Автор Тема: Ethernet Issues [RTL8111/8168/8411]  (Прочетена 5741 пъти)

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Ethernet Issues [RTL8111/8168/8411]
« -: Jun 12, 2017, 01:45 »
Здравейте! Тази сутрин включих компютъра и констатирах, че интернет-връзката ми се е изгубила. Външната карта не успя да се свърже, затова пробвах с  вградената карта, но тя започна през по-малко от час, да речем, да губи връзката и да изкарва страницата за вход в мрежата, за да се свържа.
Досега не ми се е случвало, нещо се къса през определено време, ако така мога да се изразя.

General:
auto Connect enabled
all users enabled

Ethernet:
MTU Auto

IPv4
Automatic (DHCP)

Нищо не съм пипал по мрежовите настройки, откак е инсталирана ОС, а и не ми се е налагало. Не ползвам wi-fi, нямам рутер. Каква информация да дам още, за да ми помогнете в диагностиката на проблема?
« Последна редакция: Jun 12, 2017, 01:47 от new_2k »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Ethernet Issues [RTL8111/8168/8411]
« Отговор #1 -: Jun 12, 2017, 07:31 »
Тези неща си бачкат без прекъсване, ако не ги пипаш без проблем. Ако имаш грижи с връзката се започва с проверка на кабела. Интерфейсните карти, както вградената, така и външната не зная, как може да се провери, дали е от тях, освен да закачиш друга машина и да видиш, дали и там се случва същото. Някой лаптоп например
После софтуера.
Понеже не съм специалист по тези неща, аз бих заредил система от live cd/usb и бих проверил, дали ще има същия проблем и там.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ethernet Issues [RTL8111/8168/8411]
« Отговор #2 -: Jun 12, 2017, 10:16 »
Здравейте! Тази сутрин включих компютъра и констатирах, че интернет-връзката ми се е изгубила. Външната карта не успя да се свърже, затова пробвах с  вградената карта, но тя започна през по-малко от час, да речем, да губи връзката и да изкарва страницата за вход в мрежата, за да се свържа.
Досега не ми се е случвало, нещо се къса през определено време, ако така мога да се изразя.

General:
auto Connect enabled
all users enabled

Ethernet:
MTU Auto

IPv4
Automatic (DHCP)

Нищо не съм пипал по мрежовите настройки, откак е инсталирана ОС, а и не ми се е налагало. Не ползвам wi-fi, нямам рутер. Каква информация да дам още, за да ми помогнете в диагностиката на проблема?
Не си написал нищо за дистрибуцията, която ползваш. Realtek картите се поддържат от модулите към ядрото, въпреки, че в Дебиан не е зле да инсталираш firmware-relatek + firmware-misc-nonfree. Вероятността, проблемът да е в драйвъра е нищожна.
« Последна редакция: Jun 12, 2017, 10:23 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Ethernet Issues [RTL8111/8168/8411]
« Отговор #3 -: Jun 12, 2017, 11:23 »
Дистрибуцията, която ползвам е MX Linux MX-16 Metamorphosis, kernel: 4.7.0-0.bpo.1-amd64.

Хм, странното е, че досега не е имало проблем, но ще пробвам с един лаптоп, който е с Linux Mint 18.1 Cinnamon (64-bit). Освен това ще пробвам да инсталирам и това, което предлагате: firmware-realtek + firmware-misc-nonfree. Но довечера ще пиша какво е станало, защото сега съм на работа.

Благодаря за съветите!
« Последна редакция: Jun 12, 2017, 11:29 от new_2k »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ethernet Issues [RTL8111/8168/8411]
« Отговор #4 -: Jun 12, 2017, 12:07 »
Дистрибуцията, която ползвам е MX Linux MX-16 Metamorphosis, kernel: 4.7.0-0.bpo.1-amd64.

