероятно и читава автоматична граматическа проверка).
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Аз например си я ползвам активно във форуми и дневници. Писането (или поне стремежа) на правилен български, издава уважение към езика или поне аз така смятам.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Lord Bad

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1667
  • Distribution: Fedora 13
  • Window Manager: GNOME
  • Jedi Knight
    • Профил
@neter,
Ползата ми е ясна, просто ми се струва, че повечето хора, които търсят проверка на правописа са толкова неграмотни, че това им е единствения шанс да напишат нещо относително вярно, което е тъжно.
Активен

Fuelled by Fedora 13 "Goddard"
====================================
Rock it!

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Аз ползвам Chrome Dev.Версията е 6 нагоре.Има правописна проверка на БГ.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Супер. Радвам се, че разбработчиците на google най-сетне се заеха и са внедрили проверката на правописа и в chrome.
Щото в началото малко странно беше отношението първо казаха, че е ОК, после лицензите уж не им харесваха ( GPL не им харесваше искаха LGPL) накрая май всичко е с щастлив край :)
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Новите версии на Опера си имат вградена поддръжка на правопис и сами си слагат българските речници. Като напишете нещо и се подчертае червено, цъкнете го с десния бутон и вижте менюто.
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...