Автор Тема: Да помогнем на братята американци  (Прочетена 41484 пъти)

strandvata

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Re: Да помогнем на братята американци
« Отговор #15 -: Jan 12, 2009, 23:35 »
     И според мен трябва да се прави разлика между "да помогнем на горките творци" и "да помогнем да горката фирма, която държи авторските права". Все пак ако не се плаща за музика, кино, книги и т.н. няма да има творци, но все още чакам "адекватна система за плащане". Много съм навит да плащам примерно 5 лв. повече за интернет и да тегля на воля музика. В зависимост от това какво съм изтеглил част от парите да отиват за измълнителите. Но от това губят разни хора дето лансират Бритни Спиърс и разни други псевдо изпълнители.
    А и не са само американците дето страдат от пиратството. Ще рече човек, че само в САЩ се прави музика, кино (за книги ме е страх да кажа - те могат ли да четат въобще?).
   Айде със здраве!
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: Да помогнем на братята американци
« Отговор #16 -: Jan 13, 2009, 00:11 »
Творците решават дали да продадат авторските права или не. Никой не ги кара насила. :)

strandvata, не, не могат да четат, затова от най-добрите 20 университета в света само два са извън САЩ :)
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: Да помогнем на братята американци
« Отговор #17 -: Jan 13, 2009, 00:39 »
Зависи какво разбираш под добър... под развитие и напредък :) Ако се водим по акъла на по-голямата част от населението на планетата и изключим лузърите като мен, вероятно си прав. Но това все пак не ни дава нужното самочувствие, да сме толкова сигурни в предположенията/съмненията си. За мен, хора които виждат материалното си благоденствие като развитие, са просто торби с лайна, а ти сам познаваш твоите хора, прецени си сам.
Университетите и училищата са напълно ненужни заведения, както и парламенти, съдилища и затвори. Age of revenge ;D
Активен

paucku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 638
  • Distribution: Kubuntu LTS (отскоро е - тествам я в момента)
  • Window Manager: KDE
  • Райчо Николов
    • Профил
    • WWW
Re: Да помогнем на братята американци
« Отговор #18 -: Jan 13, 2009, 00:51 »
Знаете, че софтуерната, музикалната и филмовата индустрии губят милиарди годишно от пиратство. Само един Китай ако си плати Виндовса, в хазната на САЩ ще влезнат милиарди долари. Та идеята ми е всеки да си купи дисковете на които е изтеглил и слушал пиратски МР3-ки. Не наведнъж, всеки според финансовите си възможности. Така от една страна ще подпомогне съответния творец, а от друга - съответната индустрия, както и бюджета на САЩ (дължимите от всички по веригата данъци).

----------

Та така, моля ви да помогнем на една страна в криза, тъй като кой може да измери дали и колко от неговите неплатени (да го наречем "крадени") музика и филми са допринесли за финансовите трудности на американската икономика? Капка по капка вир става, въпросът е къде са нашите капки?

И аз това си мислех напоследък — да започна да си купувам музика. Само че на мен не ми е идеята да подпомагам икономиката на САЩ, защото те ще се оправят много по-бързо отколкото ние и нямат нужда от помощта ни за това.

Мотивът ми е, че "работника заслужава заплатата си" и има много работници, които не са си получили заплатите, заради това, че не съм си купил музиката по каналния ред (това може да значи сайт, магазин или който и да е, на когото артистът е дал правото на това; било в България или в чужбина). Законът за авторското право не ми е пътеводител в случая, защото и в него има сума дупки по шевовете (освен ако не е писан от Лари Лесиг ;)).

Та на въпроса. След Декемврийските бонуси, съм си отделил пари, като за 4-5 диска. Първи ще намажат:
Lenny Kravitz - Time For A Love Revolution
Avantasia - Metal Opera 1 и 2
Iron Maiden - A matter Of Life And Death
...пък нататък ще видим. Мисля всеки месец да отделям по 10-20лв и като се посъберат да пазарувам. Горните заглавия в Ориндж са по 15-16лв — не е чак толкова скъпо. Причината да са евтини е, защото са комерсиални, което някои хора не разбират.

Ето още няколко начина да слушате легално музика:

Интернет радио:
http://last.fm
http://di.fm — няколко станции с електронна музика. Може да избирате между Psychedelic, Ambient, Chillout, Drum and Bass и други.
http://sky.fm — няколко станции с различни стилове. Има неща като фламенко китара, соло пиано, класика, рок, RnB и други интересни. Препоръчвам ви соло пиано за релакс :).