Хм, странното е, че досега не е имало проблем, но ще пробвам с един лаптоп, който е с Linux Mint 18.1 Cinnamon (64-bit). Освен това ще пробвам да инсталирам и това, което предлагате: firmware-realtek + firmware-misc-nonfree. Но довечера ще пиша какво е станало, защото сега съм на работа.

Благодаря за съветите!

Имай предвид, че тези пакети са само за Debian и нейните производни, като настоящата ти дистрибуция. След инсталацията на драйвърите, трябва да рестартираш системата. Ядрото е доста странен избор. Нито е от стабилната версия на Debian - 3.16, нито е ядро 4.9 LTS за Stretch или Jessie-backports.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Ethernet Issues [RTL8111/8168/8411]
« Отговор #5 -: Jun 12, 2017, 14:18 »
Ами, не е мой избор, друг решава, аз само ползвам:
https://mxlinux.org/current-release-features

Сега, като се замислих, преди да премина към тази дистрибуция, бях с Linux Mint 18.1 Cinnamon и нямах мрежови проблеми, но пък видео такива - при гледане на филм угасваше екрана, имах и screen tearing и др.п. Тук във форума ми дадоха някои съвети, които помогнаха временно и затова след проба на други дистрибуции попаднах на MX Linux, при която всичко беше идеално. Спомням си, обаче, че тогава, още при инсталацията му пак трудно се свърза с интернет. Доставчик ми е Blizoo-Mtel, и ми изписа, че трябва да се рестартира мрежовото устройство или компютъра. Рестартирах го, но не успя да се свърже с външната карта, а само с вътрешната. След време пак сложих кабела на външната карта и тоя път "захапа". Аз нямам опит, но по описанието, което давам, ако Вие можете да разберете какво става, моля да ми кажете. В противен случай пак трябва да се връщам към Linux Mint, с която поне нямах мрежови проблеми, а и която вече е достигнала версия 18.2 и надявам се, че и видео проблеми няма да имам.

« Последна редакция: Jun 12, 2017, 14:22 от new_2k »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ethernet Issues [RTL8111/8168/8411]
« Отговор #6 -: Jun 12, 2017, 15:06 »
В противен случай пак трябва да се връщам към Linux Mint, с която поне нямах мрежови проблеми, а и която вече е достигнала версия 18.2 и надявам се, че и видео проблеми няма да имам.
Или простичка Xubuntu 16.04.1, която е с официалните ядро и драйвъри на Ubuntu. Ако искаш панела да е отдолу, просто го отключваш за да се покажат ръкохватките и го издърпваш в която част на екрана искаш.
https://s19.postimg.org/4ylc153w3/xfpanel.png
Винаги препоръчвам първата актуализация на всяка LTS версия. Само тя е с оригиналната конфигурация на ядрото и драйвърите. Всяка следваща е с ядро и драйвъри от текущата версия с краткосрочна поддръжка.
« Последна редакция: Jun 12, 2017, 15:15 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Ethernet Issues [RTL8111/8168/8411]
« Отговор #7 -: Jun 12, 2017, 19:06 »
Прибрах се вкъщи, закачих лан-кабела на външната карта и след зареждане на ОС, се показа страницата за вход, където въведох потр. име и парола, след което ми изписа да рестартирам устройството или компютъра. Рестартирах и вече имах интернет. След малко обаче се изгуби. Затова сложих жив диск на същата дистрибуция и интернетът тръгна от него без проблем. Така че, няма нужда да пробвам с лаптоп. Рестартирах и за мое учудване интернет имаше, като не се е губил вече повече от час. Сам идва, сам си отива, между рестартиранията.

Относно съвета да инсталирам firmware-realtek + firmware-misc-nonfree. Проверих в synaptic и видях, че са инсталирани.
В крайна сметка, обаче, не знам откъде идва проблема и за мен остава да изтрия и да направя чиста инсталация или да пробвам Xubuntu.

Благодаря на отзовалите се с мнения! Лек ден!

