Автор Тема: Тогава vs Сега  (Прочетена 25619 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Тогава vs Сега
« -: May 17, 2013, 23:20 »
Българите тъгуват по "златното време на бай Тошо"  O0

Много от пишещите в този форум са на възраст в която, по обективни причини (т.е. възрастови), могат само косвено да говорят за социализЪма по спомени на техните по-възрастни близки и познати. Предполагам, че тези, които имаме ясен спомен от онова време, ще сме малцинство.
И все пак да ви попитам: вие в кое време бихте предпочели да живеете - в социализЪма от преди 1989-а година, такъв какъвто беше или в капитализЪма след 1989-а, такъв какъвто го познаваме от родната действителност?

 :)
« Последна редакция: May 18, 2013, 09:35 от Златко »
Активен

Без правила няма игра

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Тогава vs Сега
« Отговор #1 -: May 17, 2013, 23:40 »
Аз се оволних от казармата на 27.03.1990 и доста добре си го спомням социализЪма и ми е много трудно, чак не възможно да преценя в кое време бих желал да живея! Имаше си доста предимства и недостатъци както и това си ги има същите.
Това което ми липсва от онова време е спокойствието и реда, също и, че с много по-малко труд се произвеждаше повече. Почти никой не уплътняваше повече от 20-30% от работното си време, а стопанствата и заводите бълваха продукция, а сега работим много, а на среща няма нищо. Нямам в предвид разпределението на благата от тази много работа, а това, че по принцип от тези купища изисквания и бюрокрации производителността на труда много спадна, а и се хвърлят куп средства и труд за глупости.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Тогава vs Сега
« Отговор #2 -: May 18, 2013, 02:12 »
Тъгуват, не случайно се кефят на ГЕРБ. Обаче тук има разделение - едните се кефят на принципите, другите искат сухо, защото им остават десетина-петнадесет години. И сега проблем - резултатите от изборите.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Тогава vs Сега
« Отговор #3 -: May 18, 2013, 04:54 »
Социализъма имаше един голям недостатък - не можеше да избягаш от него. На границата стреляха, на летището ти искаха белешка.
иначе щях да съм го скипнал като един лош сън.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Тогава vs Сега
« Отговор #4 -: May 18, 2013, 05:25 »
От социализЪма много неща могат да се взаимстват и приложат към днешните реалности, но тази псевдо демокрация дето началник почти не може да налага наказания на работник, а чрез съд само ебава майката на всичко!
Не визирам частния сектор, а администрацията и разните държавни структури, за тях също важат същите тези правила и докато частника има възможност да налага не регламентирани наказания, при тях няма такава възможност и куп хора не си вършат работата и няма сила която да ги накара да си я свършат.
За какво говоря? Констатира се сутринта, че снощи са изпочупени пейки в парка който е под общинска охрана, пазачи има, а виновни няма, пък и да има, началника не може с нищо да ги накаже. Полицайте си дремят по колите или клатят някъде до като мине смяната, през това време някой върши зулуми в района им и на другия ден наказание няма! Още примери ме мързи да пиша!
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Тогава vs Сега
« Отговор #5 -: May 18, 2013, 08:25 »
Аз не тъгувам по никакъв начин. Да в онова време бях много напред с материала. Има хора дето знаят, че бях в семейство на окръжен, партиен секретар. Такива бяха четирима в града. Сиреч бях дете на елита, нищо, че не се движих във Волга. Екстрите бяха предостатъчни.


Не е тайна и, че демократичните години за мен протекоха почти кошмарно от социална гледна точка. Все още като 99% от българите се боря с живота и съм около кота нула, като често изпадам от борда. Не знам как ще докретам до пенсия и ще докретам ли изобщо.

И въпреки това не ми липсва и не искам да се връща. Защото онзи строи беше отрицание на всичко, в което вярвам. Вярвам, че човек трябва да е свободен да прави, каквото пожелае. Вярвам, че човек има право да има каквито пожелае житейски разбирания. Вярвам, че всеки трябва да има право да се определи религиозно и верево. Вярвам в равният шанс за всички. Вярвам, че човек трябва да получава според заслугите си. 

Всичко това и още много, тогава просто не съществуваше като избор.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: Тогава vs Сега
« Отговор #6 -: May 18, 2013, 09:29 »
Никакво тъгуване! Помня родителите ми колко бяха притеснени, защото казах на един чичко, че е глупак. Просто беше застанал на стръмното, където се пързаляхме като келеши и заради него се блъснах в едни кофи. В последствие се оказа, че това бил кмета на града ни и родителите ми бяха меко казано притеснени.

