Автор Тема: Debian 8 печели!  (Прочетена 10314 пъти)

User13

  • Гост
Debian 8 печели!
« -: Apr 30, 2016, 13:16 »
Лаптоп Lenovo g50-30, Чипсет на интел и вградено интелско видео. Оказа се, че всички нови ядра включени в последно излезлите най-популярни дистрибуции а и не само, имат бъг. HD видеото в ютуб и в плеерите в произволен момент просто засича за 2-3 секунди.
Отне ми доста време да изпробвам различните дистрибуции и при всички е едно и също.
На Windows 10 няма никакви проблеми с HD, което изключи вероятността да имам хардуерен проблем. Снощи за последно реших да пробвам и със стабилния Дебиан, и О ЧУДО!  :) Хардуера работи коректно без никакви засечки. Е тук вече Дебиан ме спечели!  [_]3
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian 8 печели!
« Отговор #1 -: Apr 30, 2016, 18:26 »
Лаптоп Lenovo g50-30, Чипсет на интел и вградено интелско видео. Оказа се, че всички нови ядра включени в последно излезлите най-популярни дистрибуции а и не само, имат бъг.
Снощи за последно реших да пробвам и със стабилния Дебиан, и О ЧУДО:) Хардуера работи коректно без никакви засечки. Е тук вече Дебиан ме спечели!  [_]3
Ти си манна небесна за свещениците. Сигурно, поне 2-3 църкви воюват за твоята вяра.
Под "не само", сигурно имаш предвид деривати на известните със сменен тапет, но със същото ядро и драйвъри за видеото.
Провери ли, има ли друга разлика, освен ядрото между Джеси и другите, тествани от теб дистрибуции. Драйвърите за видеото, една и съща версия ли са ?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

User13

  • Гост
Re: Debian 8 печели!
« Отговор #2 -: Apr 30, 2016, 20:48 »
Специално за Ubuntu сега ще пробвам с lowlatency kernel и real time kernel. Пак ще пиша.
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Debian 8 печели!
« Отговор #3 -: May 01, 2016, 12:25 »
User,

ако имаш търпения изчакай да излезе Slackware 14.2 та пробвай и него. За сега е с ядро 4.4.8. Иначе това low latency или real time -- те за какво са?
Активен

User13

  • Гост
Re: Debian 8 печели!
« Отговор #4 -: May 01, 2016, 18:41 »
Не нямаше резултат. Единствено Дебиан работи коректно. Само, че останах на KDE. Сравнено с Gnome 3.14 е доста по изпипана а и по-удобна за работа.
Ще ставам фен на Дебиан. :)
« Последна редакция: May 01, 2016, 18:57 от User13 »
Активен

User13

  • Гост
Re: Debian 8 печели!
« Отговор #5 -: May 01, 2016, 18:56 »
cybercop,
Освен, че ядрата са по-нови и драйверите за видеото са една идея по-нови. Не ми се вярва да е от драйверите. xorg-server на Дебиан е по стара версия а от там предполагам, че и версията на xorg драйверите за интел е една идея по-ниска.
Интересното е, че ако инсталирам примерно версията на Убунту отговаряща на версията на ядрото в Дебиан и там всичко работи добре.
Проблема ми е, че видеото съответно и звука на всеки между 3 - 4 минути засича за 2 - 3 секунди, което е дразнещо.
Активен

malin

  • Гост
Re: Debian 8 печели!
« Отговор #6 -: May 01, 2016, 19:05 »
liquorix kernel ?
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Debian 8 печели!
« Отговор #7 -: May 03, 2016, 15:05 »
    Рапортувам :) Кубунту 14.04, KDE 4.13.3, 64 bit, Linux 3.12.0-rt2-ръчно компилиран, Pentium(R) Dual-Core  CPU    E5400  @ 2.70GHz, Nvidia GeForce 9600 GT,NVIDIA-CURRENT  Driver Version: 304.131,
      Creative X-Fi Xtreme Music
     
На клипове по 4.22 мин с Google Chrome на http://www.youtube.com-не засича

    На клипове по 4.22 мин с VLC-Cntr-N-отваряне на мрежов поток на http://www.youtube.com-не  засича

   VLC-изхода е на QjackCtl, който работи на семплираща честота 176400, латенция 1.45 msec

    да, гледал съм и дълги видеа-не помня да е имало засичания

   и в двата случая няма грижи, още ме мързи, да компилирам нов кернел
« Последна редакция: May 03, 2016, 15:25 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian 8 печели!
« Отговор #8 -: May 03, 2016, 15:59 »
    Рапортувам :) Кубунту 14.04, KDE 4.13.3, 64 bit, Linux 3.12.0-rt2-ръчно компилиран, Pentium(R) Dual-Core  CPU    E5400  @ 2.70GHz, Nvidia GeForce 9600 GT,NVIDIA-CURRENT  Driver Version: 304.131,
      Creative X-Fi Xtreme Music
     
