Автор Тема: Проблем с Broadcom BCM4313  (Прочетена 4330 пъти)

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Проблем с Broadcom BCM4313
« -: Feb 19, 2017, 21:56 »
Fedora 25, Broadcom BCM4313
не мога да го подкарам да работи като AP - уточнявам че картата поддържа АП режим (работеше си под Уидоус8 с който дойде лаптопа и там си споделях интернета с други у-ва, обаче той реши да се обнови и повече не тръгна а не ми се инсталира Уиндоус 8 само за едното споделяне дето ми се налага веднъж на 100 дена)

Драйвера с който работи картата е wl, опитвам се да го подкарам с hostapd обаче той гърми със  - Failed to set interface 3 to mode 3: -95 (Operation not supported)
Код
GeSHi (Bash):
  1. nl80211: interface wlp6s0 in phy phy0
  2. nl80211: Set mode ifindex 3 iftype 3 (AP)
  3. nl80211: Failed to set interface 3 to mode 3: -95 (Operation not supported)
  4. nl80211: Try mode change after setting interface down
  5. nl80211: Set mode ifindex 3 iftype 3 (AP)
  6. nl80211: Failed to set interface 3 to mode 3: -95 (Operation not supported)
  7. nl80211: Interface mode change to 3 from 0 failed
  8. nl80211: Could not configure driver mode
  9. nl80211: deinit ifname=wlp6s0 disabled_11b_rates=0
  10. nl80211: Remove monitor interface: refcount=0
  11. netlink: Operstate: ifindex=3 linkmode=0 (kernel-control), operstate=6 (IF_OPER_UP)
  12. nl80211: Set mode ifindex 3 iftype 2 (STATION)
  13. nl80211 driver initialization failed.
  14.  
тогава установих че драйвера не поддържа АП режима
Код
GeSHi (Bash):
  1. iw list
  2.        Supported interface modes:
  3.                 * IBSS
  4.                 * managed
  5.  

Код
GeSHi (Bash):
  1. iwconfig
  2. wlp6s0    IEEE 802.11  ESSID:off/any  
  3.          Mode:Managed  Access Point: Not-Associated   Tx-Power=200 dBm  
  4.          Retry short limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
  5.          Encryption key:off
  6.          Power Management:off
  7.  


по-подробно за безжичната карта
Код
GeSHi (Bash):
  1. # lspci -vnn -d14e4:
  2. 06:00.0 Network controller [0280]: Broadcom Limited BCM4313 802.11bgn Wireless Network Adapter [14e4:4727] (rev 01)
  3.        Subsystem: Broadcom Limited Device [14e4:051b]
  4.        Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 17
  5.        Memory at f0100000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16K]
  6.        Capabilities: [40] Power Management version 3
  7.        Capabilities: [58] Vendor Specific Information: Len=78 <?>
  8.        Capabilities: [48] MSI: Enable- Count=1/1 Maskable- 64bit+
  9.        Capabilities: [d0] Express Endpoint, MSI 00
  10.        Capabilities: [100] Advanced Error Reporting
  11.        Capabilities: [13c] Virtual Channel
  12.        Capabilities: [160] Device Serial Number 00-00-e2-ff-ff-01-f4-b7
  13.        Capabilities: [16c] Power Budgeting <?>
  14.        Kernel driver in use: wl
  15.        Kernel modules: bcma, wl
  16.  

1) Има ли начин wl да се накара да поддържа АП - напр. със зареждане на друг фирмуер и как
2) b43 и/ли brcmsmac мисля също  поддържат АП, но всички примери са как да си ги инсталирам под Убунту и т.н. и нищо за Федора 25
3) всячески се опитвам да избегна ndiswrapper

