Автор Тема: Как ще ги стигнем китайците ...  (Прочетена 93864 пъти)

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #15 -: Apr 03, 2018, 02:24 »
Remotex,
Аз съм изследвал границите на тракийската цивилизация от моя роен град Варна дотам докъдето човек с 20 годишна кола може безопсно да стигне - на север до Мангалия в Румъния, на юг до Тасос в Гърция и до Одрин в турция и на изток чак до Будва в Черна гора, Загреб в Хърватска и Любляна в Словения до границата с Италия.
Накратко и обобщено мога да заявя че в най-голяма степен нашите обичаи на Тракийската цивилизация са се запазили у нас в България и в цялата бивша Югославия - това да дойде сервитьора все едно че е началника на вселената и да те пита - "к'о има?" и  ти като го питаш за менюто да ти каже че такова няма, та оставате двамата да се надлъгвате като араби в пустинята, просто е несравнимо като чувство - все едно че изобщо не съм напускал родната си Варна и напразно съм изгорил сума ти и туби бензин за да отида на място където ме посрещат по същия начин е неописуемо мило преживяване което още ми топли сърцето.

--П.П.--
Така е при нас -те и японците са суров народ - никакво отпускане и гевезелъци!
« Последна редакция: Apr 03, 2018, 02:28 от vektorman »
Активен

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #16 -: Apr 03, 2018, 02:46 »
Jet, не ги мисли тях, те пак ще се оправят и пак ще са по-добре от нас. Докато ние с тебе спорим, моя народен представител е в такава далавера с твоя народен представител и с останалите от управляващите и опозицията и са в пълен унисон и нирвана. Ако всички можехме ей сега, в тоя момент да научим не точно как, а колко ни крадат, щяхме сега всички да сме на улицата вместо да спорим за Китай - прости ми ако ти звуча цинчно и подривно.   
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #17 -: Apr 03, 2018, 13:52 »
Не съм сигурен, трябва ли да гоним китайците. В големите им градове не може да се диша.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #18 -: Apr 03, 2018, 17:52 »
Само, че който се е хванал със соц-а далеч не е стигнал.
Язък, че са древна нация, но не е късно да изчезнат (и Египетската и Римската и Вавилонската са били все велики и големи). Тук обаче китайското общество е изградено на грешна основа - не на частната собственост и предприемачество. От там ще духат супата. Все едно скачаш на Кубрат Пулев ама когато е пиян и залян.
Ще стане интересно, когато китайския народ поиска западни заплати и западни условия на труд.

Ще поискат ама друг път. Това да не им е сирене - взимаш и режеш. Нема такива филми, там в завода или на полето бачкаш и това е. Ако махнеш твърдата ръка на комунизма от Китай  ще вкараш останалия свят в егати приключението. Те сега едвам ги удържат там някак си пък представи си дребния китаец от малко 5 милионно градче забито в дълбоката провинция да почне да има претенций.
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #19 -: Apr 04, 2018, 10:38 »
   Нe ги мислете китайците,става дума за цивилизация на над 5000 г.
и са оцелели и досега.
   Един китаец може да изкара цял ден с 1 купичка ориз, а я си
представете какво квичене ще настане при Хамериканците при една
екстремна ситуация ( ония ти му 150 килограмови тулупи ... ;D )
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #20 -: Apr 04, 2018, 18:40 »
Цитат
Един китаец може да изкара цял ден с 1 купичка ориз, а я си
представете какво квичене ще настане при Хамериканците при една
екстремна ситуация ( ония ти му 150 килограмови тулупи ... ;D )

и хубаво ли ще да е така, на една купичка ориз цел ден?
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #21 -: Apr 04, 2018, 19:43 »
Цитат
Един китаец може да изкара цял ден с 1 купичка ориз, а я си
представете какво квичене ще настане при Хамериканците при една
екстремна ситуация ( ония ти му 150 килограмови тулупи ... ;D )

и хубаво ли ще да е така, на една купичка ориз цел ден?
Идеално е, ако лежиш цял ден.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #22 -: Apr 04, 2018, 20:29 »
Това, че ядем като разпрани, не означава, че сме по-добре. От известно време си налагам режим на храненето и се чувствам много по-добре. Та, купичка ориз не е толкова малко, колкото си мислите.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #23 -: Apr 04, 2018, 21:48 »
Това, че ядем като разпрани, не означава, че сме по-добре. От известно време си налагам режим на храненето и се чувствам много по-добре. Та, купичка ориз не е толкова малко, колкото си мислите.
Купичка ориз е 85-90% въглехидрати. На ориз може и да изкараш 2-3 дена без тежък физически труд. В дългосрочен план,  ориза не е пълноценна храна.
Активен

