Автор Тема: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!  (Прочетена 16181 пъти)

User13

  • Гост
Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« -: Apr 18, 2014, 13:17 »
Колкото и да им е тъжно на някой потребители, Ubuntu продължава да се развива и то доста успешно.
Честито на хората, които харесват тази дистрибуция. От новата версия на системата имам само добри впечатления.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6202
    • Профил
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #1 -: Apr 18, 2014, 13:48 »
Какво да не ми харесва на убунту. Не искам да свиквам с Unity, а и харчи излишно много ресурс. Последното не оправдание, щото мож се смени с нещо друго. Утре ще го дръпна и ще го пробвам.  :)
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

User13

  • Гост
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #2 -: Apr 18, 2014, 14:53 »
Аз пък му свикнах и го намирам за удобно, функционално и пъргаво. Машината ми не е кой знае колко яка, двуядрен пентиум, 3 гб рам, nvidia 8600 gt. Не ме притеснява, че примерно консумацията на рама е с 200 мб, повече от други графични среди.
« Последна редакция: Apr 18, 2014, 14:56 от User13 »
Активен

pennywise

  • Гост
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #3 -: Apr 18, 2014, 15:36 »
На мен ми беше първото дистро и все още си го ползвам. Относно хейта за Юнити - на мен винаги са ми харесвали повечето идей в него - но първите няколко версии бяха просто ужасни. Още не съм със 13.10 понеже имам доста работа и не ми се занимава в момента, та ако може да споделите как сравнено с 13.10, ясни са ми малкото промени в него - че няма да има Убунту Едно, менютата и т.н. ами толкова ли е по-бързо, аз и в момента не усещам кой знае какво бавене.
Активен

User13

  • Гост
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #4 -: Apr 18, 2014, 15:47 »
Като бързина сравнено с 12.04 не мога да кажа как е но като цяло има доста добри модификации и оптимизации. Иначе примерно ако трябва да сравнявам Unity с Gnome shel или kde, определено работи доста по-бързо.
От всякъде си заслужава да минеш на 14.04.
Иначе с информация за промените в интернет е пълно.
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #5 -: Apr 18, 2014, 18:50 »
е убу де, излезе, та излезе... и какво? преди всяка година през април излизаше и беше добре. само че, думата "преди" е много важна в случая. "преди " беше така, сега е иначе - не мога да вярвам на нещо толкова променливо. сори, Ubuntu ме загуби като потребител. да, първата ми дистрибуция е, много съм благодарен, че с него успях да науча доста неща, но не одобрявам това, в което се превръща. даже, сега се сещам, че първото Ubuntu, което използвах беше 7.05 - доста нестандартна номерация, като се замисля. 8.04 LTS и 10.04 LTS са ми любимите издания и това е.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #6 -: Apr 18, 2014, 19:12 »
А, мен не успя да ме загуби. Все още си я ползвам и съм много доволен. Много сигурна, гъвкава и безпроблемна дистрибуция. Не харесвам Unity, но се оказа, че Xfce ми върши чудесно работа.
Колкото до бързината - няма база за сравнение, между бавното 3.2 ядро (оправиха проблема чак към 40-тата актуализация) и странното, като избор, но все пак много бързо 3.13.0-ХХХ
Все пак, трябва да се има предвид, че новото ядро е PAE и това затваря вратите на собствениците на стар хардуер да ползват новата версия.
« Последна редакция: Apr 18, 2014, 19:16 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #7 -: Apr 18, 2014, 19:31 »
cybercop, съгласен съм с теб, че е много гъвкава, стабилна и удобна дистрибуция- не се сещам, какво не мога да направя с него :) и сега съм сигурен, че ако мигрирам отново към Ubuntu, ше го направя да изглежда точно както искам, да се държи точно така както съм свикнал, ще може всичко което ми е необходимо и ще го прави по начина който ми е удобен, и харесвам. но! но аз имам принципи. във всяка дистрибуция имаше един Манифест, ако не се лъжа, в който се обясняваха и популяризираха принципите на Ubuntu, а се оказа, че те се променят. принципи никога не се променят! верно е, че в Debian има неща, които ме дразнят /като стартирам synaptic, например, всеки път трябва да избирам като кой потребител да се идентифицирам - в Ubuntu не е така/, вероятно има начин това да се промени, но разбирам, че са част от свободата, която Linux дава. както и да е...
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #8 -: Apr 18, 2014, 19:49 »
 "Общността на Убунту е изградена около идеалите въплътени във Филисофията на Убунту: че софтуерът трябва да бъде безплатен, че софтуерните инструменти трябва да бъдат ползваеми от хората на техния роден език и независимо от техните недъзи, че хората трябва да имат свободата да персонализират и променят софтуера си по какъвто начин сметнат за добре. Поради тези причини:

Убунту винаги ще бъде безплатен и няма “допълнителни такси” за “enterprise” изданието за големия бизнес – осигуряваме най-доброто от нашия труд на всеки при същите Свободни условия.
Убунту включва най-доброто от преводите и системата за достъпност, които могат да предложат обществото на свободния софтуер, за да бъде Ubuntu ползваем от колкото се може повече хора.
Убунту бива издаван през равни и предсказуеми интервали; ново издание бива пускано на всеки шест месеца. Можете да използвате текущото стабилно издание или текущото издание под разработка. Всяко издание бива поддържано за поне 18 месеца.
Убунту е изцяло отдаден на принципите за разработка на софтуер с отворен код; окуражаваме хората да използват софтуер с отворен код, да го подобряват и да го препредават..."