Бърза проверка установи че напр. brcmsmac е изцяло свободен, поддържа АП и даже се инсталира много лесно (под Убунту) обаче не открих пакет за Федора (25)
Също така видях че има пакет b43-openfwwf и погледнах на сайта
http://netweb.ing.unibs.it/~openfwwf/specification.php
има ли смисъл да се пробва това?
« Последна редакция: Feb 22, 2017, 21:33 от remotexx »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Проблем с Broadcom BCM4313
« Отговор #1 -: Feb 19, 2017, 22:08 »
сега погледнах официалния уебсайт, ми то там драйвера същия wl (посл. версия от 2015), явно с цел да го направят съвместим с повече(то си) карти са поорязали това-онова (напр. АП) в хибридния фирмуер който идва с него.. та сега ровя и търся как на wl му се указва да зарежда друг фирмуер дето да е точно за мойта карта и поддържа АП.

https://www.broadcom.com/support/download-search/?pf=Wireless+LAN+Infrastructure

Значи след инсталирането на някой пакети вкл. и този свободния b43-openfwwf най-после нещо инсталира brcmsmac обаче о той същата работа - няма АП

а преди си работеше т.е. тука показваше Yes и даже работеше
http://www.connectify.me/blog/ask-support-ap-mode/

« Последна редакция: Feb 19, 2017, 22:38 от remotexx »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Проблем с Broadcom BCM4313
« Отговор #2 -: Feb 19, 2017, 22:48 »
Оказа се че аз съм се подвел (по писанията на други хора), най-накрая (the full story) се оказа че САМО b43 поддържа АП
http://linuxwireless.org/en/users/Drivers/b43/#b43legacy.2C_b43.2C_STA.2C_brcm80211.2C_..._the_full_story

интересно - подвеждането дойде оттук - жалко ..пича изглеждаше сериозен, лъжеше като очевидец че brcmsmac поддъжа AP и даже го подкарвал, странно, може би преди 2 г. да еподдържал а сега вече не (след като е влязъл в wl) да са го поорязали. А сега де на кого да вярваш на linuxwireless.org  или на някой дето се е борил.. ама аз пробвах и на мен не мми подкара АП тоя драйвер - идеи?

сега обаче ми дава други грешки..
b43 въобщене вижда безжична карта :(

Edit: мдаа малко по-горе има една друга таблица с поддържаните PCI ID от b43 но за съжаление BCM4313 не е сред поддържаните
Е как тогава аджеба Уидоус 8 го поддържа а линукс не, май само под Уиндоус драйвера поддържа АП с тази карта т.е. остава само варианта с ndiswrapper - малко помощ в борбата с него с него няма да откажа... щеше да е хубаво ако имаше свободен драйвер за Линукс който да поддържа АП
предполагам че тогава ще трябва да забраня wl, brcmsmac, b43 etc.
« Последна редакция: Feb 19, 2017, 23:23 от remotexx »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Проблем с Broadcom BCM4313
« Отговор #3 -: Feb 19, 2017, 23:46 »
Ако разбирам правилно, първоначалният проблем е да предоставяш нет. За мен проблемът беше, че не виждам инструмент, с който да го направя, докато не прочетох за nm-connection-editor на тази страница.
Ако проблемът е друг, не мога да помогна.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Проблем с Broadcom BCM4313
« Отговор #4 -: Feb 19, 2017, 23:57 »
Сагата продължава...

най-напред да благодаря на laskov за бързото включване, но не ми е това проблема т.е. това е отделен въпрос после със споделянето на интернета и по-късно ще питам и по него, но първо да подкарам АП

та да си продължа мисълта, понеже рядко ми се налага и ми трябваше за днес, реших да пробвам със служебния лаптоп с Уиндоус 10 (наскоро надграден 7 до 8 до 10) и ..нъцки оказва се че Уин10 тотално са премахнали Hosted Network в полза на Wifi-Direct - да обаче сега двуредовия ми скрипт ще стане цяла програма... между другото не намерих свободна програма или скрипт която да го прави същото но през WiFi-Direct
не ми се ползват 3rd party боклуци
http://www.connectify.me/blog/share-wifi-on-surface-windows-10/
 
