Автор Тема: НЕ ми намира драйвери!!!  (Прочетена 5272 пъти)

alex997359

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
НЕ ми намира драйвери!!!
« -: Mar 18, 2011, 15:14 »
Инсталирах си UBUNTU 10.10 и не ми намира дрaйвери за видеокартата ATI RADEON 9550
Моля ви помогнете;(;(;(;(
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: НЕ ми намира драйвери!!!
« Отговор #1 -: Mar 18, 2011, 15:31 »
Инсталирах си UBUNTU 10.10 и не ми намира дрaйвери за видеокартата ATI RADEON 9550
Моля ви помогнете;(;(;(;(
Първо, използвай Тъсачката на форума.
Второ, имаш ли някакви проблеми с видеокартата, нещо не работи като хората ли?
Активен

alex997359

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: НЕ ми намира драйвери!!!
« Отговор #2 -: Mar 18, 2011, 16:00 »
Значи видео картата е от 2006г. до сега съм я ползвал на windows и не съм имал проблеми.
Когато отида на System>Administration>Additional Drivers
ми пише  No proprietary drivers are in use on this system???
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: НЕ ми намира драйвери!!!
« Отговор #3 -: Mar 18, 2011, 16:50 »
Значи видео картата е от 2006г. до сега съм я ползвал на windows и не съм имал проблеми.
Когато отида на System>Administration>Additional Drivers
ми пише  No proprietary drivers are in use on this system???
Добре, ще се опитам да пообясня, а другите нека да се включват с нужните поправки.

По принцип драйвърът е софтуер, който позволява на операционната система и програмите, стоящи над нея, да комуникират с някакво хардуерно устройство. От това логично следва, че липсата на драйвър за дадено устройство е липса на комуникация с него, няма кой да го включи и да управлява работата му. Направи разликата с наличие на драйвър, който не е изцяло пригоден за устройството - т.е. софтуер, който може да е писан за друго подобно устройство или дори точно за това, но има проблеми в управлението му, не дава достъп до всичките му функционалности и други подобни.

Доколкото си спомням при инсталиране на Уиндоус имаше следната процедура - инасталираш си основната система, стартираш я, отваряш един контролен център с жълти удивителни и почваш да ровиш из дискове и сайтове докато не изчистиш всичките тези жълти удивителни. Популярната представа за значението на жълта удивителна е, че няма драйвъри за указаното нещо.

Обаче - ако наистина няма никакъв драйвър за дъното или хард диска как изобщо ще се е стартирала (инсталирала) операционната система? Ако нямаш никакъв видео драйвър, как ще виждаш картинки на монитора? Разбира се, че има някакъв драйвър, който операционната система носи, но този драйвър е недостатъчен - например виждаш образ, но с една ужасна резолюция като на телевизор. Затова ти се нуждаеш от това да смениш тези драйвъри с такива, които да са предназначени конкретно за твоя хардуер и да ти предоставят всичките му възможности.

Разбира се, има устройства, за които наистина може да е правилно да кажеш, че няма никакъв драйвер, дори и сред драйвърите, които самата ОС предлага. Пример могат да бъдат безжичните, а даже и жичните мрежови карти. В този случай самите устройства изобщо не работят, сякаш ги няма или сякаш са изгоряли.

Повечето производители на хардуер разчитат на това, че масовото потребление на продуктите им е под Уиндоус. Затова сами се грижат да пишат и предоставят драйвъри, а пък разработчиците на Уиндоус затова се грижат вградените в ОС драйвъри да бъдат минималистични и да осигуряват начална инсталация и база, върху която да бъдат инсталирани пълните драйвъри.

С Линукс положението е малко по-различно, доста производители на хардуер си правят съвсем малко или изобщо не си правят труд да мислят за използването на продуктите си под Линукс. Затова и разработващите Линукс и свързаните с него компоненти за изграждане на цялостна ОС се грижат сами за написването на драйвъри за хардуера.

