Автор Тема: Линукс през usb диск  (Прочетена 477 пъти)

mrpsycho

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Линукс през usb диск
« -: Sep 07, 2006, 16:04 »
Инсталирах си CentOS на харддиск от лаптоп свързам към десктоп с преходник към IDE. Линукса работи!

Имам външна кутийка, която през USB мога да свържа харддиск от лаптоп към лаптоп/десктоп.

Искам да подакарам инсталирания линукс през USB кутийката. GRUB-а зарежда (с картинката), потвърждавам да зареди линукса и като тръгне да "разпъва" ядрото дава "Kernel Panic".
Променях в grub.conf да зарежда вместо от (hd0,0) - (sd0,0) и дава грешка, че няма ОС на този дял. В fstab променях да не търси /dev/hda2 (т.е. swap дяла), но успех нямаше.

Когато пусна инсталацията на CentOS в rescue режим не намира инсталация. Под текстов режим мога да си монтирам харддиска (свързан през USB кутийката) през /dev/sda1 - Linux дяла и /dev/sda2 - swap дяла (не, че swap дяла го монтирах ... просто там се намира в /dev/sda2)


Та ... кажете къде какво да пипна, че да си зареждам линукса през USB-то


Благодаря Ви предварително.
Активен

Йордан

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1451
  • Distribution: Ubuntu / Gentoo
  • Window Manager: Gnome
  • не е важно колко ти е голяма пишката, а какво можеш с нея
    • Профил
    • WWW
Линукс през usb диск
« Отговор #1 -: Sep 07, 2006, 17:38 »
Имам съмнение, че трябва да се компилира на ново ядрото. Може би трябва поддръжката на USB да не е като модул, а част от ядрото!!! За да може коректно да се зареди всичко от USB'то... Естествено това е само предположение - не ги разбирам много тези работи.

П.П. пробвай да си качиш на USB'то дистрибуция като например dsl или slax. И двете ако не се лъжа имат инсталатор за тази работа (за USB mass storage, но би трябвало и тук да свърши работа).

П.П.П. за dsl съм 100% сигурен, че има инсталатор 'B)'

УСПЕХ !!!
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос !!!

Йордан Георгиев
http://ygeorgiev.net/

july

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 324
    • Профил
Линукс през usb диск
« Отговор #2 -: Sep 07, 2006, 18:01 »
ахъм...
работа на биос-а, който може да боотва от usb, е да прочете в началото, после обаче когато трябва да се mount root-a, в кърнъла трябва да има поддръжка на usb storage...

та най-лесно в твоя случай, е да си компилираш ядро със поддръжка на usb storage (другия вариант е да ползваш initrd ), и в менюто на grub-a да окажеш кой ти е root дял-а... (после ще трябва да пипнеш малко и нещата в /etc/fstab), при usb storage, има един малък период в който се инициализират и тогава не могат да се монтират, но мисля груба има опции да почака.....

п.с. (нали се сещаш да си компилираш второ ядро, ако се спреш на този вариант? )
Активен