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #24 -: Apr 04, 2018, 22:24 »
Миналата година ходих на екскурзия до Виена и Будапеща. Беше пълно с китайски туристи навсякъде по музеите, магазините и в кръчмите. Въобще не изглеждаха като да са недохранени, зле облечени и да нямат пари. Тия клишета дето си ги говорим тук за едната купичка ориз според мен са вече отдавна отминали работи, защото си стъпиха на краката. Техния соц също е различен от този който ние имахме - техния е комбинация от соц и капитализъм.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #25 -: Apr 04, 2018, 22:45 »
Значи никога не си влизал в чайна таун да видиш как живеят. Има къщи живеят по 30-40 души вътре, да се чудиш как са се събрали.
Тези туристите са богатите партийни другари, те при Тато и у нас си бяха добре.
Просто ти си служиш с клишетата.
« Последна редакция: Apr 04, 2018, 22:48 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #26 -: Apr 05, 2018, 00:39 »
Jet, аз разказвам каквото съм видял с очите си, това ли е клише?!
Твоето сега вече е демагогия :) Не съм влизал в чайна таун - това къде е, защото не ми звучи като да е в Китай.
« Последна редакция: Apr 05, 2018, 00:41 от vektorman »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #27 -: Apr 05, 2018, 01:33 »
Във всеки голям мегаполис по света им Китайски квартали - Ню Йорк, Лос Анджелис, Сан Франциско и т.н. и гледката не е от най-приятните. Аз зарзавата си го пазарувам от китайците и виждам начина им на живот. Богатите китайци не припарват до тези квартали и се дистанцират от тях.
Направи една проста сметка  Китай е равен по площ със Щатите, само дето населението е 1.4 млрд. Ако всички китайци имат коли, къщи, достъп до храна, медицина и т.н. колкото американците, при това население и сметката просто няма да ти излезе.
А улиците в Kитай ги няма в Гугъл стрийт вю - сигурно не им дават да припарят там.
« Последна редакция: Apr 05, 2018, 01:36 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #28 -: Apr 05, 2018, 04:10 »
И тук се връщаме на старата тема, защо едните имат, а другите не.
Може да си я разтягаме до Коледа.
И в Китай е като навсякъде. Който търси начин да повиши стандарта си на живот, евентуално ще го намери. Не зная, може ли в Китай да има изцяло частни компании и ако отида, сигурно ще разбера. Но културата им е много различна и ще трябва да поживея поне шест месеца там, за да схвана някои неща. Като ходя някъде, предпочитам да опозная хората и начина им на мислене, отколкото да зяпам забележителности.

Вчера следобед седя в едно кафене в центъра на София и пия бира, че ми беше горещо и влизат едни добре облечени мъже и жени и им се заслушах в приказките, след като се настаниха. Представяли идеите си пред някакви инвеститори, ма нещо не им се получило. Едната се чудеше, защо не ѝ обърнали внимание, след като хвърлила труд да напише деветстотин страници презентация?!  ??? Подочух, че искали и някакъв фонд да създават, ма се притесняваха, ако се появи някой истински инвеститор с достатъчно пари и май бяха загрижени, как ще си опазят интереса от такъв. Щото те нямаха пари. Чух за суми от петнадесет милиона лева.

Какво ми направи най-голямо впечатление. Подслушвах си ги най-открито и ги зяпах с интерес, а те го виждаха и двама от тези дори подхванаха онази игра на, кой ще си отмести погледа пръв. Ма загубиха.  :D Аз си бях съблякъл топлото якенце, което не зная, защо  изобщо бях облякъл, а отдолу с една черна дрешка с дълъг ръкав, ама толкова опърпана горката. По ръбовете на ръкавите и врата беше протрита, имаше кафяви следи от прегряване от един мой опит да я суша скоростно след пране, дупкчица отпред от киселина близо до долния край на нивото на колана. Но ми е любима и още си я нося без притеснение. Имах вид на изпаднал германец, откраднал пране от простор на бедняк, в неуспешен опит да се отърве от униформата. Та седят тези, говорят, ма анализ на провала им не чух да правят, не чух да очертават някакъв алтернативен начин на действие. Някакви почти хаотични приказки. Изглежда, се бяха събрали, за да разберат, кой ще подхвърли най-запомнящата се реплика. Да си вдигнат малко самочувствието. Така за успокоение. Деветстотин страници презентация  :D И как ще впечатлиш инвеститор с това?! И аз нямаше да ѝ обърна внимание. Имат изглежда някакъв ресурс, някакви милиони, които обаче не знаят, какво да правят. Не бяха глупави, а по-скоро слепи. Щели фонд да правят. Тези, ако бяха спечелили парите си с нормален бизнес, а не с връзки и вероятно събирайки трохите от плюскането след някой транш на европейски средства, нямаше да се чудят, какво да ги правят. Продължават със същото мислене. С пари, без усилия, да направят още пари. Ма не са се срещнали с акулите, които ако ги надушат, ще ги оглозгат до кости. Не се замислят да правят производство, да създадат нещо стойностно за обществото, в което живеят. Не става въпрос тук за социализъм или капитализъм. А за това, бизнес ли ще правиш или спекула, далавери. Така не китайците няма да стигнем ми и тези от Папуа Нова Гвинея. Китайците бачкат и не си губят времето. Комунизма и капитализма тук нямат нищо общо.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Re: Как ще ги стигнем китайците ...
« Отговор #29 -: Apr 05, 2018, 09:30 »
900 страници? Че кой ще го чете това? Вероятно парите са  наследство от продажба на някои реституиран имот. В България има много хора с пари, но разликата между българските богаташи и тези от белите държави е че на нашите 98% парите са изкарани с далавера а не с труд.Са има го и момента че тук и далаверата я бройм за труд. Та от такива хора няма как да бълва акъл за бизнес.
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”