Автор Тема: Аман!  (Прочетена 4553 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6183
    • Профил
Аман!
« -: Apr 17, 2014, 16:37 »
Първа да помрънкам. Не понасям реклами. Навсякъде ни надуват главите. От телевизор ( не гледам, ама домашните животни гледат ), гората от билбордове, от сгради, в метрото, е няма спокойствие.
Днес по-рано ме приканиха с SMS да изтегля бърз и малък кредит.  :( Моя оператор, BOB, ми казва, че не е от тях и на всичко отгоре, не могат да направят нищо, за да не се случват такива работи. Освен да блокирам всички входящи SMS-и, но това е тъпо и няма да го направя. Проверих номера ( 0700 200 88 ) и Гого ме прати на страницата на Globul => Услуги. На 089 123 се свързах, но и те нищо не могли да направят, въпреки, че имат договор с тея. Не можаха и да ми кажат, от къде онез с кредитите ми имат номера. Не поискаха да проверят, дали номера ( 1990 ), от който бе изпратено съобщението, е даден от тях. Казаха ми обаче, че според техните договори с клиентите, номера давали само, ако се искат от банки, полиция и прочее институции, при разследване. Веднага ми мина през акъла да я питам, ако аз си направя фирма за кредити и набарам един списък с имена ( сега идват избори ) и поискам да се поинтересувам, дали някакви 2500 души дето са ми длъжници и не погасяват кредит от 6 месеца, нищо, че вчера съм почнал бизнеса, имат договор с Globul и при положителен отговор, ще ми дадат номерата? Защото Globul няма как да проверят, дали клиентите им са длъжници на такава "институция" - на мен - и съответно ми дават номерата и аз почвам да пращам SMS.и. Така не ми каза, дали от тях е изпратено съобщението. В крайна сметка звъннах на въпросната фирма, дето така услужливо раздава пари. След 3 секунди се отказа да ми продава услугата им. Опита се да извърти въпроса, от къде ми имат номера, но в крайна сметка, каза, че щяла да се свърже с отдел Маркетинг и ще ми се обадят. Направиха го след 15 минути,  :). Предполагам, защото и казах, че не може да не ми даде отговор, кога ще ми звъннат и ще се чуем отново след час.
Казаха ми, че преди две години, на сайта на Mtel ( имат договор и с тях ), съм участвал в някаква томбола с награди. Нямам отношение с Mtel от три години, но се направих, че приемам приказките ѝ. Обеща, че ще ме махнат от базата им. И добре, че го направи. Вече се замислях за адвокат. Лекинко избеснях и след това се зачудих, къде още ми имат номера. Скоро имах отношения с една английска банка и трябваше да се удотоверявам, че съм аз, та жената която ми сканира личната карта, ми предложи, да ми прати файла на e-mail-a.  ???
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: Аман!
« Отговор #1 -: Apr 17, 2014, 17:08 »
Ти си получил SMS, а аз получавам обаждания направо.

Случай 1: Работя в голяма фирма, има големи разходи за консумативи, хартия и т.н. Грижливо си пазя личния номер от фирми и не присъства в мейли, визитки, на фирмените сайтове и т.н. Обажда се някаква пачавра и започва да нарежда: "Предлагаме еди-какво-си, блаблабла". Вдигам й скандал по телефона, от къде на къде ще ми се обажда на личния номер, от къде го има и с какво право ми се обажда. Тая ми се разбуча нещо, това й било работата. Казах й да си я смени и ако още един път ми се обади ще подам оплакване за тормоз (нямам идея къде, но явно подейства)

Случай 2: Получавам заплатата си в банка, която има и застрахователно дружество. Явно по тази линия ми се обажда някакъв гей (не гей, ПЕДЕРАСТ). "Искам да ви информирам, че разговорът ни може да се записва... ... Искам да ви предложа застраховка първа, втора, трета...", явно му отказвам, той в последен мъчителен опит да продаде нещо: "Направете си здравна застраховка, само ХХ лв на месец...", аз отговарям отрицателно, а той: "Как може да сте толкова безотговорен към вас и вашите близки?!" и аз изтрещях, защото някакъв лайнар ще ме определя и класифицира само по факта, че не искам да му дам пари и евентуално да вземе някакъв процент. Бяха мейли, оплаквания... Ама и този не ми се е обаждал повече.

(да вмъкна, че явно има вратичка за дистанционните договори и ги доказват със запис от телефонния разговор, та внимавайте като ви предлагат нещо и ви информират, че *разговорът МОЖЕ да се записва*)
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6183
    • Профил
Re: Аман!
« Отговор #2 -: Apr 17, 2014, 17:25 »
Това с сключването на договори по телефона го зная от чужбината. Там едно "да" да кажеш и се почва след няколко месеца да ти идва периодично, че дължиш някви такси към мобилен оператор, а може и карта да нямаш. Лошото е, че така могат да ти повлияят на крадтния рейтинг,
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Аман!
« Отговор #3 -: Apr 17, 2014, 17:56 »
Не съм адвокат ;D, но това което знам е че договорите по бг законодателството може да бъдат и устни. Друг е въпросът, че запис на тел. разговор няма да мине в съда като доказателство, щото не е СРС.....не е изготвен по реда на НПК и разни такива.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

lunarvalley

  • Гост
Re: Аман!
« Отговор #4 -: Apr 17, 2014, 18:06 »
Цитат
Вдигам й скандал по телефона, от къде на къде ще ми се обажда на личния номер, от къде го има и с какво право ми се обажда.