Уточнявам, не че картата не поддържа Hosted Network - поддържа но производителите не предлагат драйвер за Уин10 който да поддържа (тествах с даунгрейд до най-ниската версия за Уин10) и пак не поддържа, а същото (служебно) желязо (не само картата а целия лаптоп) под Уин7 и 8 го поддържаше, т.е. нарочно е махнато от драйверите за Уин10 поддръжката (и то така е направено че и даунгрейд да не помага)

та ако някой знае свободен софтуер с който да се подкара па макар и през WiFi Direct (Windows10) hosted network това също е решение или въобще друг бърз начин за споделяне на интернет - още веднъж уточнявам - интернета не идва през безжичната карта която го споделя.
« Последна редакция: Feb 20, 2017, 00:11 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с Broadcom BCM4313
« Отговор #5 -: Feb 20, 2017, 00:11 »
Малко ми е много тъпо да трооля в твоя тема, дето си милиони светлинни години пред мен. Но друго  не съм и очаквал. Който си е взел Броудком, все се е преебал. До това води проприетарщината. На истина не знам проблема ти попраим ли е, но от страничен опит знам, че такива проблеми са бая мъчни.

Не ми остава друго освен да ти пожелая  —  успех! 

п.п.  И да остана с надеждата друг път да имаш късмета да не се нахендряш на боклуците от Броудком.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Проблем с Broadcom BCM4313
« Отговор #6 -: Feb 20, 2017, 00:13 »
Благодаря go_fire
имах нужда от разведряване  :D

Добре че обичам да екпериментирам...
та значи едниствения ми вариант е ndiswrapper като много внимавам да не взема драйвера от Уиндоус 10 че да не се окаже ялов като другия по-горе на Дел (на служебнния)

Нека сега експертите да кажат ndiswrapper трябва да търся 64 битов драйвер за Уин 7 или 8 или тя тая порстотия поддържа само 32 бита и ще трябва да добавям поддръжка за архаични архитектури

Накратко - оказа се че имам 2 компа на които безжичните карти поддържат АП:
 на служебния Уин10 не работи и не мога да сложа линукс (и така да го фиксна)
 на личния (Уин8 който си замина - лека му пръст, който приживе работеше) сега има само линукс който няма работещ драйвер дето да поддържа АП  ???
инак и двете карти хардуерно поддържат АП
аз съм егати каръка
« Последна редакция: Feb 20, 2017, 00:22 от remotexx »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Проблем с Broadcom BCM4313
« Отговор #7 -: Feb 20, 2017, 04:09 »
За съжаление go_fire се оказа прав
и с ndiswrapper не тръгна даже след оправяне на .inf файла ръчно понеже не понасяше редове пренасяни/продължавани с '\' на нов ред

Да обообщя за бъдните поколения - BCM4313
1) от всички линукс драйвери налични към 2017 г. само b43 поддържа АП, но пък не поддържа 4313 (другите wl, brcmsmac- които поддържат 4313 пък не поддържат АП) т.е. вече не поддържат защото според някой хора някога са поддържали - напр.
http://askubuntu.com/questions/476334/wifi-hotspot-to-connect-to-android-using-broadcom-43xx

но аз пробвах и не изкара АП, поне не и с 4313

2) ndiswrapper - трябва много да се внимава да се намери правилния файл в който не само PCI_ID, но и SYBSYSTEM a.k.a.ChipID да съвпада - оказа се че мойто лаптопче през годините модела е имал 4313 но с различни чипове вътре и само един единствен съвпадна точно - тоя с Уиндоус8

3) ndiswrapper най-добре поддържа стари ОС - ХП, 7, 8 я тръгне я не, при мен не тръгна т.е на късмет е работата

4) ndiswrapper - пригответе се да редактирате на ръка напр. при
couldn't find section "\" - installation may be incomplete
ще се наложи редактиране на .inf файла и събиране на всички редове продължени с '\' на нов ред, да бъдат събрани на един ред

5) ndiswrapper - винаги поглеждайте dmesg и /var/log/messages за 'loadndisdriver'
напр.
[16960.479779] ndiswrapper (load_wrap_driver:103): couldn't load driver bcmwl63; check system log for messages from 'loadndisdriver'
ако ви изкарва нещо такова или въобще няма да тръгне или пък нещо няма да му работи

За съжаление при мен най-добре мина XP драйвера - почти тръгна но е за малко по-друг чип и няма АП - инак си сканира и даже хвана мрежи, след него е Уин7 - почти тръгна :-), Уин8 (и по-нови предполагам) ще трябва да почакаме XX г. ndiswrapper да ги настигне...

