Автор Тема: Проблем при dual boot  (Прочетена 3155 пъти)

cyberpro

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 36
  • Distribution: Ubuntu 14.04
    • Профил
Проблем при dual boot
« -: Jul 17, 2014, 16:54 »
Голям аматьор съм. Знам.

Проблема е следния:
Имах инсталиран Windows 7 Ultimate и реших да си сложа Ubuntu 14.04 като втора ОС. Всичко точно, само дето като съм заделял дял за Убунтуто не съм обърнал внимание, че ext4 дялът, който съм направил за Линукс дистрибуцията e част от extended дял, т.е. не e primary. Сега ми зарежда директно Ubuntu-то и не ми се появява grub менюто. Можете ли да ми помогнете? Как аджеба да го направя primary, така че да имам избор между 2-те ОС?

Edit: ето снимков материал от ситуацията нагледно
« Последна редакция: Jul 17, 2014, 18:09 от cyberpro »
Активен

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Re: Проблем при dual boot
« Отговор #1 -: Jul 17, 2014, 17:33 »
Нищо не трябва да правиш с дяловете. Просто трябва да настроиш GRUB за да се вижда в началото (по подрабиране явно е настроен да не се показва).

Стартирай в Убунту терминал и оттам отвори следния файл с текстов редактор

Код:
sudo gedit /etc/default/grub

В началото трябва да намериш и редактираш 2 реда GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET и GRUB_TIMEOUT. трябва да изглеждат така

Код:
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=false
GRUB_TIMEOUT=10

първия ще деактивира скриването на Груб менюто а втория задава времето за което ще се вижда преди да зареди ОС по подразбиране което е Убунту. В случая е 10 сек.

Записваш файла и го затваряш. После изпълняваш

Код:
sudo update-grub

за да влезнат настройките в сила. При следващ рестарт би трябвало да видиш Груб менюто и да можеш да избереш Уиндоуса.

ПС: ако не се получи копирай съдържанието на твоя /etc/default/grub файл и го постави тук във форума за до може някой да ти каже по-точно как трябва да се настрои, Пък и да се види как как е настроен Груб-а ;)
« Последна редакция: Jul 17, 2014, 17:38 от stan25 »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Проблем при dual boot
« Отговор #2 -: Jul 17, 2014, 17:49 »
За Линукс няма никакво значение дали е на primary или extended, както и дали е bootable или не
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

cyberpro

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 36
  • Distribution: Ubuntu 14.04
    • Профил
Re: Проблем при dual boot
« Отговор #3 -: Jul 17, 2014, 18:09 »
Малеееее, щях да се гръмна без малко. А то...  :D

@stan25: Нямаш представа колко съм ти Благодарен!  [_]3

@jet: Благодаря за полезната информация, която наистина не знаех!  :-[
« Последна редакция: Jul 17, 2014, 18:12 от cyberpro »
Активен

cyberpro

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 36
  • Distribution: Ubuntu 14.04
    • Профил
Re: Проблем при dual boot
« Отговор #4 -: Oct 27, 2014, 20:31 »
Някой може ли да ми даде полезно инфо за решаването на обратния проблем.(този път)
Понеже сега мисля да преинсталирам Win7-цата и знам, че ще се презапише MBR. Та искам да се подготвя предварително.

Благодаря предварително.

P.S. Ако някой не е разбрал: след като преинсталирам Вин-а искам да си преинсталирам GRUB2(това предполагам е по-нова версия), за да мога пак да избирам измежду ОС-ките
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6202
    • Профил
Re: Проблем при dual boot
« Отговор #5 -: Oct 27, 2014, 21:15 »
http://sourceforge.net/p/boot-repair-cd/home/Home/

Като за новаци.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем при dual boot
« Отговор #6 -: Oct 28, 2014, 07:44 »
Е не, това вече е същинско извръщение. Вдигаш цял LXDE, за да си оправиш зареждащият сектор?! А вътре е включена и ей таз програма:

http://sourceforge.net/projects/os-uninstaller/

Дето върши същото, каквото и rm -rf /mnt/windows.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Проблем при dual boot
« Отговор #7 -: Oct 28, 2014, 09:14 »
Основната команда, която ще свърши работата е:
Преди инсталацията
dd if=/dev/sda of=място-и-име-на-файл-каквото-си-избереш bs=512 count=1

След инсталацията
dd  if=мястото-и-името-на-файла-от-първата-команда of=/dev/sda

Предполагаме, че
  - работиш под линукс;
  - зареждащият ти диск е /dev/sda

Файлът може да си го запишеш на флашка ако ти е по-удобно. Големината му ще е само 512 байта. Процедурата ще ти отнеме време колкото да напишеш командите на клавиатурата и евентуално да пъхнеш флашката.

