Автор Тема: Звукът в Линукс  (Прочетена 25903 пъти)

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Звукът в Линукс
« -: Apr 07, 2017, 08:06 »
Здравейте,
искам просто да споделя въудушевлението си от аудио миксера на КДЕ.
Наскоро си купих рисийвър, който поддържа връзк апрез блутуут. Оказа се че настройката с Кубунту 16.04 с КДЕ от бакпортс се настройва изключително лесно и каква ми беше изненадата, когато разбрах че на всяка програма може да бъде зададен на кой изход да се чува.

Опитах същото нещо и под Ундоус 8.1 (на жена ми компа), естествено ударих на камък. След доста ровене се оказа че там може да смениш устройството генерално за цялата система, като зададеш у-во по подразбиране.

Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #1 -: Apr 07, 2017, 10:40 »
И ако не ползваш малоумщината звук през блутут, ще бъдеш още по очарован от звукът в Линукс!, да не говорим за УбунтуСтудио, и т.н.....
« Последна редакция: Apr 07, 2017, 10:57 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #2 -: Apr 07, 2017, 10:54 »
Брат ми си пада малко маниак на тема звук. Дори си беше правил на ръка специални колони. После ме води в големите магазини, да ми покаже, колко не стават останалите масово производство. Вярно неговите бяха по-добри. Та и той остана учуден от подобрения звук, след като мина от уиндоус на линукс. Аз нямам ухо за тези неща.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #3 -: Apr 07, 2017, 11:02 »
Брат ми си пада малко маниак на тема звук. Дори си беше правил на ръка специални колони. После ме води в големите магазини, да ми покаже, колко не стават останалите масово производство. Вярно неговите бяха по-добри. Та и той остана учуден от подобрения звук, след като мина от уиндоус на линукс. Аз нямам ухо за тези неща.

   Озвучителните тела  по магазините са абсолютен боклук, често са произведени против елементарни правила, и закони в акустиката. Всичко трябва да се прави на ръка, и с четене на старите книги. За щастие има дърводелци, и завод за високоговорители в Благоевград за помощ за филтри и т. н.... Трябва и редовно посещение на симфонични концерти за базово сравнение. С малоумщината Пазарна икономика не става, и с този мироглед малоумен. Става с любознателна интелигентност и Мерак.
« Последна редакция: Apr 07, 2017, 11:08 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #4 -: Apr 07, 2017, 11:12 »
И се почна пак.... >:D [_]3

Те и жените са като звука ама 90% от населението се задоволява с това, което има :) Зора е, че тях няма как да ги моделираме ръчно :) Е може с леки оперативни корекции, но това е по-скоро тунинг.
« Последна редакция: Apr 07, 2017, 11:43 от runtime »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #5 -: Apr 07, 2017, 11:25 »
Мекия звук на лампите, ръчно навитите трансформатори, .................etc.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #6 -: Apr 07, 2017, 11:56 »
Настройките на плазмата позволяват доста неща, но всичко това е благодарение на пулс-аудиото отдолу.
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

lunarvalley

  • Гост
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #7 -: Apr 07, 2017, 14:05 »
а аз си взех активни колони
Активен

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #8 -: Apr 07, 2017, 16:17 »
И ако не ползваш малоумщината звук през блутут, ще бъдеш още по очарован от звукът в Линукс!, да не говорим за УбунтуСтудио, и т.н.....

От доста време (мисля от Кубунту 10.04) съм с линукс на домашният компютър и още тогава забелязах каква огромна разлика има в звука.
Просто в случая ми направи впечетление че звукове от различни програми могат да се управляват различно. Предполагам нещо не толкова трудно за постигане, не е направено в Уиндоус. Там за да се включи/превключи звука от блутут на вградения на лаптопа една камара прозорци трябва да се отворят и една камара цънканки трябва да се нацъкат.
Активен

