Автор Тема: Как ще ги стигнем китайците ...  (Прочетена 93867 пъти)

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #30 -: Apr 05, 2018, 09:52 »
   На Хамериканофилите във форума им убягват някои важни аспекти.
   Ако китайците са искали да завладеят света,са щели да го направят.
Барутът в Китай е известен още от 9 век ,в Европа е "изобретен" чак в 13-ти.
Т.е. са имали на разположение близо 4 века, и са можели да завладеят
"Стария континент",плюс Африка и Америка.Да не говорим за
цялостното технологично превъзходство по онова време на китайците.
   Но не са го направили...
   Китайската цивилизация притежава качеството,наречено мъдрост.
   Което липсва на английския криминален контингент в Северна Америка...

   Така и така сме на философска вълна.
   Заселниците в Америка са избили милиони индианци,смятате ли,че
това ще им се размине току-така ?
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #31 -: Apr 05, 2018, 10:23 »
@spec1a, не съм "Хамериканофил", но това че исторически погледнато някой е можел да направи нещо, не означава че е наистина така.
1. Понеже е история - е възможно към момента да не са знаели, че могат.
2. Дори и да са знаели - е възможно да не са искали.
3. Дори и да са знаели и да са искали -е възможно да са направили равносметка на ползи и негативи. Имай предвид, че по онова време да завладееш света е било малко фантазия, понеже света е голям, а пътуванията трудни и на голяма цена. Също така, както и ти каза, те са били мъдър народ и най-вероятно са знаели, че една голяма империя (па камо ли световна) не може да трае дълго време (буквално тамън завладееш света и света те превзема :) ).

ПП: "Заселници в Америка" е размито понятие и съответно им се е разминало вече :)
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D1%81%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F

ПП2: От историята за Испанската империя също можеш да си извадиш поука, защо Китайската не е завладяла света.
« Последна редакция: Apr 05, 2018, 11:56 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #32 -: Apr 05, 2018, 12:48 »
   Наследниците на заселниците още живеят в Америка ...
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #33 -: Apr 05, 2018, 12:53 »
   Тук не става дума за квазидържавни структури ("империи" ...),а за причиненото
страдание на местното население: много хора са убити,заграбени са територии ...
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #34 -: Apr 05, 2018, 12:56 »
   Наследниците на заселниците още живеят в Америка ...
Така е, но пак казвам - размило се е. Напиши united states of america population в гугъл и виж графиката. Тези за които говориш са били 100 мил. , а сега са 300+ (има сигурно 1 мил българи/полубългари само :) ) и е трудно да не се размие.
Цитат
Тук не става дума за квазидържавни структури ("империи" ...),а за причиненото
страдание на местното население: много хора са убити,заграбени са територии ...

Съгласен съм, но това е в историята, както и доста други неща. Това, че Хитлер е избил много народ, не означава че Германия трябва да я накажем в днешно време.
« Последна редакция: Apr 05, 2018, 12:58 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #35 -: Apr 05, 2018, 13:08 »
Интересно на мен ми е, че се появяват хора в Америката, които искат да се отделят от съюза един или друг по-заможен щат. Сигурно го има като възможност в конституцията им. За да си помислиш изобщо за атакава възможност, значи хората, които биха те подкрепили, не са съвсем нищожен процент. При положение, че ги хващат от време на време големите кризи, та и нас покрай тях, че им куцат сума неща, които само се предъвкват точно като тук, без нищо да се прави, това не е невъзможно да се случи. Колко ли ще оцелее такъв щат сам и колко ли ще го последват, ако това се случи
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #36 -: Apr 05, 2018, 13:25 »
Интересно на мен ми е, че се появяват хора в Америката, които искат да се отделят от съюза един или друг по-заможен щат. Сигурно го има като възможност в конституцията им. За да си помислиш изобщо за атакава възможност, значи хората, които биха те подкрепили, не са съвсем нищожен процент. При положение, че ги хващат от време на време големите кризи, та и нас покрай тях, че им куцат сума неща, които само се предъвкват точно като тук, без нищо да се прави, това не е невъзможно да се случи. Колко ли ще оцелее такъв щат сам и колко ли ще го последват, ако това се случи
Няма нищо странно в това. Хората по света са различни, но понеже са толкова много, че все може да се намери нещо общо между тях. Когато това "общо" стане кауза, се започва отцепление, въпреки останалите прилики.  За това и казвам, че нищо голямо не е вечно :) Историята го е доказала.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #37 -: Apr 05, 2018, 16:43 »
Човешката глупост може да е вечна. Като едно от най-големите неща. Това е може би най-вярното нещо излязло от рошавата тиква на Айнщайн.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #38 -: Apr 06, 2018, 10:11 »
Интересно на мен ми е, че се появяват хора в Америката, които искат да се отделят от съюза един или друг по-заможен щат. Сигурно го има като възможност в конституцията им. За да си помислиш изобщо за атакава възможност, значи хората, които биха те подкрепили, не са съвсем нищожен процент. При положение, че ги хващат от време на време големите кризи, та и нас покрай тях, че им куцат сума неща, които само се предъвкват точно като тук, без нищо да се прави, това не е невъзможно да се случи. Колко ли ще оцелее такъв щат сам и колко ли ще го последват, ако това се случи

