Автор Тема: Децата за старите компютри (MS-DOS)  (Прочетена 2471 пъти)

Златко

• Участник
  • Публикации: 2147
    • Профил
Активен

Без правила няма игра

mrsuperman

• Участник
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: Децата за старите компютри (MS-DOS)
« Отговор #1 -: Сеп 13, 2017, 14:08 »
Хахах .. с тези щайги :D
Активен

Acho

• Участник
  • Публикации: 2942
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
« Отговор #2 -: Сеп 13, 2017, 14:56 »
Така си беше.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - SeaGate, 160 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

• Участник
  • Публикации: 1897
    • Профил
« Отговор #3 -: Сеп 13, 2017, 20:40 »
Хубави деца. Аз не съм виждал също  този динозавър
Активен

"As they say in Mexico 'dosvidaniya'. That makes two vidaniyas."

remotexx

• Участник
  • Публикации: 363
    • Профил
« Отговор #4 -: Сеп 13, 2017, 23:26 »
...и какъв е извода - докато някой са правили компютри, други са правили деца  :P
ми така де - за чий са им тия компютри ако няма кой да работи на тях

очаквайте скоро /10 - 15г./ новата тема "Децата и старите облаци" където мис Пиги ще каже... опс това беше в едно друго шоу ...
- където отново ще се чудят - егати и големия облак па не може и половината неща дето новия ми телефон ги може (iphone 34)
« Последна редакция: Сеп 13, 2017, 23:29 от remotexx »
Активен

vektorman

• Участник
  • Публикации: 59
    • Профил
« Отговор #5 -: Сеп 15, 2017, 12:32 »
Гевезета.
Активен

Naka

• Участник
  • Публикации: 1971
    • Профил
« Отговор #6 -: Сеп 15, 2017, 13:33 »
Eдно от момичета много точно го каза:
"Какво общо има Print с математиката"

Направо да им се чудиш...
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

• Участник
    • Профил
« Отговор #7 -: Сеп 15, 2017, 16:20 »
А какво общо имат компютрите с математиката?
...навремето имах един професор, който още преди има-няма 20-тина години казваше че компютрите все повече се изместват в сферата на теле и пр. комуникации - и ние го гледаме като теле в железница, а се оказа прав човекът.

А сега по-сериозно, като не знаят какво общо има, ами да не ползват компютри тогава, и телефонни също - да си смятат на ръка, или наум. Незнанието на едно нещо не оправдава неговото неспазване, неупотреба и пр.
напр. Колко човека тук НЕ знаят какво е наказанието за убийство? Ама не са тръгнали да трепят наред, щото а... ама аз.. такова. не знаех.

Като не знаят какво прави командата да питат, ама забелязах че не знаят, ама никой не се сети да попита. Явно имат много кофти образователна система в тая държава /не разбрах точно коя беше/
И на всичкото отгоре, не дойда че не знаят какво как се прави, ами и плюят по него.
Навремето имаше един лаф - като американски наблюдател.. Явно още от малки ги учат така, дават дават тъпи акъли и..ако стане - ако не бях аз /да го посъветвам/ ... пък ако не стане, еее аз само му предложих варианти, сега че той си избра най-смотания.. или пък се оправдават с проблеми при реализацията на иначе великата им идея /незнайно що още не реализирана от самите тях/
Иначе те навремето и за комунизма така казваха, велика идея - лоша реализация
...макар че според мен - лоша интерпретация.
Активен

Naka

• Участник
    • Профил
« Отговор #8 -: Сеп 15, 2017, 17:23 »
Друго имах пред вид.... че момичето забеляза несъответсвие в логичността. Печатай пък то смята :o

print командата сигурно разпознава, че това е аритметичен израз и го изпълнява. Но по съща логика може направо промта ] да усети че си написал аритметичен израз и да го изпълни: ] 5+6
а защо да е нямало например за тази цел напрмер ] CALC 5+6 команда?

Тъй че децата са много наблюдателни и искрени.
« Последна редакция: Сеп 15, 2017, 18:00 от Naka »
Активен

remotexx

• Участник
    • Профил
« Отговор #9 -: Сеп 15, 2017, 19:35 »
много правилна си е употребата на PRINT - защото, точно по твоя пример, то го смята 5+6 но не го печата  ;) защото никой не му е казал, че иска и печат  ;D т.е. PRINT си е точно по предназначение.

Айде напиши A=5+6 и после го разпечатай (на екрана) да видим

може да пробваш тука
https://www.scullinsteel.com/apple2/

ако не знаеш как се влиза в командния ред - питай (има си Reset бутон горе в дясно)
A=5+6
PRINT A

то ако печаташе - щяха да се оплакват че много им печата пък напр. SUM = SUM+1 в цикъл 1..100 и щяха да реват ама аз не искам да ми печата 1,2,3,....100 а само крайния резултат, тка че много правилно са подходили инженерите (т.е. инженера де, Стив, ама другия - дето не е отишъл при св. Петър още) - "А, печат?" - "Само при нужда."

