Автор Тема: Дали е възможно и как!  (Прочетена 3592 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Дали е възможно и как!
« -: Nov 05, 2011, 21:09 »
Иска ми се да си спретна моя си дистрибуция, за лични цели, базирана на Убунту-десктоп, но с дебианския инсталатор който се ползва в убунту-сървър!

Пробвах вариант инсталиране на убунту сървър, след това апт-гет инсталл убунту-десктоп и след инсталиране на десктопа, инсталиране на ремастерсис и направа на дистро, но като тръгнах да инсталирам това дистро и инсталатора си и от убунту-десктоп, а не сървърния!
Та си мисля, че пакетите на инсталатора са в метапакета убунту-десктоп и като се инсталира този метапакет премахва инсталатора на сървъра.

Прерових дистоуатч за нещо готово което да си донатаманя, но няма!

Ако питането ми е ....... наивно, ......... не се бъзикайте!
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Дали е възможно и как!
« Отговор #1 -: Nov 05, 2011, 21:57 »
Я разгледай алтернативния диск за инсталация на убутну: http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/alternative-download
Щото ти май се мъчиш да направиш нещо което си съществува от много време. По принцип се ползва най-често за инсталация на Убунту десктоп върху LVM.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Дали е възможно и как!
« Отговор #2 -: Nov 05, 2011, 23:05 »
Инсталирал съм от alternate install cd-та. Инсталатора е дебианския и за стари компютри е може би по- добър. В смисъл, че зарежда по- бързо. Инсталацията обаче е по- продължителна. Не съм забелязал някакви особени предимства спрямо убунту-инсталатора.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Дали е възможно и как!
« Отговор #3 -: Nov 05, 2011, 23:24 »
Я разгледай алтернативния диск за инсталация на убутну: http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/alternative-download
Щото ти май се мъчиш да направиш нещо което си съществува от много време. По принцип се ползва най-често за инсталация на Убунту десктоп върху LVM.

Много благодарско Френд! Точно това търсех и не съм и предполагал, че има такова дистро на Убунту!
Даже го инсталирах вече! Сега остава само като ремастерсисна и новото дистро, моето си и то да тръгне с този инсталато.

Между другото, някой инсталирал ли е сървъра 10.04 със софтуерен райд!? Дето експериментирах с него по едно хоу-то в нета с много картинки(но сега не го намирам къде е) е дадено инсталацията без /boot партишън, направо / и swap и пробвах и с буут и без буут и не стартира след инсталацията, а на 11.04 сървъра няма проблем. Стартира си и после съм инсталирал десктопа.
Някъде нещо бъркам ли!? Не знам кво става и сега и на това 10.04 десктоп със сървърния инсталатор пак същото и ще трябва доста да си играя във виртуалката.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Дали е възможно и как!
« Отговор #4 -: Nov 05, 2011, 23:26 »
Инсталирал съм от alternate install cd-та. Инсталатора е дебианския и за стари компютри е може би по- добър. В смисъл, че зарежда по- бързо. Инсталацията обаче е по- продължителна. Не съм забелязал някакви особени предимства спрямо убунту-инсталатора.

