Автор Тема: Acer Aspire One 725 + Linux  (Прочетена 5971 пъти)

simona_01

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Acer Aspire One 725 + Linux
« -: Apr 14, 2013, 11:52 »
Здравейте! Още от сега предупреждавам, че наистина АБСОЛЮТНО нищо не разбирам от Линукс и по-простички обяснения ще ме улеснят много! (Отделно дори не знам дали поствам темата в правилния раздел) Въпросът ми е следния: Купих си лаптоп Acer Aspire One 725 с операционна система Линукс. При включването му излиза черен екран с бял текст (ако ще е от полза пише Welcome to Linpus Linux), на края на който се появяват проценти на зареждане. (обяснявам го като пълен идиот, знам  :D ) След като процентите стигнат до 100 се появява друг бял текст, който завършва с  [root@localhost /]# и до там спира всякакви действия. Моля кажете ми какво да правя от тук нататък, защото нямам никаква представа...Благодаря!
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Acer Aspire One 725 + Linux
« Отговор #1 -: Apr 14, 2013, 12:14 »
Принципно, ако напишеш startx и натиснеш Enter, би трябвало да ти зареди графичната среда.
Моят съвет обаче е бързо да разкараш тази дистрибуция.
Свали си една 64 битова Linux Mint Debian с MATE http://www.linuxmint.com/edition.php?id=100  , запиши бутващ диск и я инсталирай. Изключително лесна е за работа.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Acer Aspire One 725 + Linux
« Отговор #2 -: Apr 14, 2013, 18:57 »
Според мен сама няма да се оправи, най-добре да намери някой знаещ, да му обясни какво иска да прави на компютъра и да си сложи пиратка windows. За повечето потребители това е единствената алтернатива. Иначе За и ПРОТИВ има много, зависи кое ти върши работа. Симона лично за мен ЗА, е защото ми дава: сигурна работна система, неограничени възможности за промяна на всичко за което се сетиш по програмите и настройките а не само на това което ти е позволено от програмистите, безплатна е (но това не е водещото), на практика непробиваема за повечето махленски хакери също така липсата на вируси е много голям плюс, покрива 90% от моите нужди, останалите 10% ми работят през емулатор на windows (1 програма) и имам инсталиран virtulabox (виртуален компютър с windows на него).
Против: лоша подръжка на игри, игрите писани за windows са си за него, с някои малки изключения могат да работят и под линукс но обикновенно е мъка, ако си свикнала с фотошоп ще се задоволиш с gimp, но е по зле от фотошопа, няма корел ако ти е необходим това е проблем, вместо майкрософт офис имаш либре офис, който не е напълно съвместим с офиса на майкрософт, ако пишеш таблици с формули на exel те няма да работят на либре офиса и обратно. Има и още ЗА и ПРОТИВ, но това си зависи от теб. помисли за какво ще ползваш компютъра и си избери операционна система. Също така има вариант да имаш linux и windows на една машина и да избираш кое да ползваш. Остава на теб да си избереш варианта. Успех.
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Acer Aspire One 725 + Linux
« Отговор #3 -: Apr 14, 2013, 19:12 »
Това за таблиците под Libreoffice някаква шега ли е ? Постоянно работя с такива и дори презаписвам файлове на колегите, които ползват стари MS офиси, които не могат да отварят новите формати. Пусни ми една таблица с формули, написана под MSOffice да я тествам.
« Последна редакция: Apr 14, 2013, 19:17 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Acer Aspire One 725 + Linux
« Отговор #4 -: Apr 14, 2013, 19:21 »
За съжаление нямам такава под ръка, трябва да се поразровя, отдавна не съм отварял такива таблици, поне от година. Ако има промяна наистина ще е добре, и щом е така се извинявам за невярната информация. Ще се опитам да намеря някоя таблица тези дни от 2003 офиса, по спомен с тях има несъвместимост.
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Acer Aspire One 725 + Linux
« Отговор #5 -: Apr 14, 2013, 19:28 »
За мен Libreoffice /особено четворката/ е нещо уникално и се прекланям пред хората, които създават такъв качествен продукт и го предоставят за ползване без пари.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