Благодаря на всички отзовали се - този път се оказа че мисията е невъзможна.
« Последна редакция: Feb 20, 2017, 04:38 от remotexx »
Активен

Slevin_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
Re: Проблем с Broadcom BCM4313
« Отговор #8 -: Feb 20, 2017, 10:49 »
Виждам, че си се борил с brcmsmac
но все пак погледни и:
Access Point mode Hotspot on BCM4313

Цитат
BCM4313 can operate on AP mode using brcmsmac driver, starting from 3.10 linux kernel onwards. For a very long time, BCM4313 didn't have AP mode support under any linux driver. But now, you got lucky, coz both AdHoc(IBSS) and AP mode have been implemented for brcmsmac. So, for making AP mode work for BCM4313, you need a linux kernel newer than 3.10.
Активен

"Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен" А. Айнщайн

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Проблем с Broadcom BCM4313
« Отговор #9 -: Feb 21, 2017, 18:04 »
@Slevin_ пробвах го и това, по-горе съм дал друга препратка за същото
http://askubuntu.com/questions/476334/wifi-hotspot-to-connect-to-android-using-broadcom-43xx

след като инсталирах всички пакето де що имаха b43  в името и някой ми го качи този драйвер brcmsmac, обаче и с него пак ми излизаше че не поддържа т.е. точно същите неща ми даваше както и преди инсталацията
Код
GeSHi (Bash):
  1. iw list
  2.    Supported interface modes:
  3.     * IBSS
  4.     * managed
и после
Код
GeSHi (Bash):
  1. hostapd /path/to/conf/file
  2. Failed to create interface mon.eth1: -95 (Operation not supported)

от цялото ровене из нета оставам с впечатление, че може би някога (понеже препратките са стари 3-4г.) може-би наистина го е поддържал, но в един момент гадовете решават да обединят всичките си драйвери в един единствен (wl) и за целта (поддържане на повече/всички карти) отпадат някой неща специфични за определен модел т.е. някъде прочетох че wl се състоял от 2 части  brcmsmac и brcmfmac като автоматично се избира по-доброто или каквото подържа модела.
..и втората ми хипотеза е, че моя 4313 е с друг чип вътре - покрай борбата с ndiswrapper разбрах че то има PCI-ID and ChipID (което са същите 2 Hex числа ама различни) та моята е с ChipID или Sybsystem (според Уидноус) xxxx:015b което може и да не се поддържа от brcmsmac
Картата поддържа АП хардуерно - както казах и преди hosted network си работеше под Уиндоус и си го правеше АП-то

Edit: Чак сега видях един малък параграф който преди ми се е изплъзнал на официалната страница на brcmsmac драйвера
https://wireless.wiki.kernel.org/en/users/Drivers/brcm80211
Please note: at least BCM4313 is not fully supported. Some models appears to work (users reported success), but some don't, and there's no indication that this is going to change. For example: http://marc.info/?t=138817851800006&r=1&w=2

Edit2: Трябва да се внимава и да се пробва - навсякъде 'лъжат' различно
напр.
https://wireless.wiki.kernel.org/en/users/Drivers
brcmsmac:
AP - Yes
IBSS - No
а при мен iw list показва точно обратното
AP - No
IBSS - Yes
А пък според този сайт brcmsmac твърдо не поддържа АП (иди че разбери кой крив, кой прав)
http://linuxwireless.org/en/users/Drivers/b43/#b43legacy.2C_b43.2C_STA.2C_brcm80211.2C_..._the_full_story
то даже според последния само b43 поддържа АП, но той пък не поддържа BCM4313