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #9 -: Apr 07, 2017, 17:26 »
По едно време за кратко се бях вманиачил на тази тема та искам да споделя някои неща:
Има една дистрибуция, наречена Audiophile Linux [urlhttp://www.ap-linux.com/][/url], посветена на висококачествения звук без компромиси. За целта ядрото е оптимизирано и са премахнати колкото може повече услуги. Специано са подбрани и плеърите. В сайта на дистрибуцията се коментират различни USB DAC-ове като този например: [urlhttp://store.matrix-digi.com/index.php?route=product/product&path=61&product_id=54][/url], хубавите са много скъпи. Оттам нататък на ти трябват качествен усилвател - нещо от сорта на Denon, Maranz и др., хубави тонколони от сорта на Bosse и всичко сврързано с възможно най-къси сребърни кабели с позлатени чинчове за най-малко съпротивление. Оттам нататък си теглиш SACD (Super Audio CD) ISO-та от замунда в които една песен е около 200мб.
Аз лично не съм с тази дистрибуция, имам два Dac-а 16 и 24 битов, и двата правени от един инженер във варна, усилвателя ми е втора ръка Denon, тонколоните ми не са баш от най-скъпите (имам две централни Quadral quintas) и кабелите ми не са сребърни със златно покритие, но забелязвам осезаема разлика между звука на даковете в полза на 24 битовия, както и между MP3-ките и 200 мегабайтовите песни от SACD-тата в полза на последните.
Активен

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #10 -: Apr 07, 2017, 18:41 »
Сега от всички теми само никой не е споменал нищо за плеърите под линукс... кажете 2-3 думи и за тях да знаем  ???  [_]3 При все, че хахорския foobar го няма за пингвина, кое е алтернативата след тестовете? Това съвсем сериозно питам...

П.С. Тоз ресивър няма ли DNLA, а през Bluetooth? До колкото съм се ограмотявал DLNA-то е по-кораво за преносна среда от двете...
« Последна редакция: Apr 07, 2017, 18:47 от runtime »
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #11 -: Apr 07, 2017, 20:08 »
аз използвам Clementine, защото напомня на стария Amarok. Понякога пускам XMMS. Преди съм ползвал Exaile и QuodLibet.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #12 -: Apr 07, 2017, 20:22 »
Аз си бях направил елементарен плеър на Python и вадеше много добър звук
Иначе ползвам основно moc
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #13 -: Apr 07, 2017, 22:11 »
Не знам дали е тук мястото или да пусна друга тема, но тия дни чакам да ми пристигне стерео усилвателя, който ползва един дак на texas instruments - PCM1795.

Усилвателя е бая "як", но е мислен и правен за стерео. Проблема идва оттам, че трябва да си пускам музиката през комп и USB, защото няма мрежов интерфейс. Някой има ли опит с въпросния чип? видях, че някакви хора са писали някакъв пач в средата на 2016, за да добавят поддръжка в кернела, но не знам дали е приет :)

На сайта има драйвер за Уиндоус и Мак. Всъщност за Мак няма нужда от драйвер, което ме изненада.

Та идеята ми е да си взема нещо от рода на raspberry pi и да го направя като мрежов плеър, още не съм изчистил точно концепцията, но няма да дам 800лв за мрежов плеър със съмнителни качества на същата марка като усилвателя ;)
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #14 -: Apr 07, 2017, 23:26 »
Я...то вярно тука се почнало....

     на времето взех някои идеи от Audiophile Linux, искам да кажа, че не е необходимо да минавате на тази дистрибуция-достатъчно е да инсталирате  реалтайм кернел, JACK Audio Connection Kit, да го конфигурирате, и да пуснете на изхода му VLC, който VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)....

     Обаче още по добре е да пуснете JACK Audio Connection Kit на Висок приоритет, и в Реално Време, та като го презапуснете и  VLC влиза в реално време, което още повече подобрява нещата. Отделно в настройките на JACK Audio Connection Kit избирате най малкото Frames per period, където все още няма проблеми, при мене е на 64 , което дава latency 0.667 msec на 192000 херца  sample rate . Обаче не е само това, ако слушате в момента например WAV  на 44100 херца, ако картата го позволява правите шаблон в настройките на JACK Audio Connection Kit - Preset Name 176400 -това е правилното запускане на системата. Защо 176400?- защото 44100 по 4 е равно на 176400, ако слушате например WAV 96000 пускате Preset Name 192000 херца, защото 96000 по 2 е равно на 192000, ако е 48000-пак 192000- тоест трябва да е кратно. Аз когато товаря компютъра на 70-90 %  си пускам файлове, които са на 192000 херца, още по-добре на 96000 херца, явно такава е архитектурата на звуковата ми карта-най добре поддържа кратни на 192000 херца, и не ми прекъсва звука въпреки натоварването. На  192000,  176400 херца  sample rate звукът е максимално добър. Голям прас, като сте пуснали великия ви DAC на 44100 херца-много важно....

