Автор Тема: Възстановяване на презаписан файл - HELP  (Прочетена 5043 пъти)

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1452
    • Профил
Re: Възстановяване на презаписан файл - HELP
« Отговор #15 -: Nov 20, 2017, 17:24 »
Здравейте,

Прав си, за мен темата мина към пазене на данни, а не толкова към защита срещу грешки, пък и бях на работа и си мислех и за други проблеми :-).

Иначе мога да споделя още един случай, колега който вече се знаеше че напуска беше сгрешил (не знам/помня всички подробности), но беше дал: rm -rf / home/user/... поне според другите и така беше изтрил всичко на сървъра, върнали са нещата от лентов backup, но естествено админа не е спал бая време (мисля че е трябвало да фиксва правата и собствениците допълнително, но може и да греша).

Тоест май има някакъв вид мета-защита на ниво диск и друга срещу човешки грешки, аз лично правя някакъв вид backup когато правя неща за които не съм сигурен дали няма да оплескам нещо, но това е нещо лично в допълнение на другите неща и ако преценя че може те да не стигнат - виртуалка на RAID-масив например, но естествено не винаги - по преценка ;–)

Румен
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1452
    • Профил
Re: Възстановяване на презаписан файл - HELP
« Отговор #16 -: Nov 20, 2017, 18:54 »
Здравейте,

Последен пост и оставям и на други да се изявят :-)

Докато пишех предния пост си мислех че вероятно най-добър резултат ще има ако се ползва RAID - хард или софт и някаква файлова система със snapshots, реално никога не съм ползвал съзнателно подобна комбинация, освен като тествах OpenIndiana, там след ъпгрейд се пазят и старите конфигурации поне на ядрото а може би и на файловата система обаче това става автоматично.

Тук може и да се изложа тъй като говоря чисто теоретично, отгоре на това и по памет, но идеята е за файлова система която да позволява да съхраниш някакво моментно състояние на целия диск и ако се наложи да се върнеш назад във времето и да си свалиш някакви стари данни (май zfs има подобна възможност, имам инсталирана и Hammer2/DragonFly-BSD май и тя има нещо подобно, но не намирам време да си поиграя ;–) а вече съвсем наслуки май и brtfs има/ще има подобни възможности.

Отгоре на всичко имат и диск мениджмънт (ала LVM) !

Като обобщение, имаш RAID за дисковете и когато мислиш че може нещо да оплескаш (или просто периодично) си правиш snapshot на цялата FS и така с известна доза късмет имаш големи шансове да възстановиш нещо си там.

Ще се радвам ако това вече го има реализирано (както подозирам) и някой сподели своите впечатления/опит.

Лека вечер,
Румен
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Възстановяване на презаписан файл - HELP
« Отговор #17 -: Nov 20, 2017, 20:40 »
Като мажеш/триеш/препокриваш фаилове - РАИД-а чинно изпълнява същото върху всички дискове - така, че само бекъп-а спасява.
Ако имаш бекъп, но си стои винаги монтиран във файловата систма (за "удобство") тогава грешката отнася и бекъпя. Извод бекъп и по възможност офлайн, а най добре в друга сграда.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Re: Възстановяване на презаписан файл - HELP
« Отговор #18 -: Nov 21, 2017, 09:34 »
Като мажеш/триеш/препокриваш фаилове - РАИД-а чинно изпълнява същото върху всички дискове - така, че само бекъп-а спасява.
Ако имаш бекъп, но си стои винаги монтиран във файловата систма (за "удобство") тогава грешката отнася и бекъпя. Извод бекъп и по възможност офлайн, а най добре в друга сграда.
[_]3
Активен

А печат ?

drag

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 83
  • Distribution: Debian; FreeBSD
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Възстановяване на презаписан файл - HELP
« Отговор #19 -: Nov 21, 2017, 10:20 »
Като обобщение, имаш RAID за дисковете и когато мислиш че може нещо да оплескаш (или просто периодично) си правиш snapshot на цялата FS и така с известна доза късмет имаш големи шансове да възстановиш нещо си там.

Лека вечер,
Румен

Късмет, шансове..... човече...