е, тва е! :)
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Аман!
« Отговор #5 -: Apr 17, 2014, 18:18 »
Преди време даваха един игрален филм за Александър Бел.
Та дават човека вече на стари години как си живее спокойно. Обаче в къщата си има и телефон. Телефона звъни.. тоя го вдига и кипва...
- Абе колко пъти ви кавам, че не ми трябват скапаните ви каталози!!!

Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Аман!
« Отговор #6 -: Apr 17, 2014, 18:29 »
Телефонен СПАМ мамицата му.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Аман!
« Отговор #7 -: Apr 17, 2014, 19:07 »
Тези с кредитите се разкарват много лесно, просто трябва да изтърсиш: "АЗ НЕ ВЗЕМАМ КРЕДИТИ, АЗ ДАВАМ КРЕДИТИ, ХА-ХА-ХА", това по възможност с по-кисел глас и смехът накрая трябва да се докара малко зловещ. Номерът минава.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

HQ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 195
  • Distribution: *BSD
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: Аман!
« Отговор #8 -: Apr 17, 2014, 19:21 »
аз явно съм друга категория,щом след последното обаждане с оферти от булсатнещоси вече нямам телефон... а телевизия не гледам от години и никва идея к'ъв чеп са решили да ми звънят и даже не питах откъде ме имат !
Активен

pennywise

  • Гост
Re: Аман!
« Отговор #9 -: Apr 17, 2014, 21:31 »
Аз през 1-2 месеца получвам обаждания от разни хора, защото телефона ми го има в търговския регистър на една фирма която няма дейност последните 2 години. Аз си го знам и ги тролвам - последните искаха сайт да ми правят  ;D иначе като не съм в настроение дирекнто им затварям като почнат да ми се обясняват на 3-та секунда. Само от там имам телефонен спам.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Аман!
« Отговор #10 -: Apr 17, 2014, 21:43 »
Казаха ми, че преди две години, на сайта на Mtel ( имат договор и с тях ), съм участвал в някаква томбола с награди. Нямам отношение с Mtel от три години, но се направих, че приемам приказките ѝ. Обеща, че ще ме махнат от базата им. И добре, че го направи. Вече се замислях за адвокат. Лекинко избеснях и след това се зачудих, къде още ми имат номера.

Преди време си изкарах смарт карта за Shell, уж да ползвам намаление (то едно намаление). Та там ми искаха да попълвам лични данни като адрес и телефон. Викам и на тая „какви са тия работи?“, защото по принцип съм предпазлив. Тя вика „ако нещо си изгубите картата, да ви пратим нова“ или нещо такова. Аа, мерси, ако я загубя знам къде е бензиностанцията; написах си само квартала и пак ми издадоха карта. Значи не стига, че ще събират статистика, къде, кога и колко зареждам, ами и лични данни да им давам.  Да, ама не! >:D
Та внимавайте като си давате данните за всякакви такива уж игри - Била, Кока кола, Каменица, Шел, Мел...
Другият вариант за който се сещам е просто да почнат да звънят по ред на номерата. Само че тогава ще звънят и на пенсионери, деца и хора в чужбина, което отнема много време, средства и нерви.
« Последна редакция: Apr 17, 2014, 21:46 от Златко »
Активен

Без правила няма игра

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6183
    • Профил
Re: Аман!
« Отговор #11 -: Apr 17, 2014, 21:59 »
Средства се избиват. Събирането на данни е манна небесна. Виж само Google и Facebook. Винаги можеш да продадеш нещо на разни маркетингови отдели и който там му потрябва.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Аман!
« Отговор #12 -: Apr 17, 2014, 22:31 »
Няма да забравя докато работих в Глобул как някакви телефонни измамници прозвъняваха така range-ове и нацелиха нашите (служебните бяха поредни, но имаше дупки, някои по други отдели и т.н). На мен ми звъннаха първи щото бяха извън range-а на тези дето бяха на останалите, по-стари служители в дейтацентъра. Някакъв тъпак се представи за сержант някакъв си от КАТ, пита ме дали имам роднини шофьори, после точно роднината ми шофьор се оказа че се е блъснал, аз му казах "и кво сега искаш да ти оставя пари" и тоя затвори (много ме е яд, ако знаех че ще ми звънне, щях да му приготвя репертоар, ама не очаквах).

Та стигна и до колегите после, а впоследствие се разбра че е звънял и на големия шеф на IT-то и пичът тотално побеснял. После доколкото разбрах ги хванали, сигурно сме им съдействали, не знам :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6183
    • Профил
Re: Аман!
« Отговор #13 -: Apr 17, 2014, 22:53 »
От глобул се отказах, след като за клипване ме изчарджиха все едно съм провел минута разговор.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Аман!
« Отговор #14 -: Apr 18, 2014, 10:59 »
На мен БТК ми отчитаха разговор с несъществуващ номер (бях объркал и набил още една цифра). Както и да е, преди година най-после се разведох с тях.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear