Автор Тема: Помощ за програмиране  (Прочетена 9312 пъти)

Runaway

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Помощ за програмиране
« -: Jun 26, 2013, 11:26 »
Добър ден,аз съм момче на 13 години и ще съм 8 клас.Ще уча в ПГ по КТС(Професионална Гимназия По Компютърни Технологии и Системи)Където в 3-ти курс ще уча програмиране,но аз искам от сега да започна да се упражнявам,доста ме влече това.Мисля да започна на C.Търсих онлайн книги за C но нищо не открих.Ако може да ми дадете насоки с какво да започна като за начало дали онлайн книги или да си купя обикновени книжки и дали е подходящ език за начинаещ
Благодаря ви предварително
Активен

От всички грехове господ най-тежко наказва глупостта...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Помощ за програмиране
« Отговор #1 -: Jun 26, 2013, 12:35 »
Ами хвърлай се направо в класиката:
книгата се казва
'Програмният език С' (Тhe c programming language) и е написана от самият създател на C - Денис Ричи

http://www.knigabg.eu/knigi/komputarna-literatura/programirane-grupa/programniat-ezik-c.htm

Може и да ти е трудна...може и да не разбираш всичко...Обаче хубаво е да си я имаш под ръка и винаги може да я ползваш и като Справочник... а и с времето нещата ще стават все по ясни.

Е разбира се, че може и да има много по-лесни и разбираеми книги, като за начало...обаче това е библията - все пак е писана от създателят на C.







« Последна редакция: Jun 26, 2013, 13:09 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Runaway

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: Помощ за програмиране
« Отговор #2 -: Jun 26, 2013, 12:55 »
Благодаря за бързият и хубав отговор!
Ако може да ми предложите някаква програма,която да ти оправя грешките при програмирането и да може да си пускаш програмата накрая.
Благодаря!
Активен

От всички грехове господ най-тежко наказва глупостта...

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Помощ за програмиране
« Отговор #3 -: Jun 26, 2013, 13:38 »
Във МГ Варна ползват Code::Blocks
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Помощ за програмиране
« Отговор #4 -: Jun 26, 2013, 14:02 »
Адмирирам това, че на тази възраст си започнал сериозно да мислиш за бъдещото си развитие!
Според това които чета из нета, до 2-3 години ще има сериозен недостиг от над 30% в ИТ индустрията. Не само програмисти, а всичко за което се сетиш, като и сега недостига на кадри е твърде голям.
Та, според мен, какъв език и технологии ще изучаваш, трябва да го помислиш от гледна точка търсенето на пазара, а според това е и заплащането в последствие.
Според моите "анализи", бъдещето е в свободните технологии и мултиплатформеноста и би трябвало на това да заложиш.
Аз на собствен гръб се убедих, че детската мечта като я постигнеш и ти стане работа от която да се издържаш и нещата сериозно се променят, та чак да я намразиш дори.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Помощ за програмиране
« Отговор #5 -: Jun 26, 2013, 14:22 »
На 13 години и в 8 клас. Че на колко години си започнал в първо отделение ? Деа, аз ли не мога да смятам ?

13 - 8 -> 5
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

lunarvalley

  • Гост
Re: Помощ за програмиране
« Отговор #6 -: Jun 26, 2013, 16:27 »
7г -- 1 клас
8г -- 2 ..
9г -- 3 ..
10 -- 4 ..
11г -- 5 ..
12г -- 6 ..
13г -- 7 ..