За сваляне (няма ги изпълнителите от радио Витоша, но могат да се намерят много добри неща):
http://www.jamendo.com
http://www.magnatune.com — за момъка, който каза, че би си плащал месечна такса, но да сваля, каквото си иска — http://www.magnatune.com/downloads

Аз предпочитам старият компакт диск, за да мога да си го изкормя в lossless формат и обикновено няма DRM глупости.

( Но понякога има както е описано тук:
http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=8679.0
и тук  http://linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=news&id=0&key=386636811
)
« Последна редакция: Jan 13, 2009, 01:06 от paucku »
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: Да помогнем на братята американци
« Отговор #19 -: Jan 13, 2009, 01:11 »
Определено няма да питат какво пора смята за добър университет. За тези неща си има критерии, който го интересува може да се запознае :)

Дали са нужни или не университетите остави да решат хората, които ги използват. Никой не те кара да следваш.
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Да помогнем на братята американци
« Отговор #20 -: Jan 13, 2009, 01:26 »
И животът е едно много безсмислено нещо, не само университетите. Някакво състояние там на купчина въглеродни, водородни, кислородни, азотни, фосфорни и т.н. атоми изсрани от някоя мъртва звезда, изсрана от големия взрив. След 1 милиард години няма да има никакъв живот на земята, водата ще е в газообразна форма, много преди слънцето да стане червен гигант и да ни погълне. И вие за някакви си там университети и материализми се чепкате, пфу :) Аз бях потресен ебаси, то излиза, че животът на земята е вече в залеза си - има го от 4 милиарда години, а му остава само още 1 милиард. Не ви ли е тъжно че тая планета ще заприлича на Венера  и че всичко живо ще се изтребе. Пфууу :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Да помогнем на братята американци
« Отговор #21 -: Jan 13, 2009, 02:42 »
  Много смешно. Вече почти всичко може да се свали във професионален формат - във всеки случай по добре чуваемо от дисковете продавани във България. Никой не залага на музиканти - отделили много години за класическо образование като ABBA  или Deep Purple....Разни курвета, после на КОМПЮТЪРА...постобработка - щото не могат да пеят - естественно! Или пък една вафла в ХАРДУЕРА С ОПЕРАЦИОННА СИСТЕМА и това ми било инструмент...Вече всичко е двоичен код и пиратство - връщане назад няма - по друг начин трябва да печелят - те тия дето измислиха цифровия звук - нищо не влагаш - много печелиш им се върна ТЪПКАНО .Касетата или плочата струват нещо...CD -то може да не се калкулира ! Поне да ставаше дума за БЪЛГАРСКИ музиканти - та да имаше някакъв смисъл дискусията - макар, че не ги слушам, защото ми напомнят за болното ни общество :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 ::) ;D
« Последна редакция: Jan 13, 2009, 02:43 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

stvpaneff

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Да помогнем на братята американци
« Отговор #22 -: Jan 13, 2009, 03:53 »
Такааа...
Гледам, че сте се събрали да побъбрите, та реших и аз да се включа.

Има няколко прични, поради които аз не бих платил и стотинка за музика свалена от нета.

Причина 1: Тъй като аз не слушам Britney, то нещата които ме интересуват влизат много късно или въобще не излизат в БГ.

Причина 2: Не бих дал пари на някое леке дето е пръднало (с извинение от масата  ;D) 2 пъти в микрофона, звукорежисьорите са го направили да звучи все едно пее, след което иска да си мултиплицира записа 100'000'000 пъти и да потекат милионите, като междувременно си чопли носа. Е нема да стане... Трябва малко да се поизпоти. Аз за това се радвам на последните тенденции, които са вече факт. Масово изпълнителите вече разчитат на концертните си изяви. Като ми дойде на крака тук в БГ (даже и 150 EUR съм готов да дам) и ми направи час и половина изпълнение тогава ще си е заслужил парите. И това е резултат от "гадните интернет пирати" :-)

Причина 3: Аз не смятам, че свалянето на музика, филми и пр. от нета за лични нужди е пиратство (не говоря за софтуер). Ако почна да продавам, без да имам съответните права, вече е. И хич не ме интересува какво пише в българския закон за авторското право, защото от личен опит съм се убедил че правната сиситема в БГ е една голяма и кръгла НУЛА. Тези закони се коват от една глутница кретени, които се надпреварват и гордеят с некомпетентността си.

Та, така дано да съм бил ясен в изказване на моето мнение. :-)
Приятно бъбрене

P.S.: Е, сега се чувствам по-добре, хахаха.. Олекна ми.  :)
Активен

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Да помогнем на братята американци
« Отговор #23 -: Jan 13, 2009, 10:19 »
от песничката "Голубой вагон"

Медленно ракеты уплывают вдаль,
Возвращенья их уже не жди,
И хотя Америку немного жаль,
Мы сотрём её с лица Земли!