П.П.
Както и да е - мен това ми трябваше за вчера, явно ще търся друг начин 2-3 пъти годишно да се справям с проблема. Интересното е че желязото поддържа дадена функционалност обаче на нас не ни е разрешено да я ползваме ...почвам да разбирам защо Столман е толкоз брадясал  >:D и то още на млади години...
« Последна редакция: Feb 21, 2017, 18:24 от remotexx »
Активен

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Проблем с Broadcom BCM4313
« Отговор #10 -: Feb 21, 2017, 19:10 »
значи знам, че идеят  много дърварска, ама защо не си вземеш някво външно за усб? Миналата година си спомням, че си купих за малинката  едно май беше с РТЛ чипсет за 2-3 $ от еибей или али-то. ЗНам, че е допълнителен разход ама не е голям и на мен ми тръгна с хостапд. Иначе да ръчкаш по проблема е част от удоволствието да ползваш линукс, както съм писал в другата тема:) Евала за това и за ценното инфо което си изровил:)
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Проблем с Broadcom BCM4313
« Отговор #11 -: Feb 21, 2017, 20:31 »
Те това ми беше 'другият начин' за който споменах по-горе. Днес след като най-накрая обръснах 3 дневната четина и реших твърдо че Уиндоус няма да пре/инсталирам ,и сега се разглеждам за нещо евтино външно (то тогава няма да трябва и да отварям даже лаптопа - пак ще събра прах някъде) и направо на десктопа и да споделя там... за целия квартал не ама няколко къщи наоколо /който се усети/ :-)

Ама останах неприятно изненадан от текуащта ситуация не само с линукс ами и със служебния Dell Latitude E7470 с Уиндоус 10 там па що няма поддръжка на hosted network... при положение, че желязото го поддържа?! - мдааа... прав е Столман.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с Broadcom BCM4313
« Отговор #12 -: Feb 22, 2017, 10:10 »
След като стигна до идеята, защо не трябва да се занимаваме със собственическа измет (ако е възможно), то това е единственото ми предложение:

https://www.olimex.com/Products/USB-Modules/MOD-WIFI-AR9271-ANT/

Моите приятели от Олимекс продават по-скъпо от Али експрес, но с гарантирно качество. Аз много си ги харесвам, нищо, че ги понахраних в темата за лаптопа.
« Последна редакция: Feb 22, 2017, 10:16 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Проблем с Broadcom BCM4313
« Отговор #13 -: Feb 22, 2017, 21:21 »
Новина - след обновяване до Windows 10 Anniversary Edition най-накрая АП-то отново работи :-)
въпреки че hostednetwork вече не се поддържа и не работи
http://www.windowscentral.com/how-turn-your-windows-10-pc-wireless-hotspot
но вече има решение на проблема през WiFi-Direct
https://support.microsoft.com/en-us/instantanswers/c60dcfa3-c596-41d4-8c1a-b0d738e1d9fd/use-your-pc-as-a-mobile-hotspot

1) Уверете се че безжичната карта е включена/разрешена
2)  Start > Settings  > Network & Internet > Mobile hotspot. (който липсва ако картата е спряна/блокирана)

П.П. Иначе смятам да си взема някакво USB у-во за като закъсам пак някой път, не е излишно...

Понеже избора на у-во се оказа леко проблемно - искам за всеки сл. да поддържа и Уидоус 10 Hosted Network режим - пущам списък с такива адаптери...
Външни USB адаптери поддържащи Уиндоус 10 Hosted Network (евентуално с по-стари драйвери напр. от Уин8) - ако някой открие още такива да допълва темата:
https://wiki.photofinale.com/display/DOC80/APM+Kiosk+Transfer+App+Windows+10+Compatability
« Последна редакция: Feb 28, 2017, 22:54 от remotexx »
Активен