   Има сериозни сепаратистки движения,особено в Тексас.
   Мен лично това ще ме изкефи:
   Народна Република Тексас
   ;D
   А и да не забравяме,че горепосочения щат ,плюс
Калифорния,Аризона и Ню Мексико всъщност са мексикански територии ...
« Последна редакция: Apr 06, 2018, 10:12 от spec1a »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #39 -: Apr 07, 2018, 01:30 »
   Нe ги мислете китайците,става дума за цивилизация на над 5000 г.
и са оцелели и досега.
   Един китаец може да изкара цял ден с 1 купичка ориз, а я си
представете какво квичене ще настане при Хамериканците при една
екстремна ситуация ( ония ти му 150 килограмови тулупи ... ;D )

И да се чудиш със заплата от една купичка ориз как са вече най-големия автомобилен пазар и въпреки, че най-масовите им автомобили са малолитражки, че вече и електрички, взеха, че станаха и най-големия вносител на петрол!

За справка само, никъде в Азия няма по-ниско минимално заплащане от колкото у нас, а в същото време и поради по-ниското данъчно облагане като цяло, покупателната възможност на парите им е по-висока.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #40 -: Apr 07, 2018, 01:56 »
Това тяхното не е соц - те позволяват собствена фирма във всички сфери където е възможна конкуренция - тоест в леката промишленост и услугите - конфекция, пласмаси, лека електроника, ресторантите, услугите и сума ти неща дето не се сещам сега, но не и там където не може да има конкуренция - рудодобива, тежката промишленост, енергетиката, енергоснабдяването, водоснабдяването, банковото дело и прочие. Там където не може да има конкуренция няма и демокрация - това си е техния модел.
Това не е вярно. В Китай не може да има частна фирма - всичко е държавно начело с партиен другар дори Али Баба, Хуавей, Асрок етц. Небостъргачите дето ги строят тоже и ги раздават на "нуждаещите се". Ръководната роля на Партията си е все още в сила там. Заветите на Мао се спазват. Миналата седмица приеха Партийния секретар да управлява до живот. По това какъв строй е някъде се определя не от лозунги и приказки, а от фОрмата на собствеността и средствата за производство.
А иначе падането на Берлинската стена си продължава бавно на изток. То не бяха оранжеви революции, майдани, наближава Баларус, Иран и т.ц., до Китай има време още да си поиграят на соц. Рашките са в разкрачен стоеж - Държавен капитализъм, църквата сега била на почит и трябвало икономика и технологии да се развивали (като руския пощенски дрон днес).

И Християнството и Исляма и Будизма са нищо повече от един правилен начин на живот. Живот изпълнен с добродетели и здравословно хранене. Различните пости и празници са свързани именно с храненето и пречистването на организма. На простия няма как да му обясниш защо трябва да живее по този начин, освен да го накараш да се страхува, че, ако не спазва това и това ще изпита Божието наказание. Ходи обясни на простия мюсюлманин от района в който е възникнала и се е разпространила тази религия като секта на християнството, че свинското не се разгражда при тези температури и за това е по-добре да не го консумира. Че в тези жеги хигиената е много важно нежно........ ! По лесно е да го накараш да се страхува от Аллах и, че така Аллах иска.
Не е нужно да си вярващ в Христос или Аллах, за да живееш по Божиите закони здравословно и в мир и любов с хората. Те това е възвеличаването на Църквата в Русия, а не тепърва да стават вярващи!

