Автор Тема: Относно ЕС  (Прочетена 50220 пъти)

edmon

  • Гост
Re: Относно ЕС
« Отговор #345 -: Feb 03, 2014, 00:22 »
Ми не знам, няма много база за сравнение с родни еквиваленти. Български бензиностанции май няма отдавна (сигурно щото са ги менажирали прекрасно), за български супермаркети се сещам само за една верига, собственост на един виден тарикат...бизнесмен. Освен че съм имал нещастието да пазарувам оттам и мога доста да разправям за великата организация където има повече охранители на изхода, отколкото работещи касиерки, логиката на подреждане на нещата отсъства и етикета върху етикета е явление, което съм наблюдавал нерядко, като гледам нещата са потресаващи и за служителите:

http://www.bgrabotodatel.com/company.php?id_firm=244

Аз обаче все си мисля, че не е заради не моженето и не знаенето на българският предприемач, а това че държавата(данъци и разпоредби) го кара да хитрува непрекъснато и по всевъзможен начин.
По някакъв перверзен начин дори възпят от чалгата тези , който най-добре заобикалят правилата са най-успешните "бизнесмени"!
Дори да имат гениална идея в процеса на развитието на бизнеса си повечето от тези бизнесмени виждат, че хитруването е по-важно от развитието!
Шият на ишлеме и с печалбата не се цели да се развива предприятието, а се купува недвижимо имущество, работниците се държат на минимална заплата, защото държавата го позволява и бизнесменЯ е пей сърце! С окрадените пари от работничките си ша изпрати малоумните си деца да учат в чужбина и ще живее с мисълта, че дори много им плаща на работниците, тази мин. заплата! :)
Малоумните му деца ще се впишат в нормалната държава, все пак затова е нормална, а хайваните ще си седят на село и ще опъват шия, нищо, че без тяхната пот няма как малоумното да иде зад граница да учи французки!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Относно ЕС
« Отговор #346 -: Feb 03, 2014, 00:24 »
Гейт, не подменяй въпроса Френд! Не говорим за това колко добре си менажират обектите.
Всички в купом в последно време се опитват да ни вменят и някаква нова ценностна система, дето да ги уважаваме по печалбите които реализират, а аз щото съм прост не мога са я възприема, щото голяма печалба се реализира от минимум разходи и максимум цени, а най-големите икономии са точно от заплати и условия на труд, а високите цени не се в полза на работниците които са в пъти повече от предприемачите!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Относно ЕС
« Отговор #347 -: Feb 03, 2014, 00:30 »
Ми не знам, няма много база за сравнение с родни еквиваленти. Български бензиностанции май няма отдавна (сигурно щото са ги менажирали прекрасно), за български супермаркети се сещам само за една верига, собственост на един виден тарикат...бизнесмен. Освен че съм имал нещастието да пазарувам оттам и мога доста да разправям за великата организация където има повече охранители на изхода, отколкото работещи касиерки, логиката на подреждане на нещата отсъства и етикета върху етикета е явление, което съм наблюдавал нерядко, като гледам нещата са потресаващи и за служителите:

http://www.bgrabotodatel.com/company.php?id_firm=244

Аз обаче все си мисля, че не е заради не моженето и не знаенето на българският предприемач, а това че държавата(данъци и разпоредби) го кара да хитрува непрекъснато и по всевъзможен начин.
По някакъв перверзен начин дори възпят от чалгата тези , който най-добре заобикалят правилата са най-успешните "бизнесмени"!
Дори да имат гениална идея в процеса на развитието на бизнеса си повечето от тези бизнесмени виждат, че хитруването е по-важно от развитието!
Шият на ишлеме и с печалбата не се цели да се развива предприятието, а се купува недвижимо имущество, работниците се държат на минимална заплата, защото държавата го позволява и бизнесменЯ е пей сърце! С окрадените пари от работничките си ша изпрати малоумните си деца да учат в чужбина и ще живее с мисълта, че дори много им плаща на работниците, тази мин. заплата! :)
Малоумните му деца ще се впишат в нормалната държава, все пак затова е нормална, а хайваните ще си седят на село и ще опъват шия, нищо, че без тяхната пот няма как малоумното да иде зад граница да учи французки!

За какво си харчи спечелените пари е съвсем друг въпрос! Дали е умно или малоумно, негови са си и не е наша работа той как ще си ги харчи! Въпроса ми преди това беше, с какво са по-добри голяма част от тъй наречените големи инвеститори които не дават и те повече! Това, че не виждаш на техните акционери децата как си харчат парите, по-гот ли ти става!?
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Относно ЕС
« Отговор #348 -: Feb 03, 2014, 01:14 »
Цитат
Гейт, не подменяй въпроса Френд! Не говорим за това колко добре си менажират обектите.
Всички в купом в последно време се опитват да ни вменят и някаква нова ценностна система, дето да ги уважаваме по печалбите които реализират, а аз щото съм прост не мога са я възприема, щото голяма печалба се реализира от минимум разходи и максимум цени, а най-големите икономии са точно от заплати и условия на труд, а високите цени не се в полза на работниците които са в пъти повече от предприемачите!