     Защо ви ги пиша такива-ами В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ  не правете рип от SACD на 176400 херца, защото системата ви се МЪЧИ, и после се псувате, че не сте ги направили на 192000 херца!!! С Foobar рипвате на 352800 херца, и после с Audacity ги правите на 192000 херца.

    Как става-засега безплатният Foobar работи през Wine, и CrossOver.....рипва без проблем, цепи CUE файловете на кирилица, само че нямам му доверие, затова първо конвертирам от Flac във WAV с PACPL Convert (FLAC не уважавам) , редактирам CUE файловете от FLAC на WAV, и цепя с Foobar щот така е най мързеливо, а Foobar цепи CUE файловете на кирилица, и всякви Samle Rate.

     Изследвах JRiver Media Center 22 for Linux, конвертира по-добре SACD от Foobar, обаче един руснак е написал най добрият засега конвертор, както ми казват моите изследвания-AuI ConverteR 48x44 http://samplerateconverter.com/#prices-select  работи през Wine, и CrossOver, обаче минималната конфигурация струва 200 лева кажи речи.....питах го, каза, че правят версия за Убунту, и ще ме уведоми когато стане готова, но както обикновенно знаем безплатните версии, като закъснеят с появата си са по качественият вариант на комерсиалният софтуер. Обаче конвертора му се бави в обработката, та си мисля, че може просто да е пуснал нещо като Glame LowPass, HighPass на 86400 43200  28800 21600 и 19.2 херца, за 192000 херца файл, което много вдига качеството по принцип, и за това да иска пари, та трябва тепърва да изследвам и това....

     ....Мисля си, че ако беше праснал цена 20-30 лева пичовете нямаше да се занимават с глупости, и щяха да си пазаруват, и Юри Корзунов щеше да спечели много повече пари. А за посредственото понятие професионален тонрежисьор има безплатният Foobar....

    пиша ви всичките тези глупости безкрайни, за да не се налага да откривате Топлата Вода, защото нещата са достатъчно разпиляни в Нета. Безапелационният предводител като качество е VLC и Точка.

     Преди 7 години, когато бях с генерик кернел, (звукът на който е посредствен в сравнение с реалтайм) и VLC ,който пусках от тогавашните настройки на 192000 херца........

     Та влизам в най скъпарският магазин в София (никакво име няма да кажа) набързо се сприятелявам с продавача....и след 10 дена пак влизам, и какво става питам-май ти е скучно?.....ами то един клиент да влезе за покупка в месеца и ми е достатъчно...аз?? Той.....Ами влиза Мутрата и пита-кое е най скъпото???....Отговарям му -Това, а Мутрата-Опаковай, и готово...

    ....абе я се настани удобно на фотьойла, чакай да ти пусна Класика, и ми пуска на плеъра за 20000 лева някакво пиано...викам му, за класика трябва много време за преценка, дай Рок, Диско....

    ...оказа се, че Линукса със слабата ми тогава 192000 херца карта с генерик и мойта система свири по-добре от усилвателя там с MOSFET две по 400 Вата с ламби като предусилвателни стъпала, с двойка озвучителни тела, които само те струваха 33000 лева....и всичко безкрайно безумно Скъпо....

     всичките тези глупости ги пиша да нямате авторитет от разни фирмени DAC-ове, Западна техника, а само на собствените си уши....

      и като за капак на Креатива екстрим Мюзик  шибнали от завода някви бавни гадни и смотани ефтини операционни усилватели след ЦАП-а за 5 стотинки хе хе Ужжжас, тая карта като излезе струваше и 500 лева, после 200.....та като ми смениха операционните усилватели за 5 стотинки с най бързите безшумни хипер-трипер операционни усилватели за по един лев бройката, и няколко кондензатора в интегриращите вериги на ЦАП-а с някви хипер безутечкови, класата на картата ми се вдигна три класи поне....

    ...................и дъното на платката трябва да се екранира като противодействие на Джитера............................

            ..................и Захранването трябва да ви е Железно за същата цел....

     Аз от тогава качих класата на конфигурацията си десетки и повече пъти.... 
« Последна редакция: Apr 08, 2017, 01:24 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop