Автор Тема: Децата за старите компютри (MS-DOS)  (Прочетена 18254 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Активен

Без правила няма игра

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Децата за старите компютри (MS-DOS)
« Отговор #1 -: Sep 13, 2017, 14:56 »
Така си беше.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Децата за старите компютри (MS-DOS)
« Отговор #2 -: Sep 13, 2017, 20:40 »
Хубави деца. Аз не съм виждал също  този динозавър
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Децата за старите компютри (MS-DOS)
« Отговор #3 -: Sep 13, 2017, 23:26 »
...и какъв е извода - докато някой са правили компютри, други са правили деца  :P
ми така де - за чий са им тия компютри ако няма кой да работи на тях

очаквайте скоро /10 - 15г./ новата тема "Децата и старите облаци" където мис Пиги ще каже... опс това беше в едно друго шоу ...
- където отново ще се чудят - егати и големия облак па не може и половината неща дето новия ми телефон ги може (iphone 34)
« Последна редакция: Sep 13, 2017, 23:29 от remotexx »
Активен

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Децата за старите компютри (MS-DOS)
« Отговор #4 -: Sep 15, 2017, 12:32 »
Гевезета.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Децата за старите компютри (MS-DOS)
« Отговор #5 -: Sep 15, 2017, 13:33 »
Eдно от момичета много точно го каза:
"Какво общо има Print с математиката"

Направо да им се чудиш...
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Децата за старите компютри (MS-DOS)
« Отговор #6 -: Sep 15, 2017, 16:20 »
А какво общо имат компютрите с математиката?
...навремето имах един професор, който още преди има-няма 20-тина години казваше че компютрите все повече се изместват в сферата на теле и пр. комуникации - и ние го гледаме като теле в железница, а се оказа прав човекът.

А сега по-сериозно, като не знаят какво общо има, ами да не ползват компютри тогава, и телефонни също - да си смятат на ръка, или наум. Незнанието на едно нещо не оправдава неговото неспазване, неупотреба и пр.
напр. Колко човека тук НЕ знаят какво е наказанието за убийство? Ама не са тръгнали да трепят наред, щото а... ама аз.. такова. не знаех.

Като не знаят какво прави командата да питат, ама забелязах че не знаят, ама никой не се сети да попита. Явно имат много кофти образователна система в тая държава /не разбрах точно коя беше/
И на всичкото отгоре, не дойда че не знаят какво как се прави, ами и плюят по него.
Навремето имаше един лаф - като американски наблюдател.. Явно още от малки ги учат така, дават дават тъпи акъли и..ако стане - ако не бях аз /да го посъветвам/ ... пък ако не стане, еее аз само му предложих варианти, сега че той си избра най-смотания.. или пък се оправдават с проблеми при реализацията на иначе великата им идея /незнайно що още не реализирана от самите тях/
Иначе те навремето и за комунизма така казваха, велика идея - лоша реализация
...макар че според мен - лоша интерпретация.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Децата за старите компютри (MS-DOS)
« Отговор #7 -: Sep 15, 2017, 17:23 »
Друго имах пред вид.... че момичето забеляза несъответсвие в логичността. Печатай пък то смята :o

print командата сигурно разпознава, че това е аритметичен израз и го изпълнява. Но по съща логика може направо промта ] да усети че си написал аритметичен израз и да го изпълни: ] 5+6
а защо да е нямало например за тази цел напрмер ] CALC 5+6 команда?

Тъй че децата са много наблюдателни и искрени.
« Последна редакция: Sep 15, 2017, 18:00 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Децата за старите компютри (MS-DOS)
« Отговор #8 -: Sep 15, 2017, 19:35 »
много правилна си е употребата на PRINT - защото, точно по твоя пример, то го смята 5+6 но не го печата  ;) защото никой не му е казал, че иска и печат  ;D т.е. PRINT си е точно по предназначение.

Айде напиши A=5+6 и после го разпечатай (на екрана) да видим

може да пробваш тука
https://www.scullinsteel.com/apple2/

ако не знаеш как се влиза в командния ред - питай (има си Reset бутон горе в дясно)
A=5+6
PRINT A

то ако печаташе - щяха да се оплакват че много им печата пък напр. SUM = SUM+1 в цикъл 1..100 и щяха да реват ама аз не искам да ми печата 1,2,3,....100 а само крайния резултат, тка че много правилно са подходили инженерите (т.е. инженера де, Стив, ама другия - дето не е отишъл при св. Петър още) - "А, печат?" - "Само при нужда."

