Автор Тема: Въпрос за проблем с Mint и Libre office  (Прочетена 7915 пъти)

kamen_i_t

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Здравейте! Първо искам да се извиня дали темата ми е в правилния раздел - за начинаещи или напреднали, моля ако е нужно да бъде преместена! Все още се уча с един линукс минт 17.3. Много съм доволен и изключително много ми харесва всичко в дистрибуцията, но имам един проблем, искам да ви попитам как да го реша - инсталирал съм си драйвърите и всичко както си трябва за принтера ми (brother 7055W). Всичко работи и си печата, с изключение на двустранното принтиране! Явно нещо не мога да го натъманя или подкарам. Става въпрос разбира се за Либре офис - от printer - properties не ми е активно и не мога да избирам "Duplex". Или ще да е от драйвърите или от офиса или от нещо скрито и непонятно за мен.Моля помагайте, благодаря предварително!
« Последна редакция: Mar 01, 2016, 22:04 от kamen_i_t »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Въпрос за проблем с Mint и Libre office
« Отговор #1 -: Mar 01, 2016, 21:38 »
В system-config-printer има опция за разрешаване на двустранното принтиране. Трябва да отворите мениджъра и да го отметнете.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

kamen_i_t

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: Въпрос за проблем с Mint и Libre office
« Отговор #2 -: Mar 01, 2016, 21:55 »
Първо ви благодаря за бързия и точен отговор! Съжалявам за глупавите въпроси, но съм далече от истината с познанията и опита ми с линукс, system-config-printer пиша в терминала и влизам в мениджъра. От там къде? На името на принтера ми - properties и след това? Или от server - settings нещо ?
Ето и две снимки, за да ме опътите по - лесно, благодаря!
http://imageshack.com/a/img924/7232/VafN0E.png
http://imageshack.com/a/img924/1599/KZO1ia.png
« Последна редакция: Mar 01, 2016, 22:00 от kamen_i_t »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Въпрос за проблем с Mint и Libre office
« Отговор #3 -: Mar 01, 2016, 22:04 »
Утре ще ти покажа точната отметка на служебния компютър. Вкъщи нямам принтер. Разгледай опциите. Доста ясно се вижда, къде да поставиш отметка.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

kamen_i_t

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: Въпрос за проблем с Mint и Libre office
« Отговор #4 -: Mar 01, 2016, 22:05 »
Много, много, много ти благодаря, ще очаквам утре, че е досадно така, а вече не бих се върнал никога на операционна система-прозорец...  !!!!!!!!!  [_]3
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

kamen_i_t

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: Въпрос за проблем с Mint и Libre office
« Отговор #6 -: Mar 02, 2016, 09:03 »
Много ти благодаря за обещаните снимки и насоки! Самоче аз там ровичках още вчера... вижте какво ми излиза, вероятно проблема се крие някъде другаде. Принтера ми поддържа duplex моде със сигурност, преди под windows и с либре офис и с майкрософт офис нямаше проблеми, но сега неще и неще..
Ето снимката с опциите ми там, очевидно са различни и не виждам нищо за двустранното принтиране, или аз не правя нещо като хорана, нз  много тъжно..
http://postimg.org/image/80nsowfgz/
Благодаря ви много, ако вие или някой друг има още идеи ще се радвам да ми помогнете, че се губи функциалността на цялата идея.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Въпрос за проблем с Mint и Libre office
« Отговор #7 -: Mar 02, 2016, 09:16 »
Какъв е този принтер и откъде свали драйвър за него. Ако е обикновен, монохромен лазарен принтер, опита ли да ползваш Generic драйвъра? Този, който ти предлага system-config-printer. И, защо, нямаш български превод на програмите в ментата? Българската езиковата поддръжка за Gnome (language-pack-gnome-bg) инсталирана ли е ? Аз съм с Ubuntu 14.04 и би трябвало да ползвам същата версия на CUPS и мениджъра на печата.
« Последна редакция: Mar 02, 2016, 09:23 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