На мен заради софтуерния райд в началото ми трябва, защото на другите инсталатора няма такива опции.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Дали е възможно и как!
« Отговор #5 -: Nov 06, 2011, 00:49 »
Кофти положение! След инсталиране, ъпдейт, ново ядро, последна версия на mdadm и ново дистро с ремастерсис и инсталацията на новото дистро тръгва с другия инсталатор, а не с дебианския!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Дали е възможно и как!
« Отговор #6 -: Nov 07, 2011, 13:34 »
Другарчета, още мисля по този въпрос! Кажете ако не е възможно да спирам да го мисля, а ако е възможно някви насоки за експериментиране!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ubuntu 10.04
« Отговор #7 -: Nov 10, 2011, 23:18 »
Та, новак съм още с Линукс, преди около малко повече от година взех да се увличам и преди няколко месеца  като си купих нов, "модерен" компютър(санди бридж платформ) и се оказа, че нещата не са много "китка"!
Дистрибуциите като Дебиан 6, Сент ОС, Убунту 10.04 и други с дълъг период на съпорт идват със старо ядро(2.32) и не поддържат новия хардуер, а "късите" излизат с бъгове и тъкмо оправят бъговете и дойде време за ново дистро и всичко почва от начало. Та недоволен от това си спретнах за мои си нужди Убунту 10.04, но с ядро 3.0.0-12 от това ppa:kernel-ppa/ppa хранилище и последни ъпдейти на видео драйвери от хранилищата на х-орг и си направих своя си за лично ползване дистрибуция която си се инсталира перфектно и върви перфектно на нов хардуер.
Ако някой друг се е сблъскал също с моя проблем, качил съм тук: http://backinblack.data.bg/p/files/Ubuntu%2010.04 32 и 64 битови мой "дистрибуции" на 10.04, но имам друг проблем. Имам нужда от версия alternate. Това е Убунту десктоп, но с дебиански текстов инсталатор който се ползва и в Убунту сървър и има опции за създаване на райд и ЛВМ устройства при инсталирането или инсталиране върху създадени от предишна инсталация.
Ще съм много благодарен, ако някой даде акъл как да ги преработя или той ги преработи и да ги кача пак там за общо ползване.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Дали е възможно и как!
« Отговор #8 -: Nov 11, 2011, 00:21 »
Та, аз продължавам да си се боря като прасе с тикви и от експериментите си стегнах до извода, че точно remastersys вкарва лайв инсталатора и трябва алтернатива на ремастерсис!
Ремастерсис има версия и за Дебиан и пробвах тази версия да инсталирам на Убунту, но като ме завътя в едни зависимости от пакети които дърпах и инсталирах и в един момент стигна до неразрешима зависимост и опитите ми приключиха с него.
Пробвах с Убунту кусту.... кит, но нещо не мога да се оправя с него.
http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=41927.0 тука съм споделил това което съм направил до момента и ако някой може да удари едно рамци.......  си мисля, че ще е полезно не само за мен!
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Дали е възможно и как!
« Отговор #9 -: Nov 11, 2011, 00:49 »
Абе пич за тебе google няма ли ? Сори за въпроса ама ...
https://help.ubuntu.com/community/InstallCDCustomization
https://help.ubuntu.com/community/LiveCDCustomizationFromScratch
И много други ... понякога е по-лесно да прочетеш на готово отколкото да се мъчиш като грешен дявол.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Дали е възможно и как!
« Отговор #10 -: Nov 11, 2011, 01:14 »
Абе ползвам си го аз гугъла, намерих си едно хоу-то на български как се правят нещата с УКК, но при мен не станаха както го пише, пък англичански не знам и това ми е най-големия проблем май!
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Дали е възможно и как!
« Отговор #11 -: Nov 11, 2011, 01:19 »
Това е много голям проблем ... и аз не съм на ти с английския но поне мога да превеждам техническа литература ( на някакво ниво) ... ако наистина искаш да се занимаваш сериозно отдели няколко месеца на английския ... не е толкова трудно да го овладееш на такова ниво ( ще ти бъде много полезно). Не се заяждам в момента между другото ... просто те съветвам. Надявам се линковете които ти дадох да са помогнали.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Дали е възможно и как!
« Отговор #12 -: Nov 11, 2011, 01:48 »
Не, в никакъв случай не го приемам за заяждане и това, че не го знам не значи, че не обръщам внимание на написаното на англииски и се опиитвам да го разбера, но до толкоз ми стига сивото на този етап!
За разни къси обяснения се оправям, но с по-дългите не успявам и карам на принципа проба-грешка :D
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Ubuntu 10.04
« Отговор #13 -: Nov 12, 2011, 13:30 »
Та, новак съм още с Линукс, преди около малко повече от година взех да се увличам и преди няколко месеца  като си купих нов, "модерен" компютър(санди бридж платформ) и се оказа, че нещата не са много "китка"!
Дистрибуциите като Дебиан 6, Сент ОС, Убунту 10.04 и други с дълъг период на съпорт идват със старо ядро(2.32) и не поддържат новия хардуер, а "късите" излизат с бъгове и тъкмо оправят бъговете и дойде време за ново дистро и всичко почва от начало. Та недоволен от това си спретнах за мои си нужди Убунту 10.04, но с ядро 3.0.0-12 от това ppa:kernel-ppa/ppa хранилище и последни ъпдейти на видео драйвери от хранилищата на х-орг и си направих своя си за лично ползване дистрибуция която си се инсталира перфектно и върви перфектно на нов хардуер.
Ако някой друг се е сблъскал също с моя проблем, качил съм тук: http://backinblack.data.bg/p/files/Ubuntu%2010.04 32 и 64 битови мой "дистрибуции" на 10.04, но имам друг проблем. Имам нужда от версия alternate. Това е Убунту десктоп, но с дебиански текстов инсталатор който се ползва и в Убунту сървър и има опции за създаване на райд и ЛВМ устройства при инсталирането или инсталиране върху създадени от предишна инсталация.
Ще съм много благодарен, ако някой даде акъл как да ги преработя или той ги преработи и да ги кача пак там за общо ползване.

Това ми мнение беше пуснато като отделна тема в секция "Идеи и мнения" на сайта, но някой от модераторите е преценил да ги събере двете ми теми в една.
Много моля, и двете ми теми да бъдат изтрити от екипа на сайта, че нещо не успявам да го направя сам, поради причина, че не отговарят на първоначалната ми идея в този си вид, а и едва ли биха полезни на другите потребители с нещо.

Благодаря.
Активен