Мммм най-големите икономии от заплати и условия на труд са точно там където няма нужда от квалифицирана работна ръка и точно там, където има ниска добавена стойност. И точно там, където все още виреят родните предприемачи предимно. Отново казвам, има изключения, но като цяло... Щото примерно ако имаш кръчма и почнеш да режеш заплатите и да се циганиш, дори да напуснат, ще намериш нов персонал, желаещи много. Ако имаш фирма да речем за софтуер за авиацията, като го направиш това и пиши хората бегали и в България няма да си намериш кой да върши същата работа, дори да намериш някой читав, ще трябва да го обучаваш месеци, през което време като разбере каква е работата, пиши го бегал и той и бизнеса отиде в киреча.

Като цяло мисля че преходът беше велик шанс на родните предприемачи да се докажат, на практика се отваря един празен пазар и тогава, защото страната беше още доста затворена и регулациите си бяха по социалистически, чужденци не се допускаха, всичко това им идваше наготово. И какво стана - осраха се и съсипаха и окрадоха страната някъде до края на 90-те. След това логично дойдоха чужденците и изкупиха каквото ставаше за нещо. С други думи, даде се уникален шанс и онова поколение от широкоскроени хора на практика го пропиля.
« Последна редакция: Feb 03, 2014, 01:26 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Относно ЕС
« Отговор #349 -: Feb 03, 2014, 09:46 »
В голяма заблуда си че някой инвестира в условия на труд от загриженост за работниците! Инвестира се само, ако може да се изплати от съкращение на други разходи.
По-добрите условия на труд са икономия на заплати. Всеки работник при еднакво заплащане ще предпочете там където са по-добри условията и работодателите го знаят много добре.
Фирмата не социално дружество и всяка фирма цели максимална печалба! Дори и на борсата, цената на акциите не зависи от дълготрайните и активи, а от размера на дивидента и печалбите които реализира, а по-горе ти обясних каква е връзката между цени и печалби.
Активен

d0ni

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
Re: Относно ЕС
« Отговор #350 -: Feb 03, 2014, 11:33 »
И като говорим за чуждите фирми дето много плащали, айде да визим един друг пример! В европата, горивата са на почти еднакви цени, начислените данъци и акцизи са почти еднакви, надценката им е еднаква с у нас, а защо продавачите в Шел, ОМВ и други, не получават у нас същите заплати каквито получават европата!!!? Абе, нали там е рай и тамошните фирми не са мародерски като българските алчни бизнесмени!!!? Да не говорим пък за Кауфлан, Била и други! Нали тукашните им представителства са под тяхно управление и изпълняват техните много високи изисквания!

Може ли аз да ти отговоря :) Цените на бензина в западна европа са по-високи от тези тук. Във Франция, Италия, Германия бензин 95 е >= 1.5 евро, т.е. около 50 стотинки на литър повече от при нас, което за едно пълно зареждане прави 25лв. Ето от къде идват по-високите заплати за персонала :)

А българите сме се доказали, че не трябва човек да се държи добре с нас. Искам да ти дам пример с един познат, който е добър (като човек) бизнесмен, който винаги гледа да угажда на служителите си и да им дава по-високи заплати, отколкото е нужно - т.е. около 1000лв за продавач. Бизнесът му е свързан с продажба на едро на козметика. И знаеш ли каква благодарност получава за високите заплати които дава? Първо един шофьор на камион, който му внася стоката от чужбина го беше завлякъл с много оборотни средства. После някаква служителка директно му откраднала пари от касата. И за капак през цялото време някакъв друг негов служител отклонявал клиентите му към конкуренцията. И това всичкото си мисля, че е манталитет насаден от преди 89та, когато за да прокопсаш, трябваше да крадеш нещо от завода. Един вид - ако не крадеш от държавата, крадеш от семейството си. В случая от държавата няма какво да се открадне - и крадем от лошия чорбаджия. :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Относно ЕС
« Отговор #351 -: Feb 03, 2014, 11:59 »
Цитат
Цените на бензина в западна европа са по-високи от тези тук. Във Франция, Италия, Германия бензин 95 е >= 1.5 евро, т.е. около 50 стотинки на литър повече от при нас, което за едно пълно зареждане прави 25лв. Ето от къде идват по-високите заплати за персонала

ЛукОил продава на дистрибуторите на цени на световния пазар. Надценките са еднакви в у нас и в европата, а разликата идва от различния % акциз у нас и другите европейски държави. Още не сме стигнали нивото на акциз в европата и за това и бензина ни е по-евтин от техния.