Хубавото е, че на малоумниците като теб са можели да въздействат и по този начин за да ги предпазят от самите тях, а сега са им дали дори и права да тровят живота на нормалните хора!
Онзи ден, преди изборите в Русия чета, че в Русия се била създала  нов вид диктатура! Диктатура на мнозинството!!!!!!! Абе, мама ви малоумна, от къде на къде, когато има спор между малцинство и мнозинство, не малцинството, а мнозинството да се съобразява с малцинството!!!!!
Циганина дето пребил бабата за 20 лева имал бил права и трябва да ги уважаваме, а пострадалия права няма! Че даже трябвало и да не използваме езика на омразата! Ти си тежък случай! 
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #41 -: Apr 07, 2018, 02:09 »
Във всеки голям мегаполис по света им Китайски квартали - Ню Йорк, Лос Анджелис, Сан Франциско и т.н. и гледката не е от най-приятните. Аз зарзавата си го пазарувам от китайците и виждам начина им на живот. Богатите китайци не припарват до тези квартали и се дистанцират от тях.
Направи една проста сметка  Китай е равен по площ със Щатите, само дето населението е 1.4 млрд. Ако всички китайци имат коли, къщи, достъп до храна, медицина и т.н. колкото американците, при това население и сметката просто няма да ти излезе.
А улиците в Kитай ги няма в Гугъл стрийт вю - сигурно не им дават да припарят там.

Ако ще си говорим за филми, ако си живял в онова време, комунистическото, дето ти е толкоз омразно, вземи си пусни да гледаш първа серия на филма Роки. Като го пуснаха по кината у нас аз бях към 6-ти клас. Сигурно към 82-ра година. Не знам дали си живял ти по това време, но всички български градове и села бяха чисти и подредени, а не мръсотия на всякъде като във Флиделфия ли или не си спомням кой град беше! Че та което да вземеш най-бедно семейство апартамента беше по-добре обзаведен от този на Роки! Че дори и спортните зали, където бяха ангажирани почти всички деца със спорт бяха много по-добри от кОчината в която тренираше Роки! Еееее, ама нямаше банани и портокали! Сега като има и голям праз!
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #42 -: Apr 07, 2018, 02:42 »
А за изкуфяли червени дядки като тебе ще повторя, че в чайна таун-а ходя през ден (лето 2018-то)
Какви филми ми говориш от 1986-та година - тогава си бил комсомолец - кандидат за партиен член.
А за купичката ориз - не се притеснявай другарите от Китайската компартия си купуват БМВ-тата и поршетата. Същото важи и за съветската власт.
Ама те разбират и от бизнес повече от тебе.

"Седем олигарси, представени като близки на Кремъл и 12 фирми, които те притежават или контролират, са сред санкционираните. Благосъстоянието на Кирил Шамалов рязко се е подобрило след сключването на този брак и година по-късно той е могъл да вземе кредит от над 1 милиард долара от държавната "Газпромбанк", присъединявайки се към "редиците на милиардерския елит около Путин"." - става дума за дъщерята на Путин Катерина Тихонова.

А в твоите брътвежи нямат нито един факт, само ала-бала.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #43 -: Apr 07, 2018, 09:06 »
Вместо да говориш, как ходиш в китайския квартал през ден и да обясняваш, какво е там, отиди да поживееш малко в Китай.„
Да ти обясня, какво е предимството на предишния строй. Щото никой не спомена за това.
Като тресне финансовата криза, един обществен строй контролиран от държавата ще е много по устойчив на финансови кризи, отколкото чистия капитализъм. Не защитавам комунизма или социализма. Предпочитам свободата пред всичко друго. Говоря за икономика и блаагосъстояние на хората. Та, стане ли нещо, хората няма да го усетят толкова остро.
При капитализма, хората започват да остават без работа, без домове. Всичко се срива за тях. Щото са оставени на себе си. И никой не го интересува бъдещето им. Най-много да им дадат купичка супа днес и подслон за през нощта в някой приют в по-студените нощи.

Едното е диктатура на човека, другото е диктатураа на парите, на капитала. Няма да видиш богатия капиталист да отиде и да раздава супа на бедните. Повечето човещина вече е убита от стремежа да трупаш пари и други блага. И аз щях да съм такъв, ако не се бях осъзнал навреме. Тогава щях да имам много повече пари, но щях да съм загубил почти всичко човешко. Трябва да почувстваш възможността да натрупаш състояние на какво превръща разсъдъка ти, за да разбереш, за какво говоря. Сега я карам по-спокойно и съм щастлив.

Аз също помня времето на социализма/комунизма в държавата ни. Семейството ни ходеше всяка година за две седмици на море, просто като родителите ми си хващаха заплатите, наливаха бензина и хайде. Без спестявания, без заеми. Хайде сега, да ми каажеш, как е възможно същото това за обикновено американско семейство. Всяка година на почивка на някой бряг, без кредити и без затягане на колана преди това?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #44 -: Apr 07, 2018, 09:09 »
...Като тресне финансовата криза, един обществен строй контролиран от държавата ще е много по устойчив на финансови кризи, отколкото чистия капитализъм...
Мда. Видели сме го това. Много стабилно задлъжняхме през комунизма.
Активен