Тук ще вметна, че това е причина за новите устройства да трябва известно време, докато се появят линукски драйвъри - докато разработката на драйвъри за Уиндоус може да бъде паралелно с разработката на самото устройство (на базата на договори за сътрудничество), под Линукс трябва първо устройството да се появи на пазара, второ производителят да публикува подробно описание на техническите му характеристики и особености и чак тогава да се работи по драйвърите. Има производители, които така и не публикуват свестни характеристики, които да позволят написване на отворени драйвъри от външни лица. За такива устройства или има драйвъри, които не са достатъчно добри, или изобщо няма драйвъри и те под Линукс не могат да вървят.

Каква е ситуацията конкретно с видеокартите на Ати - Ати пишат свои драйвъри, но само за най-новите си карти, т.е. не се стараят да обновяват драйвърите си за стари карти така, че да са съвместими с новите версии на Линукс дистрибуциите. Паралено се пишат и поддържат и обновяват драйвъри с отворен код. Има случаи, в които отворените драйвъри не успяват да са достатъчно добри, т.е. да управляват добре хардуера и да предоставят пълните му възможности, но, доколкото чета напоследък, нещата вървят в положителна посока и качеството е на ниво.

Сега за твоя случай - твоята карта е стара, за нея линукски драйвър написан от Ати не се намира (или поне не такъв, който да бъде съвместим със съвременна дистрибуция) - това иска да ти каже съобщението, което те е стреснало. С твоето Убунту имаш драйвър с отворен код и този драйвър си е идеален, върши си работата както трябва.

Просто, избирайки свободния код, трябва и да освобидш мисленето си от навиците, създадени от Уиндоус, че първото нещо след инсталация е набавяне на драйвъри. Под Линукс повечето драйвъри, които идват с инсталацията на ОС, са достатъчни, случаите, в които ще ти се наложи сам да инсталираш драйвър са много малко.
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: НЕ ми намира драйвери!!!
« Отговор #4 -: Mar 18, 2011, 16:57 »
След такова обяснение - мисля, че не е нужно каквито и да било добавки.
Мисля също, че би трябвало подобни обяснения да се "закачат" на най-видно място, тъй като са ужасно полезни за (почти) всеки !

Активен

alex997359

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: НЕ ми намира драйвери!!!
« Отговор #5 -: Mar 18, 2011, 17:07 »
Но не поддържам нито един ефект :'(
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: НЕ ми намира драйвери!!!
« Отговор #6 -: Mar 18, 2011, 18:22 »
Но не поддържам нито един ефект :'(
Е това трябваше да отговориш на "имаш ли някакви проблеми с видеокартата, нещо не работи като хората ли?"

Надявам се някой тук да се включи с по-насочени идеи и евентуално личен опит.
В един форум за Linux Mint следните действия са помогнали (странно, ама така казват  :o...):
Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo apt-get purge nvidia*
  2. sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-video-intel libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
  3. sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
Ето я темата: http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=141&t=55107
По принцип може да ги пробваш, ако не помогнат, не би трябвало и да навредят (това е махане на излишен софтуер за nvidia, преинсталиране на няколко неща и преконфигуриране на няколко неща).
Активен

alex997359

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: НЕ ми намира драйвери!!!
« Отговор #7 -: Mar 18, 2011, 19:30 »
Инсталирах ги обаче все още ефектите на Compiz не работят ??? ??? ???
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: НЕ ми намира драйвери!!!
« Отговор #8 -: Mar 18, 2011, 19:46 »
А compiz изобщо върви ли ?

Натисни ALT+F2 и напиши compiz --replace да видим какво ще стане  ???
Активен

alex997359

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: НЕ ми намира драйвери!!!
« Отговор #9 -: Mar 18, 2011, 20:05 »
Мерси ефектите работят :D
Активен

klioko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
  • Distribution: Ubuntu 10.10
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: НЕ ми намира драйвери!!!
« Отговор #10 -: Mar 30, 2011, 01:21 »
Здравейте,съвсем нов съм в линукс и съжалявам,че ще пиша в на момчето темата,но неможах да се ориентирам даже как да създам нова,а проблемите са ни горе-долу сходни,значи ето я моята ситуация,дано някой успее да помогне:

В момента съм с убунту 10.10 от днес на обяд.Инсталирах го,инсталирах му ъпдейтите,инсталирах програмки,нета върви автоматично,звук си имам,всичко е ок с едно изключение - процесорът.Нещо ми товари процесора,не много,но го товари,особенно когато гледам нещо в вбокс/ютюб ...Инсталирал съм само ограничените видео драйвъри,които ми ги даде като варянт след първия старт на ОС.
Аз съм с видео карта нвидиа,процесорът не е слаб за да е в него проблема - АМД Атлон Х2 Дуал коре 2.11Гхз.

