Автор Тема: Виждате ли смисъл в прекомпилирането на ядро  (Прочетена 11896 пъти)

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Напълно съгласен съм с Noob, за прекомпилирането на ядрата. И все начинаещи. Дето хабер от света на Линукс нямат още, ама ядро ще правят, че и по-хубаво от това на дистрибутива. Абе карай си с това, като задобрееш един ден и си наистина наясно, какво ще правиш, кое ще махаш, какво ще добавяш и най-важното ЗАЩО, тогава кеф ти компилация, кеф ти ново ядро, нови модули. И ако ги попиташ - добре, кое не ти върви, какво не му харесваш на оригиналното ядро от дистрибуцията ти, едва ли ще има смислено обяснение.

Нищо лично към никого, не искам да обидя никой. Това си е мое мнение, но виждам, че и други така мислят.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Абсолютно нищо сложно няма в компилирането на ядро ,на мен като начинаещ ми беше по -лесно да прекомпилирам такова ( 2.6.32 ) отколкото да подкарам rt3070 драйвър за безжичната си връзка. Проблема е че трябва да си наясно с хардуера с който разполагаш ,пък и да не си, може да ползваш localmodconfig опция (ако е валидна още за по-късните ядра при положени че си включил абсолютно всичката си периферия ,която смяташ да използваш за вбъдеще)Има 2-3 доста добри гайдове на български ,които стават направо с copy/paste.За мен като обикновен потребител не видях смисъл от прекомпилирането ,тъй като видимо не ми се ускори системата, нито буутването стана по-бързо...
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

edmon

  • Гост
Да прекомпилираш ядро не е като да преплуваш Ламанша! По-скоро е като да си купиш нова кола, и да й разглобиш и след това сглобиш двигателя! Ако ще правиш спортен автомобил може и да върши работа, но в всички останали случаи е почти равносилно на простотия! :)
Майтапя се!
Всеки има право щом си е купил нова кола да й разгобява двигателя!
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Всеки има право щом си е купил нова кола да й разгобява двигателя!

Сравнението е тъпо. Купуваш си кола и двигателя ти работи на около 90% от възножностите си, докати при kernel-а не е така. Само след прекомпилация може да постигнеш оптимални резултати. За повече инфо питай ROKO__ :D :D :D
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Всеки има право щом си е купил нова кола да й разгобява двигателя!

Сравнението е тъпо. Купуваш си кола и двигателя ти работи на около 90% от възножностите си, докати при kernel-а не е така. Само след прекомпилация може да постигнеш оптимални резултати. За повече инфо питай ROKO__ :D :D :D

Сравнението е малко неточно всъщност. Най-вече защото колата ти има един двигател. Докато на ядрото може да си пазиш няколко версии. Прекомпилираш, чупи се, не можеш да го оправиш - връщаш се към някой от работещите варианти. Колата - разглобяваш двигателя, не можеш да го сглобиш - гориш (е, да, може да си имаш и резервни двигатели... ама е малко вероятно..).

И все пак не разбирам защо толкова неприязън към личното компилиране и прекомпилиране на софтуер... Вярно е, един новак не знае какво да пипне и да подобри, няма да може да обясни защо неговия вариант е по-добър от този в хранилищата, обаче човек се учи с пробване, а не със заобикаляне. Е вярно е, повечето от тия, дето ще се пробват без много познания, ще се разочароват и ще си кажат, че е безсмислено и ще се върнат към хранилищата. Но упоритите и разсъдливите след известно време ще започнат да разбират тънкостите и ще станат ценни кадри.

Аналогия - който и да е спорт с малко по-голяма популярност и привлекателност. Ако ви е интересен, ще се пробвате, нали? Някои от вас дори няма да очакват да постигнат някакви особени резултати, ще се занимават просто ей тъй за кеф и малко лично усъвършенстване. Някои ще се откажат, защото не им приляга. А някои пък ще станат професионалисти и ще бъдат сред най-добрите. Ама, за да почнеш да риташ топка, трябва ли да чакаш да навършиш някакво фиксирано число години, или да тежиш някакви определени килограми, или да научиш как работят човешките мускули, или пък как трябва да се храниш правилно, или някакви подобни житейски напредналости? Не, даже напротив :)

Да ви питам, тези, които администрират разни сървъри, вие по сървърите хранилищните пакети ли ползвате или си оптимизирате нещата за вашите нужди? И за всяко от двете неща - защо да или не :)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Да, това беше най-правилното. Да се отдели от предната тема и да си е самостоятелно. Малко песимистичен беше моя коментар, а и пропуснах в бързината да сложа //offtopic. Мислех, че ще бъде изтрит. Поздрави за модераторите, че са се досетили.

И само да допълня по темата, всеки сам си решава как ще процедира. Има я цялата свобода да добавя, премахва и/или модифицира, и накрая да си изкомпилира желаното ядро и модулите. Щом знаеш и можеш, няма какво да те спре. Но не бих го препоръчал на начинаещ, това е.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
.....