simona_01

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Acer Aspire One 725 + Linux
« Отговор #6 -: Apr 15, 2013, 23:36 »
Много ви благодаря за отговорите, свързах се с един познат и той ми каза, че лаптопът ми нямал графична среда(каквото и да значи това)....и в крайна ми инсталира windows ...нормално ли е да ги продават така лаптопите??? Защото поразпитах и ми казаха, че обикновено тук в София за едно инсталиране на операционна система на лаптоп искат по 30-40 лева...Не съм запозната за това питам...Още веднъж ви благодаря за отговорите!!! :)
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Acer Aspire One 725 + Linux
« Отговор #7 -: Apr 16, 2013, 02:02 »
нормално ли е да ги продават така лаптопите???
Нормално е да имаш избор - без ОС, с ОС по твой вкус (Уиндоус, Линукс). И не е нормално човек да си купува нещо и после да се чуди какво си е купил - добре е да е абсолютно наясно какво получава и какво ще трябва да си набави сам. Не е нужно да е някакъв голям разбирач, достатъчно е само да разпитва из основи, за да не се възползват търговците от незнанието му.

свързах се с един познат и той ми каза, че лаптопът ми нямал графична среда
За първи път чувам такова твърдение за фабрично инсталирания Линпус, но може и да е вярно. Със сигурност към момента не се е чуло да се предлага никаква свястна фабрично инсталирана Линукс дистрибуция. Линпус идва като гръм от ясно небе за повечето хора, SLED също създава доста грижи, Убунту у нас май не предлагат. За мен лаптоп с фабричен Линукс е все едно лаптоп без ОС - пак аз ще си го хвана и ще си сложа която дистрибуция си харесвам. Единствената разлика е, че вероятно имам по-голяма сигурност, че всички хардуерни компоненти ще имат поддръжка.

Защото поразпитах и ми казаха, че обикновено тук в София за едно инсталиране на операционна система на лаптоп искат по 30-40 лева...
Ами то сигурно си отнема 3-4 часа, та по 10 лева на час... Разбира се, зависи от ОС (ако е Уиндоус, в коректния вариант трябва да добавиш и неговата цена) и от това какво искаш да ти настроят по нея и какви други програми искаш да ти инсталират...
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Acer Aspire One 725 + Linux
« Отговор #8 -: Apr 16, 2013, 08:05 »
нормално ли е да ги продават така лаптопите???
Нормално е да имаш избор - без ОС, с ОС по твой вкус (Уиндоус, Линукс). И не е нормално човек да си купува нещо и после да се чуди какво си е купил - добре е да е абсолютно наясно какво получава и какво ще трябва да си набави сам. Не е нужно да е някакъв голям разбирач, достатъчно е само да разпитва из основи, за да не се възползват търговците от незнанието му.

свързах се с един познат и той ми каза, че лаптопът ми нямал графична среда
За първи път чувам такова твърдение за фабрично инсталирания Линпус, но може и да е вярно. Със сигурност към момента не се е чуло да се предлага никаква свястна фабрично инсталирана Линукс дистрибуция. Линпус идва като гръм от ясно небе за повечето хора, SLED също създава доста грижи, Убунту у нас май не предлагат. За мен лаптоп с фабричен Линукс е все едно лаптоп без ОС - пак аз ще си го хвана и ще си сложа която дистрибуция си харесвам. Единствената разлика е, че вероятно имам по-голяма сигурност, че всички хардуерни компоненти ще имат поддръжка.

Най-вероятно не е бил Linux, a FreeDOS. Явно толкова разбират продавач-консултантите, та заблуждават клиентите.

Няма никаква логика на човек за пръв път сблъскващ се с Linux да се качва такъв без графична среда. Затова  подозирам, че машинката е била с FreeDOS, който по подразбиране няма графична среда (освен ако не качиш някой Windows 3.11 for Workgroups ;))
Активен

the lamer's team honourable member

nikito_blend

  • Гост
Re: Acer Aspire One 725 + Linux
« Отговор #9 -: Apr 16, 2013, 12:52 »
нормално ли е да ги продават така лаптопите???
Нормално е да имаш избор - без ОС, с ОС по твой вкус (Уиндоус, Линукс). И не е нормално човек да си купува нещо и после да се чуди какво си е купил - добре е да е абсолютно наясно какво получава и какво ще трябва да си набави сам. Не е нужно да е някакъв голям разбирач, достатъчно е само да разпитва из основи, за да не се възползват търговците от незнанието му.

свързах се с един познат и той ми каза, че лаптопът ми нямал графична среда
За първи път чувам такова твърдение за фабрично инсталирания Линпус, но може и да е вярно. Със сигурност към момента не се е чуло да се предлага никаква свястна фабрично инсталирана Линукс дистрибуция. Линпус идва като гръм от ясно небе за повечето хора, SLED също създава доста грижи, Убунту у нас май не предлагат. За мен лаптоп с фабричен Линукс е все едно лаптоп без ОС - пак аз ще си го хвана и ще си сложа която дистрибуция си харесвам. Единствената разлика е, че вероятно имам по-голяма сигурност, че всички хардуерни компоненти ще имат поддръжка.