Тогава имаше страх сред обществото... Не желая да живея в такъв строй
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Тогава vs Сега
« Отговор #7 -: May 18, 2013, 09:40 »
Извинявам се на всички, бях объркал връзката.  :-[ Сега всичко е наред и можете да прочетете статията.

Нямам в предвид разпределението на благата от тази много работа, а това, че по принцип от тези купища изисквания и бюрокрации производителността на труда много спадна, а и се хвърлят куп средства и труд за глупости.

То и ЕС си е един вид социализЪм.  [_]3
Активен

Без правила няма игра

lunarvalley

  • Гост
Re: Тогава vs Сега
« Отговор #8 -: May 18, 2013, 09:46 »
поредната малоумна тема за разтягане на локуми и чесане на клавиатури   :D
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5293
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Тогава vs Сега
« Отговор #9 -: May 18, 2013, 09:47 »
Хахаххаааааааааааа

Тъпня е казваш такава тема ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Тогава vs Сега
« Отговор #10 -: May 18, 2013, 09:47 »
поредната малоумна тема за разтягане на локуми и чесане на клавиатури   :D

Нали знаеш, че участието в темата не е задължително?  ;)
Активен

Без правила няма игра

lunarvalley

  • Гост
Re: Тогава vs Сега
« Отговор #11 -: May 18, 2013, 09:52 »
Цитат
Тъпня е казваш такава тема ?
мда. трябва в кръчмата да се нищи, и като стигнем до "а аз тебе мноо тъ уважаам" ще се е избистрило всичо  :)

Цитат
Нали знаеш, че участието в темата не е задължително?
знам  :) хайде приятно бърборене  ;)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5293
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Тогава vs Сега
« Отговор #12 -: May 18, 2013, 10:02 »
Българина обича да НИЩИ политиката. И от всичко разбира.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Тогава vs Сега
« Отговор #13 -: May 18, 2013, 10:18 »
"иСТИНАТА Е НЯКЪДЕ ТАМ..."
или ТОГАВА

Не се е произвеждало повече с по-малко. Не са ти искали белеШка, а доста други неща. И тогава имаше корупция. Това което днес нямаме е усещането за ред. Е поне аз го нямам. Има и хубави и лоши неща. Според мен част от хубавите са:
 - точно усещането за ред - тръгни да правиш джумбиш след 22 тогава и сега: тогава - не ти мърда един бой + лежене в кауша една нощ (аз съм скромен и не ми се е случвало) / сега - по заповед на кмета могат да си продължат циганската сватба (екшън) до 11(23) после се обадете в РПУ. Идват от РПУ и ги молят да намалят децибелите. Връх беше миналата година когато след 3 дни нон стоп сватба дежурния в отговарящото РПУ се кълнеше че сватба циганска в региона няма....;
 - от помнещите - някой да е видял на сетофар или кръстовище или прелез дори с Волга (джипките тогава бяха УАЗ-ки) да кажем да ви прередят и дори да не ви удостят с поглед?
 - отговорности и ценности: не знам дали помните но предавахме бутили, хартия, билки... Никога не съм бил пръв но една година бях отговорник за класа по предаване на такива неща + събирах и плащах пари по предаденото - парите ня бяха много, но като видиш как натовариха цял камиаон с бутилки от училището... Накрай някой келеш да предаде днес празните бутилки;
- липса на силна спекула в цените - просто нямаше нужда да я има;
- има и други но предполагам спорни

Лоши неща:
 - не можеш си купи кола "хубава нова лада, вартбург" без да почакаш 15-20 години - малко преди пенсия. Е родители като тези на Го бяха бого помазани и можеха;
 - нямаше място за частна инициатива - никаква конкуренция...
 - хайде някой да си купи 2 имота в една и съща община да речем, без хитрости???

За СЕГА не ми се говори. Само факта, че в този специализран форум темите с най-дълъг живот за тези за политика, живота и ето тази сега ...
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Тогава vs Сега
« Отговор #14 -: May 18, 2013, 10:52 »
@ Plamen_f : Съгласен съм с повечето неща. Но, именно някой от изброените като лоши са били спирачки към сегашното ни състояние. Затвореният пазар е спирал изтичането на капитали от страната по пътя на вноса. Проблемът е, че не се създаваше конкурентноспособна икономика, подобна на тази в азиатските държави. 
Голяма част от сегашното си състояние го дължим на себе си. Купуваме буклуци и създаваме работа на чужденци, като се лишаваме сами от собствените си работни места. Откакто съществува човешката цивилизация, богатите печелят от бедните. Мисля, че никой вече няма да допусне да си стъпим на краката.
Колкото до частната инициатива и придобиването на имоти - което не дължим на ограбването от чужденците, го дължим на алчността на нашите сънародници - новоизклюпени капиталисти. Защото причината за бедността е алчността. Това са двете страни на една и съща монета.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png