На клипове по 4.22 мин с Google Chrome на http://www.youtube.com-не засича

    На клипове по 4.22 мин с VLC-Cntr-N-отваряне на мрежов поток на http://www.youtube.com-не  засича

   VLC-изхода е на QjackCtl, който работи на семплираща честота 176400, латенция 1.45 msec

    да, гледал съм и дълги видеа-не помня да е имало засичания

   и в двата случая няма грижи, още ме мързи, да компилирам нов кернел

Аз работя само със стандартни ядра и никога не ми е засичало и с тях. Имало е проблемни драйвъри за видеото - примерно, този за интелски видеокарти с Убунту 14.10.
Защо не ползваш 4.14 LTS или щатното за Xenial (4.4.ХХ), което е достъпно в хранилищата на Trusty.
3.12 е доста странен избор.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Debian 8 печели!
« Отговор #9 -: May 03, 2016, 16:33 »
просто с ръчно компилираното се усеща прираст в производителноста, а на мен от време на време ми трябва да съм на максимум...
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian 8 печели!
« Отговор #10 -: May 03, 2016, 16:59 »
просто с ръчно компилираното се усеща прираст в производителноста, а на мен от време на време ми трябва да съм на максимум...
Аз пък страдам от липса на въображение и все не мога да усетя тоя прираст на производителност. Нито пък виждам откъде ще ми дойде. Това, че ще орежа модулите с нищо няма да промени положението. А, услугите и без това са ми орязани до крайност.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Debian 8 печели!
« Отговор #11 -: May 03, 2016, 20:27 »
Между другото много хора са ми казвали, че много добре я виждат тази увеличена производителност, сто на сто някой е правил подробни тестове на тази тема.
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian 8 печели!
« Отговор #12 -: May 03, 2016, 20:49 »
Между другото много хора са ми казвали, че много добре я виждат тази увеличена производителност, сто на сто някой е правил подробни тестове на тази тема.
Не съм писал никъде, че, всички хора са с бедна фантазия, като моята.
Преди години, критерия за разпознаване на начинаещи Linux потребители бяха два израза, които често употребяваха - "Прекомпилирано ядро" и "бъгаво Ubuntu". Чули бяха нещо и го повтаряха, като папагалчета с надеждата да се издигнат в очите на останалите.
Ядрото се компилира, когато се налага. Примерно, за да зададеш специфични параметри за гейм сървъри. Последния път, когато компилирах, машината беше стара и ми отне 4 часа. След 3 дни, когато открият няколко уязвимости и се налага актуализация, отново ли ще компилираш ? Докато нещо се обърка и се наложи да преинсталираш. За мен, по - добро ядро от щатното (generic), поддържано от издателя на дистрибуцията няма. От години, ползвам само такива и никога не съм имал, какъвто и да е проблем, причинен от ядрото. http://s19.postimg.org/bnos0c3xt/linux_generic.png

Когато щатното не отговаря на специфични нужди, тогава се търси друго или се компилира.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Debian 8 печели!
« Отговор #13 -: May 04, 2016, 00:38 »
просто с ръчно компилираното се усеща прираст в производителноста, а на мен от време на време ми трябва да съм на максимум...
Аз пък страдам от липса на въображение и все не мога да усетя тоя прираст на производителност. Нито пък виждам откъде ще ми дойде. Това, че ще орежа модулите с нищо няма да промени положението. А, услугите и без това са ми орязани до крайност.

Идва оттам че го компилираш оптимизирано за процесора ти (дали ще е да се ползват SIMD разширения като SSE2/3/4 или AVX, дали ще генерира по-оптимален код спрямо това което компилаторът знае за латентност на инструкции на конкретния процесор, където може да замести някоя инструкция с друга или комбинация, дето са по-бързи, дали ще има правилни предположения за cacheline и alignment, дали ще достъпва паметта по-оптимално с оглед на процесорните кешове по-ефективно). Пребилднатите ядра в репата на дистрибуциите обикновено са компилирани за generic x86 или x86_64 таргет, така че да вървят на максимално множество от системи (SSE4 инструкция би изгърмяла на по-стар процесор примерно) и тези оптимизации там съответно ги няма.

Друг е въпроса че файдата от всичко това е маргинална, освен обикновено в разни частни/гранични случаи или при високо натоварване. А и работата, която ядрото извършва е предимно I/O-интензивна, а не CPU-интензивна така или иначе.