« Последна редакция: Jun 12, 2017, 19:10 от new_2k »
Активен

malin

  • Гост
Re: Ethernet Issues [RTL8111/8168/8411]
« Отговор #8 -: Jun 12, 2017, 19:37 »
Ами ако и там има проблем, ни нет и тиъринг на снежни парцали с градушка?
А причината за рестартиранията са... за да има нет ли?
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Ethernet Issues [RTL8111/8168/8411]
« Отговор #9 -: Jun 12, 2017, 20:20 »
Рестартирах, за да извадя живия диск, и втори път, когато ми посочи страницата на интернет доставчика за достъп до интернет - счита, че е налице ново мрежово устройство. Т.е. ако съм бил с външната карта и сложа лан-кабела на вътрешната, се появява страницата на доставчика за вход и ме подканва да рестартирам мрежовото устройство, за да бъде активирано. Според моето скромно мнение, тук е нейде проблемът - renew or release a Dynamic IP address. Казах вече, че нямам опит с тези неща, но така или иначе явно рестартиранията са оправили проблема.

Поздрави!

P.S. Оставaм на MX-Linux. Просто ми харесва как лети.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Ethernet Issues [RTL8111/8168/8411]
« Отговор #10 -: Jun 12, 2017, 20:26 »
Да им таковам доставчиците. Простотии на кило.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Ethernet Issues [RTL8111/8168/8411]
« Отговор #11 -: Jun 12, 2017, 20:43 »
а сигурен ли си, че не е просто от доставчика ти проблема?
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Ethernet Issues [RTL8111/8168/8411]
« Отговор #12 -: Jun 12, 2017, 22:04 »
Ами, чудя  се по-скоро на кого да обясня, защото докато беше Blizoo, имаше магазин, където можех да заявя проблем или поне да се обадя на стационарен телефон. Сега, при сливането или поглъщането от Мтел, служителката в магазина директно ми каза да се обадя на 0700 и т.н., където трябва да изслушам и да натискам 1-2-3-4 за услугите на Мтел, и макар да има опция за свързване с оператор (накрая на менюто), отговарят едни девойки, на които аз не виждам как мога да продиктувам описанието на проблема. Те задават въпроси за най-честите проблеми, които операторът счита, че могат да възникнат (включихте ли лан-кабела, да не би пък да е рутера и т.н.) и аз трябва да отговарям, за да преминем през всички въпроси, докато служителката благоволи да каже, че ще изпрати техник на адреса. И като дойде този техник, какво, да се надяваме, че разбира от линукс.

И ако проблемът е бил в доставчика, то съжалявам за моето и вашето време, да ви занимавам с този проблем. Приятна вечер!
« Последна редакция: Jun 12, 2017, 22:09 от new_2k »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Ethernet Issues [RTL8111/8168/8411]
« Отговор #13 -: Jun 13, 2017, 08:27 »
Там в тоя телеком си работят като в комунизма. Еви си майката, нали ти взехме паричките и сключихме договор. После като стане нещо се оправяй както можеш. Хич не ги боли за клиента. Вивакома са същите хайвани.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Re: Ethernet Issues [RTL8111/8168/8411]
« Отговор #14 -: Jun 13, 2017, 09:43 »
Спомена нещо за логин страница.

Това някакъв вид dhcp с потребител и парола?
За Хасково ли става дума?
Активен

А печат ?

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
3 ethernet cards проблем
Настройка на програми
chonny 5 3205 Последна публикация Jul 06, 2004, 19:21
от
Vtun ethernet тунел
Настройка на програми
mavar 5 3535 Последна публикация Nov 14, 2007, 19:49
от gat3way
file encoding issues cp1251
Настройка на програми
voyager 0 1491 Последна публикация Mar 24, 2009, 11:14
от voyager
security issues
Настройка на програми
allusion 1 1621 Последна публикация Oct 08, 2009, 22:55
от knemo
Ethernet мониторинг
Системна Сигурност
bot 9 4451 Последна публикация Jul 04, 2011, 16:59
от c111100101