Кой от принципите нарушават ?
Единствено, вече е твърде наложително да се променят изданията. Краткосрочните версии са станали излишни и досадни. Според мен, а и според много други хора е необходимо да има само две версии - тестова (rolling release) и стабилна (LTS).

Относно Debian : Там в момента е пълен хаос. Надявам се да решат, накъде ще тръгнат и да си поизчистят бъговете от тестовата версия, че са в изобилие.
Относно Synaptic - независимо, дали ползва Ubuntu или Debian, в стартерите synaptic е зададено или го правя сам, винаги да стартира с администраторски права. Нищо не ме пита, просто ми изисква идентифициране за да отвори мениджъра с адм. права.
http://s19.postimg.org/59vq0gcs3/synaptic.png
« Последна редакция: Apr 18, 2014, 20:07 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #9 -: Apr 18, 2014, 20:06 »
...
Единствено, вече е твърде наложително да се променят изданията. Краткосточните версии са станали излишни и досадни. Според мен, а и според много други хора е необходимо да има само две версии - тестова (rolling release) и стабилна (LTS).

...
а утре какво ще решат? в принципите имаше заложена и цикличността- ето това е първото, за което се сещам.
synaptic винаги пита, като кой потребител искам да се идентифицирам, и gparted го прави, както и всеки инструмент, който за да работи трябва да го стартираш с администраторски права. мисля, че ключето е в кейринга. някак, не помня как, но имам спомен че правих нещо и включих gksu в този кейринг и сега с gksu не само че не пита за потребител, ами и парола не ми иска :)))
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #10 -: Apr 18, 2014, 20:15 »
Паролите за ключодържателя са или в папка .Gnome2 при по- старите дистрибуции, или в папка .Local при новите. http://s19.postimg.org/6dfucexf7/keyrings.png
Можеш просто да изтриеш цялата папка keyrings.
Такова нещо, като отваряне на Synaptic с администраторски права без идентификация не ми се е случвало и не е допустимо. Изключвам случаите, когато polkit запомня идентификацията за цялата сесия, но все пак, трябва да се идентифицираш поне веднъж.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #11 -: Apr 18, 2014, 20:20 »
а утре какво ще решат? в принципите имаше заложена и цикличността- ето това е първото, за което се сещам.
Все още дистрибуцията излиза на 6 месеца. Просто се надявам това да се промени.
Това за издаването на 6 месеца не е принцип (философия) , а обяснение, по какъв начин ще се реализира тяхната философия. Философията е в изреченията отгоре и е много по- обща. И, можe да се променя с времето, както става с всяка философия.
« Последна редакция: Apr 18, 2014, 20:49 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

User13

  • Гост
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #12 -: Apr 18, 2014, 20:48 »
С тази версия на Ubuntu, Unity е вече доста полирана среда, напълно пълноценна за работа, отстранени са много много бъгове и е направена наистина според желанието на потребителите.
Примерно последната модификация за локалните менюта е вкарана точно поради желание на потребителите. Модификацията на Наутилус за търсенето също е направена по желание на феновете. :)
Съветвам всеки, който се е отказал от Unity преди време да му даде още един шанс.
Преди да го ползвате обаче се запознайте със всички новости и възможностите за активиране на едни или други екстри. В интернет е пълно с новини относно новите неща.
Също така графичното оформление е вече много по-приятно за окото след минаване на CSS.
Ако ползвате smplayer може да се наложи да ползвате кодек различен от подразбиращия се xv, не знам каква е причината и дали е заради минаването на CSS но леко сече, иначе с gl3 няма грижи, работи на 6.
Eфектите работят много гладко и приятно.
« Последна редакция: Apr 18, 2014, 20:51 от User13 »
Активен

gangov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 141
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #13 -: Apr 19, 2014, 14:37 »
Да, ама пак имам проблеми с библиотеките ... трябва да чакам до 26, че да мога да си сложа скайп
Активен

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
65 62 61 20 6c 75 69 62 6f 70 69 74 6e 69

User13

  • Гост
Re: Ами да, излезе Ubuntu 14.04!
« Отговор #14 -: Apr 19, 2014, 17:01 »
Да, ама пак имам проблеми с библиотеките ... трябва да чакам до 26, че да мога да си сложа скайп
Няма никакъв проблем, просто си сложи официалните хранилища, добави си партньорските репота и нямаш грижи.
sudo apt-get update
sudo apt-get install skype
Успех :)
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
apt-get на Ubuntu?
Настройка на програми
Lamer 8 8419 Последна публикация May 29, 2009, 22:35
от go_fire
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 8372 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 22133 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 8696 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu
Малко по темата за Ubuntu 13.10 & Ubuntu Edge
Коментар
alabla 3 6097 Последна публикация Oct 31, 2013, 22:22
от alabla