Автор Тема: Проблем с LenovoE530 след добавяне на SSD-диск  (Прочетена 3412 пъти)

plamen_dz

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Здравейте!

Имам лаптоп Lenovo ThinkPad E530 и реших да му добавя mSATA SSD,на което да сложа операционните системи,а стария конвенционален хард диск да използвам като пространство за съхранение на данни.Купих си 128 GB mSATA SSD като този:

http://www.ebay.co.uk/itm/272450332044?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

сложих го,изтрих стария,сложих на новия Kubuntu 14.04,като /var,/tmp и суап-а ги сложих на стария диск,за да не пишат много на SSD-то и всичко тръгна много добре.Дотук добре.
Появи се проблем с охлаждането.Стария хард,който досега държеше температура и в най-големите жеги от порядъка на около 40-45 градуса,сега държи същата температура при тези зимни стайни температури.Стана така,че температурата на процесорите е по-ниска от самия HDD и не знам защо.Вентилаторът,който охлажда,почти не се чува (но работи) и повишава оборотите си когато температурата на процесорите стане около 70 градуса,което не ставаше преди.Разликата е,че сега стария диск не се охлажда добре и държи температура около 42-45 градуса при ненатоварено състояние (idle).Не ми се мисли каква температура ще държи догодина през лятото.

Въпросът ми е какво да направя,за да се охлажда конвенционалния диск като преди (преди да сложа SSD-то си държеше 30-35 градуса) и дали след слагането на новия диск БИОС-ът не чете температура от някъде другаде.
Приемам всякакви съвети,защото както е тръгнало,на лято няма да имам работещ HDD.

Благодаря предварително за отделеното време!
Поздрави!

Активен

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Пробва цялото дистро да ти е на ssd-то, тоест var tmp swap също да си си там? После само си маунтваш стария хард и провереряваш. Дали отново ще грее като луд.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
За температурата на диска гледай smartctl --all

Там диска си рапортува собствената температура така както той самият си я мери и там няма лъжи.
Мисля си че до 55oC е безопасна температура. Но е хубаво да не се надвишава 50oC

Не ми се мисли каква температура ще държи догодина през лятото.
Ами много просто... Поработи час-два в добре затоплена стая и ще разбереш.
« Последна редакция: Jan 12, 2017, 15:28 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Ако програмата я няма, инсталирай пакета smartmontools
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

plamen_dz

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Пробвах и двата съвета,които бяха дадени.
Инсталирах всичко само на ssd-то,но температурата си остана все така относително висока (същата,каквато си беше и преди).

При sudo smartctl --all /dev/sda температурата се докладва същата,каквато е и на gkrellm-а.Значи няма лъжа.
Ще взема да сложа някой друг хард и да пробвам с него какво ще се случи.
Не ми се остава само с ssd-то,много е малко по обем.Аз го взех само за ОС,за да зареждат по-бързо,но...
Активен