Автор Тема: Електронен подпис - подписване в браузър  (Прочетена 20406 пъти)

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Здравейте! ЧНГ и от мен!

Изчетох темите за ползването на електронен подпис под Линукс, защото имам намерение да закупя такъв, за да подписвам документи.

При избора на доставчик видях, че B-Trust предлагат т.нар. BISS - локална услуга за подписване в браузер. Информация от техния сайт на адрес:

https://www.b-trust.org/bg/elektronni-podpisi/softuer-za-podpisvane-i-pomoshtni-programi

BISS (Browser Independent Signing Service) е софтуер за подписване с Квалифициран Електронен Подпис (КЕП) при извършване на операции в Интернет браузъра. Използва технология, която позволява локално полагане на електронен подпис без използване на активна компонента. Голямо предимство при използването на BISS е независимост от използвания браузър и неговите ограничения или невъзможност за поддръжка на Java аплети или ActiveX контроли.

Та, въпросът ми е дали някой ползва това приложение, да сподели мнение.
Питам, защото съм се насочил към предлаганото от Infonotary десктоп приложение за подписване на документи.

Активен

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Ползвам подпис от ПИБ на инфонотари - работи.
Последно е пробван на Кубунту 16.04, сега обнових до 18.04 и не съм го пробвал.
за подписване на PDF-и не зная как става под Линукс.

Имам инсталиран уиндоус на KVM и съм направил USB passtrough за да подписвам PDF-ите с Adobe Reader
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Това по принцип е мечтата на Алекс Станев да речем последните петнадесет години. И уж я е осъществил. Според документацията подписването вече е през Жаба (осмичка) и работило даже на Фирефоь и Цхроме. Ама аз т'ва не съм успявал да го подкарам даже под по-популярната ОС.

Относно подписите като подписи би трябвало да бачкотят и седемте. Щото това си е стандартна технология. Аз имам даже на лаптопа си жлеб за подписи. Ама не съм се престрашил още да го пробвам.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Ще ползвам услугите на Агенция по геодезия, картография и кадастър - Електронно подписване на файл на заявление. Файлът се записва на компютъра във формат .xml

Ето защо ме интересува кой софтуер от предлаганите от фирмите доставчици осъществява безпроблемно електронното подписване под Линукс.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Това са пак някакви БГ безобразия - никъде по света не се изискват електронни подписи за комуникация с държавата. Има си други начини за удостоверяване на самоличност. Криворазбрано електронно управление.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Това са пак някакви БГ безобразия - никъде по света не се изискват електронни подписи за комуникация с държавата. Има си други начини за удостоверяване на самоличност. Криворазбрано електронно управление.
Абсолютно...
Един глупав sms с код, който да въведеш някъде е достатъчен.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

stealth01

  • Гост
Глупавият sms е глупав sms - нищо общо с удостоверяване на самоличност или подписване на документ.

Електронният подпис всъщност не е лош. Напрактика това е подобно на pgp (gpg) - имаме частен ключ при нас, и публичен, качен на сървър. Лошото е, че държавата така и не се реформира вътрешно за да може да предложи електронни услуги, които да могат да се ползват от хората. Малкото изключения са там, където се събират пари - НАП, НОИ...

Иначе доста отдавна съм пробвал да подписвам в конзола - става. Подписвал съм и с приложението на Инфонотари (сертификата също ми е от там).
Зачетох за BISS и ми се вижда доста завъртяно. Нещо се стартира локално, документът се качва на биТръски сървър за да се подпише там (!?) и накрая се сваля от там. Да, сигурно ще работи на всеки браузър, ама...
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Изобщо не е глупаво. Спазва трите принципа. Нещо, което имаш, нещо, което знаеш и независим комуникационен канал. В допълнение не трябва да се занимаваш със свинщини от сорта на шифрования, пароли, сертификати и всякаква гнус.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Ето, че сам се съгласяваш, че е пълна тъпня - за "по-сигурно" през сървър на трета страна - голям майтап, сигурно и тези сертификати не са евтини.
А за СМС-а колегат а има в предвид двуфакторна автентикация. Ама ти си знаеш.
 Много е тъпо, когато някой имитира класическия документооборот с дигитални средства и стават такива недомислици и усложнения.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

stealth01

  • Гост
... не трябва да се занимаваш със свинщини от сорта на шифрования, пароли, сертификати и всякаква гнус.
УжасТни неща! Кому е нужна сигурност!? Не може ли всичко да е лесно и да разчитаме, че хората са високо морални и етични. Не може ли да живеем в технологична утопия без никакви защити, които да пречат!?

jet, през сървър на трета страна е само BISS (до колкото прочетох по диагонал, може и да бъркам...). Това е за „улеснение“ на клиентите.
Да, дву, три, четири и т.н. факторна идентификация, от която само една част е sms-а е ok за някакво логване в сайт. За транзакции на пари и сериозни документи - не е.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Абе приятел, в чужбина се мятат повече пари отколкото можеш дори да си преставиш, ама такива чудесии никой не ползва. Тези файлове като ги подпишеш да ни ги разнясяш с флашки през Български Пощи. Нали си логнат на сайт със SSL през 2FA и качвай/сваляй файлове колкото си искаш. После кой ще ходи след теб да те проверява кой си и с какъв подпис. Тогава администрацията за 4 млн. БГ ще стане четворна. Само в БГ ли изпращате важни документи и пари, айде моля и другаде се плащат данъци и се купуват винетки.
« Последна редакция: Jan 05, 2019, 20:57 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Мила родна картинка, която ми напомня на една друга скорошна сага...

https://bit.ly/2CRJNYo
Активен

bot

  • Гост
Изобщо не е глупаво. Спазва трите принципа. Нещо, което имаш, нещо, което знаеш и независим комуникационен канал. В допълнение не трябва да се занимаваш със свинщини от сорта на шифрования, пароли, сертификати и всякаква гнус.
напоследък правят банкирането така - получаваш смс номер, който въвеждаш като потвърждение в онлайн форма. Апък за електронни услуги - подаване на данъчни декларации, заявления и др. ти изпращат едно такова картонче с един номер, който е персонален
« Последна редакция: Jan 05, 2019, 21:41 от bot »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW

 напоследък правят банкирането така - получаваш смс номер, който въвеждаш като потвърждение в онлайн форма.

Това имах предвид. Макар да ни отървава от гнусотии като пароли, сертификати и шифри (почти), то също има не по-малко огромни недостатъци. Ефективно означава, че трябва да имаш мобилен телефон.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Аз, който започнах темата, стигам до извода, че от практическа гледна точка, конкретно за Кадастъра, ще бъде най-добре да заявявам услугите по интернет и да получавам готовите документи на гише. Така ще спестя поне ходенето и чакането за подаване на място.

Благодаря за мненията по темата!
Поздрави!
« Последна редакция: Jan 05, 2019, 23:25 от new_2k »
Активен