Автор Тема: StotinkaOS - край на проекта  (Прочетена 9276 пъти)

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
StotinkaOS - край на проекта
« -: Dec 12, 2018, 18:13 »
https://www.stotinkaos.net/thread-963-post-10353.html

Цитат
Уважаеми потребители,

Считано от 12 декември 2018г., проекта StotinkaOS официално ще бъде спрян и вече няма да се разработва! След тази дата ще бъдат спрени хранилищата, форума, wiki-то, сайта, страниците във Facebook, G+ и ще свалим всичко от сървърите, а огледалата няма да са актуални. Това на практика означава, че дистрибуцията в този вид, вече няма да е годна за използване.

За наше огромно съжаление, след близо 4 години доброволен труд, се налага да спрем развитието му по няколко причини, но за да сме кратки ще изброим само по-съществените:

- Неимоверен спад на интерес и активност от страна на потребителите към проекта.
- Липса на екзистенц-минимум финансиране.
- Липса на време от страна на екипа. Поддръжката на дистрибуцията е сложен процес, който изисква много труд и време, които в момента не можем да отделим, а ние искаме да правим нещата професионално, в противен случай по-добре изобщо да не ги правим.

Поднасяме ви най-искрените си извинения за този неочакван край, защото и за нас не е лесно да се разделим с това иначе хубаво начинание, но обстоятелствата го налагат. Благодарни сме на всички вас, че бяхте с нас през цялото време и ни подкрепихте. Надяваме се да сме допринесли с нещо положително за навлизането ви в света на свободния софтуер.

С уважение,
StotinkaOS Team
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #1 -: Dec 12, 2018, 18:24 »
Кофти.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

bot

  • Гост
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #2 -: Dec 13, 2018, 00:00 »
 Сега надеждата е в IBM.
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #3 -: Dec 13, 2018, 08:14 »
За проект без ясно дефинирана цел се задържах доста дълго.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #4 -: Dec 13, 2018, 08:53 »
Много си беше добър проекта. Просто, CENTOS не е за забавление, а тези на които наистина им трябва си ползват базовата дистрибуция. Стотинката нямаше лоши качества, а просто нямаше потребители за нея. И не се формира общност, което е ключовият фактор за оцеляването на всеки проект в дългосрочен план.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #5 -: Dec 13, 2018, 11:04 »
Колегата bvbfan беше там част от екипа, нали така ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #6 -: Dec 13, 2018, 12:44 »
... Стотинката нямаше лоши качества, а просто нямаше потребители за нея. И не се формира общност,...
Как да има потребители и как да се сформира общност след като след като на "страницата" на проекта няма ясно дефинирано, каква е тази дистрибуция и към какво се стреми.
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #7 -: Dec 13, 2018, 13:48 »
Много си беше добър проекта. Просто, CENTOS не е за забавление, а тези на които наистина им трябва си ползват базовата дистрибуция. Стотинката нямаше лоши качества, а просто нямаше потребители за нея. И не се формира общност, което е ключовият фактор за оцеляването на всеки проект в дългосрочен план.

+1

... Стотинката нямаше лоши качества, а просто нямаше потребители за нея. И не се формира общност,...
Как да има потребители и как да се сформира общност след като след като на "страницата" на проекта няма ясно дефинирано, каква е тази дистрибуция и към какво се стреми.
Какво има да и дефинираш? Българска дистрибуция. Ориентиране за българи. Развитие на български интерфейс.

Става въпрос за десктоп дистрибуция върху центос. Няма какво да се каже повече, дефинира или обяснява.

пп: Сега погледнах дали я има в дистроуача и май даже именно заради българския не са я аднали :)

Цитат
Projects with locale, language or trademark concerns

https://distrowatch.com/dwres.php?resource=links#new

Ако я имаше там, може би щеше да си доволен :) Щеше да пише: лека десктоп дистрибуция за ежедневно ползване, ориентирана към българоговорящи хора :) Това разбира се нямаше да промени събитията. Такива са   90% от дистрибуциите, но както каза cybercop, потребителската база е прекалено малка.
« Последна редакция: Dec 13, 2018, 13:59 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #8 -: Dec 13, 2018, 16:45 »
Много си беше добър проекта. Просто, CENTOS не е за забавление, а тези на които наистина им трябва си ползват базовата дистрибуция. Стотинката нямаше лоши качества, а просто нямаше потребители за нея. И не се формира общност, което е ключовият фактор за оцеляването на всеки проект в дългосрочен план.

+1

... Стотинката нямаше лоши качества, а просто нямаше потребители за нея. И не се формира общност,...
Как да има потребители и как да се сформира общност след като след като на "страницата" на проекта няма ясно дефинирано, каква е тази дистрибуция и към какво се стреми.
Какво има да и дефинираш? Българска дистрибуция. Ориентиране за българи. Развитие на български интерфейс.

Става въпрос за десктоп дистрибуция върху центос. Няма какво да се каже повече, дефинира или обяснява.

пп: Сега погледнах дали я има в дистроуача и май даже именно заради българския не са я аднали :)

Цитат
Projects with locale, language or trademark concerns

https://distrowatch.com/dwres.php?resource=links#new

Ако я имаше там, може би щеше да си доволен :) Щеше да пише: лека десктоп дистрибуция за ежедневно ползване, ориентирана към българоговорящи хора :) Това разбира се нямаше да промени събитията. Такива са   90% от дистрибуциите, но както каза cybercop, потребителската база е прекалено малка.
Всяка една дистрибуция може да работи с български интерфейс. Всеки по-смислен проект си има система за локализация.

