Автор Тема: Дискусия  (Прочетена 7830 пъти)

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Дискусия
« -: Dec 21, 2011, 13:07 »
Цитат от cybercop

@AMD : Горе- долу същото се случи и с калкулатора при мен. Надявам се, някой ден да се научиш да настройваш Дебиан и да почувстваш истинската сила на Linux.

Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #1 -: Dec 21, 2011, 13:11 »
@cybercop

Истинската сила на линукс не се чувства по това дали ще ползваш дистрибуцията която ти харесва или не.
Ти като не си успял да настроиш Калкулэйт, има много други хора които могат да си го настроят по своите нужди.

Това не ти е дебиан да чакаш всичко да става с магическа пръчка.

Ако в Дебиан повечето неща стават от така наречените опаковки с които нямаш пряк достъп до системата, то тук трябва да се чете и да се прави 1 към 1 с документацията.

Мързела за четене не е проблем на разработчиците на Калкулэйт или на Gentoo.

Защото реално Калкулэйт е чисто Gentoo и има набор от 1000 пакета специфични за нашата дистрибуция, базата си е Gentoo и ако нещо не работи не е по наша вина. А се търси реалния разработчик.

от 15 000 ebuil-а в хранилището ние имаме едва 1000 останалите са си на Gentoo.

Но както и да е. Водим дискусията. Вече може да аргументираш с нещо "Силата на Дебиан". Няма да се обиждаме няма да се псуваме и така нататък.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #2 -: Dec 21, 2011, 13:47 »
roko__@Calculate(13:43:54-11-12-21)( ~ pts/0 )# inxi -I
Info:      Processes: 172 Uptime: 5 min Memory: 237.8/2003.7MB Client: Shell inxi: 1.7.24
roko__@Calculate(13:44:06-11-12-21)( ~ pts/0 )#

При работещ Gnome 2.32 , skype, empathy, guake

64 Бита.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #3 -: Dec 21, 2011, 13:51 »
roko__@Calculate(13:43:54-11-12-21)( ~ pts/0 )# inxi -I
Info:      Processes: 172 Uptime: 5 min Memory: 237.8/2003.7MB Client: Shell inxi: 1.7.24
roko__@Calculate(13:44:06-11-12-21)( ~ pts/0 )#

При работещ Gnome 2.32 , skype, empathy, guake

64 Бита.

Останалата рам на сираците ли я даваш?
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #4 -: Dec 21, 2011, 14:01 »
roko__@Calculate(13:43:54-11-12-21)( ~ pts/0 )# inxi -I
Info:      Processes: 172 Uptime: 5 min Memory: 237.8/2003.7MB Client: Shell inxi: 1.7.24
roko__@Calculate(13:44:06-11-12-21)( ~ pts/0 )#

При работещ Gnome 2.32 , skype, empathy, guake

64 Бита.

Останалата рам на сираците ли я даваш?

На бездомните. Мисълта ми беше такава че... Тук всеки втори оценява една дистрибуция по това колко памет харчела и такива подобни безумици.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #5 -: Dec 21, 2011, 14:11 »
Калкулаторът се настройва лесно, което е много уважавано за мен качество в една дистрибуция. Принтер не успях да си добавя, иначе нямам никакви проблеми със системата.  Не съм сигурен доколко е обективен разходът, който пускаш. Нормален е за 32 битова система. За 64 битова е доста нисък, тъй- като тези системи консумират доста повечe памет. Излишна памет няма. Има неоправдано висок разход на ресурси. При едни и същи стартирани програми и графична среда, Дебиан, незнайно защо консумира по- малко ресурси, респективно, на нея могат да се стартират толкова приложения, при които едно Убунту тотално ще забие. Мандривата, която много уважавах е доста по- зле и от Убунту-то в това отношение. Въпреки, че Убунту 10.04 е много уважавана от мен дистрибуция, тя не може да издържи на същото натоварване, на което може да бъде подложена една Дебиан 6.
« Последна редакция: Dec 21, 2011, 14:16 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #6 -: Dec 21, 2011, 14:26 »
Калкулаторът се настройва лесно, което е много уважавано за мен качество в една дистрибуция. Принтер не успях да си добавя, иначе нямам никакви проблеми със системата.  Не съм сигурен доколко е обективен разходът, който пускаш. Нормален е за 32 битова система. За 64 битова е доста нисък, тъй- като тези системи консумират доста повечe памет. Излишна памет няма. Има неоправдано висок разход на ресурси. При едни и същи стартирани програми и графична среда, Дебиан, незнайно защо консумира по- малко ресурси, респективно, на нея могат да се стартират толкова приложения, при които едно Убунту тотално ще забие. Мандривата, която много уважавах е доста по- зле и от Убунту-то в това отношение. Въпреки, че Убунту 10.04 е много уважавана от мен дистрибуция, тя не може да издържи на същото натоварване, на което може да бъде подложена една Дебиан 6.

