Анкета

Въпрос: Подкрепяте ли забраната за пушене на закрито?

  • Не пуша и я подкрепям
    - 40 (19%)
    Пуша, но я подкрепям
    - 13 (6.2%)
    Пуша и не я подкрепям
    - 14 (6.7%)
    Не пуша, но не я подкрепям
    - 7 (3.3%)
    Не ме интересува
    - 2 (1%)

Общ брой гласове: 69

Автор Тема: Колко от нас подкрепят пълната забрана за пушене на закрити ощественни места?  (Прочетена 27378 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
На теб кой ти каза, че ще се стигне дотам въобще? И като цяло, какво означава по-свободен в контекста на пушенето? По-свободен да опушваш останалите? Нали ти казах че това е проблема, останалите стават все повече. А демокрацията е диктатура на мнозинството.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Между другото, световната практика отдавна е установила, че колкото повече растат данъците, толкоз повече намалява събираемоста, а също и разходите за събирането им и ефекта, демек чистото което остава намалява :D .
Тука има и икономисти които са го учили, щото аз съм с едно текстилно СПТУ само и могат да го потвърдят, та в този ред на мисли, нещата твърде много започнаха да загрубяват в самата Европа!
Нещо не могат да се оправят с тази контролирана пазарна икономика, също като доброволното задължително осигуряване и почнаха да приемат купища противоречащи си закони, а покрай тях и структури на заплати да контролират изпълнението им :D .
Уж има конкуренция, а и браншови съюзи които да определят цените :D ! Ако произведеш стока на по-ниска цена те изкарват, че правиш дъмпинг и къде остава в тази работа клиента, бог знае!
Ама и мен пък не ме интересува :D ! Да му мислят работниците дето няма как да скрият доход и те, а не фирмите финансират глупостите дето мислят онези от горе :D .
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
На теб кой ти каза, че ще се стигне дотам въобще? И като цяло, какво означава по-свободен в контекста на пушенето? По-свободен да опушваш останалите? Нали ти казах че това е проблема, останалите стават все повече. А демокрацията е диктатура на мнозинството.

В момента ми говориш като онези дето искаха да секат дърветата и махнаха мантинелите и храктите на еднопосочните пътища, дето са като магистрали, че да се намаляли ПТП-тата, ама добре, че удариха на камък с дърветата, щото еко защитниците вдигнаха олелия.
Та, в разделените помещения, ти какво правиш при пушачите, та се умирисваш!?
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Да но засега примерите за държавите с тежко данъчно бреме като например Швеция или Норвегия са далеч по-успешни от почти всички държави с леко такова. Когато това се промени, може би хората ще гледат по друг начин на нещата. Ако трябва да гледаме в глобален мащаб и по отношение на забраната за пушене, трябва да те разочаровам - почти всички бързо развиващи се икономики като Бразилия, Китай, Турция и т.н. са въвели забраната доста преди България, с анемичния си ръст на БВП от под 1%.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Да но засега примерите за държавите с тежко данъчно бреме като например Швеция или Норвегия са далеч по-успешни от почти всички държави с леко такова

Хайде де! Развиват се по-успешно от САЩ дето нямат акциз на горивата и имат 2% ДДС, пък до скоро и осигуряването им не беше задължително, ама така като не е задължително има конкуренция и хората се осигуряват, щото получават на среща.
Да не говорим, че пенсиите им не са на принципа работещите да хранят не работещите, а получаваш, според това което си внесъл!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Цитат
Хайде де! Развиват се по-успешно от САЩ дето нямат акциз на горивата и имат 2% ДДС, пък до скоро и осигуряването им не беше задължително, ама така като не е задължително има конкуренция и хората се осигуряват, щото получават на среща.
Да не говорим, че пенсиите им не са на принципа работещите да хранят не работещите, а получаваш, според това което си внесъл!