Създаването на  дистрибуция само с цел локализация, особено за малко племе като нашето,  е пълна глупост.  Никога няма да има достатъчно  информациони ресурси на български, за да може потребител да мине без английски. Да не говорим че и няма да се намери някой достатъчно луд за да пренапише командите на bash за друг език. Или да промени имената на основните директории.
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #9 -: Dec 13, 2018, 17:51 »
Еми, виждаш ли? Накрая стигна до реална причина за спирането на проекта :)

Имаше един коментар в статията, че проектът се е провалил щото българите сме еди какви си. С това изобщо не съм съгласен, понеже числеността ни реално е форсмажорно обстоятелство и всяко наше постижение ни струва повече от на другите.

С това казано, уважавам проекта и не бих си позволил да му търся кусури от рода - нямало информация на страницата.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

malin

  • Гост
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #10 -: Dec 13, 2018, 20:21 »
Цент не е особенно популярна по Българско за домашен десктоп у редовия начинаещ потребител към които беше насочена Стотинката.
Аз си имам за мен една малко по-различна теория "защо така", която не искам да е вярна.
И, да, само уважение към екипа ѝ.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #11 -: Dec 13, 2018, 20:33 »
Цент не е особенно популярна по Българско за домашен десктоп у редовия начинаещ потребител към които беше насочена Стотинката.
Аз си имам за мен една малко по-различна теория "защо така", която не искам да е вярна.
И, да, само уважение към екипа ѝ.
И е идеална за държавна администрация в региони, където има държави.
 От от някой доста нравоучителни коментари отгоре ми се струва, че някои колеги си мислят, че да създадеш дериват на CENTOS с няколко различни десктопа, хранилище с доста пакети и приложение за улеснена инсталация на допълнителен софтуер е същото, като да вземеш едно десктоп издание на Ubuntu и да му смениш тапета.
Не знам, доколко коментиращите ползват CENTOS, но аз я ползвам всеки ден и ви уверявам, че не е същото.
« Последна редакция: Dec 13, 2018, 21:06 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #12 -: Dec 14, 2018, 01:51 »
Вземи обясни, какво точно е направено в тази "ОС", че на горепишещите, а и на мен ми убягва.
Т.е. с нещо трябва да се опитват да ме грабнат за да избера тях пред останалите десетки дистрибуции и стотици форкове. Наличието на сайт на български може би?!
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #13 -: Dec 14, 2018, 03:08 »
Ползвах я известно време за проба. Липсваха половината програми, които по принцип си ползвам с всяко дистро, което пробвам или пък за постоянно. Не зная достатъчно, за да си мисля за причината да няма нещо в хранилищата, но...
Харесваше ми, харесваше ми и идеята, проекта, обаче точно това ме накара да не я ползвам за по-дълго време.

Надявам се в близко бъдеще да се появи нещо подобно, което да има повече успех. И да привлече повече хора. Общото е, че когато започнеш каквото и да е, трябва да си избереш таргет група. Просто да правиш нещо за всички... Може би, но е по-малко вероятно да имаш постоянни "клиенти".
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ivoarch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
  • Distribution: stotinkaOS
  • Window Manager: GNOME, Ratpoison
    • Профил
    • WWW
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #14 -: Dec 14, 2018, 08:20 »
Вземи обясни, какво точно е направено в тази "ОС", че на горепишещите, а и на мен ми убягва.

- Собствен бранд и дизайн на дистрибуцията
- Форум за подпомагане на потребителите на български език с над 10 000 публикации в над 900 теми .
- Iso образи с различни работни среди, Gnome, Xfce и Cinnamon в една от версиите .
- Над 2000  бинарни пакети *.rpm в хранилището на StotinkaOS .
- Wine 32  битова подръжка, каквата няма в никоя Rhel базирана дистрибуция
- Lxde работна среда налична само за StotinkaOS отново друга Rhel дистрибуция не предлага тази възможност .
- Собствено приложение за подпомагане инсталирането на някои допълнителни програми които не са налични в хранилищата . (Sos easy install)
- Множество кръпки на пакети и компоненти от образите.
- Близо 4г. подръжка и разработване на дистрибуцията на професионално ниво смея да твърдя и няма кой да ме обори .

Ако се замисля още малко ,може би ще се сетя и още нещо . Но не виждам смисъл да изпадам в подробности и повече обяснения .
Таргета на StotinkaOS беше в това да помага разпространението на Linux и Open Source в България . Като се надяваме да създадем една полезна система, която да привлича за в бъдеще все повече хора към това да изберат Linux .

Факт , е че разработването  на проекта приключи за наше голямо съжаление.  Истината е, че за поддържането на едно такова начинание което си е доста отговорно се иска доста свободно време което ние в последната една година не разполагаме.  Това е една от главните причини за спирането на проекта. Проекта се е издържал със собствени средства от както съществува така, че на всички ви е пределно ясно ,че екипа на Стотинка трябва и да работи нещо , не е тайна за никой и не мисля че някой ще се учуди ако кажа , че печалбата от проекта беше по скоро обогатяване на знанията ни за linux и множеството приятели които намерихме през годините от колкото парична .

Поздрави .
« Последна редакция: Dec 14, 2018, 08:42 от ivoarch »
Активен

Head Banger..

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Връзка между iPhone и лаптоп - StotinkaOS 7.
Настройка на програми
gogov1111 1 1956 Последна публикация May 18, 2017, 08:56
от gogov1111