Най-вероятно не е бил Linux, a FreeDOS. Явно толкова разбират продавач-консултантите, та заблуждават клиентите.

Няма никаква логика на човек за пръв път сблъскващ се с Linux да се качва такъв без графична среда. Затова  подозирам, че машинката е била с FreeDOS, който по подразбиране няма графична среда (освен ако не качиш някой Windows 3.11 for Workgroups ;))
Аз съм срещал Acer с Linpus без графична среда. Цъкнаха го и даже не знаеха как да го изключат и директно от бутона. Това в Техномаркет беше.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Acer Aspire One 725 + Linux
« Отговор #10 -: Apr 16, 2013, 14:18 »
нормално ли е да ги продават така лаптопите???
Нормално е да имаш избор - без ОС, с ОС по твой вкус (Уиндоус, Линукс). И не е нормално човек да си купува нещо и после да се чуди какво си е купил - добре е да е абсолютно наясно какво получава и какво ще трябва да си набави сам. Не е нужно да е някакъв голям разбирач, достатъчно е само да разпитва из основи, за да не се възползват търговците от незнанието му.

свързах се с един познат и той ми каза, че лаптопът ми нямал графична среда
За първи път чувам такова твърдение за фабрично инсталирания Линпус, но може и да е вярно. Със сигурност към момента не се е чуло да се предлага никаква свястна фабрично инсталирана Линукс дистрибуция. Линпус идва като гръм от ясно небе за повечето хора, SLED също създава доста грижи, Убунту у нас май не предлагат. За мен лаптоп с фабричен Линукс е все едно лаптоп без ОС - пак аз ще си го хвана и ще си сложа която дистрибуция си харесвам. Единствената разлика е, че вероятно имам по-голяма сигурност, че всички хардуерни компоненти ще имат поддръжка.

Най-вероятно не е бил Linux, a FreeDOS. Явно толкова разбират продавач-консултантите, та заблуждават клиентите.

Няма никаква логика на човек за пръв път сблъскващ се с Linux да се качва такъв без графична среда. Затова  подозирам, че машинката е била с FreeDOS, който по подразбиране няма графична среда (освен ако не качиш някой Windows 3.11 for Workgroups ;))
Аз съм срещал Acer с Linpus без графична среда. Цъкнаха го и даже не знаеха как да го изключат и директно от бутона. Това в Техномаркет беше.

Значи положението е още по-трагично :'(
Активен

the lamer's team honourable member

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Acer Aspire One 725 + Linux
« Отговор #11 -: Apr 16, 2013, 14:49 »
Цитат
Най-вероятно не е бил Linux, a FreeDOS. Явно толкова разбират продавач-консултантите, та заблуждават клиентите.
Цитат
При включването му излиза черен екран с бял текст (ако ще е от полза пише Welcome to Linpus Linux), на края на който се появяват проценти на зареждане. (обяснявам го като пълен идиот, знам  :D ) След като процентите стигнат до 100 се появява друг бял текст, който завършва с  [root@localhost /]#
А и лаптоп с FreeDOS всъщност е лаптоп с лиценз за FreeDOS, поне при ThinkPad-ите. Беше някаква хартийка дето трябваше нещо да се направи, за да получиш операционната система. На самата машина няма нищо.

Цитат
Значи положението е още по-трагично :'(
Като че ли единственият Линукс, който беше успял малко да пречупи хората да го ползват „от кутията“, беше Xandros-а на Eee-тата. Но и това беше за кратко.

Активен

simona_01

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Acer Aspire One 725 + Linux
« Отговор #12 -: Apr 16, 2013, 20:06 »
нормално ли е да ги продават така лаптопите???
Нормално е да имаш избор - без ОС, с ОС по твой вкус (Уиндоус, Линукс). И не е нормално човек да си купува нещо и после да се чуди какво си е купил - добре е да е абсолютно наясно какво получава и какво ще трябва да си набави сам. Не е нужно да е някакъв голям разбирач, достатъчно е само да разпитва из основи, за да не се възползват търговците от незнанието му.