За другото, за съжаление си прав! Никой работодател с добрина към работника не е прокопсал! Лошото е когато се обещава едно, а после излиза съвсем друго.
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Относно ЕС
« Отговор #352 -: Feb 03, 2014, 12:20 »
Цитат
Никой работодател с добрина към работника не е прокопсал!
:D :D :D


с тая сентенция, направо вкара гол от съблекалнята  :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Относно ЕС
« Отговор #353 -: Feb 03, 2014, 12:44 »
В момента не съм работодател и нямам намерение да ставам, но покрай нещата с които се занимавам, работата върви там където има безупречна дисциплина и работника не може да си прави каквото му кефне!
Примери можеш и сам да видиш, дори и в чуждите компании у нас!
А примера който ти даде колегата по-горе и аз съм го виждал къде в по-малки размери, къде в по-големи, но факта е, че колкото и да се мъчиш да угодиш на работника, все ще е недоволен и все ще ти гледа в канчето и ще недоволства, че едва ли не, ти трябва да работиш за него, а не той за теб, но като му кажеш, ами пич, като е толкоз лесно да си шеф, защо не си направиш фирма и да си бачкаш сам, без шефове, ама той бил искал спокойствие!
Да, точно защото ми е писнало да се занимавам с такива, за това и нямам намерение отново да ставам работодател! Сам съм си много добре.
« Последна редакция: Feb 03, 2014, 12:49 от backinblack »
Активен

adriana_mehandjieva

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: Относно ЕС
« Отговор #354 -: Feb 06, 2014, 14:46 »
След седем години в ЕС със сигурност мога да кажа, че поне малко животът ни като нация се е подобрил. Преди нямаше външен контрол и мащабите на злоупотребите бяха много по-големи. А отделно от това възможността човек да пътува из ЕС без паспорт и многочасови проверки по границите е невероятна.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Относно ЕС
« Отговор #355 -: Feb 06, 2014, 14:59 »
А отделно от това възможността човек да пътува из ЕС без паспорт и многочасови проверки по границите е невероятна.

То и преди се пътуваше свободно в Европа. Например аз през 2001-а съм ходил в няколко страни от ЗЕ, включително скандинавски, само в лична карта (или международен паспорт, не помня точно) и без виза или задържане по границите.
За бизнеса пък ползата е, че няма да се занимават с митници и тем подобни простотии.
Активен

Без правила няма игра

d0ni

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
Re: Относно ЕС
« Отговор #356 -: Feb 16, 2014, 22:56 »
Статистиката: Средната заплата у нас е скочила със 121% от приемането ни в ЕС (http://www.blitz.bg/news/article/250884)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Относно ЕС
« Отговор #357 -: Feb 16, 2014, 23:55 »
Добре де, някой от вас замисля ли се, че този добър стандарт на живот ва ЕС/ЗЕ е постигнат по времето когато реалностите бяха съвсем друг! От тогава на насам, нещата вървят надолу със сегашното управление и въпреки това, все пак са по-добре от у нас, но си си вървят на долу! Та, никой ли не се замисля, че е само въпрос на време техния стандарт на живот който върви на долу да се изравни с нашия който стои на една място!?
Тука има хора и икономисти! На някой прави ли му впечатление това, че у нас само бизнеси с гарантиран монопол могат да работят без укриване на приходи? Всички други, ако им се отреже тази възможност ще затворят и още куп народ ще отиде на държавна хранилка!

Маргарет Тачер била казала, че социализма е докато свършат парите на капиталистите! Като се замисля, социалистически революции и разни такива работи не са възниквали там където няма нищо, а само там където омразните капиталисти са успели да създадат нещо и след години социализъм, на всякъде резултата е един и същ!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Относно ЕС
« Отговор #358 -: Feb 17, 2014, 00:38 »
Ми не съм особено убеден, чисто математически. Примерно, нека икономиката на България расте с 2% годишно (цифрите не са точни, не ми се рови в Евростат). Икономиката на Германия расте с 0.2% годишно. 2% годишно на 7000$ БВП/калпак е повишение с $140. 0.2% на $40000 е повишение с $800. Т.е Германия с 10 пъти по-ниския си ръст на икономиката, докарва реално близо над 7 пъти по-голям реален приход на икономиката си, съобразено с населението в сравнение с нас като абсолютна стойност. И какво излиза, балканския тигър реално погледнато се влачи след анемичните шваби. Чиста математика. Това е забавният момент с развиващите се икономики и развитите такива. Точно поради тази причина няма да ги настигнем скоро, освен ако не се случи някой катаклизъм там, който нас ни подмине.
« Последна редакция: Feb 17, 2014, 01:36 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

adriana_mehandjieva

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: Относно ЕС
« Отговор #359 -: Mar 27, 2014, 11:34 »
Само с лична карта е НЯМАЛО как да се пътува преди да влезем в ЕС. Или поне не легално. Чакането на опашки вече го няма, пребъркването е много по-рядко. Какво да говорим...
Активен