Автор Тема: Дискусия  (Прочетена 7839 пъти)

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #15 -: Dec 22, 2011, 10:14 »
АМД: Ти от разработчиците на Калкулейт ли си?

Нормално е човек да предположи такова нещо когато прочете неща от сорта (по памет): "... ние нямаме вина", ".. в следващата версия ще направим това и това" и др.
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Дискусия
« Отговор #16 -: Dec 22, 2011, 10:46 »
АМД: Ти от разработчиците на Калкулейт ли си?

Не, той е в SPAM екипа :D :D :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #17 -: Dec 22, 2011, 11:41 »
АМД: Ти от разработчиците на Калкулейт ли си?

Нормално е човек да предположи такова нещо когато прочете неща от сорта (по памет): "... ние нямаме вина", ".. в следващата версия ще направим това и това" и др.

Кажи ми в коя дистрибуция се прави нещо без предварителен план?
Не можем да знае кой какъв принтер има в къщи че да му вкараме поддръжка.
И както казах това което зависи от нас от Калкулэйт ние го правим, но не можем и нямаме право да променяме пакети от хранилището на Gentoo.

Има си доста ясно направен план за бъдещите версии...

http://www.calculate-linux.ru/projects/calculatelinux/roadmap

ПС: Обикновено картата се обновява при излизането на новата версия.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #18 -: Dec 22, 2011, 13:48 »
Въобще не те питам това което ми отговаряш.
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #19 -: Dec 22, 2011, 22:06 »
Въобще не те питам това което ми отговаряш.


Първо се научи да задаваш въпросите така че да те разбираме.
Не те знам какво точно имаше в предвид но ако се замислиш въпроса ти е многозначен.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Дискусия
« Отговор #20 -: Dec 23, 2011, 01:44 »
Въпросът е некоректен, защото няма разработчици, има интегратори - както стана ясно не може да се пипат gentoo пакетите. Между двете неща има известна разлика, но като цяло в случаят няма development, освен вероятно на някакви много дребни distro-специфични неща. Следователно няма и разработчици.

А иначе може и да не е така знам ли, примерно РОКО да покаже commit-ите си във version системата на Calculate, надали последната е секретна и само за посветени, някак противоречи на философията за отворен и свободен софтуер най-малкото :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Дискусия
« Отговор #21 -: Dec 23, 2011, 08:11 »
А иначе може и да не е така знам ли, примерно РОКО да покаже commit-ите си във version системата на Calculate

Едва ли те разбира какво искаш да ти покаже, а дори и да е разбрал няма от къде да ги вземе.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #22 -: Dec 23, 2011, 09:33 »
Въпросът е некоректен, защото няма разработчици, има интегратори - както стана ясно не може да се пипат gentoo пакетите. Между двете неща има известна разлика, но като цяло в случаят няма development, освен вероятно на някакви много дребни distro-специфични неща. Следователно няма и разработчици.

А иначе може и да не е така знам ли, примерно РОКО да покаже commit-ите си във version системата на Calculate, надали последната е секретна и само за посветени, някак противоречи на философията за отворен и свободен софтуер най-малкото :)

http://git.calculate.ru/

Пък за version система е малко трудно да говорим в rolling release.
Единствено version система на самия софтуер ...
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Дискусия
« Отговор #23 -: Dec 23, 2011, 11:11 »
Ето значи че има version control система - git.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #24 -: Dec 23, 2011, 17:24 »
Въобще не те питам това което ми отговаряш.


Първо се научи да задаваш въпросите така че да те разбираме.
Не те знам какво точно имаше в предвид но ако се замислиш въпроса ти е многозначен.

Само ти не разбра ... ама зарежи
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #25 -: Dec 23, 2011, 17:31 »
Въпросът е некоректен, защото няма разработчици, има интегратори - както стана ясно не може да се пипат gentoo пакетите. Между двете неща има известна разлика, но като цяло в случаят няма development, освен вероятно на някакви много дребни distro-специфични неща. Следователно няма и разработчици.

А иначе може и да не е така знам ли, примерно РОКО да покаже commit-ите си във version системата на Calculate, надали последната е секретна и само за посветени, някак противоречи на философията за отворен и свободен софтуер най-малкото :)

Че то пак си е вид разработване. Може би грешно го свързаш с програмиране.
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Дискусия
« Отговор #26 -: Dec 23, 2011, 23:10 »
Не, между разработването на софтуер и интеграцията на софтуер има разлики, това е съвсем различна работа. По същият начин можеш да кажеш че MOST computers произвеждат хардуер, защото продават сглобени конфигурации. Intel произвеждат хардуер, Seagate произвеждат хардуер, NVidia произвеждат хардуер, но MOST не го правят. С което не искам да кажа, че на интеграторите вършат по-проста работа, или са по-прости, напротив, създаването и подържането на една дистрибуция е ужасно сложна работа, получаваш една купчина софтуер, често зле документиран и го сглобяваш в използваем вид. Трябва да знаеш най-малкото как работи този софтуер. Често се налага и да разработиш някакви прости или по-сложни скриптове, за да улесниш интеграцията.

Но разработването на софтуер е доста по-различна работа. Част от софтуера, който влиза в дистрибуцията е далеч по-комплексен, разработван от много по-голям екип, отколкото този който се занимава с интеграцията му. Примерно линукс ядрото, KDE, браузърите и т.н.