kamen_i_t

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: Въпрос за проблем с Mint и Libre office
« Отговор #8 -: Mar 02, 2016, 09:21 »
Принтера е Brother DCP 7055W, драйвърите съм свалил от сайта на компанията и съм ги инсталирал по упоменатия там начин. Не съм опитвал нищо друго.. не съм наясно, влязох в сайта, изтеглих последния драйвър за моя модел, инсталирах го от терминала, пита ме 2-3 пъти дали съм съгласен, конфигурирах си и двете машини по този начин. Ползва се от лаптоп чрез wi-fi и от настолен компютър с USB. И двете машини след инсталацията на драйвъра си пуснаха тестова страница, и двете работят и може да се принтира, но пустия дуплекс неще и неще. Не съм наясно какво е  Generic  driver-a и не съм пробвал с system-config-printer. Сега трябва да изтрия този драйвър/принтер и да опитам с това, което казахте доколкото разбирам, благодаря!
*За превода съм на английски език на настолния компютър, с linux mint 17.3 съм, а на лаптопа със същия линукс и Български език също нямам превод точно там, не знам къде е проблема!
« Последна редакция: Mar 02, 2016, 09:25 от kamen_i_t »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Въпрос за проблем с Mint и Libre office
« Отговор #9 -: Mar 02, 2016, 09:22 »
Това го бях ровичкал с доста предишна версия на ЛО. Следейки опашката на принтера, стигнах до извода, че ЛО праща за отпечатване всяка страница като отделен документ. Така драйверът на принтера не знае от колко страници е целият документ, за да организира двустранния печат. Той си мисли, че това са отделни документи от по една страница.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Въпрос за проблем с Mint и Libre office
« Отговор #10 -: Mar 02, 2016, 09:26 »
Това го бях ровичкал с доста предишна версия на ЛО. Следейки опашката на принтера, стигнах до извода, че ЛО праща за отпечатване всяка страница като отделен документ.
Не е възможно, ако е избрана опция "Печат във файл". Задачата включва всички документи във файла.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Въпрос за проблем с Mint и Libre office
« Отговор #11 -: Mar 02, 2016, 09:38 »
Добре. Лесен тест: Изключваш принтера. Пускаш за отпечатване един документ от няколко страници. Отваряш опашката на принтера и виждаш колко документа очакват да бъдат отпечатани. Колко са? Един или колкото е броят на страниците?
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Re: Въпрос за проблем с Mint и Libre office
« Отговор #12 -: Mar 02, 2016, 11:49 »
А този принтер сигурно ли е, че поддържа двустранен печат?

Защото според упътването за този модел няма такава функция. Пък и едно търсене по магазините за този модел никой не пише в характеристиките, че може да се печата двустранно.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Въпрос за проблем с Mint и Libre office
« Отговор #13 -: Mar 02, 2016, 12:10 »
За този модел не знам.
В къщи имам 1430. Той печата двустранно, но с човешка намеса и това е функция на драйвера му. Ако му зададеш двустранен печат той отпечатва четните страници и спира. Чака те, отпечатаните листи да ги сложиш отново в тавата, като ти показва как точно трябва да са ориентирани. След това цъкаш "Продължи" или нещо подобно и той отпечатва нечетните страници.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Re: Въпрос за проблем с Mint и Libre office
« Отговор #14 -: Mar 02, 2016, 12:29 »
За този модел не знам.
В къщи имам 1430. Той печата двустранно, но с човешка намеса и това е функция на драйвера му. Ако му зададеш двустранен печат той отпечатва четните страници и спира. Чака те, отпечатаните листи да ги сложиш отново в тавата, като ти показва как точно трябва да са ориентирани. След това цъкаш "Продължи" или нещо подобно и той отпечатва нечетните страници.

То по този начин може да се печата двустранно с всеки принтер. Само, че като ръчно си пуснeш нечетните, после си нагласиш листовете и пуснеш четните страници.

@laskov за твоя принтер е упомената подръжката на ръчен двустранен печат (както го описваш), докато за 7055w не виждам такава възможност

Извода ми е, че за този принтер няма двустранен печат от драйвера и е безмислено да се търси такъв.
Активен