Същото е и с изключването на разни подсистеми и модули - в частни случаи може да спести доста процесорни тактове, в общият случай няма особено значение. За десктоп система за общо ползване, обикновено няма никакво значение.

P.S за да изпреваря въпроса "дай ми пример", простият банален пример е с conntracking-а в ядрото, който в общи линии ти дава възможността да си правиш NAT и/или stateful firewall там с iptables. Като го изключиш, печелиш одма поне едни 50% по-ниска латентност при обслужването и рутирането на всеки TCP пакет просто защото не ходи да рови в разни таблици, които може да са в процесорния кеш, може да не са, ако не са, хабиш стотици процесорни тактове, докато се достави, а conntrack таблицата може да стане брутално голяма с времето и при подходящно натоварване. Ако просто ползваш машината за да браузваш и да гледаш видео в youtube, няма никакво значение. Ако я ползваш обаче като рутер, при прилично натоварване, машината ще се сгъне и ще откаже да търкаля повече трафик, отделно jitter-а ще е неприлично голям.

Обаче айде това не е добър пример, защото може да се билдне като като модул и при добро желание може да го разкараш. Но все още има прилично много неща, които не стават точно така.


Bottom line: повечето хора които прекомпилират ядра и твърдят че вървят по-бързо, обикновено не могат да дефинират кое точно е по-бързо. Чисто теоретично е по-бързо и в определени случаи това "по-бързо" може да е с порядъци. Userland-а е достатъчно сложен, начините на ползването му - също. Може това дето да е по-бързо да е абсолютно ирелевантно, примерно да речем като отвориш видео в някой плеър оттам до възпроизвеждането да минат 50 вместо 200 милисекунди и аха изглежда като подобрение, обаче на човек изначално му е трудно да идентифицира кое точно му изглежда по-бързо.

Те затова такива спорове са тъпи, първо защото не може да се конкретизира върху конкретен проблем и второ, дори това да е налице, profile-ването на цялата работа е достатъчно досадно занимание, а пък точно оттам евентуално ще дойдат твърдите "числа" дето да докажат нещо.

Това казано, за x86 не съм ползвал прекомпилирани ядра от сигурно едно 10 години, просто защото не виждам нужда. За ARM признавам сме билдвали custom ядра, но на старата работа, не за мои си неща. Компилирането на ядра е ужасно досадна работа, аз сигурно съм прост обаче не ми се получава добре от първия път, обикновено не и от втория и третия, евентуално след един месец се сещам поради някаква причина че не ми се е получило пак и отново, часове потрошено процесорно време и електроенергия, майката природа не се кефи на такъв зъл carbon footprint нали така.
« Последна редакция: May 04, 2016, 01:19 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian 8 печели!
« Отговор #14 -: May 04, 2016, 09:08 »
P.S за да изпреваря въпроса "дай ми пример"
Изобщо няма да задавам никакви въпроси. Напълно съм съгласен с теб. Нищожното повишение на прозводителността върху десктроп машина, което може и а не се постигне ще бъде "изядено" само от един допълнителен процес - примерно включен мениджър на актуализациите в Kubuntu-то на колегата. Или mint-updater, който, поне до преди няколко години беше изключително лакомо приложение. И, това не може да компенсира неудобството от непрекъснатото компилиране и риска, който произтича от това. Компилиране, черен екран, конфигуриране на видео, компилиране, черен екран, ...преинсталация.
Трябва да си истински магьосник или по- скоро луд гении (акцента е върху луд) за да изкараш в този режим десет годишния цикъл на поддръжка на CENTOS. А, там кърпят старичкото 2.32 много често, защото основната ми офис машина е под шестицата и имам наблюдения.

Затова съм написал мнението си в едно изречение - ядро се компилира, когато е необходимо.
« Последна редакция: May 04, 2016, 20:19 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
BG Debian
Предложения за български проект
asa 0 4762 Последна публикация Sep 25, 2002, 11:52
от asa
Debian i KDE
Настройка на програми
IvanST 9 11540 Последна публикация Jan 05, 2003, 21:54
от n_antonov
Грешка в MBR Debian не стартира!
Настройка на програми
IvanST 8 10872 Последна публикация Jan 07, 2003, 13:36
от IvanST
debian + kde 3.1
Настройка на програми
rat 0 3749 Последна публикация Jan 28, 2003, 17:28
от rat
кои CD-та на Debian ми трябва ?
Настройка на програми
brady 5 7817 Последна публикация Jul 10, 2003, 16:33
от FuckBTK