Няма такова нещо, като това, което описваш. RAID != Backup.
Малко примери. Имам база, сравнително голяма, работи на раид 10 от 8 диска. Реално толеранса на загуба на дискове е сравнително голям. Толеранса от човешка грешка == 0. Какво ще стане ако някой по някаква причина изтрие нещо, съзнателно или не и ти нямаш бекъп. Какво ще стане ако се счупи файловата система или има проблеми с дата файловете и логовете. А какво ще стане ако те хакнат и ти затрият базата на компанията. ще ти кажа, ще хлопнете кепенците и ти ще си виновен зашото нямате бекъпи.

В добре планирана корпоративна среда с кадърни Backup и  Disaster Recovery планове не съществуват думички като шанс, късмет, ако, дали, евентуално. Единствения въпрос е кога.

Случват се всякакви неща и ти го казвам от опит. Пържи се захранване, покрай него заминава контролера и 2-3 диска от масива. Красота

Недоброжелател трие на поразия. Красота

Пали ти се сървърното. Смрад и мизерия.

Пипваш крипто вирус или друга гад, която маже където и каквото може. Тук е истинска красота.

Та, поне при нас бекъпи има на две отделни физически места разделени от повече 250 км. едно от друго. Познай защо.

Нещото, което описва добрите практики се нарича информационна сигурност. И стандарти си има по въпроса. Та заеби ти тоя раид. Дори и на софтуерно дефинирани сториджи се прави бекъп на критичните данни иначе рискуваш да си катурнеш бизнеса ей така от мозък
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Re: Възстановяване на презаписан файл - HELP
« Отговор #20 -: Nov 21, 2017, 12:07 »
Добре де, не може ли просто да се пусне

chattr -i

на цялата директория или файловете вътре? Така и root да си, няма да можеш да направиш грешката, да го изтриеш.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1452
    • Профил
Re: Възстановяване на презаписан файл - HELP
« Отговор #21 -: Nov 21, 2017, 12:58 »
Като обобщение, имаш RAID за дисковете и когато мислиш че може нещо да оплескаш (или просто периодично) си правиш snapshot на цялата FS и така с известна доза късмет имаш големи шансове да възстановиш нещо си там.

Лека вечер,
Румен

Късмет, шансове..... човече...

Няма такова нещо, като това, което описваш. RAID != Backup.
Малко примери. Имам база, сравнително голяма, работи на раид 10 от 8 диска. Реално толеранса на загуба на дискове е сравнително голям. Толеранса от човешка грешка == 0. Какво ще стане ако някой по някаква причина изтрие нещо, съзнателно или не и ти нямаш бекъп. Какво ще стане ако се счупи файловата система или има проблеми с дата файловете и логовете. А какво ще стане ако те хакнат и ти затрият базата на компанията. ще ти кажа, ще хлопнете кепенците и ти ще си виновен зашото нямате бекъпи.

В добре планирана корпоративна среда с кадърни Backup и  Disaster Recovery планове не съществуват думички като шанс, късмет, ако, дали, евентуално. Единствения въпрос е кога.

Случват се всякакви неща и ти го казвам от опит. Пържи се захранване, покрай него заминава контролера и 2-3 диска от масива. Красота

Недоброжелател трие на поразия. Красота

Пали ти се сървърното. Смрад и мизерия.

Пипваш крипто вирус или друга гад, която маже където и каквото може. Тук е истинска красота.

Та, поне при нас бекъпи има на две отделни физически места разделени от повече 250 км. едно от друго. Познай защо.

Нещото, което описва добрите практики се нарича информационна сигурност. И стандарти си има по въпроса. Та заеби ти тоя раид. Дори и на софтуерно дефинирани сториджи се прави бекъп на критичните данни иначе рискуваш да си катурнеш бизнеса ей така от мозък

Не ми се спори защото всеки бизнес/човек си има някакви изисквания и цена на данните, както и цена на решението за тяхното запазване - така че решенията ще са различни, отделно и хората които ги прилагат са различни.

Писах за това което на мен ми върши работа, не убеждавам никого, по скоро споделям това което се е случвало при мен.

Поздрави,
Румен
« Последна редакция: Nov 21, 2017, 13:12 от ray »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Възстановяване на презаписан файл - HELP
« Отговор #22 -: Nov 21, 2017, 16:25 »
ray: snapshot-a си е бекъп, ако го съхраняваш правилно нямаш проблеми.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.