За мандривата съм съгласен, тя просто иска мощни машини, и не носи на натоварване ако е на по-слаба машина.
Дебиана, не мога да кажа дали понася повече товар от Калкулэйт, защото по начало ми се вижда малко тромав. И при натоварване става по-тромав, може да е само мое наблюдение.

Иначе други системи които съм ползвал и носят на зверски натоварвания не може да не споменем...

Arch Linux, Slackware, Pardus, Calculate, Nutyx, Paldo

Но съм се спрял изобщо на Gentoo система.

Колкото до паметта това не е критерий и не е обективно мнението ти че ... 64 бита заема двойно повече РАМ, може би при някои дистрибуции заема и тройно повече, но аз го смятам за оправдание на самите разработчици. Тъй като бях изпробвал на един турски Пардус 64 битов Гном 2.32 и заемаше 95-115 МБ памет, а с xfce 50 - 65МБ памет.

Колкото до принтер казах ти не си чел достатъчно, не е сигурно дали си бил стартирал CUPSD, и дали изобщо принтера ти има поддръжка в ядрото, без информация за модел и използван драйвер няма как да подобрим поддръжката. ако не ти е проблем публикувай ми модела и използвания драйвер за него..

lsusb -vv в случай че е USB принтер.
« Последна редакция: Dec 21, 2011, 14:28 от AMD »
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #7 -: Dec 21, 2011, 14:45 »
Принтерът е DELL 1700. В останалите системи работи с Generic  драйвър. Не мисля, че си работил с настроен за работа Дебиан, за да твърдиш, че работи тромаво. Инсталирай един Дебиан 6, разреши източниците от synaptic / не добавяй други/, ъпдейтвай и тогава тествай. От виртуална машина няма да почувстваш как работи. Подкарвал съм я на старият лаптоп с Gnome графична среда и работи без никакво забавяне. Нещо, което е недостижимо за други дистрибуции, освен може би CENT OS. преди време инсталирах CENT OS-6 и забелязах, че се държи почти като стабилен дебиан. Много лека и много бърза. За съжаление, в момента позвам само два компютъра и няма накъде повече да експериментирам.
« Последна редакция: Dec 21, 2011, 14:47 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #8 -: Dec 21, 2011, 15:05 »
Принтерът е DELL 1700. В останалите системи работи с Generic  драйвър. Не мисля, че си работил с настроен за работа Дебиан, за да твърдиш, че работи тромаво. Инсталирай един Дебиан 6, разреши източниците от synaptic / не добавяй други/, ъпдейтвай и тогава тествай. От виртуална машина няма да почувстваш как работи. Подкарвал съм я на старият лаптоп с Gnome графична среда и работи без никакво забавяне. Нещо, което е недостижимо за други дистрибуции, освен може би CENT OS. преди време инсталирах CENT OS-6 и забелязах, че се държи почти като стабилен дебиан. Много лека и много бърза. За съжаление, в момента позвам само два компютъра и няма накъде повече да експериментирам.

Аз си ползвах дебиан около 1 година, но беше преди време.
Тъкмо беше излязъл etchnhalf. Но виж... Не всичко в Дебиан ми е по вкус. като най-типичен пример ще дам вече пенсионирания софтуер който ползва. Не пречи да бъде остаряла базовата система но поне приложенията да има как да са нови версии.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #9 -: Dec 21, 2011, 15:24 »
За тая работа си има Aptosid. Поне ядрата  им са много добри. и Незнайно защо, нестабилният софтуер в Aptosid се държи по- стабилно от тестовият в Debian testing. В Убунту този проблем е решен с добавянето на PPA. За стабилният Дебиан, хранилища с нова версия на софтуера се намират трудно и са неофициални. Ядрото също не може да се смени, като в Убунту с което си поискаш. поне не по бързият начин с инсталиране на deb. пакет. На мен обаче нов софтуер не ми трябва. Наличният ми върши работа. А и всяка глезотийка се плаща. Нов софтуер включва и нова графична среда, а Гном 2 не ми се изоставя. Като спрат поддръжката на Дебиан 6/ Cent OS, ще карам само на xfce и lxde. Не обичам шарениите и докато мога - ще бягам от тях.
« Последна редакция: Dec 21, 2011, 15:28 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #10 -: Dec 21, 2011, 15:40 »
За тая работа си има Aptosid. Поне ядрата  им са много добри. и Незнайно защо, нестабилният софтуер в Aptosid се държи по- стабилно от тестовият в Debian testing. В Убунту този проблем е решен с добавянето на PPA. За стабилният Дебиан, хранилища с нова версия на софтуера се намират трудно и са неофициални. Ядрото също не може да се смени, като в Убунту с което си поискаш. поне не по бързият начин с инсталиране на deb. пакет. На мен обаче нов софтуер не ми трябва. Наличният ми върши работа. А и всяка глезотийка се плаща. Нов софтуер включва и нова графична среда, а Гном 2 не ми се изоставя. Като спрат поддръжката на Дебиан 6/ Cent OS, ще карам само на xfce и lxde. Не обичам шарениите и докато мога - ще бягам от тях.