П.П. Между другото сегашните компютри са още по-зле - без ОС нищо не могат
П.П.П. Мен по-интересно му беше друго, нещо ново (за тях) и никой не се поинтересува, да попита нещо, ..яко промиване на мозъци явно.. още от малки...

и едното хлапе - типично по западняшки се отказа още в началото, /и едно друго - женско като разбра че нямало нет и то... му се дорева/ ама какво ли се учудвам според последните научни проучвания това е основната разлика м/у запада и изтока: западнякът като не му върви нещо и го зарязва (с /често напразната/ надежда, че нещо друго ще мупотръгне) а тези от изток като не им се удава нещо, напротив - хвърлят повече усилия да го научат. А трябва да се учи - независимо да ли ни харесва или не напр. природните закони няма да се променят или изчезнат само щото не си ги научил. Аз напр. винаги се учудвам как (по белите държави) хората смело тръгват да пресичат улицата /дори и на червено/ а-а-а теколите ще спрат и хич не им пука, че ако напр. тоя дето трябва да спре напр. точно в тоя момент получи инфаркт /не ви се вярва ли - айде да кажем текства, така по-добре ли е/ и се задейства обща физика дето се учи 4-5 клас - когато се сблъскат две тела... обик. онова с по-голяма маса печели /е според зависи, там потенциалната и кинетична енергия много рядко може и по-малкото да спечели напр. снаряд с/у лека кола/
« Последна редакция: Сеп 16, 2017, 01:33 от remotexx »
Активен

jet

• Участник
  • Публикации: 1100
  • Distribution: debian sid
  • Window Manager: kde
    • Профил
« Отговор #10 -: Сеп 15, 2017, 20:22 »
а тези от изток като не им се удава нещо, напротив - хвърлят повече усилия да го научат.
А как ще обясниш, че 1300 години още не можем да оправим държавата, 27 години конституцията ни хлопа, а 45+27 години - още не можем да правим бизнес. Видя се, че и деца не можем да правим. За какво учене говориш.
« Последна редакция: Сеп 16, 2017, 19:29 от jet »
Активен

"Guy who put "logout" in tiny text right next to "restart", also in tiny text, in Windows Server 2012, making every logout of production systems a test in fine motor skills. I'd really like to speak to that person for a few minutes"

remotexx

• Участник
    • Профил
« Отговор #11 -: Сеп 15, 2017, 21:48 »
Ами то с образованието започва всичко - инак ..тия дето ни упралвяват ще са се същите (по манталитет) ..дето има един лаф "Не застрелвайте пианиста, той токова си може"

напр. (вж. случката по-долу) - за едни това всичко е на магия работата, макар че според учените не е баш така...
https://nonfree.news/2017/09/12/man-accused-of-hacking-cia-was-just-adding-two-objects-together-in-javascript

учените - "An independent investigation by cybersecurity professionals found that unsecure code on the CIA server, as well as the Chrome browser’s standards-compliant implementation of the addition operator was to blame for this mishap."

недоучилите - искат да го съдят

и за някой хора (ББ) на които им е по-близък северо-западния диалект - до какво води разликата
http://www.kasparov.ru/material.php?id=59BBD40387EC5

« Последна редакция: Сеп 15, 2017, 22:00 от remotexx »
Активен

lunarvalley

• Участник
  • Публикации: 1039
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
« Отговор #12 -: Сеп 16, 2017, 10:31 »
Цитат
западнякът като не му върви нещо и го зарязва (с /често напразната/ надежда, че нещо друго ще мупотръгне) а тези от изток като не им се удава нещо, напротив - хвърлят повече усилия да го научат

не знаех! Може би не съм пътувал достатъчно
Активен

Naka

• Участник
    • Профил
« Отговор #13 -: Сеп 16, 2017, 10:48 »
Ами то с образованието започва всичко.

С това съм много съгласен. Даже си имаме поговорка: Прост народ - слаба държава.
Властва една съвременна утопия. Че като се изградят съвършенни закони всичко щяло да се оправи. Или че като се изгради демокрацията и се победи корупцията и престъпността пак щяло всичко да се оправи.

Ама като държавата е отледала цели поколения невежи....Как ще се оправи. Нали тези същите - хората са движещите болчета на всичко. Най-важното е инвестицията в образованието.

Между другото има такъв пример в нашата история. Борис първи точно това е правил. Като резултат и при него и след това следва златния век.
« Последна редакция: Сеп 16, 2017, 11:25 от Naka »
Активен

jet

• Участник
  • Публикации: 1100
  • Distribution: debian sid
  • Window Manager: kde
    • Профил
« Отговор #14 -: Сеп 16, 2017, 19:30 »
Проблема на златния век е, че е само един, а другите 12 бррррр.
Активен

"Guy who put "logout" in tiny text right next to "restart", also in tiny text, in Windows Server 2012, making every logout of production systems a test in fine motor skills. I'd really like to speak to that person for a few minutes"