сега е на 13 и ще е в 8 клас
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Помощ за програмиране
« Отговор #7 -: Jun 26, 2013, 16:32 »
По твоята логика:

на 7 започва ПЪРВИ КЛАС
.
.
.
.
.
на 13 започва СЕДМИ КЛАС а не ОСМИ

Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

lunarvalley

  • Гост
Re: Помощ за програмиране
« Отговор #8 -: Jun 26, 2013, 16:35 »
на 13 почва и свършва 7 клас и кат стане на 14 почва 8

Runaway, кажи ни коя година и месец си роден, че ше вземем да се изпокараме  ;D
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Помощ за програмиране
« Отговор #9 -: Jun 26, 2013, 17:00 »
Това е феноменът на + - 1 в програмирането. И накрая винаги се стига до броене на пръсти. :o
« Последна редакция: Jun 26, 2013, 17:05 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Помощ за програмиране
« Отговор #10 -: Jun 26, 2013, 17:07 »
Аз започнах училище на 6 и половина. А сестра ми започна още не навършила 6, оставаше ѝ 1 седмица. Училището не е задължително да се започва на точно определена възраст - всичко си зависи от детето (независимо по-рано или по-късно) и не трябва да се пренебрегва.
Хайде сега спрете да цапате темата на момчето ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Помощ за програмиране
« Отговор #11 -: Jun 26, 2013, 17:59 »
Та, според мен, какъв език и технологии ще изучаваш, трябва да го помислиш от гледна точка търсенето на пазара, а според това е и заплащането в последствие.
Без да обсъждам прагматичността в този случай правилна ли е или не, имаш ли съвет относно това какво се търси на пазара в момента? А след 5 години (понеже Runaway преди 18 годишна  възраст надали ще излезе на пазара)?

Иначе, в училищна възраст бъдещият програмист като че ли има две популярни посоки на развитие. Едната е C/C++ с алгоритми, състезания (национални, международни или тип Top Coder). Другата е уеб (което в повечето случаи се равнява на PHP).

Всяка от тях си има предимства, недостатъци и подходящи хора. И за двете имам примери как са изградили професионалисти с универсални качества, но имам и по някой пример как са изградили въздух под налягане.

П.С. И да дам мнение по темата де... Керниган-Ричи е супер книга, дано да си я намериш на български. Друго, с което може да си упражняваш наученото от нея (понеже не вярвам направо от теорията на езика да искаш да скачаш в неща като модули за Апаче ;)), е книгата на Преслав Наков и Панайот Добриков „Програмиране=++Алгоритми“. Тя вече е библиографска рядкост (ценност), но е достъпна в pdf вариант за свободно сваляне: http://www.programirane.org/download/. Живот и здраве, ако C те увлича и ти е интересен софтуерът, написан на C, след година може да ни питаш и за книга за системно или мрежово програмиране. :)
« Последна редакция: Jun 26, 2013, 18:06 от bop_bop_mara »
Активен

Runaway

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: Помощ за програмиране
« Отговор #12 -: Jun 29, 2013, 16:37 »
Благодаря на всички за помощта!,съжалявам за закъснелия отговор,понеже тези дни не можах да седна на компютъра.
За тези,които се чудят за възрастта :D Принципно първи клас се започва на 7 години,но аз тогава бях в Испания(От 2-годишен съм живял там и се върнах в България преди 3 години) и там първи клас се започва на 6 години.
Имам още един въпрос:Алгоритмите на всички езици ли са еднакви или всеки език си има собствени различни?
Благодаря предварително!
Активен

От всички грехове господ най-тежко наказва глупостта...

programings

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Arch Linux, BunsenLabs Linux, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE, MATE, Openbox
    • Профил
Re: Помощ за програмиране
« Отговор #13 -: Jun 29, 2013, 18:09 »
Алгоритмите на всички езици ли са еднакви или всеки език си има собствени различни?

Естествено, че са различни. :)
Общи са например условните оператори и циклите, но и тяхната конструкция в някой езици се различава.
Активен

Runaway

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: Помощ за програмиране
« Отговор #14 -: Jun 29, 2013, 19:26 »
Благодаря на всички.Наистина не очаквах да получа толкова много внимание :)
Нека се остави темата отворена :)
Активен

От всички грехове господ най-тежко наказва глупостта...