свързах се с един познат и той ми каза, че лаптопът ми нямал графична среда
За първи път чувам такова твърдение за фабрично инсталирания Линпус, но може и да е вярно. Със сигурност към момента не се е чуло да се предлага никаква свястна фабрично инсталирана Линукс дистрибуция. Линпус идва като гръм от ясно небе за повечето хора, SLED също създава доста грижи, Убунту у нас май не предлагат. За мен лаптоп с фабричен Линукс е все едно лаптоп без ОС - пак аз ще си го хвана и ще си сложа която дистрибуция си харесвам. Единствената разлика е, че вероятно имам по-голяма сигурност, че всички хардуерни компоненти ще имат поддръжка.

Най-вероятно не е бил Linux, a FreeDOS. Явно толкова разбират продавач-консултантите, та заблуждават клиентите.

Няма никаква логика на човек за пръв път сблъскващ се с Linux да се качва такъв без графична среда. Затова  подозирам, че машинката е била с FreeDOS, който по подразбиране няма графична среда (освен ако не качиш някой Windows 3.11 for Workgroups ;))
Аз съм срещал Acer с Linpus без графична среда. Цъкнаха го и даже не знаеха как да го изключат и директно от бутона. Това в Техномаркет беше.
Аз от Техномаркет взех лаптопа....при мене историята беше: включиха го, на екрана си излезе големият надпис Acer, появи се черният екран с бял текст и ми казаха "Ето включва се, само остава да следваш настройките, изписани на екрана и ще се стартира нормално." И аз с цялата си доверчивост казах ок и го купих...вече ще знам какво да гледам и какво да питам при следваща покупка... Иначе си ми обясниха, че лаптопът си има инсталирана операционна система Linux и казаха, че ще тръгне от раз....
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Acer Aspire One 725 + Linux
« Отговор #13 -: Apr 16, 2013, 20:55 »
Защото поразпитах и ми казаха, че обикновено тук в София за едно инсталиране на операционна система на лаптоп искат по 30-40 лева...
Да ама не. Цената трябва да е 200лв за лицензният виндоус + 30-40 лева за инсталацията.
Като иска потребителя W. да си го плаща. А има разни колеги дето въобще не вдяват за какво става дума и с лека ръка решават проблема.

Крайно време е да се научат фирмите, че потребителя като си иска W да си го плаща..... Ама и потребителя се прави на тарикат, щото някой му е казал, абе можеш да спестиш пари от лаптопа като си го вземеш без OS, а пък след това ще си сложиш пиратски ОС. По този начин и фирмите (или приятели) дето уж решават проблема за 30-40лв. също им пада реномето и олекват пред потребителя. Накрай го да си плати ОС-а и ще видиш как ще почне да те гледа с други очи и да си мисли че работата е сериозна а не махленска.

А в твоя случай явно не си била наясно ..... И би трябвало ако сме бяла страна, като сме в ЕУ, да отидеш и да им го върнеш като им кажеш, че консултантите са те заблудили за ОС-а и компютъра не ти върши никаква работа.... И да си искаш друг с лицензен W.

Общо взето всички мамят по-малко по веригата.
Производителя мами, че не слага свястен Linux дето да става за работа ----Вносителите вкарват само това дето е с ниска цена и се продава --- Хипермаркетите мамят потребителя за ОС-а и си затварят очите само и само да се продава и цената да е ниска ---- потребителя и той се прави на тарикат като си мисли 'след това ще сменя ОС-а' и т.н.
« Последна редакция: Apr 16, 2013, 21:41 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Acer Aspire One 725 + Linux
« Отговор #14 -: Apr 16, 2013, 22:36 »
Като иска потребителя W. да си го плаща.
...
По този начин и фирмите (или приятели) дето уж решават проблема за 30-40лв. също им пада реномето и олекват пред потребителя.
...
На мен ми разказаха как шеф в един от най-големите дистрибутори на W. за България е казал на клиент „използването на различен key на различни машини винаги е било въпрос на съвест“. В случая дори е ставало въпрос за сървърен W., правете си сметката!  :o
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
acer aspire one
Лаптопи
Koki_ml 8 8787 Последна публикация Jul 13, 2009, 08:53
от danaildr
Клониране на картината на Acer Aspire One
Настройка на хардуер
killvanrea 2 4161 Последна публикация Feb 21, 2010, 18:55
от killvanrea
проблем с Acer Aspire One 522 C60
Лаптопи
chervenia2a1 7 4410 Последна публикация Feb 15, 2012, 22:44
от chervenia2a1
Acer Aspire One 722 ...
Настройка на хардуер
ddantgwyn 2 3219 Последна публикация Jan 24, 2012, 22:53
от ddantgwyn
ПРЕМЕСТЕНО: Acer Aspire One 725 + Linux
Netbooks
neter 0 13023 Последна публикация Apr 14, 2013, 14:56
от neter