П.П. Между другото сегашните компютри са още по-зле - без ОС нищо не могат
П.П.П. Мен по-интересно му беше друго, нещо ново (за тях) и никой не се поинтересува, да попита нещо, ..яко промиване на мозъци явно.. още от малки...

и едното хлапе - типично по западняшки се отказа още в началото, /и едно друго - женско като разбра че нямало нет и то... му се дорева/ ама какво ли се учудвам според последните научни проучвания това е основната разлика м/у запада и изтока: западнякът като не му върви нещо и го зарязва (с /често напразната/ надежда, че нещо друго ще мупотръгне) а тези от изток като не им се удава нещо, напротив - хвърлят повече усилия да го научат. А трябва да се учи - независимо да ли ни харесва или не напр. природните закони няма да се променят или изчезнат само щото не си ги научил. Аз напр. винаги се учудвам как (по белите държави) хората смело тръгват да пресичат улицата /дори и на червено/ а-а-а теколите ще спрат и хич не им пука, че ако напр. тоя дето трябва да спре напр. точно в тоя момент получи инфаркт /не ви се вярва ли - айде да кажем текства, така по-добре ли е/ и се задейства обща физика дето се учи 4-5 клас - когато се сблъскат две тела... обик. онова с по-голяма маса печели /е според зависи, там потенциалната и кинетична енергия много рядко може и по-малкото да спечели напр. снаряд с/у лека кола/
« Последна редакция: Sep 16, 2017, 01:33 от remotexx »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Децата за старите компютри (MS-DOS)
« Отговор #9 -: Sep 15, 2017, 20:22 »
а тези от изток като не им се удава нещо, напротив - хвърлят повече усилия да го научат.
А как ще обясниш, че 1300 години още не можем да оправим държавата, 27 години конституцията ни хлопа, а 45+27 години - още не можем да правим бизнес. Видя се, че и деца не можем да правим. За какво учене говориш.
« Последна редакция: Sep 16, 2017, 19:29 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Децата за старите компютри (MS-DOS)
« Отговор #10 -: Sep 15, 2017, 21:48 »
Ами то с образованието започва всичко - инак ..тия дето ни упралвяват ще са се същите (по манталитет) ..дето има един лаф "Не застрелвайте пианиста, той токова си може"

напр. (вж. случката по-долу) - за едни това всичко е на магия работата, макар че според учените не е баш така...
https://nonfree.news/2017/09/12/man-accused-of-hacking-cia-was-just-adding-two-objects-together-in-javascript

учените - "An independent investigation by cybersecurity professionals found that unsecure code on the CIA server, as well as the Chrome browser’s standards-compliant implementation of the addition operator was to blame for this mishap."

недоучилите - искат да го съдят

и за някой хора (ББ) на които им е по-близък северо-западния диалект - до какво води разликата
http://www.kasparov.ru/material.php?id=59BBD40387EC5

« Последна редакция: Sep 15, 2017, 22:00 от remotexx »
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Децата за старите компютри (MS-DOS)
« Отговор #11 -: Sep 16, 2017, 10:31 »
Цитат
западнякът като не му върви нещо и го зарязва (с /често напразната/ надежда, че нещо друго ще мупотръгне) а тези от изток като не им се удава нещо, напротив - хвърлят повече усилия да го научат

не знаех! Може би не съм пътувал достатъчно
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Децата за старите компютри (MS-DOS)
« Отговор #12 -: Sep 16, 2017, 10:48 »
Ами то с образованието започва всичко.

С това съм много съгласен. Даже си имаме поговорка: Прост народ - слаба държава.
Властва една съвременна утопия. Че като се изградят съвършенни закони всичко щяло да се оправи. Или че като се изгради демокрацията и се победи корупцията и престъпността пак щяло всичко да се оправи.

Ама като държавата е отледала цели поколения невежи....Как ще се оправи. Нали тези същите - хората са движещите болчета на всичко. Най-важното е инвестицията в образованието.

Между другото има такъв пример в нашата история. Борис първи точно това е правил. Като резултат и при него и след това следва златния век.
« Последна редакция: Sep 16, 2017, 11:25 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Децата за старите компютри (MS-DOS)
« Отговор #13 -: Sep 16, 2017, 19:30 »
Проблема на златния век е, че е само един, а другите 12 бррррр.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Децата за старите компютри (MS-DOS)
« Отговор #14 -: Sep 23, 2017, 04:53 »
Проблема на златния век е, че е само един, а другите 12 бррррр.