Аз говоря най-конкретно за тези като WINE, дето държат упорито версия която от WINE са пратили на боклука, 1.1.42 ..
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #11 -: Dec 21, 2011, 15:54 »
Това мен не ме бърка. Ползвам малко на брой програми - openoffice/libreoffice, vlc, един аудиоплеър и един браузър. Не ползвам нито една програма за windows и нямам нужда от wine. Не съм го инсталирал или ползвал от години.
Не знам, да ли си ползвал debian sources list generator, но там си има хранилища за WINE.
deb http://www.lamaresh.net/apt squeeze main
Обаче и през ум не ми минава, да инсталирам нещо, което не ползвам.
« Последна редакция: Dec 21, 2011, 16:05 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #12 -: Dec 21, 2011, 17:16 »
Генератори много. Но както казах виното от тях си е точно 1.1.42
Не го ползвам редовно но по някога в изключителни случаи ми се налага да го имам.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #13 -: Dec 22, 2011, 02:53 »
AMD: дистрибуцията е едно скеле и можеш да трупаш отгоре, айде да не говорим за нов и стар софтуер. Версиите зависят от това накъде ти сочат настройката на хранилищата.
Има заводски хранилища - firefox, opera, chrome, virtualbox etc.
Отделно в дебиан има security, multimedia, updates (като volatile преди),
има рани ентусиасти които поддържат хранилища с пакети - например още като се появиха първите версии на compiz, имаше хранилища с актуалните пакети от този проект и можеше да си го ползват преди дебианци дори да си помислят да го пробват, при това си получаваш ъпдейти редовно
отделно имашstable/testing/unstable - нещо уникално което никое дистро няма
накрая можеш да си направиш директория/ репо с пакети които живо те интересува и да ги поддържаш актуални с някой скрипт.

При дебиан можеш да използваш да речем ънстейбъл, но някоя много нова програма има кофти бъг - триеш програмата, превключваш на тестинг и я инсталираш отново - имаш предишната версия и работата продължава.
Как се справя калкулеит с такава ситуация
Уникалността на дебиан-а е в тоновете  генерации пакети, вкл. репотата на дериватните такива.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #14 -: Dec 22, 2011, 08:51 »
AMD: дистрибуцията е едно скеле и можеш да трупаш отгоре, айде да не говорим за нов и стар софтуер. Версиите зависят от това накъде ти сочат настройката на хранилищата.
Има заводски хранилища - firefox, opera, chrome, virtualbox etc.
Отделно в дебиан има security, multimedia, updates (като volatile преди),
има рани ентусиасти които поддържат хранилища с пакети - например още като се появиха първите версии на compiz, имаше хранилища с актуалните пакети от този проект и можеше да си го ползват преди дебианци дори да си помислят да го пробват, при това си получаваш ъпдейти редовно
отделно имашstable/testing/unstable - нещо уникално което никое дистро няма
накрая можеш да си направиш директория/ репо с пакети които живо те интересува и да ги поддържаш актуални с някой скрипт.

При дебиан можеш да използваш да речем ънстейбъл, но някоя много нова програма има кофти бъг - триеш програмата, превключваш на тестинг и я инсталираш отново - имаш предишната версия и работата продължава.
Как се справя калкулеит с такава ситуация
Уникалността на дебиан-а е в тоновете  генерации пакети, вкл. репотата на дериватните такива.


Калкулэйт изобщо няма абсолютно никакви оплаквания относно това, софтуерните пакети в хранилището се делят на 3 категории...

Стабилни Нестабилни и Тестови.

Миксирал съм ги както ми падне но проблеми няма.
Както съм миксирал и бинарни пакети с сорс пакети, нещо което никоя друга Gentoo дистрибуция не може да направи без да се скапе (Пример: Сабайон).

Не е чак до толкова уникално това което хвалиш в Дебиан. Така като не предлага гъвкавостта на Gentoo в подобни ситуации.

В Дебиан например нямаш възможност да накараш едни пакети да работят с една версия Python а другите с друга. както и едните с една версия GCC другите с съвсем друга, и без това да пречи на работата на системата.

Колкото до тестовите хранилища на дебиан нямам и никаква вяра.

Иначе аз от години карам само на нестабилен софтуер в Калкулэйт, и не се забелязва разлика в работата винаги си работи така добре.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.