Говориш абсолютни глупости. 2% ДДС не знам в кой щат има, възможно да е така в някой реднешки такъв, дори това ме съмнява. Че е по-нисък отколкото тук е факт, но това много силно зависи от щата. Акциз на горивата не знам дали имат, но видях само в рамките на година как се движат цените и ако продължи в същата възходяща градация, по груби сметки ще стигнат България след има-няма само няколко години. Въобще не знам как така си ги идеализирал тези неща, мога да ти кажа, че там малоумните ограничения съвсем добре си конкурират европейските. Искаш ли да ти кажа как нямаш право да пушиш на плаж, какво остава за бира. Просто няма такъв вариант, в целия щат. Или примерно как не можеш да си купиш какъвто и да е алкохол в неделя (общинска наредба), защото смущаваш религиозния мир. Най-забавното е точно с пушенето, като те накарат да излизаш и да си тръскаш фасовете в една тръба с дупка и а си направил боклук наоколо (лесно защото въпросните тръби с дупки постоянно са препълнени и задръстени), а са те глобили доволно добре. Мисля, че тук сме доста, ама доста разглезени по отношение на пушенето, точно САЩ ти трябва на теб като добрия пример, мен лично там ми е прекалено и в Европа се чувствам някак по-добре ама ти си знаеш :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

vyrgozunqk

  • Гост
gat3way, хубаво де - ще стигнат българия, а заплатите им кога ще паднат до нашите - ~350$/m ? :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Акциз на горивата не знам дали имат, но видях само в рамките на година как се движат цените и ако продължи в същата възходяща градация, по груби сметки ще стигнат България след има-няма само няколко години

Нефта и горивата имат световни борсови цени и търговците във всички държави ги доставят на почти еднаква цена. Почти еднакви са им и надценките, като разликата между крайната цена се формира от разликата в налозите в различни държави.
Та, поради тази причина в щатите цените на горивата са ниски, щото нямат акцизи които да ги оскъпяват. Ако наложат и те акцизи, ще ни догонят в цената.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Ами донякъде е нормално предвид че са много назад с обществения транспорт и че без кола просто не виждам как може да се оправяш. Това колкото и да е странно важи с по-голяма сила за по-малките градове, по-големите имат метро и автобуси, но по-малките са достатъчно големи и пръснати, за да не можеш да ходиш пеша и с достатъчно никакъв градски транспорт.

Като става въпрос за още ограничения - познай какво става ако те хванат да караш (трезвен) и някой на задната седалка, държи отворена бира, какво остава пък да я държи пиян. Да, позна - една приятна и много хубава глоба. Поне там където аз бях беше така, но това май си зависи от щата.

Аз няма да забравя като ходих последно, пристигнах късно в хотела, към 22 вечерта и понеже бях гладен и уморен и исках да си взема някакви боклуци, колкото да си залъжа глада и питам тази долу на рецепцията къде е най-близкия супермаркет и тя вика "ооооо, ами не е много близо". Викам "какво значи не много близо?". "Ами кажи-речи половин миля нагоре". Викам "е това ли ви е далече, нищо работа за пеша" и тая ме изгледа все едно падам от Марс....и тръгвам пеша значи, няма грам човек по улиците. Верно си беше близо - 15 минути пеша, обаче в един момент както си вървя и гледам пръскачките за тревата просто си пръскат тясната пешеходна пътека....как да е, заобиколих ги, продължавам, в следващият момент тротоарът свърши и почнах да ходя по улицата....мина една патрулка, караше бавно-бавно, решиха че не съм им интересен и заминаха....продължавам, стигам до едно кръстовище, един психопат с пикап щеше да ме размаже просто защото беше безкрайно неочаквано да види някой да пресича по това време....даже тръгна да ми се извинява....влизам в супермаркета, накупих си вафли, чипс и подобни бози, на изхода тръгнах да си ги слагам в раницата, идва един и вика "ама няма нужда, можете да си закарате количката на паркинга до колата....". Казвам му че съм пеша и тоя ме гледа като гръмнат вика "ама сигурен ли сте, може да помолим ако някой е във вашата посока да ви закара" и такива работи. Тия хора там просто не могат без да карат явно. Та това обяснява защо бензинът все още им е евтин.
« Последна редакция: Dec 22, 2012, 13:02 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Mitaka

  • Гост
Бензинът им е евтин най вече защото.... ами защото ТЕ командват световните пазари на петрол :)
Де що има петрол, си изключение на Русия е завладян от тях... та, нормално да си го ползват колкото може по-тънко.