Дебиан проекта лично много го уважавам заради това че има ужасно голямо community което стои зад него и по някакъв начин всичко това се координира относително успешно. Въобще не може да става дума за сравнение с Calculate, Pardus и т.н, защото сравняваме ябълки с портокали. Дебиан проектът включва доста по-голям процент разработчици и доста по-голям брой интегратори. За разлика от примерно mint или пак Calculate, те не стъпват на усилията на някой друг. Всеки пакет в Debian си има maintainer-и, които много често са същите, които списват и въпросния софтуер. Примерно Дебиан си има собствено kernel tree, с което се занимават доста светнати с материята kernel hacker-и).

Единственият подобен проект се подържа от RedHat, но там играят доста пари. Докато Дебиан е напълно доброволна инициатива. Много неща там са истинско чудо, не говоря за обема работа и големината на community-то. Координирането на толкова хора без наличието на финансова мотивация и без строгата корпоративна йерархия е шибан парадокс.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Дискусия
« Отговор #27 -: Dec 23, 2011, 23:58 »
Не, между разработването на софтуер и интеграцията на софтуер има разлики, това е съвсем различна работа. По същият начин можеш да кажеш че MOST computers произвеждат хардуер, защото продават сглобени конфигурации. Intel произвеждат хардуер, Seagate произвеждат хардуер, NVidia произвеждат хардуер, но MOST не го правят. С което не искам да кажа, че на интеграторите вършат по-проста работа, или са по-прости, напротив, създаването и подържането на една дистрибуция е ужасно сложна работа, получаваш една купчина софтуер, често зле документиран и го сглобяваш в използваем вид. Трябва да знаеш най-малкото как работи този софтуер. Често се налага и да разработиш някакви прости или по-сложни скриптове, за да улесниш интеграцията.

Но разработването на софтуер е доста по-различна работа. Част от софтуера, който влиза в дистрибуцията е далеч по-комплексен, разработван от много по-голям екип, отколкото този който се занимава с интеграцията му. Примерно линукс ядрото, KDE, браузърите и т.н.

Дебиан проекта лично много го уважавам заради това че има ужасно голямо community което стои зад него и по някакъв начин всичко това се координира относително успешно. Въобще не може да става дума за сравнение с Calculate, Pardus и т.н, защото сравняваме ябълки с портокали. Дебиан проектът включва доста по-голям процент разработчици и доста по-голям брой интегратори. За разлика от примерно mint или пак Calculate, те не стъпват на усилията на някой друг. Всеки пакет в Debian си има maintainer-и, които много често са същите, които списват и въпросния софтуер. Примерно Дебиан си има собствено kernel tree, с което се занимават доста светнати с материята kernel hacker-и).

Единственият подобен проект се подържа от RedHat, но там играят доста пари. Докато Дебиан е напълно доброволна инициатива. Много неща там са истинско чудо, не говоря за обема работа и големината на community-то. Координирането на толкова хора без наличието на финансова мотивация и без строгата корпоративна йерархия е шибан парадокс.

В нашия екип сме само 13 човека поддържащи съществуването на тази система, като само 2-ма от тях се занимават главно с програмната част специфична за дистрибуцията, както и с ядрата.

Но проекта жъне успехи.

ПС: Пардус не е малка дистрибуция с малка общност, защото се финансира от Турското правителство и Министерството на науката и образуванието в Турция. И хората имат наистина много кадърно написана дистрибуция, за което ги уважавам.

Ще отбележа и друг пионер в мощните проекти -> Алт Линукс първоначално базиран на Мандрива, в настоящия момент независим проект който в голяма част наподобява плановата карта на Дебиан, изкарва се нова версия веднъж на 2 години, като всяка една версия получава поддръжка 5 години.

Както и в нея се използват същите методи за администриране както в Дебиан, но по всичко се подразбира че е различна дистрибуция.

Може в статията дето отворихте за пояснение на дистрибуциите да направя кратко ревю за нея.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Дискусия
« Отговор #28 -: Dec 24, 2011, 01:58 »
"Жъне успехи" е интересно понятие. Примерно дебиан жъне успехи определено, да речем не точно дебиан, но деривативите, особено убунту. Не знам защо, но това е някакъв стандарт за десктоп система. LTS 10.04 е наистина много сполучлив release, колкото повече имам вземане-даване с него, толкова повече оценявам това което хората там са направили. На практика, в момента на работа ми се налага да подържам моя си собствена дистрибуция, базирана на 10.04, която да върви във VMWare player-а, аз се грижа за ъпдейтите и за допълнителния софтуер билднат, инсталиран и преконфигуриран. Така че един вид ми се налага да интегрирам някаква дистрибуция базирана на 10.04 за тесен кръг от хора в една компания. Много добре виждам как малки неща стават много важни и мога да оценя как хората са се погрижили да ми спестят доста неща.

Обаче през акъла не ми е минавало да сравнявам резултата от моето творчество с усилията, които Ubuntu хората са положили или още по-малко дебиан хората са положили. Ако ще да бяхме 200 човека, които радикално да серат отгоре. Просто е немислимо :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

v13

  • Гост
Re: Дискусия
« Отговор #29 -: Dec 24, 2011, 08:48 »
Аз съм ползвал Calculate Linux и останах много доволен. Не на последно място имат и прекрасна документация, която ако се чете обстойно няма да има никакви проблеми със системата.
Благодаря на Roko, че беше достатъчно отзивчив да ми отговаря на многото въпроси възникнали в процеса на ползването.  :)
Активен