и какво като е само един  по-добре е с него или  без, а? то не може да се угоди на всички - първо да векуват, а после и всичките им векове да са златни - тогава па от това ще се оплакват...

още Гьоте го е казал (за съжаление не успях да го изровя преведено на български)
"You can put up with everything in this world except not with a long stretch of beautiful days." - Johann Wolfgang von Goethe

Между другото не успях да изровя предишна(та си тема) където ставаше дума как по света повечето училища раздават безплатни хромбуци на учениците - явно е отишла в небитето /в края на краищата троловете оцвъкват всичко и после.. покрай сухото заминава и хубавото/ ..и много мразя... какво толкова прави тоя сървър всяка сутрин 4:00-4:20 няма влизане, 20:00-20:20 мое време, тамън време за труд и творчество, не може ли по друго време да си се рестартира или там каквото прави... край на лирическото отклонение.

...та да се върнем отново "по света и у нас" - много приятно бях изненадан тия дни, че вече и "у нас" е така
Integrating technology into the learning environment through the use of Chromebooks and the Google Classroom platform
http://www.acs.bg/NewsDetails.aspx?cat_id=1&news_id=854

и резултатите не закъсняват - 7/28/2017
A Silver Medal for Ivan Ganev and a Bronze Medal for Hristo Papazov from the 58th International Math Olympiad
http://www.acs.bg/NewsDetails.aspx?cat_id=1&news_id=851
Честито на победителите - макар че споменават само 2 медала, аз лично на снимката виждам много повече, не са много отборите/страните които имат повече от един медал, и те повечто и на един се радват.
...навремето (преди 10 и повече г.) гледах един филм как англичаните се готвят за нещо си (тъпо... от сорта World Cyber Games) при това знаеха че се борят за предпоследното място и пак направили филма 1 месец предварителна подготовка, заминаване, изпращане, състезания, посрещане.. човекът им едвам влезе в първите 10 и едва ли не народни празненства..и аз случая с нищо... въобще нямаше да го запомня ако на другия ден по ТВ не даваха един от хората които подготвят нашия национален отбор за олимпиадите по информатика /който ми е преподавал между другото/, и той разкри съвсем различна картина (иначе той се уредил, виличка, басейнче, и дава интервю пред басейна даже), та той разказваше как нашите не изпращането ами и за посрещането няма никой да иде при положение че нашите джурналисти знаят още преди да се върнат, че българите са взели най-много ЗЛАТНИ медали (направо са ги обрали) и излезли с номера по националинте новини, ами изпуснахме ги за малко на летището (участниците спечелили  медалите) /явно не са очаквали самолета да кацне навреме/, но затова ви предлагаме интервю с .... Сульо и Пульо пътували с тях... със същия успех можеха да вземат интервю и от пилота на самальота.

и още нещо интересно изрових за училището им - оказва се че е най-стария американски колеж в чужбина
https://en.wikipedia.org/wiki/American_College_of_Sofia

The college, founded in 1860, is regarded as the oldest American educational institution outside the United States.[1] American pedagogical methods are used and the primary language of instruction is English.

и не вервайте много на другите "туристически" справочници - 1863 г.
https://www.teacherhorizons.com/schools/europe-turkey-istanbul-robert-college-of-istanbul
Robert College--the oldest American school outside of the U.S.-- is a high school...

а уикипедията, за да е политически коректна и тя бая йезуитски го е засукала - "най-старото у-ще на оригиналната локация" макар че е по-скро единственото на оригиналната си локация
https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_College

Също наскоро видях една реклама на Монсанто от сорта - "Споко, нашия продукт действа само в/у един ген който се среща само по растенията" и хората ме убеждаваха че е напълно безопасен за хора, нищо че на йезуитската им реклама нищо такова всъщност няма - те само лекинко го намекват, ама като им казах "Пука ми на к'ъв ген им въздейства, ами ако го убива с напр. цианкалий" - това което те всъщост усърдно се опитват да скрият - и веднага всички(те мои познати) си изхвърлиха weed killer-а на боклука - така, че каквото и да си говорим - образованието е важно.
« Последна редакция: Sep 23, 2017, 05:20 от remotexx »
Активен