Моля, ако някой има забележки да пише.
« Последна редакция: Oct 28, 2014, 09:16 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6202
    • Профил
Re: Проблем при dual boot
« Отговор #8 -: Oct 28, 2014, 12:46 »
Ами аз казах, като за новаци. Начини други има разбира се.
Да ти кажа с две думи какво е dd. Аз много я обичам тази команда.
Взима байтове от едно място и ги слага на друго. Директно. Не пита, кое какво е, има ли нещо на него за затриване. Затова трябва да си внимателен, като я ползваш. Презаписва върху без да пита.
Boot record-а всъщност е първите 440 байта от диска, ама това е без значение.
С dd е най-лесно да направиш live usb с линукс например. Или да направиш файл с произволна големина, точно желана от теб.
Само внимавай да не сбъркаш източника с назначението, че както казах, dd не пита, след като треснеш Enter
if е откъдето взимаш, of където слагаш
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем при dual boot
« Отговор #9 -: Oct 31, 2014, 07:21 »
В последно време се заяждаш с мен, не приемай това за отмъщение, защото, ако съм целял флейм, щях да ти отговоря подобаващо още в съответните теми.

Това няма да работи и причината е много проста. Сега дърт съм и почвам да позабравям теорията, но съм почти сигурен, че grub го водеха два паса и половина.

Какво ще рече това? От много, много години 512 байта не са достатъчни за задачите, които  поставяме на зареждащата програма. За съжаление основната  входно-изходна система е част от печалната ДОС. Това ще рече, че търси именно в нулевият сектор нещо, на което да подаде управлението, а Линукс пък е досифицирано ядро и приема разделението на диска на четири главни дяла. За да се избегне това тясно място, типично в стила на индустрията, се прилагат хакове.

Схемата е следната. В първите петстотин и дванадесет байта се слага само една мъничка част от зареждащата програма, която посочва от къде да се продължи зареждането. Понеже grub  е най-мощната от наличните системи, той доста умен, може да чете файлови системи и да пребори почти всякакви ограничения.  Но това в момента не е важното. Важното е, че в тези петстотин и дванадесет байта има код, който да  разпознае следващият дял, да определи подходящият каталог и да предаде управлението по веригата.


Така че, ако grub е в master boot record, сиреч главният зареждащ запис, то твоята схема ще работи само, ако се използва на същият компютър и резултата ще е, че ще подаде зареждането на grub от твърдият диск. Но най-вероятно дори това няма да се случи, защото ще открие, че мястото от където зарежда не е същото, което търси, ще се паникьоса и ще увисне на надписа grub.

Това разбира се е добрият момент. Ако в mbr се намира нещото от онази ужасна ОС, дори аз не се наемам да предвидя, какъв ще е резултата.

Да дърт съм да го Ева и помня времената, когато това работеше. Но работеше, защото там се намираше зареждащият модул на ДОС, който е в един пас. Това ще рече, че той беше не по-умен от bios. Просто намираше къде започва първият възможен главен дял и изпълняваше кода, който се намира там.

п.п. В Lilo това пак не би сработило, защото той е двупасов.   
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем при dual boot
« Отговор #10 -: Oct 31, 2014, 16:45 »
Пускаш си LiveCD или там каквато беше опцията на Убунту като заредиш от CD-то.
Пускаш си един shell, монтираш си някъде Убунту дяла (да кажем в /mnt)

mount /dev/sda7 /mnt

След това следните гимнастики (за да може да не се шашка grub-install скрипта)

mount -o bind /proc /mnt/proc
mount -o bind /sys /mnt/sys
mount -o bind /dev /mnt/dev

След това правиш:

chroot /mnt

и си пускаш:
grub-install /dev/sda

sync; reboot
Активен