Да ви питам, тези, които администрират разни сървъри, вие по сървърите хранилищните пакети ли ползвате или си оптимизирате нещата за вашите нужди? И за всяко от двете неща - защо да или не :)
Марче, само ядрото от дистрибуцията, иначе RH казват "Гледай си работата" и отказват поддръжка. Това е положението. Трябва ти модул, който не е стандартно в дистрибуцията, обаждаш се на съпорта, казваш какво ти трябва, получаваш го с инструкция за инсталиране.
Активен

0x2B|~0x2B

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
//offtopic
romeo_ninov Дай боже всеки му да администрира RHEL :) Ама тука в БГ нещо не им се дават пари на хората.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
За мен има смисъл в това да си направиш ядро само за себе си.Но за това се иска мотивация и много четене.Неща,които се знаят от всички,но не всички си компилират нови ядра,защото просто на някои им стига това,което правят ядрата,пристигащи с дистрибуциите им.При условие,че го правят добре и не ги занимават със себе си,значи всичко е наред.
Аз компилирам ядра за системата си,защото ги оптимизирам само за хардуера,който работи при мен и изхвърлям многото неща,които дават съвместимост със стари,или други системи (а те на мен не са ми нужни),или които просто са за хардуер,който не е наличен при мен.Включвам опции,които дават възможност за ускоряване на системата (или на работата с нея,все едно) и понякога на нови модули за нов хардуер.
Имало е успех в повечето случаи,но е имало и неуспехи (нормално е,когато човек експериментира).Доволен съм от работата на ядрата,които съм компилирал успешно.Разбира се,не смятам,че са равностойни по сигурност на тези,които идват със съответната дистрибуция и когато може,използвам дебиански сорс от sid,за да ползвам дебианските пачове.Когато ми трябват нови неща,които още ги няма при дебианци - тогава kernel.org.
Нищо страшно няма при компилирането на нови ядра - просто човек трябва да има огромно желание да се справи и да чете предварително много,ама наистина много.
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Аз така или иначе винаги си компилирам ядро, и има разлика от едно готово... Най добър резултат, Зареждане на Gentoo за 10 секунди до десктоп (Gnome) но естествено мнооого настройки се правят за да се постигне такава бързина
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
....
Нищо страшно няма при компилирането на нови ядра - просто човек трябва да има огромно желание да се справи и да чете предварително много,ама наистина много.
Не, няма нищо страшно, но колко пъти пускаш ексцентричен хардуер? И колко пъти ти се налага да използваш тестови елементи? Зависи какво търсиш, ако имаш система, която ти изкарва десетки и стотици хиляди всеки месец и пази данни за още повече няма да си разрешаваш такива своеволия и експерименти.
Аз така или иначе винаги си компилирам ядро, и има разлика от едно готово... Най добър резултат, Зареждане на Gentoo за 10 секунди до десктоп (Gnome) но естествено мнооого настройки се правят за да се постигне такава бързина
Роко, аз на машините дето управлявам съм забравил кога са пуснати, ти си за 10 секунди
« Последна редакция: Aug 25, 2010, 21:47 от romeo_ninov »
Активен

0x2B|~0x2B

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
....
Нищо страшно няма при компилирането на нови ядра - просто човек трябва да има огромно желание да се справи и да чете предварително много,ама наистина много.
Не, няма нищо страшно, но колко пъти пускаш ексцентричен хардуер? И колко пъти ти се налага да използваш тестови елементи? Зависи какво търсиш, ако имаш система, която ти изкарва десетки и стотици хиляди всеки месец и пази данни за още повече няма да си разрешаваш такива своеволия и експерименти.
Аз така или иначе винаги си компилирам ядро, и има разлика от едно готово... Най добър резултат, Зареждане на Gentoo за 10 секунди до десктоп (Gnome) но естествено мнооого настройки се правят за да се постигне такава бързина
Роко, аз на машините дето управлявам съм забравил кога са пуснати, ти си за 10 секунди

Аз на машините които управлявам забравям кога не е имало токови удари ..... Еон Еоф
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Аз на машините които управлявам забравям кога не е имало токови удари ..... Еон Еоф
Ми ела в Чехия, веднага те уреждам. Искаш ли?
Активен

0x2B|~0x2B

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Кое му е хубавото да администрираш RHEL? Предпочитам да админвам Centos машини, нещо занимавките с регистриране на машини в RHN и псуването покрай изтичането на subscription-ите, вързаността им само с един акаунт (като имаш няколко акаунта става забавно) а и по-новите им лицензни политики дето разбиха на не знам колко вида subscription-а, всеки с различни възможни entitlements, нещо не ме радват. А и добре че им дойде акъла в RHEL5, защото в 4-ката up2date беше нещо доста противно и недоклатено, 100 пъти по-зле от yum.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
gat3way Доволна им е поддръжката, а за up2date те самите признаха, че не е удобен иструмент даже го имаше публикувано офицялно на сайта.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"