Может мы обидели кого-то зря,
Сбросили 15 мегатонн.
Но уже горит и плавится земля
Там где был когда-то Пентагон.

Жёлтый гриб взлетает над Америкой,
Был когда-то и такой народ...
Ах, как жаль, что этот день кончается.
Лучше б он тянулся целый год!
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

smelkomar

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 429
    • Профил
Re: Да помогнем на братята американци
« Отговор #24 -: Jan 13, 2009, 10:36 »
Не ви ли е тъжно че тая планета ще заприлича на Венера  и че всичко живо ще се изтребе. Пфууу :)

Донякъде да... жал ми е за свестните хора.
Донякъде не, знам че ще измрат повечето капути, наричащи себе си човеци :D
Активен

Ползвам т'ва, к'вот ме кефи

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Да помогнем на братята американци
« Отговор #25 -: Jan 13, 2009, 11:27 »
Ето, взимайте пример от paucku.  ;D  [_]3

Но пак повтарям: купувайте музика и филми САМО от български магазини и със стикери на БАМП, а не от Интернет. Така ще се постигнат следните ефекти:

1. Приходи в българската хазна посредством данъците, които плащат търговците. Т.е. виждате, че келепир ще има и за нашата държава.  ;D
2. Приходи за хазната на САЩ посредством данъците, които плащат търговците там. Т.е. помощ за финансовата криза.
3. Приходи за авторите и изпълнителите на съответните произведения.

Причина 3: Аз не смятам, че свалянето на музика, филми и пр. от нета за лични нужди е пиратство (не говоря за софтуер).

А защо свалянето на музика и филми да е нещо по-различно от софтуерното пиратство?

П.П. Ако заглавията ги няма на нашия пазар, проблемът си е на вносителите и корпорациите. В такъв случай съм склонен да оправдая "пиратството".  :)
« Последна редакция: Jan 13, 2009, 11:47 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра

dobrev666

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
  • Distribution: Slackware, Slackware64
    • Профил
    • WWW
Re: Да помогнем на братята американци
« Отговор #26 -: Jan 13, 2009, 12:51 »
Zlatко,
Защо трябва да помагаме ние на американците?
По богати сме от тях, защото са ни братя или защото те са ни помогнали с нещо?
Защото водят войни по целия свят и постоянно си намират причини да атакуват някоя държава или пък че воюват с измислени терористи?
Защото ни карат да участваме и ние в техните войни?
Посочи ми една причина поради която да искам да помагам на американците.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Да помогнем на братята американци
« Отговор #27 -: Jan 13, 2009, 12:59 »
Zlatко,
Защо трябва да помагаме ние на американците?
Посочи ми една причина поради която да искам да помагам на американците.

Защото крадем (навремето, през соца, му казваха "си вземаме") от техните ИП.  :D  В този смисъл ние даже не помагаме, а само връщаме заграбеното.  ;D Съгласен?
Активен

Без правила няма игра

dobrev666

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
  • Distribution: Slackware, Slackware64
    • Профил
    • WWW
Re: Да помогнем на братята американци
« Отговор #28 -: Jan 13, 2009, 13:23 »
В такъв случай темата ти трябваше да се казва по съвсем друг начин.
Например:
"Да спрем да крадем" или "Да купуваме легални музикални носители".
Извинявай, но това с нашата помощ за американците ми звучи малко смешно.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Да помогнем на братята американци
« Отговор #29 -: Jan 13, 2009, 13:57 »
Но пак повтарям: купувайте музика и филми САМО от български магазини и със стикери на БАМП, а не от Интернет. Така ще се постигнат следните ефекти:

1. Приходи в българската хазна посредством данъците, които плащат търговците. Т.е. виждате, че келепир ще има и за нашата държава.  ;D
2. Приходи за хазната на САЩ посредством данъците, които плащат търговците там. Т.е. помощ за финансовата криза.
3. Приходи за авторите и изпълнителите на съответните произведения.
Нещо не ти схващам мисълта на цялата тема. Традиционното за теб разпалване на спорове, често провокативно насочено конкретно към двама или трима от участниците във форума.
По повод на цитираното, искам да те попитам, ти каква музика или филм си си купил последно? През декември аз си купих четири диска: DVD - Старият войн, Епизод; CD - Swing Time, KGB и още две DVD-та. Ще взема пример от paucku, но ме интересува и твоята практика.
Извинете ме, че пълня темата с глупости!
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3