Иначе има много щати с безумни ограничения, обаче всичко е някак си между другото, и хората просто се съобразяват... напеимер, че не можеш да си простираш долните гащи в петък. Нямаш параво да биеш жена си в събота. Или нямаш право да замерваш шерива с... лосове, на неомъжените жени се забранява да скачат с парашут в неделя.  :)

Имаше и други безумия, като збрана да ходиш с брада, глоба, ако кажеш, че местната бира не ти харесва... такива неща.

Ето малко примери:

http://iwoman.bg/seksi/otnoshenia/6-ot-naj-bezumnite-seks-zakoni-v-sa-sht-400956.htm

http://www.beu.bg/най-смахнатите-закони-в-сащ-news3347.html

Ама ето това ме разби:

Маями

- Забранено е карането на велосипеди, които не са оборудвани с устройство за подаване на звукови сигнали.
- Забранено е велосипедите да подават звукови сигнали.

Индиана

- Забранява се покупката на вана в периода октомври-март.
- Забранено е продаването на автомобили в неделя и промяната на цвета на птиците и зайците.
- Хората, които често обичат да се целуват, нямат право да носят мустаци.
- В щата Индиана числото ПИ не е равно на 3,1415..., а на 4!


Активен

bot

  • Гост
 Тая цялата работа с особенните им закони идва от съдебната им система и по-точно от прецедентното им право.
Активен

Mitaka

  • Гост
Ами те преди даваха интервю с един селски полицай (на който там казват "шериф"), та той казваше, че ако почне да спазва 1:1 безумията в закона - трябва да арестува цялото село.
Както и, че тези неща седели в закона ей така, за куриоз и никога не се прилагали...

Ама реално, ако се заядат - могат да те опукат за някоя глупост :)
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Ами те преди даваха интервю с един селски полицай (на който там казват "шериф"), та той казваше, че ако почне да спазва 1:1 безумията в закона - трябва да арестува цялото село.
Както и, че тези неща седели в закона ей така, за куриоз и никога не се прилагали...

А ти защитаваш тезата, че "видиш ли, законът е такъв, трябва да се спазва..."

Темата за пушенето (изначалната) не е въпрос на толкова на закон, колкото на морал и възпитание.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
не е въпрос на толкова на закон, колкото на морал и възпитание.
Какво, според теб, са т.нар. морал и възпитание, ако не сборник от правила, определящ какво е добро и какво лошо, какво ти е позволено и какво не в едно общество, определен не от теб, а от някой друг, и важащ за всички? Каквото е и законът. Със същия успех можеше да кажеш, че не става дума за пушене, а за димене ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Mitaka

  • Гост
Ами те преди даваха интервю с един селски полицай (на който там казват "шериф"), та той казваше, че ако почне да спазва 1:1 безумията в закона - трябва да арестува цялото село.
Както и, че тези неща седели в закона ей така, за куриоз и никога не се прилагали...

А ти защитаваш тезата, че "видиш ли, законът е такъв, трябва да се спазва..."

Темата за пушенето (изначалната) не е въпрос на толкова на закон, колкото на морал и възпитание.

Хората ти казват, че тези неща са ги оставили съвсем съзнателно, за да ги има като куриоз!
Има ОГРОМНА разлика между това, и закон забраняващ пушенето на трева например, нали така?

Как се спазва закон, който забранява да замерваш шерифа с лосове?
Или такъв, който забранява да променяш цвета на птиците и зайците?
Или забраната за правене на секс във.... фризер?

Това са си точно куриози.
 
Активен