Та искам да попитам трябва ли да инсталирам още някакви видео драйвъри?Като тези от сайта на нвидиа,понеже ги свалих но незная как да ги инсталирам,много е объркано в терминала,а аз съм съвсем нов и направо се изгубих,някой ако може да ми помогне ще съм много благодарен.  :)
Активен

Me4oKyX

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 38
  • Distribution: LinuxMint 10
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: НЕ ми намира драйвери!!!
« Отговор #11 -: Mar 30, 2011, 02:44 »
Клиоко - това, което си инсталирал не са ограничане драйвери, каквото и да имаш в предвид с това.... Това са си пълни драйвери на нвидиа, които екипа на Убунту е тествал и доизкусурил ако е имало някакви грижи.  Реално, ти си имаш драйвери за ВСИЧКО, дори може да се увериш в това като отвориш System->Administration->Nvidia Xserver settings - там си имаш пълните настройки на видеото, дори AA, AF.... погледни по-горе какво са дали момчетата за този compiz, ако искаш, може да пробваш и да го спреш този процес, може той да прави парчета при флаш на сайтовете. Иначе като цяло, най-вероятно проблемата си е само в това, че гледаш флаш сайтове и се понатоварва процесора. Това си е нормално, може да пробваш да инсталираш последната версия на флаша 10-та някоя беше. Може да пробваш и със Chrome дали няма да е по-ниско потреблението, на като цяло флаш си е една скапанка програма, която си точи яко ресурси....

Виж в Applications->Software Center - там в търсачката пишеш  FLASH и ще излезнат всичките налични варианти.... Нямаше да е лошо да прочетеш правилата на форума първо, за да се ориентираш и да дадеш информация, като 32бита ли е или 64.... то пише там.... допълни си инфото, за да може да се търси по-конкретна причина и начини за решение, защото нвидия имат малко повече от 2-3 видео карти  ;)
Активен

http://www.meat.org/   -> после който иска да муца мръвки ......

http://pleasehelp.hit.bg/


http://www.youtube.com/watch?v=ullTkGA-BvQ   - по-здраффффф :D
http://www.youtube.com/watch?v=jXtRsY9ffDU&feature=related  - за БЪЛГАРИЯ!!!

vyrgozunqk

  • Гост
Re: НЕ ми намира драйвери!!!
« Отговор #12 -: Mar 30, 2011, 08:36 »
Флаша от край време има проблеми с оптимизациите при системи, различни от Win... Все нещо им куца на тия момчета - не мога да ги разбера... ю
Сложи си един флашблок плугин, за да не ти зарежда всички малоумни флаш банери по сайтовете и да не ти тормози машинката...
Активен

klioko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
  • Distribution: Ubuntu 10.10
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: НЕ ми намира драйвери!!!
« Отговор #13 -: Mar 30, 2011, 15:47 »
Е добре де,какво общо има флаша със това,че гледам филм на влц-то примерно...Или,че говоря с някой по скайп,особенно когато говоря по скайп процесора се товари на максимум.Няма ли начин това да се оправи?Защото ако няма,мисля,че няма смисъл да се опитвам да мигрирам колкото и да ми харесва линукс.   >:(

А,да,щях да забравя нали ме попита каква е видео картата ми и ос-а.Картата е Нвидиа 8600ГТ а ос съм инсталирал 32 битова.
« Последна редакция: Mar 30, 2011, 15:51 от klioko »
Активен

alex997359

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: НЕ ми намира драйвери!!!
« Отговор #14 -: May 16, 2011, 15:14 »
Здравейте

Реших да си сложа кубунту 11.04 да сега кубунтуту работи по-добре от убунтуту но пак не намира видео драйверите не съм правил подобрения същия компютър  възможно ли е да е от това че  имам убунту и кубунту едновременно ??? ??? ???
Активен